Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod longr » 29 dub 2023, 06:53

No, u mě moc rychle neregeneruje. Takový Mičurin, to je jiná liga. Neomrzá, dřevo vyzrává, je raný... HC sice vyzraje, ale stejně zmrzne. Hned vedle je Petrovača bijela a ta neomrzla vůbec, pak Želešický, také téměř vůbec, pak TV, ten omrzl trochu, ale skutečně jen nevyzrálé konce větví.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 29 dub 2023, 07:59

longr píše:No, u mě moc rychle neregeneruje. Takový Mičurin, to je jiná liga. Neomrzá, dřevo vyzrává, je raný... HC sice vyzraje, ale stejně zmrzne. Hned vedle je Petrovača bijela a ta neomrzla vůbec, pak Želešický, také téměř vůbec, pak TV, ten omrzl trochu, ale skutečně jen nevyzrálé konce větví.


Odkázal bych tě na mé srovnání http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=358&start=225#p115366, kde je jasně vidět, že při stejných podmínkách narozdíl od jiných odrůd HC nevymrzá (je dobře vyzrálý ve dřevě) a dokonce má i pěknou brzkou brebu.

Ostatně víš, že omrznutí není způsobeno odrůdou, ale časností jarního probuzení, boť před rokem jsi sám napsal toto: :wink:

Mně fíkovníky vlastně nikdy neomrzly v zimě, ale vždy až koncem zimy či na jaře, koncem úora nebo v březnu. On jim mráz -10°C v zimě nevadí tolik, jako -5°C těsně před vegetací, kdy je přes den běžně na slunci horko a v noci kvůli jasné obloze spadne teplota hodně dolů a mízou ožívající dřevo to nezvládne. Když srovnám fíkovníky v zimním stínu, jsou na tom lépe, než fíkovníky na slunci. Ty se obvykle musí prát s jarními mrazíky, ale na ty, které nejsou osvícené sluncem, si mráz tolik nepřijde. Letos jsem chtěl zkusit kmínky fíkovníků bílit, ale nechtělo se mi. Na druhou stranu bílá barva v teplotně horším létě zas může být kontraproduktivní.

Co tak zkusit z jižní strany před fíkovník natáhnout netkanku, aby se získal týden/dva spánku k dobru?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2023, 13:07

longr píše:Dnes jsem koukal na fíkovníky a Hardy Chicago je nejvíc omrzlé ze všech fíkovníků. Letos nejspíš poletí.

Po jedné hodně divné zimě by to snad byla škoda.
Po tom loňském studeném září moonvil tyhle typy MtEtna hodně chválil. Jak se osvědčil tobě?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod pavell » 29 dub 2023, 23:58

[/quote] Pavle a kvetl a plodil Ti? Pokud ano, tak za jak dlouho bylo prvni kveteni, za jak dlouho dozraly prvni plidy a jake byly chutove? Nemam vubec tuseni, je to moje premiera s fikovnikem :-o[/quote]
Radku plody měl za každým listem ale vždycky opadaly ,nedozrály ,za jak dlouho měl první fíky to už nevím. Tehdy jsem ještě o fíkovnících nevěděl vůbec nic.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod fibi » 01 kvě 2023, 11:20

Chtěl bych se zeptat zkušenějších. Měl jsem fíkovník Dalmacia v květináči kde měl vždy asi 10 plodů ale v loni jsem je zasadil ve skleníku do volné půdy. Letos již obrazil ale má jen jeden plod. Nevíte čím to může být?
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 01 kvě 2023, 12:13

Zkus si nejdřív nastudovat jaký je rozdíl mezi "brebou" a letní násadou ('main crop"). Potom bude snazší upřesnit dotaz i pochopit případnou odpověď. Ten jeden plod, který nyní vidíš je skoro jistě breba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod longr » 01 kvě 2023, 18:37

Petr z H. píše:Co tak zkusit z jižní strany před fíkovník natáhnout netkanku, aby se získal týden/dva spánku k dobru?

Problém je, že mám vedle sebe v řadě od jihu Petrovača bijela, Želešický, HC, TV. HC to každý rok odskákal nejvíc. PB vůbec, Želešický taky podobně, TV trochu od konců a HC zmrzlo od vršku až do třícentimetrového kmene. Jedna boční mladá větvička je OK, ale ještě neraší. Ostatní okolo raší dřív.
Podobně je na tom EBT Laradek, tomu se u mne taky nedaří. Místo něj půjde White Marseilles. Já doma prostě zkouším, nelpím na tom, co se nedaří. Odrůd mám dost, plodí dobře, pochutnáme si a i na 8 litrů marmelády loni bylo.

Teď budu sázet fíky na jeden jižně orientovaný pozemek do jedné řady, půda spraš mixnutá s kdečím. Půjde tam postupně mnoho odrůd včetně HC, takže tam bude ideální srovnávací stanoviště.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 01 kvě 2023, 19:25

longr píše:Problém je, že mám vedle sebe v řadě od jihu Petrovača bijela, Želešický, HC, TV. HC to každý rok odskákal nejvíc. PB vůbec, Želešický taky podobně, TV trochu od konců a HC zmrzlo od vršku až do třícentimetrového kmene. Jedna boční mladá větvička je OK, ale ještě neraší. Ostatní okolo raší dřív.
Podobně je na tom EBT Laradek, tomu se u mne taky nedaří. Místo něj půjde White Marseilles. Já doma prostě zkouším, nelpím na tom, co se nedaří. Odrůd mám dost, plodí dobře, pochutnáme si a i na 8 litrů marmelády loni bylo.

Teď budu sázet fíky na jeden jižně orientovaný pozemek do jedné řady, půda spraš mixnutá s kdečím. Půjde tam postupně mnoho odrůd včetně HC, takže tam bude ideální srovnávací stanoviště.


Neomrzl v zimě kvůli mrazu. Poškodil se jarním mrazíkem ve schvíli, kdy už byl probuzený. Taky se mi to jeden rok u mnoha keřů stalo. Zřejmě je to dáno tím, že HC se probouzí dřív než ostatní a kvůli tomu dojde k poškození. Proto navrhuji onu zástěnu, aby se jeho probuzení o chvíli zpozdilo a nastalo stejně jako u ostatních, u kterých k poškození nedojde. A nebo tedy umístit na méně příznivé stanoviště. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod fibi » 01 kvě 2023, 19:33

moonvil píše:Zkus si nejdřív nastudovat jaký je rozdíl mezi "brebou" a letní násadou ('main crop"). Potom bude snazší upřesnit dotaz i pochopit případnou odpověď. Ten jeden plod, který nyní vidíš je skoro jistě breba.


To je určitě breba ale vloni měl jak brebu tak letní násadu. Je to stromek už asi 150 cm velký.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 01 kvě 2023, 19:59

Supr, tak pokud měl i letní násadu, tak zůstaly na koncích výhonů nějaké breba pupeny nebo veškerá ta letní dozrála/odpadla?
Jakmile v daném místě už jednou fík byl (je jedno jestli breba nebo main), tak se tam už nikdy další nevytvoří. Musí to být vždy na novém dřevě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod fibi » 01 kvě 2023, 20:45

To jo to všechno vím ale proč po přesazení do volné půdy je jen jeden fík a ani náznak po dalším. Fík je nyní o velikosti asi tři cm.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 01 kvě 2023, 21:00

Ale vždyť letní násada se teprve bude tvořit. A když ne, tak zaštípnout za pátým listem.
Nebo ti jde vyloženě o brebu?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod fibi » 01 kvě 2023, 21:08

Tak počkám na letní násadu snad jí bude víc.
fibi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 bře 2015, 20:28
Bydliště: Hradec Králové 240 m.n.m

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 01 kvě 2023, 21:33

fibi píše:To jo to všechno vím ale proč po přesazení do volné půdy je jen jeden fík a ani náznak po dalším. Fík je nyní o velikosti asi tři cm.


Na to se prostě nedá takto na dálku snadno odpovědět. Já třeba brebu ve skleníku téměř vůbec neřeším, protože je tam příliš mnoho vlivů, které znesnadňují její pěstování. Je to složité z hlediska správného řezu, breba ráda propadává (zejména u kontejnerovaných rostlin), zabírá to spoustu místa a taky tvrdím, že nelze moc dobře z jednoho fíkovníku sklízet kvalitní brebu i letní násadu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 01 kvě 2023, 21:37

Já myslím, že to může být způsobeno i tím přesazením. Fíkovník se zpočátku soustředí přednostně na rozrůstání kořenů.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků