Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2022, 21:03

Konečně ve skleníku začala zrát breba na údajné Dalmátii ze Spomyšle. Venku v nádobách mám už skoro všechnu brebu ( asi 10 ks ze všech keříků) obranou. Tady se srostl maincrop s brebou do stejné velikosti a zůstal stát. Ale teď breba roste před očima a začíná zaměkávat. Zajímavé je, že (kromě Laradka a Francueska) mám nejvíc plodů na třech fíkovnících, které jsou záměna něčeho jiného. Už ani nebudu zjišťovat, co to je, budu mu říkat Žlutá Spomyšl.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 21 črc 2022, 08:23

Lenkalor píše:Konečně ve skleníku začala zrát breba na údajné Dalmátii ze Spomyšle.


Vypadá moc pěkně, už máte zkušenosti s chutí? A zajímalo by mne, v čem máte zapuštěné fíkovníky v zemi. Má to praktická ucha. Necháváte i přes zimu ve skleníku? Letos bych jich takto zapuštěných na zimu pár ve skleníku nechala, jinak nosím do sklepa. Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaaja-el » 21 črc 2022, 09:30

Lenkalor píše:Konečně ve skleníku začala zrát breba na údajné Dalmátii ze Spomyšle. Venku v nádobách mám už skoro všechnu brebu ( asi 10 ks ze všech keříků) obranou. Tady se srostl maincrop s brebou do stejné velikosti a zůstal stát. Ale teď breba roste před očima a začíná zaměkávat. Zajímavé je, že (kromě Laradka a Francueska) mám nejvíc plodů na třech fíkovnících, které jsou záměna něčeho jiného. Už ani nebudu zjišťovat, co to je, budu mu říkat Žlutá Spomyšl.
Obrázek


A mě by zas zajímalo, jak tam máte zkonstruované samozavlažování. Sám si dělávám SIP dle Moonvilova tutoriálu, tam se ale používá husí krk, Vy tam máte nějakou trubku a co dole?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 21 črc 2022, 09:59

No Dalmatia to evidentně není. Taky mám pár takových podobných žlutých "Cosi". Hlavně že to plodí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4068
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 21 črc 2022, 10:47

Hanele12- je to první úroda, předloni jsem sázela do skleníku řízek a nechávám i přes zimu.
Nádoba je https://www.koumak.cz/katalog/p/nadoba- ... a-enpro-5/ Akorát už nevím, jestli je to stejná velikost, kupovala jsem to o dost dříve na něco jiného.
Kaaja-el - dole je vrstva lávové drtě a v ní končí ta novodurová trubka.
Moonvil - už jsem rezignovala na "odrůdy" :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 21 črc 2022, 11:24

Lenkalor píše:Hanele12- je to první úroda, předloni jsem sázela do skleníku řízek a nechávám i přes zimu.
Nádoba je https://www.koumak.cz/katalog/p/nadoba- ... a-enpro-5/ Akorát už nevím, jestli je to stejná velikost, kupovala jsem to o dost dříve na něco jiného.
Kaaja-el - dole je vrstva lávové drtě a v ní končí ta novodurová trubka.
Moonvil - už jsem rezignovala na "odrůdy" :)



Díky, kupovala jste pak něco jiného? Já používám textilní různých výrobců. A ještě dotaz, jste dost vysoko, temperujete v zimě? Neomrznou ani špičky?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 21 črc 2022, 20:46

Hanele12 - ne, nekupovala, ve skleníku mám místo jen pro dva keře. Kromě tohoto tam mám ještě SD, na který jsem naočkovala a přiroubovala další dvě odrůdy.
Temperovala jsem až na jaře, když se vytvořila poupata na fejchoe a měla jsem tam už fíkovníky v nádobách. Ale používám jenom svíčky. :) Ale také jsem si koupila bublinkovou folii na vytvoření vnitřního skleníku, nakonec jsem použila jen tu tenkou malířskou folii přicvaknutou nahoře kolíčkama na prádlo na natažený drát. A když mrazy nehrozily, tak jsem to stáhla po obvodu. Je to sice skleník se zdí, ale je už prastarý a dost tam protahuje. V zimě jsem nic nechránila, žádná zima nebyla a nebylo nic narašeno.
Fíkovníku asi trochu omrzly špičky, už si to moc nepamatuju, ale je to možné, ony ve skleníku dost dlouho rostly.
Fotka z konce dubna:
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod PavelM » 30 črc 2022, 14:34

Zdravím,
posílám ukázku části čerstvé úrody volně pěstovaného fíku, který jsem zde představoval 18. května letošního roku.
Obrázek
PavelM
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 kvě 2022, 22:45
Bydliště: Lysá n. L., 180 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 30 črc 2022, 15:01

Kdybyste vyfotil rozkrojené fíky a k tomu i typický list, možná by někdo odhadl, o jakou odrůdu se může jednat. (Nebo jaká to určitě není.)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod svazenka » 30 črc 2022, 16:51

Prosím o určení odrůdy, pokud se to dá z prvních fíků 8). Díky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaaja-el » 02 srp 2022, 11:24

svazenka píše:Prosím o určení odrůdy, pokud se to dá z prvních fíků 8). Díky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek


Ty listy jako by z oka vypadly mému Mičurinovi.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Brano70 » 02 srp 2022, 13:22

PavelM píše:Zdravím,
posílám ukázku části čerstvé úrody volně pěstovaného fíku, který jsem zde představoval 18. května letošního roku.
Obrázek


Pavle, takze som mal pravdu v maji (20.5.2022, str. 17), Bt-cko to nie je ani nahodou podla tej breby...Michal by podla tychto plodov mohol tipnut, co by to mohlo byt S21

Skus este rozkrojit plod na polovicu, aby bolo vidieť dužinu..Aká je ozaj chuť plodov? Sú dostatočne sladké?
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 17 zář 2022, 10:01

Letošní sklizeň ve skleníku je poznamenaná opožděným nástupem do vegetace, zaviněné studeným jarem. Fíky začínají dozrávat cca o 3 týdny později než loni, přesto že léto bylo extrémně teplé.Na snímku odrůda " Fišer ", vroubovaná do SD. Ten ještě s dozráváním posečkává, zatím se nalévá pouze jeden kus.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 17 zář 2022, 15:29

První plod na skleníkovém SD začíná dozrávat. Další jsou ještě zelené a mám obavu, zda dozrají.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod zbynda » 27 zář 2022, 10:03

U mě Dalmatia ve skleníku v zemi začala dozrávat kolem 17. 8. (žádné vytápění na jaře) a v polovině září zůstala cca jen 1/4 úrody, která postupně pořád dozrává do vcelku chutné kvality i před poměrně málo slunečního svitu.
Rozdíly v době zrání napříč republikou umí být opravdu velmi velké. Pravděpodobné pomáhá i to, že nemilosrdně protrhávám násadu na keři, která vnikne po 10. 7.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků