Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Stanley_51 » 07 kvě 2023, 22:09

Já jsem také naočkoval do SD očko Francuesco. Je to ten tenký výhon nad cedulkou. Mám tam ještě BT, to je ta přední silná větev.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 07 kvě 2023, 22:19

Mám takovou strategii, že ty dva tenké výhony teď ohnu do téměř horizontální polohy a možná u báze vyrostou znovu takové dlouhé výhony na brebu na příští rok.
Nechám se překvapit. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 13 kvě 2023, 20:32

SD teď ve skleníku fofrem zvětšuje brebu. A to u nás nejsou žádná horka.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod zbynda » 16 kvě 2023, 08:41

Lenkalor píše:SD teď ve skleníku fofrem zvětšuje brebu. A to u nás nejsou žádná horka.

Je pravda, že letošní průběh počasí dobře simuluje postupný vývoj teplot ve Středomoří, akorát se zpožděním cca 1.5-2 měsíce :D
Tím, že zatím nebyla extra horka a ve skleníku teploty tak nekolísaly, drží i mi sousta rostlin ve skleníku brebu, což nebývá zvykem. Zároveň jsou už v takové velikosti, kdy je propad dost nepravděpodobný. Samozřejmě, faktorů je vždy více. Osobně mám teorii, že vysoké teploty nad 30 stupňů po několik dní v řadě přepnou režim rostliny na něco jako “místo jara přišlo léto, zahoď brebu v začátku a věnuj energii maincropu”. Pokud je už ale breba větší (2-3cm), už se udrží.
Letos mi tuto teorii potvrzuji i pěstitele ve Španělsku, kde prý breba neskutečně propadla i v produkčních sadech, dokonce pod závlahou. Pravděpodobně díky té pro nás až neuvěřitelné vlně horka.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Lenkalor » 16 kvě 2023, 10:29

S20 Tak to je dobré vědět. A čas od času zopakovat :D , hlava taky není nafukovací.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Brano70 » 17 kvě 2023, 10:01

zbynda píše:.... Pokud je už ale breba větší (2-3cm), už se udrží...


Zbynku, mne pred par rokmi opadlo cast breby, ktora bola vo velkosti viac ako 3 cm (myslim tym velkost plodu bez stopky)...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 17 kvě 2023, 11:10

Ta velikost se samozřejmě může lišit podle odrůdy. Některé mají tu brebu klidně 2x větší ve stejném stádiu vývoje. Já kromě velikosti ještě pozoruju vybarvení - jakmile se začne vytrácet sytě zelená a začne se tam objevovat náznak jakékoli jiné barvy, tak to má breba spočítáno. Letos zatím drží, ale mám toho jen malinko. Na některých fíkovnících se objevují zárodky letní násady.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod zbynda » 18 kvě 2023, 07:20

Brano70 píše:Zbynku, mne pred par rokmi opadlo cast breby, ktora bola vo velkosti viac ako 3 cm (myslim tym velkost plodu bez stopky)...

To je dost podivné, bylo to u nějaké známé odrůdy, v kontejneru/v zemi, venku/ve skleníku? Takhle velká násada mi opadla historicky jen ze dvou důvodů, a to buď nárazový extrémní stres rostliny (přísušek, zálivka velmi studenou vodou, rapidní změna počasí v kráté době apod.) nebo chrakteristická vlastnost odůdy. Např. pravé Pastiliere v tom doslova exceluje, umí mít neskutečně bohatou breba náasadu jako BT/EBT, kterou ale ve finální fázi shodí. HC venku v zemi je na tom velmi podobně, i když breba násadu nemá zpravidla tak velkou.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod zbynda » 18 kvě 2023, 07:39

@Moonvil: Je to tak, jakýkoli náznak jiné barvy před finálním růstem breby znamená vysokou šanci propadu. Nevšiml sis někdy toho, že ta barva je docela závislá na tom, jaký má ve zralosti breba odstín? Světlé a "šedé" fíky se zpravidla předčasně barví než odpadnou více do žluta/světle hnědé. Zato tmavé jdou do růžovo-fialova :D

Ještě k pěstování breby v zahradních sklenících. Osobně nechávám po řezu stromku v zemi před sezónou pár větví s breba pupeny, ale nemám od toho žádná očekávání. Jak je ale každý rok průběh jara jiný, tak jsou i výsledky :D
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Brano70 » 18 kvě 2023, 08:46

zbynda píše:To je dost podivné, bylo to u nějaké známé odrůdy, v kontejneru/v zemi, venku/ve skleníku? Takhle velká násada mi opadla historicky jen ze dvou důvodů, a to buď nárazový extrémní stres rostliny (přísušek, zálivka velmi studenou vodou, rapidní změna počasí v kráté době apod.) .....


V tom obdobi sa vtedy rapidne ochladilo...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2023, 09:00

Ano, také mám takovou zkušenost s brebou. Jakmile začnou fíčky žloutnout a pak i měknout, opadnou. Ale třeba u BT přišlo shození breby před 2 lety naprosto bez varování. To byl nejchladnější květen za x let, vytvořily se na začátku malé breba fíky, pak přišlo razantní ochlazení někdy v půlce května a za pár dní byl celý keřík bez breby. Nejedná se však o fíkovník ve volné zemi, ale v květináči, takže vlivů mohlo být i více.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 18 kvě 2023, 14:39

Mám dojem, že breba je hodně hàklivá a využije jakoukoli záminku, aby mohla spadnout- moc vysoká teplota, moc nízká teplota, moc málo vody, příliš moc vody, přemistění rostliny a taky různé neznámé příčiny. Mi teď nějaká breba drží, ale občas má na sobé nahnědlé fleky. )-:
To pěstování na parapetu se mi líbí. Jen by to chtělo větší parapet a menší rostliny. Tyhle se mi příští rok už asi nevejdou.
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kaossik » 18 kvě 2023, 17:26

Jojo, v kontejnerech mi vždy opadá. Zatím dozrál za 3 roky 1 kus Negronne. Letos už zbyl jen 1 kousek na JvP a 1 na Noname Pastilliere od moonvila, ale ten nemá nejlepší barvu.

Venku ve volné půdě Zatím brebu drží desert king
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod kasta » 20 kvě 2023, 14:51

jak to tady čtu, přijde mi, že mít fíkovník, který spolehlivě drží brebu je docela výhra. mám BT neznámého původu a zatím vypadá, že brebu za žádných okolností neshodí, docela mě tím překvapuje i letos a to už jsem ho předloni odepsal a věnoval na obecní pozemek, kde roste a brebuje vesele dál :) asi tedy nařízkuju
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 20 kvě 2023, 15:17

Brebu spíše shazují fíkovníky v nádobách. Ale Pálava, co jsem ji loni zasadila do zahrady, už taky poshazovala polovinu breby. To mě docela zklamala. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků