Fíkové recepty

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod meyer » 08 zář 2023, 08:41

Velmi děkuji, to bude fíkový víkend. :) Doufám v nějaké solidní výsledky. Fíkový džem je prostě fajn. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod meyer » 11 zář 2023, 17:00

Tak jsem to zvládnul, míchal jsem míchal a pak šup do sklenic a víčkem vzhůru. Barvou to mám pěkně červené, přesně jako fíky z ostrova Krk, je to tam téměř všude stejné v terénech i ve městech a obcích. Byl jsem na Fíkovém festivalu, zajímavostí bylo, že tam zdarma rozdávali zájemcům tuto místní odrůdu ve velmi pěkném rozpěstovaném stavu asi v 3L konternerku. Výška rostlin cca 5/70 cm. Pěkné, ale já jsem odolal. Zajedno toto už mám a za druhé by rostlina zřejmě pobyt v třicítkách a jízdu domů ve voze moc asi nedala.
Ostrov je Krk je ještě znám údajným druhem modrých fíků, ale k těm jsem se nedostal Tak snad jindy...
Díky za rady jak na tu marmeládu, přidal jsem panáka rakije. Tak všem na zdraví a Dani Smokava až zase za rok.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod ivan » 26 zář 2023, 14:31

...skúšali ste niekto aj takto sušiť sparené figy?:
https://www.youtube.com/watch?v=AL8inIYnnlE
...len nechápem...nemajú tam vtáky, sršne, osy, muchy, mravce, octomilky, bzdochy?- jednak nenačaté figy oberajú a potom sušia voľne v pekáči na slnku nezakryté... :shock:
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod moonvil » 26 zář 2023, 15:36

Delal jsem neco podobneho z takovych tech poslednich fiku na konci sezony, ktere uz nemaji sanci dozrat do plne kvality.
Akorat jsem tam krome vody daval i cukr. Tim, ze se to prosladilo, tak to potom ani nebylo potreba nejak extra susit, jen lehce.
Ale v tom videu to vypada, ze berou taky spise pevnejsi fiky. Kdyby sparili uplne zrale, tak se jim to rozpadne na kasi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod ivan » 12 říj 2023, 09:00

Tak sme skúšali sušiť aj celé figy- podľa predchádzajúceho receptu (bez cukrovej vody)- aj tak sú sladké až moc- pri varení šťava sa nalepila na povrch- po usušení sú síce lepkavé- ale sú super....(nechutili nám už len tie sušené na plátky, tak skúšame rôzne recepty sušenia....)- to asi preto, že celé sušené(domáce z HR) sú fantastické- figy sušené majú byť zvrchu suché- ale vo vnútri mäkké...
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod mirka » 12 říj 2023, 19:33

Mám takový dojem že v Chorvatsku zralé fíky máčí do slané vody a pak suší. Někde jsem to slyšela, nevím jestli mi to dokonce říkal domácí co k němu jezdím.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod nene » 13 říj 2023, 09:19

Taky metoda sušení, škoda, našli jsme to pozdě, pro některé VIP fíky by to bylo dobré zkusit. My sušíme rozkrojené fíky na poloviny až čtvrtiny, není to ideální, nesuší se stejnoměrně, některé se přesuší, takže už sušíme jen tak do polosucha a pak do mrazáku s tím. Je to měkké a dobré.
https://www.youtube.com/watch?v=sxZCneZLhf4
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod ivan » 13 říj 2023, 09:46

Toto je pre nás asi najlepšia metóda sušenia- a výsledok je ohromujúci (5 ľuďom som dal degustovať domáce sušené figy z HR a tie ošúpané sušené naše)- nenašli rozdiel S6 S6 ...takže konečne super metóda....vrelo doporučujem
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod moonvil » 13 říj 2023, 11:12

Jak dlouho to Ivane sušíš do tohoto stavu?
Tipnul bych, že ne všechny odrůdy budou na sušení vcelku vhodné. Třeba si nedovedu představit, že bych takto sušil dalmatince, TV či podobné větší kousky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod ivan » 13 říj 2023, 11:44

moonvil- Michal, ráno sa sušia v sušičke cca 3,5 hod. + cez deň sú na južnom balkóne cca 6 hod.(zatiaľ to pomáha - je slnečno + sucho) + večer v sušičke cca 4 hod. + na druhý deň detto = a je hotovo...(1 várka cca 80-90 ks)
- na predchádzajúcej fotke horné 2ks fíg sú z HR , spodné naše...
- a Dalmatia sa takto usušiť určite nedá- ale "naše" klasiky - aspoň v mojich podmienkach (púštnych) to takto ide
-na fotke sú figy- v takomto stave idú na sušenie- nacucané vodou nie sú (žiadnu vodu v pôde celú sezónu nemajú :P ) ...a tie malé praskliny na plodoch sú z toho dôvodu, že v lete nasadené plody majú cca 1-max. 1,5cm(až doteraz )- a to malé praskanie je pri zrení- keď sa zväčšujú....(samozrejme oberať zrelé- keď už netečie zo stopky latex)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod moonvil » 13 říj 2023, 12:03

ok, dík
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod Teresie » 10 led 2024, 16:59

Někdo tu psal o fíku a jeho účincích na cukrovku a snížení cukru v krvi. Máte s tím někdo zkušenosti, že by opravdu pomáhal? Tady https://www.zivotsdiabetem.cz/bylinky-a-babske-rady-na-cukrovku/ píší o několika bylinkách a rostlinách ale fíky tam nejsou.
Teresie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2018, 15:27

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod kaossik » 10 led 2024, 17:10

Teresie píše:Někdo tu psal o fíku a jeho účincích na cukrovku a snížení cukru v krvi. Máte s tím někdo zkušenosti, že by opravdu pomáhal? Tady https://www.zivotsdiabetem.cz/bylinky-a-babske-rady-na-cukrovku/ píší o několika bylinkách a rostlinách ale fíky tam nejsou.


To je taková ta obsahová kultura. Všude je třeba psát nějaký obsah a tak se třeba o každém ovoci píše že něco léčí až je téměř zázračné, kdyby to byla všechno pravda tak budeme skoro nesmrtelní :-) často je to proto že nějaká látka má v nějaké studii 1% efekt na nemoc a ovoce tu látku má, takže podtrženo sečteno je to v důsledku spíš placebo efekt. Fíky nejsou nic extra ani z výživového hlediska, natož aby něco léčily.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod moonvil » 10 led 2024, 17:26

Pomáhají proti zácpě - to je ověřeno a lze se na to spolehnout :wink:
V souvislosti s cukrovkou si vybavuji spíše fíkové listy a čaj z nich, jinak plody s tím množstvím cukru pro cukrovkáře asi nic moc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod EvaOstrava » 10 led 2024, 18:24

Našla jsem toto:
Fíky obsahují kyselinu abscisovou, která je fytohormonem v fících, lépe reguluje hladinu glukózy a také ovlivňuje snížení inzulinového indexu, snižuje riziko vzniku inzulinové rezistence, diabetu typu II.
Z článku
https://www.zdravoslav.cz/blog/datle-ne ... -srovnani/
Osobní zkušenost někoho z kiwiforáků by byla nejlepší.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků