Fíkové recepty

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod Satan » 16 zář 2021, 12:29

Zapečené fíky se šunkou a sýrem.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod mitas » 19 zář 2021, 15:37

Satan píše:Durra fíkový džem s vlašskými ořechy a sezamem .
Obrázek


Satan, navnadil si ma s týmto figovým džemom s orechmi.
Klasický figový džem u nás už nikto nechce jesť a tak som v minulom roku improvizoval: 1.) figový džem s brusnicami, 2.) figový s ananásom, 3.) figové čatní s brusnicami a mangom.

Včera som skúsil improvizáciu niečo na ten tvoj spôsob: 6L fíg, 100g nadrobno nasekaných vlašských orechov, 100g sézamu, 100g kandizovaného cedrátu. Doteraz som figy vždy mixoval, ale zistil som, že to nie je ono. Džem musí obsahovať aj kúsky ovocia. A tak som teraz rozmixoval len 5L fíg a pridal som 1L nakrájaných na kúsky asi tak 3 x 3cm.
Všetko sa musí poriadne uvariť a pritom stále miešať, lebo to dosť prská !
Na celé množstvo som pridal asi 400g hnedého trstinového cukru a asi 1/2 čajovej lyžičky kyseliny citrónovej. Doteraz som na zahustenie používal želírovací prípravok Želko 1:2, no teraz na zahustenie používam už len Agar.
Na prekvapenie, tento džem chutí perfektne, vďaka za inšpiráciu :D !
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod Satan » 23 zář 2021, 19:46

Není zač , hlavní je že se povedl domácí džem.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2021, 13:22

Letos bych chtěla zkusit udělat si kompot z nezralých fíků. Snažím se tady najít někde postupy ale nějak se mi to nedaří Doporučil byste mi prosím někdo ověřený a dobrý postup a recept Prý se to má aspoň 2x vařit ždímat a podobně ale nevím jak dlouho. A ma to smysl? Budou dobré? Děkuji moc
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod mirka » 02 říj 2021, 21:52

Hanele12 mrkni na fíkovník str.364/25.10.15 jsem tam dala recept na kompot z nezralých fíků je to Chorvatský recept.
Nebo najdeš na youtube zadej smokve a najdeš tam ledaco
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod Hanele12 » 02 říj 2021, 22:56

mirka píše:Hanele12 mrkni na fíkovník str.364/25.10.15 jsem tam dala recept na kompot z nezralých fíků je to Chorvatský recept.
Nebo najdeš na youtube zadej smokve a najdeš tam ledaco

Diky a chutnaly ty nezralé fiky takto zavařené? Abych se s tim nedělala zbytečně.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod antarian » 07 říj 2021, 00:27

Mirka: dnes studuji tunu receptu na zavarene fiky v cukru. Ale nelibi se mi to davkovani cukru :-)
V podstate 1 kilo fiku na 1 kilo cukru, s tim ze jsem nasel par receptu kde tedy davaji jen pulku.
Z minuleho roku si pamatuju ze jsem delal marmeladu a daval asi 800g cukru na 1 kilo fiku a to bylo tedy brutalne sladke (taky dle nejakeho receptu, ale je fakt ze to byla marmelada a ne jen zavarene fiky a nejednalo se o uplne nezrale fiky, spis jen o fiky bez chuti.)

Plus jeste jeden blby dotaz: myslim ze by to nemel byt zadny problem, ale radeji se ptam i na to :-D Predpokladam, ze mohu klidne natrhat nezrale Fiky rano a do pripravy (seriznuti vrchni casti, proplachovani a odstranovani latexu) se muzu pustit az v noci?

Budu rad za jakekoliv rady kdo ma zkusenosti s pripravou nezralych fiku a mnozstvim cukru ktere pouzivate.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod vanhelsing02 » 07 říj 2021, 09:56

vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod mitas » 07 říj 2021, 21:40

[quote="Hanele12"]Letos bych chtěla zkusit udělat si kompot z nezralých fíků ...

Vanhelsing, musíš pohľadať iný recept na nezrelé figy, lebo na tento kompót treba 2 kg dobre vyzretých fíg ...
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod antarian » 08 říj 2021, 01:42

Tak a je hotovo :) cca 2.4 kg fiku (odrezal jsem stonky tak dejme tomu 200g pryc.

V kazdym receptu z nezralych fiku je 1 kg cukru na 1kg fiku...
Priznam se ze jsem dal zhruba pulku po zkusenostech z minuleho roku s marmeladou.
A ten syrup byl na muj vkus fest sladkej, tak jsem to tak nechal a dal 1100 kg cukru.

Jinak sundavat ten latex z hrncu to je fakt lahudka a na sbirani se taky oblecte :-) (sel jsem sbirat v tricku s kratkym rukavem a teda stipe to fes, nastesti jen chvilku)

Jinak doporucuju delat velke mnozstvi, kdyz uz ten latex mate umejvat tak at to aspon stoji za to.

Co se receptu tyce... Priznam se ze jsem to udelal trochu po svem.

2400 g fiku
1050 g cukru
50 g medu
Dve vicka citronove stavy z DMka
3 kousky skorice (jen cca 3 cm kazda)
2 kousky badianu
8 kousku hrebicku
8 salku vody (odhaduju na 2 l vody) - vyslo to akorat na tech 6 zavarovaceks tim ze se neco vyvarilo.

Postup:
nasbiral jsem fiky
Odrezal jsem spicky (normalne je nechavaji delsi)
Povaril ve vode cca 20 az 30 minut (odbihal jsem, byli u toho deti)
Pote jsem vzal cednik (takovy ten na testoviny s par dirama, nerezovej. A naberackou nabiral fiky hodil do cedniku proplachnul studenou vodou a odlozil. Takhle sjem pokracoval dokud to nebylo cele)
Pote jsem tento postup opakoval jeste trijrat s tim ze jsem nyni uz odebiral penu (byl to defacto ten latex a vyhazoval to na pripraveny ubrousek ve drezu. Neprislo mi rozumne ten latex hrnout do trubek :-) )

Doporucuju hlavne nevzit klasicke sitko.. dratene... Z toho ten latex vzivote nedostanete :-)

Pote co jsem mel hotovo.... Jsem vydrbal od latexu hrnec (nemel jsem jinej tak velikej aby se tam tolik fiku veslo)

Do cisteho hrnece jsem dal cca 1kg cukru a zalil 2 l vody a pridal koreni.
Pote jsem pripravene fiky napichoval na vydlicku a vkladal do cukroveho syrupu.
Povaril jsem cca 30 minut afiky vyndal lzici do pripravenych sterilizovanych zavarovacek.
Na zaver jsem vse zalil syrupem v kterem se fiky varili.
Zavarovacky jsem na zaver povaril jeste v horke vode.

S tou sterilizaci jsem si extra praci nedelal, ale snad to bude stacit :-)

Vysledek bude podle me potreba pockat aby se ty chute do tech fiku dostali.

Muj odhad je ze ten fik v tom nebude citit ani trochu a bude to jen sladka hmota s prichuti koreni co jsem pouzil :-)))








Obrázek

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod antarian » 08 říj 2021, 01:53

Tak jsem jeste prohledal youtube a konecne nasel neco kde dali taky jen polovinu cukru :-)

https://youtu.be/yMPtPakkJbM
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod ivan » 08 říj 2021, 07:05

Ja som to skúšal robiť pred x rokmi....a aby nemali figy veľa latexu, treba ich oberať čo najneskôr- čím neskôr, tým majú menej latexu- tesne pred dozrievaním, (ja som nemal od latexu hrniec- figy sa už začali "vyfarbovať"- len už koncom oktobra nestíhali dozrieť- tak sme to skúšali robiť)...je to sladké- lebo to nie je kompot-ale "domáci z juhu" to konzumujú ako "dezert"...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod moonvil » 08 říj 2021, 07:49

Tak, tak - z úplně zelených, tvrdých jak šutr bych to ani nezkoušel, to je opravdu jen oslazená hmota. Chce to aspoň náznak změknutí a vybarvení, pak je to celkem chutný kompot.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod antarian » 08 říj 2021, 09:15

no tak uvidime, peretty byli uvnitr aspon cervene ... BTcko byla fakt bida nevybarvena.

Minuly rok jsem to delal sice z ne uplne zralych, ale uz z nich netekl latex a nebyt hodne cukru tak to bylo v pohode.

Tak treba pristi rok se trefim :-D (hlavne doufam, ze pristi rok toho bude vic, abych mohl neco delat ze zralych, pripadne tech ne uplne dozralych z kterych jiz netece latex. Pokud odpadne ta cast s odtranovanim latexu, tak je to vcelku pohoda na pripravu
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkové recepty

Příspěvekod milas » 08 říj 2021, 09:24

Tak....aj moja babka hovorievala, že :Chlapče radšej lyžíčku medu ako lopatu h....n... :| Ja by som to ani neskúšal,to ako robiť víno z nezrelého hrozna. ... môžeš tam dať tónu cukru a stále bude mať gynekologickú chuť... E1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků