Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Pedro » 06 srp 2018, 09:24

Já mám v zemi jen jeden. Na zimu nechráněný a tak to zmrzlo. Teď má krásné výhony plné plodů. Tak snad na nich letos něco z těch letních plodů dozraje.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 10 srp 2018, 15:24

V současné době začíná dozrávat Romano nero
Obrázek
a také BT varieta Laradek.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Marek1970 » 22 bře 2019, 17:09

Ahoj. Pestujete niekto vonku (s ochranou na zimu), t.j. mimo skleníku odrodu Desert King ? A ak áno, aká je podľa Vašich skúseností jeho mrazuvzdornosť s ohľadom na fakt, že ide o breba odrodu (San Pedro). Má nejaký zmysel sadiť ju von alebo je to v našich podmienkach vyslovene skleníková alebo kvetináčová odroda. Tu som niečo našiel, že bez poškodenia a asi bez ochrany zvládla dva týždne v noci -15°a cez deň -10°), čo je asi bežný štandart každého figovníka. http://planetfig.com/cultivars/fcveng8588.html
Zaujíma ma, či tu niekomu dala so zimnou ochranou aj -20°, napr. zimu 2017. Ďakujem za odpoveď.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 22 bře 2019, 22:45

Nemyslím si, že tu má někdo starší rostlinu DK venku v zemi. Odolnost bude každopádně standardní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod petrikve » 06 črc 2019, 16:50

Jak jde čas od zimy do teď.
http://odbory-skoda.cz/Pesi-zona-Benatky/
Obrázek
I v
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jinak pro laiky, ihned uštípnout co nejdříve vrcholky výhonů. Prostě vyštípnout konce nehtama. Fík hned nasadí plody. Čau
Kdo nevěří tak zkusit jeden a uvidíte do 5 dnů. Čauky
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod petrikve » 07 lis 2019, 12:27

Obrázek

Obrázek
Zdravím nadšence.
petrikve
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2019, 10:38
Bydliště: 191 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Marek1970 » 02 pro 2019, 10:08

Mám nejaké preventívne otázky pre "skleníkarov".
Cez víkend som po prvý krát nechal oblúkový polykarbonátový skleník (6mm) a rastliny v ňom (Figovníky a Feijoa) napospas osudu (samozrejme zatvorený). Vonku bol mráz -6 °C a v skleníku bolo - 4,8°C.
Po prvé, zdá sa mi dosť malý rozdiel týchto teplôt. Som presvedčený, že mám ho dostatočne utesnený a nie som si vedomý žiadnych tepelných únikov okrem samotného polykarbonátu, takže očakával som, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou v noci v zime bude minimálne 3 °C a viac. Zdá sa vám to normálne, v čom môže byť problém ? Figovníky už boli bez listov a na Feijoe som ani po mraze -5°C nič nespozoroval, takže nemám pocit, žeby tých cca -5 °C v skleníku rastlinám nejako vadilo.
Druhá otázka. Pri akej vonkajšej teplote v zime sa už snažíte ochrániť rastliny v skleníku. Chápem, že mráz v skleníku je úplne iný ako vonku. Aká je tá hranica teploty v skleníku pod ktorú by som nemal klesnúť aby som rastliny nepoškodil. Inak skutočne je nutné dávať si pozor v zime na kolísanie teploty v skleníku počas noci a dňa. V noci je teplotný rozdiel minimálny a pri slnečnom mrazivom dni ak by som intenzívne nevetral, tak v skleníku počas dňa nie je problém aby bolo + 25 °C a vyššie.
Ďakujem za rady.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 02 pro 2019, 10:39

Marek1970 píše:Cez víkend som po prvý krát nechal oblúkový polykarbonátový skleník (6mm) a rastliny v ňom (Figovníky a Feijoa) napospas osudu (samozrejme zatvorený). Vonku bol mráz -6 °C a v skleníku bolo - 4,8°C.
Po prvé, zdá sa mi dosť malý rozdiel týchto teplôt. Som presvedčený, že mám ho dostatočne utesnený a nie som si vedomý žiadnych tepelných únikov okrem samotného polykarbonátu, takže očakával som, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou v noci v zime bude minimálne 3 °C a viac. Zdá sa vám to normálne, v čom môže byť problém ?


Ano, je to normální, mám to úplně stejně. Pokud nesvítí slunce, teplota uvnitř skleníku je přibližně stejná jako venku. On se nemá jak vyhřát, pouze nepatrně zpomaluje únik tepla. Aby tam byl znatelný rozdíl, musela by tam být nějaká akumulace - nádrž s vodou, hromada kamení, kamenná zídka u severní strany, která by akumulovala teplo ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 02 pro 2019, 11:35

Dále dost záleží na tom jak velký ten skleník je, větších teplotních rozdílů dosáhneš až od určité plochy.
Obyčejný jednokomůrkový polyš nic moc neudrží, ale na běžné věci jako fíkovníky apod. to naprosto stačí. Zpozorním až když jsou hlášeny teploty k -20°C.
Akumulační doplňky (barely s vodou, kameny) pomáhají, ale musí přes den trochu svítit, což se v těch mrazivých dnech většinou děje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 02 pro 2019, 11:59

Mám skleník i poliš a rozdíl v teplotách je znatelný. Jelikož mám ve skleníku betonovou podezdívku záhonů, beton při slunečných dnech absorbuje teplo a vyrovnává noční pokles. Horší jsou mrazy při mlhách a nízké oblačnosti. To je ve skleníku stejně jako venku. Feichou i fíkovník mám ale volně v záhonu, na zimu nic nebalím, nepřitápím a zatím obojí přežilo největší pokles na -19,6°C bez úhony. Poliš je jiná liga ( spíš okresní přebor ), vymrzne okamžitě a ani nejde běžnými prostředky vytopit. Mám koupený z internetu, síla 4mm a to je málo. Možná 10 mm by stálo za úvahu. Ale já ho používám v zimě pouze pro rostliny, které snesou velmi nízké teploty, ale potřebují sucho - některé jukky a opuncie.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Marek1970 » 02 pro 2019, 12:21

Ešte raz ďakujem za rady. Plocha skleníku je 24 m2 - rozmery 3m x 8m.
Mám vo vnútri aj 600l čierny IBC kontajner ale teraz pred mrazmi som z neho vypustil vodu, lebo som sa obával, že ak prídu dlhšie trvajúce mrazy, tak voda zamrzne a ho roztrhne (zatiaľ tam nemám dotiahnutú elektriku na možné temperovanie). Znovu ho napustím až na jar, keď bude treba chrániť pred mrazom rašiace figovníky a vtedy využijem jeho akumulačné schopnosti.
Hlavne ste ma upokojili, že ten teplotný rozdiel 1 až 2 °C stupne je normálny (bál som sa, že som niečo zanedbal pri montáži a preto nedrží teplo, je to skrátka moja prvá zima, takže radšej sa pýtam).
Takže moja úloha počas prvej "skleníkovej" zimy je asi zabezpečiť najmä vetranie a chladenie počas jasných mrazivých dní, nech sa to vo vnútri neprehrieva a nezačnú sa figovníky budiť príliš skoro.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hofis » 02 pro 2019, 14:24

Jedna důležitá poznámka k Fejchoe. Nesmí promrznout kořenový bal. Toto výslovně zmiňuje ve svém svazku Subtropy i Šamla. Pokud máš možnost, zakopej ty květináče s Fejchoou do země, tak bys tomu promrznutí mohl zabránit. Podle mě se daří Standovi zimovat tu Fejchou ve skleníku při takto nízkých teplotách právě proto, že mu tam úplně nevymrzá kořenový bal a vršek poté takto nízké teploty snese. Z toho chci vycházet i při pokusu o venkovní pěstování a vysadit je pokusně pouze ke zdi resp. na místa, kde se akumuluje teplo a nedochází ke kompletnímu promrzání zeminy. Z mé zkušenosti: Když jsem při -10 °C vytáhl již poměrně větší rostlinu Fejchoi ven z chodby, kde bylo kolem nuly, abych otestoval, zda vydrží těch cca -12°C, co se v literatuře běžně uvádí, komplet mi promrzl kořenový bal a rostlina už nikdy neobrazila, zmrzla na padrť. Pozor na to!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 02 pro 2019, 15:52

IBC klidně můžeš uvnitř nechat naplněnou, ta ti nepromrzne celá, maximálně se tam udělá tenká vrstva ledu, kterou občas prolomíš.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Marek1970 » 02 pro 2019, 20:24

Hofis ďakujem za upozornenie. Malo by to byť dúfam v poriadku, Fejchoe (2) mám zasadené v 90 l do zeme zapustenom kontajnery.
Michal ten IBC už túto zimu nechám prázdny a napustím ho až na jar. V skleníku ešte nemám zasadené všetky figovníky čo mám naplánované a túto zimu idem len v "testovacom" režime. Budúci rok už nechám IBC plný a vyriešim aj temperovanie. Dúfam, že zima bude mierna a vyhnú sa nám aj neskoré jarné mrazy. Už nech je jar. S12
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Radim K » 02 pro 2019, 22:19

Je to zajímavý, zdá se, že se každý skleník chová jinak, každý je originál. Máme na zahradě skleněný menší a v sadu polykarbonátový 3x8m a v tom polykarbonátovém je subtropické klima samo o sobě. Teplota tam je sama o sobě nejméně o 5°C v minimech vyšší, než venku, letos zde ještě nemrzlo i když bylo venku -4,7°C. V prosinci na něj téměř vůbec nesvítí vlivem sklonu slunce, což je největší nevýhoda jeho umístění. Přesto to funguje tak, že když jsou velmi mrazivé noci pod -12°C, tak tam zapálíme svíčky a teplota je takto udržitelná pro přežití celé řady rostlin v květináčích. Fejchoa zde, volně v zemi, je v zimě vždy v pohodě.
Loni v zimě zde bylo minimum jen asi -3 nebo -4°C, je ale faktem, že jsme jej před největšími mrazy ještě přehodili bublinkou a že mrazivé noci byly jen dvě; jednou -10,2°C a minimum pak nárazově jednu noc v únoru -15,0°C a to noc potom, co napadlo největší množství sněhu od roku 1987 - 33 cm.
Horší to bylo v mrazivé zimě v lednu 2017, kdy mrzlo celý leden, teplota 3x spadla pod -15°C s minimem -17,7°C. To bylo ve skleníku -12°C a mrzlo v něm měsíc v kuse i přes den, tehdy to odnesly všechny květináčové tomely (asi 12 ks) a Trachycarpusy (asi 300 ks, kromě jednoho jediného, kterému nyní říkáme Survivor :lol: ). Nicméně fejchoa v zemi v pohodě.
Nutno ještě říct, že skleník je na betonu, jen je v něm malý záhonek na pár rostlin ve volné půdě a je v něm také přes tisíc různých rostlin v menších či větších nádobách, čili "akumulantů" je zde dost.
Podstatná bude vždy délka trvání mrazů, ta je u nás obvykle dost krátká a teplota pod -12°C je obvykle 1x - 3x za zimu, samozřejmě jsou i výjimky.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků