Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hofis » 10 kvě 2022, 12:05

A co zkusit třeba Becane. Ten je méně vzrůstný, mohl by jít i přímo do země... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 10 kvě 2022, 12:56

No, můj Becane teda méně vzrůstný nebyl. V podstatě skoro všech 30 fíkovníků, co jsem měl v tom skleníku v zemi, rostlo děsně bujně. Malá výjimka byla Dalmatie, ale jen první sezóny, pak začal taky bláznit.
Ale určitě v tom hraje svou roli podloží, někomu to ve skleníku v zemi určitě půjde lépe. Těžká, nepropustná jílová vrstva prostě dobrá není. Zapuštěné kontejnery, které jsou oddělené od okolní země, aby kořeny neprorůstaly, vypadají zatím slibně a nečekám tam žádný zásadní problém - tam už není téměř žádný rozdíl od přenosných kontejnerů, ve kterých fíky fungují spolehlivě.
O tom, že poměrně striktně rozděluji své fíkovníky na "brebové" a "nebrebové" jsem myslím už psal - mít v kontejneru na rostlině brebu (nějaké rozumné množství, nemyslím 1-2 fíky) a zároveň počítat i s letní násadou je náročné na techniku pěstování, po x letech pokusů mi připadalo, že z toho pak není ani jedno ani druhé, takže jsem v tom nepokračoval.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 10 kvě 2022, 13:04

Moc díky to Becane jsem zvažovala ale u mě je to prostě takový fíkovník co se plazí po zemi a vůbec mi neroste nahoru takže by mi zabral jako dole velkou plochu a já potřebuji aby to táhlo do výšky protože ten skleník mi manžel udělal dva a půl metru právě proto abych tam mohla mít vyšší fíkovníky.

Moonvil mohu poprosit o nějaký Tvůj tip na osvědčený druh do skleníku? Jaké jsou chuťově v 5 top? I kdyby jen na letní, pokud rozumim, ze na brebu nejdeš. Co nin ZS? Tomu je tady venku evidentně chladněji úplně dobře mi neroste. Máš je zapuštěné v nějakých plastových jakoby větrech třeba o toho Pasič a prostě bez odtoku vody? Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaossik » 10 kvě 2022, 13:34

Na zaskleném balkóně mám v 70 l Jaune a je nejlepší v poměru kvalita a výkon. Váhově jsem z něj sklidil zdaleka nejvíce a chuťově byl lepší jen RdB.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1190
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 10 kvě 2022, 13:46

Top ve skleníku? Dlouhodobě určitě Negronne a můj noname, který mám značený jako Pastiliere (byl asi nejblíž popisu), z pozdnějších pak Giacomo Verdino. Skvělý byl minulou sezónu i Mission Malaga. Co nejvíc se toho ale snažím vytáhnout ven, teď už mám asi 2/3 kontejnerů odnosených před skleník. Ty zapuštěné kontejnery jsou normální s dírama, akorát pod tím mám položenou asfaltovou lepenku. Chtělo by to něco pevnějšího, uvidíme jak dlouho to bude kořenům odolávat. Těchto velikých zapuštěných mám ale teď už jen asi 5, zbytek jsou normálně postavené na zemi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 10 kvě 2022, 21:52

Hanele12 píše:Roubování ani očkování mi prostě moc nejde, zatím bez úspěchu, no budu zkoušet, něco dělám blbě. Jak tam ten BT a Francuesco plodí? Stihne dozrát letní násada u obou? Francuesco mám taky, mohl by tam jít.
U SD jsem kolikrát viděla hodně nedozrálých i u Tebe, proto bych chtěla něco rychlejšího a i s brebou, ať se prostor využije a plodí od léta.

Už jsem tady psal několikrát, že na brebu nehraju.Nikdy nestála za to, abych se jí věnoval. Letní násada je naproti tomu velká a jsem s ní spokojen. BT na SD plodí úžasně velké plody, to na matečné rostlině tak velké nikdy nevyrostou. Francuesco jsem naočkoval loni v létě, takže teprve letos by mohlo mít plody.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 07:24

Stanley tak to je nádhera. Budu muset na tom roubování zapracovat. Zkusila jsrm ted Becane na LSU gold (mělo bujný růst a u mně nesladké polosuché plody).
Mohu se zeptat, jak je to s dozráním? Stihne to třeba polovina úrody?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 11 kvě 2022, 09:48

Hanele12 píše:Stanley tak to je nádhera.

Díky za uznání. Úroda samozřejmě dozraje, je to ve skleníku, takže delší vegetační perioda. Loni jsem dojídal poslední kousky na začátku listopadu, ale to záleží také jaké je léto a podzim. Jak chybí slunce, samotné teplo nestačí. Jasně, že pár kusů již dozrát nestačí, ale to jsou zanedbatelné a přirozené ztráty. Dal jsem několik nedozrálých fíků do slivovice - fíky bez chuti, ale slivovice, či spíše fíkovice byla dobrá.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 10:06

No fíkovice dobrá věc a vizuálně bomba.
Tady je to nepovedené očkování A přemýšlela jsem že ten zelený výhonek co je tam z původního stromku bych odřízla a místo toho bych takovéhle podobné narašené očko zkusila znova přiložit Myslíš že by to šlo?

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 11 kvě 2022, 12:09

Hanele12 píše:Tady je to nepovedené očkování A přemýšlela jsem že ten zelený výhonek co je tam z původního stromku bych odřízla a místo toho bych takovéhle podobné narašené očko zkusila znova přiložit Myslíš že by to šlo?


To by asi chtělo nějaký komentář, co se s tím očkem dělo ... Bylo očkováno na konci ustřiženého letorostu? (chyba - očko musí být na živé části) Nebo byl ustřižen teď? (ale na střihu nevidím živá pletiva) Páska netěsnila? (chyba - místo srůstu se vysušuje)
Očkovat to chce na živé části, tzn. něco tu "živost" musí podporovat. Jestli to má být teď a máš nějaké nenarašené očko, určitě bych ho dal pod místo rašícího výhonu a výhon odstranil až ve schvíli, kdy se očko ujme a začne rašit.
Pěkně názorně to má Moonvil na svém webu:

http://www.plnazahrada.cz/clanky/roubovani-fikovniku-navod.php
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 13:46

Petr z H. píše:
To by asi chtělo nějaký komentář, co se s tím očkem dělo ... Bylo očkováno na konci ustřiženého letorostu? (chyba - očko musí být na živé části) Nebo byl ustřižen teď? (ale na střihu nevidím živá pletiva) Páska netěsnila? (chyba - místo srůstu se vysušuje)
Očkovat to chce na živé části, tzn. něco tu "živost" musí podporovat. Jestli to má být teď a máš nějaké nenarašené očko, určitě bych ho dal pod místo rašícího výhonu a výhon odstranil až ve schvíli, kdy se očko ujme a začne rašit.
Pěkně názorně to má Moonvil na svém webu:

http://www.plnazahrada.cz/clanky/roubovani-fikovniku-navod.php


Děkuji. Páska už je uvolněná, jinak byla na pevno. Poučila jsem se někde o roubování, protože Moonvilovým postupem přesného odříznutí očka i očkovací plochy se mi dva roky nedařilo. Prostě mi to nešlo přesně napasovat, tady se zasouvá pod kůru. A tam to pán dělal přesně takto, zasunul na konec ustřiženého výhonu. Takže narašené ne, musí být spící..
Jedno očko co je jinde je zelené, tak doufám...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 11 kvě 2022, 21:49

Hanele12 píše: Takže narašené ne, musí být spící..

Hanko, můžeš použít i narašené očko, ono první rok po očkování stejně moc neporoste. Rozjede se až další sezonu. Šel jsem ti to ještě teď večer vyfotit.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 22:13

Stanley_51 píše:Hanko, můžeš použít i narašené očko, ono první rok po očkování stejně..

Děkuji moc za foto a radu, zitra na to jdu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2022, 22:03

Venku stojící fíkovníky se probouzí a slibují dobrou úrodu. Loni bylo z bídou na ochutnání, HC nezaplodil vůbec.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 13 kvě 2022, 07:24

Tato fotka mě docela potěšila. Myslela jsem, že moje Peretta, je strašně zpožděná, když nemá ještě žádný pořádný list. Ale stojí v prostoru a ne u stěny. Je pětiletá, doposud neplodila, ale breba se teď objevila (1kus). S9
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 913
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků