Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaaja-el » 02 kvě 2023, 15:33

moonvil píše:Jakmile v daném místě už jednou fík byl (je jedno jestli breba nebo main), tak se tam už nikdy další nevytvoří. Musí to být vždy na novém dřevě.


Pro mě absolutní šokující novinka. To tedy znamená, že pokud nějaký fíkovník tvoří hlavní úrodu za každým listem, už se tam nemá šanci urodit žádná breba?
Takže např. BT typy, udělají fík hlavní násady jen za některým listem a kde nechá volno, je rezervace na brebu příští rok?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Luk » 02 kvě 2023, 15:48

Já mám za to, že breba je nevyvinutá hlavní násada na konečcích letorostů z loňského roku.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaossik » 02 kvě 2023, 16:35

kaaja-el píše:
Pro mě absolutní šokující novinka. To tedy znamená, že pokud nějaký fíkovník tvoří hlavní úrodu za každým listem, už se tam nemá šanci urodit žádná breba?
Takže např. BT typy, udělají fík hlavní násady jen za některým listem a kde nechá volno, je rezervace na brebu příští rok?


Ne, breba se tvoří tam, kde se nestihl maincrop vytvořit
Tedy na konci větví. Tak je to u všech fikovníků.

Luk píše:Já mám za to, že breba je nevyvinutá hlavní násada na konečcích letorostů z loňského roku.


Těžko říct, u některých odrůd má breba jiný tvar, velikost, případně i chuť. San pedro typy potřebují pro maincrop opylení, zatímco brebu tvoří bez, takže mezi násadami bude asi nějaký skutečný rozdíl.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2023, 17:15

kaaja-el píše:To tedy znamená, že pokud nějaký fíkovník tvoří hlavní úrodu za každým listem, už se tam nemá šanci urodit žádná breba?


Je to tak. A když za nějakým listem fík není, tak na jaře může (ale nemusí) na tom místě vyrůst breba. Typicky se ty breby objevují na koncích výhonů, ale mohou vlastně kdekoli.
To, že breba fík vypadá často jinak, je pravděpodobně dáno tím, že ten pupen/zárodek prošel dormancí. Není to žádný jiný typ květenství, prostě jen přezimující násada.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2023, 20:37

kaossik píše:San pedro typy potřebují pro maincrop opylení, zatímco brebu tvoří bez, takže mezi násadami bude asi nějaký skutečný rozdíl.

To je zajímavé, moonvilův názor, že se jedná o stejný druh fíků tomu vlastně odporuje. Pak by tedy mohlo být něco na tom, co jsem nedávno někde četla, že vlastně takový typ neexistuje, a že letní násada opadne ne kvůli neopylení, ale kvůli nedostatku tepla.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2023, 21:26

EvaOstrava píše:[Pak by tedy mohlo být něco na tom, co jsem nedávno někde četla, že vlastně takový druh neexistuje, a že letní násada opadne ne kvůli neopylení, ale kvůli nedostatku tepla.


Myslíš jako San Pedro odrůdy?
Ty samozřejmě existují a fungují přesně tak, jak je popsáno v odborných zdrojích. Tzn. breba normálně dozraje a main crop opadne. Žádný nedostatek tepla s tím nemá nic společného, to zas musel vymyslet nějakej "koumák". Je to velmi lehce ověřitelné tak, že prostě ty letní fíky na San Pedro rostlině opylíš - opylené se udrží a normálně dozrajou, ostatní spadnou ve velikosti cca 2-3cm. K tomuto propadu dojde i během vysokých teplot. Osobně jsem tohle vše ověřil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2023, 21:35

Jen je zvláštní, pokud by byly breba i main crop vpodstatě totéž, proč jeden dokáže dozrát bez opylení a druhý ne.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 02 kvě 2023, 21:50

Takže já to chápu tak, že fíkovník je velmi šikovná rostlina, která se dokázala přizpůsobit různým podmínkam. Proto existují min. 3 typy : smyrna typ <ty se dělí na samičí opylované a samčí caprifíky opylující a opyluje je pouze vosička.
San Pedro typ - plodenství jarní úrody se tvoří partenokarpicky (bez oplodnění), pro druhou úrodu je
třeba opylení vosičkou, jinak se plody plně nevyvinou a odpadnou.
Adriatická skupina - plodenství se vyvíjí bez opylení. A proto bez semínek A ty jsou vhodné pro naše
klimatické podmínky.
Jinak na moonvilovo stránkách je to popsáno asi lépe, ale opakování matka moudrosti :D
Zásadní je ten opylovač, který může přežít jen v určitém teple.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 02 kvě 2023, 22:09

EvaOstrava píše:Jen je zvláštní, pokud by byly breba i main crop vpodstatě totéž, proč jeden dokáže dozrát bez opylení a druhý ne.


De facto totéž, ale ovlivněno různými hormony (nebo jejich odlišnými koncentracemi) v různých fázích vegetace. Takže výsledný vzhled a chování se může lišit.
Takto to chápu já a zhruba to odpovídá dosavadnímu pozorování mých rostlin. Někdo studovaný v daném oboru by to ale jistě vysvětlil lépe.
Každopádně je to poměrně složitá problematika a je tam stále řada nejasností. Např. otázka, zda smyrny mají brebu - protože pokud by ji měly, tak by musela dozrát bez opylení (jelikož tou dobou je nemá co opylit) a pak by to tedy bylo to samé co San Pedro. Takže ji mají a ona propadne? Nebo ji nemají vůbec? Nebo jen ojedinělý kus? Jak říkám - spousta otázek...

Ale už mi nějak uniká, co byl vlastně ten prapůvodní dotaz a proč se diskuze stočila tímto směrem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod JančiZV » 02 kvě 2023, 22:50

Ja pestujem San Pedro typ figovníka, doviezol som si odrezok z Grécka. Letná násada opadáva.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 03 kvě 2023, 08:14

Tak to je krásně velký tmavý fík. S6
Drží typy San Pedro dobře brebu, i když jsou v květináči?
Moje Pálavy ji vždycky poctivě poshazovaly. Letos ale zatím 2ks drží - bude to napínavé. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod JančiZV » 03 kvě 2023, 17:08

Drži na 100% ale nie je veľmi plodný, ale je pravda že ho trápim v menšom kvetináči ako by si zaslúžil. Skúsim ho naočkovať do voľne vysadenej perretty.
Foto ešte nezrelého plodu.
Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2023, 15:31

Tak jsem venku kontroloval vsechny 3 semenace fikovniku.List zadny, nahore se taky jeste nevytvorily z te spicky a vsechny jsou nahore na rypnuti nehtem zelene.
15cm nebo 60 cm, zadny rozdil
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 06 kvě 2023, 21:33

SD ve skleníku se probral ( konečně ) a jede jako o život.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 07 kvě 2023, 19:38

SD výhon vzadu má brebu, ta teď pěkně roste. Ten naočkovaný blíž je Francuesco.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron