metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 21 bře 2024, 10:46

Jak pozoruji, to své první zakořeňování nikdy nepřekonám. Tehdy se podařilo téměř na 100 procent. Letos to zase vázne, i ty řízky z mojí RdB, která je hezky zdravá, koření strašně pomalu. Ze 6 řízků dva jakž takž, ale stále čekám. Taky jsem si zkusila, jak je snadné zničit 2 řízky s krásnými kořeny i listy, když dostanou o fous více vody, než se jim líbí. To bych fakt nevěřila. :shock:
Pokusila jsem naočkovat ze svého Becane na rašící hezkou sazenici Peretty (jestli by se třeba kvalita rostliny nezlepšila). Ale nevím, za jak dlouho se pozná, že očko přirostlo, ani jestli vždycky musí rašit-nebo až po odřezání vrcholu?
A taky jsem zjistila, jak vypadá pravý parafilm-měla jsem jím zakryté konce některých zaslaných řízků, hlavně není tak krásně čirý, jako ta moje páska!!
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 21 bře 2024, 11:51

EvaOstrava píše: Ale nevím, za jak dlouho se pozná, že očko přirostlo, ani jestli vždycky musí rašit-nebo až po odřezání vrcholu?

Ten vršek tam už nemá co dělat, je potřeba jej seříznout při očkování. Jinými slovy očko musí být v nejvyšším bodu výhonu, jinak se může stát, že sice přiroste, ale nic z něj nevyrazí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 21 bře 2024, 12:04

Aha, tak díky.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 23 bře 2024, 12:43

Vytvořil som si taký malý zakoreňovač. Zo spodním ohrevom s regulátorom teploty. Samozrejme ešte som ten ohrev nezapojil :D
Obrázek

Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 03 dub 2024, 15:18

S některými řízky je to fakt zvláštní, po měsíci je člověk vytáhne ze substrátu a vypadají přesně tak, jak je tam vložil. V takovém případě je dávám do vody. Většinou na ně působí jako živá voda. A když vypustí malé kořínky, hned je zasadím. Některým to ale i ve vodě trvá. Eaubonne po měsíci v substrátu a měsíci ve vodě. Nějaké lenticely už tam jsou, tak jsem zvědavá, jak nakonec dopadne.
Obrázek
Teď byl na foru příspěvek pětitele, který zakořeňuje pouze ve vodě. Podle mě je to zdlouhavější, ale asi pokud nechceme ztratit drahý řízek, je to trochu bezpečnější, co se hniloby týče.
https://www.ourfigs.com/forum/figs-home ... gs-to-soil
Nedávno jsem dala do vody řízky LMF, která už bylá narašená. To zakořeňuje mnohem rychleji- za 14 dnů první kořeny.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 04 dub 2024, 08:37

EvaOstrava píše:S některými řízky je to fakt zvláštní, po měsíci je člověk vytáhne ze substrátu a vypadají přesně tak, jak je tam vložil. V takovém případě je dávám do vody. Většinou na ně působí jako živá voda. A když vypustí malé kořínky, hned je zasadím.


Jestli pouští kořeny ve vodě, ale ne v substrátu, zřejmě bude substrát málo vlhký. Eubonne jsem zakořeňoval vloni a bez jakéhokoli problému, choval se stejně rychle jako všechny ostatní.
Zakořeňuji vždy ve směsi obyč. zahradnického substrátu, kompostu a perlitu v PETkách. Na začátku PETky pořádně proliji a nechám přes noc stát ve vaně s vodou, aby se maximálně nacucaly. Pak stojí měsíc nad terarijním topným kabelem, teplota u kořenů 25 °C, bez zalívání. Po 2 týdnech začánají rašit a pouštět kořeny, po měsíci odnáším do skleníku a už běžné zalívám.
Nic nehnije, vše spolehlivě raší a koření. Jediné, co se nedaří a nevyraší, nebo vyraší a zaschne, jsou pokusy s velmi tenkými řízky ( když je mi líto z keře odstřihnut něco pořádného :wink: ).
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 04 dub 2024, 09:30

Tento řízek zrovna moc hrubý není. Ale to málokdo píše, že by substrát tak moc namočil. A žádný propařovaný substrát?? První rok se zakořeňovalo bezvadně. Ale používala jsem hodně skořici. Loni stejný způsob nefungoval dobře, ale zapomněla jsem na skořici. Letos jsem zkoušela řízek obklopit perlitem a substrát až kolem toho. Asi perlit zabraňuje většímu kontaktu vlhkosti s řízkem, a navíc rychle vyschne. Možná řízek ještě obalit vlhkým ubrouskem. Teplo nechybí, je celou dobu na radiátoru. Příště už perlit pouze zamíchám do substrátu, tohle se mi moc nedařilo.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2024, 12:06

EvaOstrava píše:Možná řízek ještě obalit vlhkým ubrouskem.


Tohle urcite ne, mokry ubrousek = zarucena plisen a hniloba. Perlit v kontaktu s rizkem a substrat okolo/dole je dobra varianta. Ono to muze vypadat, ze je ten perlit malo mokrej, ale to je prave jeho hlavni vyhoda, ze neni zbytecne ve velkem kontaktu s rizkem, ale zaroven zarucuje maximalni vlhkost a vzdusnost.
Pouziti skorice slysim poprve :P
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 04 dub 2024, 15:48

To se divím, o skořici se často píše.
https://www.nasezahrada.com/skorice-jak ... rizkovani/
https://www.housedigest.com/1311702/cin ... in-garden/
Je taky bezvadná na odpuzování mravenců.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2024, 17:52

EvaOstrava píše:To se divím, o skořici se často píše.


Mozna se o ni pise na stejnych mistech, kde doporucuji zakorenovat v bananu, v brambore, v aloe apod. :wink:
Vlastne jsem nikdy nemel potrebu prilis experimentovat s korenicim mediem, akorat jsem postupne vylepsoval to, kam umistit substrat - tj. okolo, pod nebo primo do perlitu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 04 dub 2024, 18:00

Nic jiného jsem od tebe ani nečekala. :wink:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 05 dub 2024, 15:06

No tedy :) a jak to tedy s tou skořicí? Pravda je, že podle moonvila to skutečně funguje, už to dělám i já. :lol: Takže proč ta skořice a v jaké formě. Ve Slovinsku to dělají pro zakořenění fíkovníků s odřezky kůry vrby /Salix/ a údajně pro obsah glykosidů, přidávají do vody. Ta vrba má něco do sebe, avšak skořice? Uvidíme. :shock:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 05 dub 2024, 15:55

Já neříkám, že skořice je nějaký zázrak, i když možná je. Spíše jsem ji brala jako dezinfekci, která mi při tom mém prvním zakořeňování možná pomohla. Údajně má dezinfekční a antibiotické účinky, ničí bakterie nebo i houby. Já jsem ji tehdy sypala třeba do mokrých ubrouskú, do kterých jsem balila řízky.
Tenhle způsob - všechno nové nebo neznámé shodit, se mi nelíbí. Nikomu skořici nenutím, a vlastně jsem si na ni vzpomněla teprve před několika dny.
Moonvilův způsob s perlitem mě zaujal, ale bohužel, vypadá to, že vlhkost byla moc malá. Radiátor to možná moc vysušuje, nebo je příčina někde jinde.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 05 dub 2024, 16:19

EvaOstrava píše:Tenhle způsob - všechno nové nebo neznámé shodit, se mi nelíbí.


Nikdo ti nic neshazuje, buď v klidu. Nehledej v těch komentářích něco, co tam není.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 05 dub 2024, 16:39

Zakořeňovat něco v bramboře mi připadá jako nesmysl nebo umělý trik, a myslím, že to tak chápeš i ty. Zatímco skořice nějaký účinek má, byť třeba ne zrovna jakožto zakořeňovací hormon.
Srovnání skořice s nesmyslem je shazování.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků