Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod sasman » 04 čer 2017, 21:29

A Celeste dopadlo jak?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 04 čer 2017, 22:13

triodyn píše:No ale tys ho nezabalil,je tak?

Nebalím na zimu ani sebe, natož fíkovníky. Roky přežíval v pohodě, ale letošní zima a hlavně podělané jaro mu dalo ťafku. No a Celeste dopadlo nemlich stejně. Začalo normálně rašit, ale 2x po sobě jdoucí jarní mrazíky ho udolaly. Takže začínám opět u kořenů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 18 úno 2018, 23:28

Využil jsem krásného víkendového počasí a trochu jsem chlapci přistřihl perka. Snad se mi za to na konci léta odvděčí.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Peedros » 19 úno 2018, 11:17

Pekne si ho Stando vzal :D Jen mi prozraď, je nutné každý fíkovník občas takhle radikálně sestříhat? To už by pak to dřevo neplodilo?
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 19 úno 2018, 11:29

Peedros píše::D Jen mi prozraď, je nutné každý fíkovník občas takhle radikálně sestříhat? To už by pak to dřevo neplodilo?

Nutnost je to v případě skleníku, jinak by tě z něj za pár let vytlačil. Fíkovník by normálně plodil a měl by dvě úrody, ale v našich podmínkách bez přirychlení by to nestihl. Takže takhle mám jistotu každoroční letní násady, která vyrůstá z letorostů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 19 úno 2018, 12:52

Doplním - tento Standův fíkovník Dalmatia by tě ze skleníku vytlačil za pár let, ale spousta ostatních odrůd klidně během jedné sezóny (více jak dvoumetrové přírůstky jsou zcela běžné).
Dalmatia roste trochu pomaleji, během zralosti nepraská, do skleníku ideální. Nenasazuje takové množství breby jako některé další odrůdy, ale aspoň to není člověku líto v zimě pořádně seřezat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Peedros » 19 úno 2018, 14:14

Díky za vysvětlení,mohlo mě to také napadnout. :) Já mám v té mé zimní zahradě delší dobu jen 2xEBT, ty za ten rok narostly z řízku zhruba o půl metru a poté jsem je zaštípl, aby se trochu rozvětvily a stihly vyzrát. Zároveň hodně zesílily. Jsem na ně zvědav letos, minulý rok jsem na nich měl pouze 4 fíky, jeden upadl, dva jsme s manželkou ochutnali a jeden tam je doteď. Ty co jsme ochutnali byly vcelku bez chuti,vodové. Může to být způsobené častou zálivkou (kapková závlaha) a nebo prostě první plody nestojí za nic? Letos už začínají rašit a nyní mají nasazeno tak 15 špendlíkových hlaviček, uvidíme, co z toho bude a jaká bude chuť, pokud zase nic moc, poputují postupně ven na venkovní stanoviště a ve skleníku zůstane jen HC a Dalmátia. Citrusům se mi tam nedaří, mám už poměrně velké stromy, ale po výkvětu to buď opadá a nebo opadají až malé plůdky, ale bude to nejspíš tím vedrem v létě. Snažil jsem se zvlhčit vzduch přes léto, ale moc to nepomohlo. Venkovní EBT mi minulý rok zmrzl a až koncem května obrazil, narostly 3 větve po 15 cm. Nechal jsem se uchlácholit mrazuvzdorností do -20, letos už je zakrytý. Máte někdo zkušenosti s Perettou nebo Morenou?
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 19 úno 2018, 15:01

Mrazuvzdornost -20°C je mýtus. Jistě, některé rostliny fíkovníků přežijou i takové teploty, ale jen v kombinaci s něčím dalším - nejčastěji dobré stanoviště u zdi, v zástavbě apod.
Tomu EBT dej ještě šanci, je to moc dobrý fík. Nemyslím si, že mdlá chuť je způsobena kapkovkou (mám ji taky), někdy se to u mladé rostliny stane, ale není to pravidlem. Taky záleží kdy jsi ty plody sklízel - pokud až pozdě na podzim, tak už nemusely mít dostatek slunka/tepla na kvalitní vyzrání.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Peedros » 19 úno 2018, 15:13

Ty dva první fíky jsme sklidili někdy koncem října, rostly jen velmi neochotně, snad nějakých 5 měsíců. To v září se objevil další fík a ten narostl mnohem rychleji, v listopadu už byl stejně velký jako ty sklizené. To je ten jediný, co je na stromku doteď. Dám jim čas, nejspíš to bude tím jak říkáš. Tepla si myslím,že tam mají dost, jen na přímém slunci nejsou moc dlouho, tak 3-4 hodiny denně. Těžko říct, co je pro ně důležitější, zda dostatek tepla nebo to přímé slunce. Přes léto tam bývá kolem 30-35°C, na jaře a na podzim kolem 20-25°C. V zimě běžně kolem 3°C. Nejnižší teplotu jsem naměřil minulý rok asi -2°C, kdy bylo dvě noci za sebou venku -17
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 19 úno 2018, 16:51

Jestli ty fíky visely na keři tak dlouho, tak je možné, že s nimi nebylo úplně vše v pořádku, EBT by mělo mít dobu zrání do 100 dní řekl bych (teď tu nemám po ruce přesná čísla).
Připadá mi, že pro zrání je důležitější teplo - když je zima a svítí slunko celý den, tak stejně chuť nic moc. Jestli stačí 3-4 hodiny přímého slunce, to nevím, ale většinou se u fíkovníků uvádí "full sun"...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod francuesco » 25 črc 2018, 15:07

Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod triodyn » 26 črc 2018, 06:51

S tím co se člověk dozví tady nebo u moonvila-neporovnatelné,dneska opsání z internetu na titul stačí,když to má ty správny razítka a podpisy.)
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod francuesco » 26 črc 2018, 07:06

Však vidíš, jak to teď frčí u politiků. :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod nene » 26 črc 2018, 12:24

triodyn píše:...dneska opsání z internetu na titul stačí, když to má ty správny razítka a podpisy.)


Taky mě to pobavilo (rozesmutnilo ?).....co věta, to odkaz (skoro)....ale na ministerský post by tahle diplomka splnila všechny požadavky :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4174
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod francuesco » 26 črc 2018, 15:48

Kdyby jim to napsal Moonvil, tak z nich udělají docenty, Rndr, Csc :-) Že Moonvile S6
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků