Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod francuesco » 18 črc 2014, 13:36

Tak já to kombinuji, polovinu fíkovníků mám ve volné půdě a polovinu v květináčích. Na fíkovnících v květináčích mám pozdně jarní ,časně letní a podzimní sklizeň a na fíkovnících ve volné půdě letní a podzimní sklizeň. :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod jarek01 » 04 zář 2014, 06:54

Zdravím všechny.
Někde na fóru jsem četl, že někteří zimujete fíkovníky v nádobách ve studeném skleníku. Jaké máte zkušenosti s promrzáním kořenového balu v nádobách? Do kolika stupňů ( mínus °C ) je to vhodné?
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 04 zář 2014, 10:09

jarek01 píše: Jaké máte zkušenosti s promrzáním kořenového balu v nádobách? Do kolika stupňů ( mínus °C ) je to vhodné?

Nemůžeš to takto zevšeobecnit, záleží jak velký květník máš. Ve velké nádobě ( mám 90 l ) vydrží mráz okolo těch -13°C až -15°C celkem v pohodě, ovšem v těch malých nedají ani -10°C. Já je mám přes zimu ve studené kolně, ale i při velkých mrazech cca -20°C je zde mráz poloviční.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod jarek01 » 04 zář 2014, 19:56

Já vím, že otázka byla dost obecná a objem nádoby bude mít na přežití vliv. Někde jsem viděl fotku, ze zimování ve studeném skleníku, kde byly i dost malé nádobu ( tak kolem 10 litrů a možná i míň ). Já osobně mívám přes zimu ve skleníku borůvky v asi 15-20 litrových nádobách a zatím bez problémů. Zatím mám v nádobě ( 10 l ) jen jeden fíkovník, který časem půjde do země, ale i ten je již dost velký a nemám moc místa na zimování v teplejším prostředí a studený skleník by byl pro mne vhodnou alternetivou.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Choseee » 04 zář 2014, 21:06

jarek01 píše:Já vím, že otázka byla dost obecná a objem nádoby bude mít na přežití vliv. Někde jsem viděl fotku, ze zimování ve studeném skleníku, kde byly i dost malé nádobu ( tak kolem 10 litrů a možná i míň ). Já osobně mívám přes zimu ve skleníku borůvky v asi 15-20 litrových nádobách a zatím bez problémů. Zatím mám v nádobě ( 10 l ) jen jeden fíkovník, který časem půjde do země, ale i ten je již dost velký a nemám moc místa na zimování v teplejším prostředí a studený skleník by byl pro mne vhodnou alternetivou.


Pokud je možnost, pak jej zapusť s květináčem do země. Pokud ne- vezmi několikanásobně větší květináč/nádobu a zapusť do ní, samozřejmě meziprostor vyplň- tím snížíš riziko zmrznutí kořenů...
Choseee
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 48
Registrován: 20 říj 2013, 11:55
Bydliště: Velemín, 287 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod jarek01 » 05 zář 2014, 06:38

Díky za odpověď.
Zkusím to tak pokusně udělat s tím velkým fíkem co mám. Mám ho již několik let a stále jen roste a vůbec neplodí...., tak že pokud by se mu něco stalo, tak mne to nebude tak bolet. Ty další menší zatím schovám klasicky do teplejšího zimoviště.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod jarek01 » 10 zář 2014, 06:52

Ještě bych se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s mulčováním v okolí volně vysazených rostlin fíkovníků?
Používáte kůru, posečenou trávu nebo se mulčování z nějakého důvodu nepoužívá?
Jestli mulčování používáte, necháváte ho u rostlin i v zimě?
Jde mi o to, že mulčování zmenšuje vysychání půdy v okolí rostliny a to je na jednu stranu dobré v létě, ale v zimě to může způsobovat přemokření..... nebo se mýlím?
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Alena » 10 zář 2014, 07:35

No, Jarku, když si vezmeš, kde a jak fíkovníky rostou - uchytí se na skále, ve zdi... prostě na místech, kde nic podobného mulči není, spíš jenom kámen, který akumuluje teplo, a koření dost hluboko, aby si vodu vytáhli, takže bych mulč viděla jako cizorodý prvek postrádající smysl. Stejně tak se nedoporučuje, pokud vím, mulčovat vinnou révu - taky spíš potřebuje pod sebou na povrchu půdy kameny, které akumulují teplo a v noci ho vyzařují. A dvojnásobně u nás, kde je tepla a slunce pomálu.
Jenom na zimu jsem zasypávala fíkovníky vysokou vrstvou ořechového listí a následně zakrývala několika vrstvami netkané textilie a navrch igelitovou fólií, aby na ně nepršelo a nehnily.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 10 zář 2014, 09:00

Mulčuju jen fíkovníky v kontejnerech, které v horku velmi rychle vysychají. Ve volné půdě to opravdu nemá moc smysl, pokud se teda nebavíme o zakrývání či zahrabávání rostlin na zimu - to ale zas přitahuje myši.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod jarek01 » 10 zář 2014, 12:06

Díky za odpovědi.
Ptal jsem se proto, že bych chtěl vysadit na jaře fíkovník ven, ale co udělat s blízkým okolím rostliny....
S největší pravděpodobností okolí zaroste travou, která se bude v těsné blízkosti rostliny špatně udržovat.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 10 zář 2014, 12:38

Vůbec si s tím nelamej hlavu, fíkovníku to nevadí. Jde jen o práci navíc, že budeš muset okolo stromku sekat trávu. Jinak já mulčuju i fíkovníky v nádobách, jednak z důvodu rychlého vysychání substrátu a druhak aby neobrůstal plevelem. Fíkovník je svým způsobem taky plevel, pokud nezmrzne, je to docela nezmar. Plodnost je ovšem jiná otázka. Zde působí faktor místa a zmíněný folník by mohl být také řešení. Je potřeba, aby fíkovník včas nasadil plody ( ideálně květen ) a měl čas dozrát. Já ho pěstuji ve studeném skleníku a nemohu si stěžovat na neúrodu - viz obrázky. Venku při studeném jaru a pozdních mrazících se úrody nemusíš dočkat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod milas » 10 zář 2014, 20:59

V sklenníku dozrieva práve tretia vlna... :D10
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Alena » 15 zář 2014, 20:31

Stanley_51 píše: Ve velké nádobě ( mám 90 l ) vydrží mráz okolo těch -13°C až -15°C celkem v pohodě, ovšem v těch malých nedají ani -10°C. Já je mám přes zimu ve studené kolně, ale i při velkých mrazech cca -20°C je zde mráz poloviční.


Stando, jak ty 90l nádoby transportuješ?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 15 zář 2014, 22:00

No těžko, vozím je na rudlíku, ale je to dřina.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Marek107 » 16 zář 2014, 12:15

milas píše:V sklenníku dozrieva práve tretia vlna... :D10

Co to máš za fíkovník že ti dělá 3 úrody.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků