Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 23 lis 2021, 20:41

Položit, neřešit. Seno musí být ale úplně až po strop.
Malé mezírky nevadí. Pak jen pozor na barvu tý plachty, ať není černá, nebo se to zapaří.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 23 lis 2021, 22:28

Díky Rudo, ještě do dosypu. Plachta je taková stříbrno šedá, takže v pohodě.
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Satan » 25 lis 2021, 17:02

Srostlé banány mutant :D .
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 25 lis 2021, 18:01

Asi to nie je nic vynimocne. Ked som mal kedysi vlastne plody, bola medzi nimi jedna dvojicka a jedna trojicka.
Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 25 lis 2021, 19:19

Také hlásím zazimování! Jako vloni, 6cm polystyren, vnitřek vystlaný slámou. Letos ale kvůli velikosti přidávám další patro. Nemám prostě to srdce z těch stvolů udělat bonsaje :? Vrch bude zakrytý 14cm a přes bude plachta, aby dovnitř tolik nezatékalo jako vloni. Pro jistotu, teploměr u hlavního stvolu :)
Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Slavomir » 04 led 2022, 23:01

Ako som ešte 12. novembra sľúbil, ešte sa podelím o skúsenosti s Musa Basjoo za posledných 18 mesiacov. Basjoo som stretol ešte v roku 2018 na výstave Flóra, kde ho bombasticky uvádzali ako mrazuvzdorný banánovník...pri pomyslení na to, koľko percent vody banánovník obsahuje, som sa nad tým pojmom "mrazuvzdorný" len pousmial, no i tak som si ho kúpil, že však 10 Euro ma nezabije...
V máji roka 2020 sme si pred domom zriadili predzáhradku v subtropickom ladení (že keď už máme to globálne oteplovanie :D ) a teda aké by to boli subtrópy bez banánovníka...tak som ho taký dvojročný, pestovaný v črepníku, na začiatku mája napokon zasadil do voľnej pôdy.
Takto vyzeral 6 týždňov po zasadení v polke júna 2020
Obrázek

Leto prežil celkom dobre, narástol viac než dvojnásobne, ale na jeseň nastala otázka, že ako ho prezimovať - to som ešte stále neobjavil toto fórum, nuž som ho zazimoval v igelitovom zábale s riadeným vykurovaním, kde teplota kolísala medzi +1 až +3 stupňami celú zimu. Keďže vykurovacie teleso som mierne poddimenzoval na objem krytia, moc listov teda neprežilo. Keď posledný marcový týždeň teploty u nás na juhozápade prekračovali 25 stupňov, už som si myslel, že hádam ide rovno tvrdá jar, nuž som ho spolu s ostatným kvetenstvom odbalil.
Takto vyzeral 27. marca po prezimovaní
Obrázek

Síce nič moc, no už bol normálne v rastovej fáze, z každého kmeňa sa tlačil nový list. Samozrejme to som netušil, že o päť dní na Veľkonočný pondelok príde ujo Mrázik a dôkladne banánovníky vyšľahá mrazivým korbáčom :( ...a potom prišiel naspäť zábal na takmer mesiac, keďže posledná jar bola pre banánovníky ako z hororu...
30. apríla nevyzeral vďaka veľkonočnej šibačke o nič lepšie ako 27. marca
Obrázek

No ale keďže aj celý máj bol extrémne studený, i 29. mája nebol vyrastený o nič viac než na konci apríla
Obrázek

Ale keď od začiatku júna nastali pravé tridsiatky každý deň, tak Basjaa teda zaradili iný stupeň rastu - každých 8 dní jeden narastený nový list ! Za celý jún a júl narástli do podstatnej veľkosti, a hoci druhá polovica augusta a začiatok septembra boli zas extrémne studené, potom prišlo pravé Babie leto, trvajúce až do novembra...
Aj vďaka tomu takto Basjaa vyzerali ešte 28. októbra
Obrázek
Obrázek
Takýchto obrov mi bolo naozaj ľúto nechať "zožrať" prvým jesenným mrazom, tak som im vymyslel špeciálny kryt a Basjaa budú túto zimu tréningové objekty pre zelené zimovanie Musa DaJiao. Rozmery 360x160x100 :D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uvidím, ako budú vyzerať po odbalení túto jar...potom postnem...

Chcel by som aspoň ten najstarší kus priviesť do plodivého stavu, teda aby zakvitol - nech vidím, aké plody to vlastne poskytuje. Lebo na nete sa teda na túto tému dajú nájsť protichodné informácie...
Na záver: každý špás niečo stojí, tak už teraz sa teším na účet za elektriku :lol: :lol: :D
Uživatelský avatar
Slavomir
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2021, 14:18
Bydliště: Most pri Bratislave, 128 m.n.m, USDA 7b/8a

Re: Banánovník

Příspěvekod Slavomir » 04 led 2022, 23:30

J.K. píše:Nechcem kaziť radosť, ale skôr je to utópia. Obyčajný cavendish na to potrebuje cca 7 - 8 mesiacov vegetácie, pochybujem že tento bude na tom výrazne lepšie. Aby si dopestoval naozaj jedlé plody, musel by si dokázať prezimovať rastlinu aj s listami a tá by si musela načasovať kvitnutie hneď na jar.

Voľakedy dávno som mal v citrusovom skleníku zasadený Musa acuminata "Dwarf Cavendish" a toto mi dalo celkom dobrú skúsenosť, ako pestovať jedlé banány a hlavne, koľko listov je potrebných na to, aby boli plody dostatočne veľké. Vždy platilo, že čím viac listov zimu prežilo, tým väčšie plody na ďalší rok na banánovníku boli. Napokon časom musel banánovník ustúpiť citrusom kvôli diametrálne odlišným nárokom na zimovanie...
V príspevku o Basjách som postol aj kryt, aký by som chcel v budúcnosti využívať práve na zimovanie Musa DaJiao. Po skúsenostiach s Cavendishom mi je jasné, že na to, aby som DaJiao priviedol ku kvetu a plodom, musí ostať v takej forme, ako bol cez leto a na začiatku jesene - teda kompletne zelený bez straty listu.
Takže zimovanie aspoň pri +5 stupňoch a zakryť ešte pred výskytom prvých studených nocí s teplotou pod +3 stupňami. Samozrejme, že toto bude dosť energeticky náročné, ale ako som už dakde inde napísal, každá sranda niečo stojí...
Uživatelský avatar
Slavomir
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2021, 14:18
Bydliště: Most pri Bratislave, 128 m.n.m, USDA 7b/8a

Re: Banánovník

Příspěvekod zwargy » 10 led 2022, 22:49

Záleží v jakých teplotách dozrává. V našem klimatu například pokud vykvete i hned z jara, tak nestihnou do zimy plody vyzrát :) . A nejedlý není, jen jaksi na tom není co jíst, měl jsem v ruce zralé plody basja a nebylo tam prostě co jíst, zelený bombonek s trochou trpkého škrobu. Spíš by mě zajímalo, jestli v nich budeš mít semena, z toho co jsem viděl, plody semena neměly, což si dost protiřečí s tím, co se o tom banánu píše.

Mám ho na chodbe kde je od jesene do jari konštantne okolo 13 stupňov. No veru tie plody sú drobné, nerátam ani že to bude nejaká delikatesa, ale aspoň nejaké zadosťučinenie :) Zmenia plody tiež nejako farbu alebo ako spoznám, že sú zrelé? Aspoň orientačne o akom čase sa bavíme. Samozrejme dám potom vedieť, či plody obsahovali aj nejaké semená .) A ešte by ma zaujímalo, v ktorej časti odrezať zvyšok kvetu, z ktorého už plody nebudú.
zwargy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 čer 2017, 09:56

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 11 led 2022, 18:57

zwargy píše:Mám ho na chodbe kde je od jesene do jari konštantne okolo 13 stupňov. No veru tie plody sú drobné, nerátam ani že to bude nejaká delikatesa, ale aspoň nejaké zadosťučinenie :) Zmenia plody tiež nejako farbu alebo ako spoznám, že sú zrelé? Aspoň orientačne o akom čase sa bavíme. Samozrejme dám potom vedieť, či plody obsahovali aj nejaké semená .) A ešte by ma zaujímalo, v ktorej časti odrezať zvyšok kvetu, z ktorého už plody nebudú.


No jakmile se objeví žlutá barva, tak jsou plody zralé a oplodí se zbarví. Respektive, když třeba zežloutne první trs banánu, může se celé květenství odříznout, dozrají sami někde ve špajzu (testováno). Myslím, že si říkal, že to je nějaký basjoo? Tak ty bych nechal úplně dozrát co sytě žluté.
Květ se řeže dle závisloti délky květenství, u nádobových rostlin těžko říct, podle mě udrží 3-5 trsů, dle velikosti nádoby a výživy možná víc, ale viděl jsem že hodně zbídačené rostliny udržely třeba jen 3 ks banánků :) , fakt je to individuální. Ono to jde poznat okem, nechávají se jen velké trsy, ty malé s pidi banánkama nemají smysl, vyštípat a květ uříznout.

Slavomir píše:Ako som ešte 12. novembra sľúbil.....tak už teraz sa teším na účet za elektriku :lol: :lol: :D


Pěkně zdokumentováno, zajímavý pokus :) . Jen bych rád vyvrátil nějaké informace ohledně pěstování a zimování, třeba ti to pomůže do budoucna! 8)
Listy se nemusí nechávat přes zimu, jak si zjistil, většinou to ani nejde, rostlina by se musela chránit od října do konce května, to není reálné, jelikož již březnové slunce slunce v krytu listy ničí. Odřezat na podzim listy není žádná hamba, ani to rostlinu nijak nepoznamená. A mohu tě ujistit, že dřív jak 4-5 let se květů nedočkáš, v té době už neřezaná rostlina má většinou 5-7 m, zazimování takového obra, no ne že by to nešlo, ale spíš si myslím, že to je zbytečné, vzhledem k jiným způsobům zimování. Stačí mít velký trs, zimovat je nízko, metr-dva a po letech nějaký vykvete ve správný čas a výsledek se dostaví, v klimatu střední evropy bude to dozrání stejně otazné (a velký úspěch) a bude jedno jestli má rostlina 1,2 nebo 20 listů, záleží na kořenové soustavě a síle kmenu. Bez trvalého skleníku tu kvalitu kvetení stejně nevidím tak jako v "tropech".
A rychlejší růst není ovlivněn denní teplotou, ale noční. Naopak denní teploty nad cca 28 až 32°C rostlině nesvědčí a přes den neroste. Roste hlavně v noci a k tomu potřebuje teploty nad 15°C, čím teplejší noci, tím rychlejší růst. Jde to ruku v ruce s vedry, protože když je vedro, jsou i teplé noci :lol: . Ale jsou situace (v mojí oblasti zásadní) že při ochlazení, kdy přejde studená fronta, není teplo/horko přes den, ale noční teploty jsou díky dešti vysoké a růst se dostaví. Jde to krásně vidět například pokud se dělají rysky na rostoucím listu, každý den jedna čárka a sledovat u toho jaké bylo počasí :) . Loni jsem si tak ověřil růst u palem, čím delší segment, tím teplejší a vlhčí byla noc (bez ohledu na teplotu přes den a to úplně!)
Obrázekdirect link upload images
Největší přírustek (cca 4 cm) byl zaznamenaný nejteplejší noc v roce, kdy bylo u nás tuším 18°C a k ránu pršelo (nebyl to nejteplejší den v roce).
S tím souvisí i umístění banánovníků, hodně lidí je vysadí na největší výpeky na zahradě, ale to není dobře. Není to špatně, jakmile je víc rostli u sebe, navzájem si stíní a podpoří se, ale nejvýznamnější růst i vzhled mají rostliny, které jsou část dne zastíněné. Stromy, nebo budovou (u budovy i rychleji rostou, jsou tam teplejší noci).

Je to fakt jen výpis poznámek, že to třeba někomu kdo s banány začíná, pomůže :wink: . Držim palce Slavomíre s dalšími pokusy a jsem zvědav jestli se zadaří s plody S20 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod zwargy » 12 led 2022, 19:22

Rudolf M píše:No jakmile se objeví žlutá barva, tak jsou plody zralé a oplodí se zbarví. Respektive, když třeba zežloutne první trs banánu, může se celé květenství odříznout, dozrají sami někde ve špajzu (testováno). Myslím, že si říkal, že to je nějaký basjoo? Tak ty bych nechal úplně dozrát co sytě žluté.
Květ se řeže dle závisloti délky květenství, u nádobových rostlin těžko říct, podle mě udrží 3-5 trsů, dle velikosti nádoby a výživy možná víc, ale viděl jsem že hodně zbídačené rostliny udržely třeba jen 3 ks banánků :) , fakt je to individuální. Ono to jde poznat okem, nechávají se jen velké trsy, ty malé s pidi banánkama nemají smysl, vyštípat a květ uříznout.



No kvetenstvo od rastového vrcholu až po koniec puku meria momentálne nejakých 45 cm, ale plody sú len z úplne prvých dvoch sérií kvetov, t.j. 2 trsy po 4 kusy, samotné plody merajú okolo 7-8 cm. Odrezať teda zvyšok kvetu a kde - tesne tam kde začína puk? Či kým plody nedozrejú, tak celý kvet nechať? A nechávať teda vôbec tieto 2 trsy, či sú to práve tie "malé trsy s pidi banánkami"? :)
zwargy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 čer 2017, 09:56

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 06 bře 2022, 12:56

Úplně mi ušlo, že tu byla reakce :| . Možná se to už vyřešilo, kdyby ne, tak se květ řeže jako na plantážích, asi 20 cm nad prvními plody, aby se to dalo zaháknout ve špajzu :) . Květ se dává pryč, jakmile je už znát, že plodenství je moc velké a spodní banánky by nedozrály.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 06 bře 2022, 17:54

Rudolf M píše:Květ se dává pryč, jakmile je už znát, že plodenství je moc velké a spodní banánky by nedozrály.

Z tejto vety to vyzera, ako keby bola nejaka sanca na ovplyvnenie poctu plodov, napr vyzivou. Nie je to pravda. O tom kolko plodov moze dozriet je rozhodnute skor, ako odpadne prvy lupen z kvetenstva. Tie "kvety" z ktorych budu plody su podstatne vacsie, ako zvysok z ktoreho uz nic nebude. Ja som nechal vyrast este cca 20cm z obavy, ze by miesto rezu mohlo zahnivat, ale nic take sa nekonalo.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 06 bře 2022, 21:15

Záměrně jsem se detailu vyhnul, protože to prostě nejde paušalizovat. Už nevím jak je rostlina veliká, v jakém je stavu, jestli je v nádobě nebo v zemi. Ty mizerné kusy udrží doslova jen 2 ks banánků, ale rostliny s královskou péči udrží desítky plodů, nebo i stovky. Je tak nereálné poradit bez vizuálního vjemu více.
Z pozorování je to stejně jedno, ona ta rostlina není úplně hloupá, ty plůdky co nemají šanci dozrát časem upadnou a květ pokud se neustřihne kvete dokud má na něj rostlina sílu, na velikost plodů to má vliv minimální, protože je to přesně jak píšeš, o tom kolik dozraje plodů je rozhodnuto už předem S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 07 bře 2022, 17:54

Celou zimu byl Cavendish v super formě(pomalu rostl ještě i v lednu) a teď nedávno jsem si řekl, že když už jsou delší dny, navíc na něj svítilo pár dní v řadě sluníčko, že ho trochu víc zaliju. No a začli mu rychle žloutnout listy(zatím 3), jsou to ty, co nejsou vystaveny slunci, ale směrem do místnosti. Úpal z toho slunce asi tedy ne, je to tím přelitím? jako dal jsem 2x tolik co jsem dával celou zimu, ale ani tak to neproteklo do podmisky (45l květináč). No je na něm i pár svilušek, snažím se je ale zatím mechanicky odstraňovat a čekám až se oteplí, abych ho mohl na balkóně postříkat Vertimecem. Těma to ale nebude, není jich tolik, přelezli mi tam z Fikusu, který trochu poničili.
Obrázek

Obrázek
Jo ještě jsem si vzpoměl, že jsem mu pár dní před tím zalitím odstranil spodní 3, nebo 4 spodní listy. Stínili mi a taky mě nebavilo čistit tolik listů od těch svilušek a dopadlo to dost špatně :D . Vedle jde vidět kousíček Super Dwarfa a tomu nic není.
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 07 bře 2022, 19:54

Chyba nemusí být u tebe, nemusí to být nutně ani chyba. Já mam doma 500 kytek, převážně velkolisté Aroidy a v tuto roční dobu pozoruji také zvýšený počet žlutých listů. Osobně se domnívám, že rostlina si moc dobře uvědomuje, že se blíží léto a zbavuje se nejstarších listů, tedy přirozený chemický proces zmlazování a prosvětlení.
Tu zálivku moc nechápu, tak snad se zalévá tak, jak potřebuje rostlina ne :D . Když je kytka zalitá, tak nezaleju, proč bych to dělal? V nádobě nemá voda kam jinam jít, než dolu a pokud je jí moc, přemočí se spodní vrstva substrátu (aniž by protekla do podmisky), což se pozná často až za několik týdnů, když shnijou kořeny a začnou odcházet listy.
Velké květináče, kolem 40 L zalévám přes zimu dost málo, některé třeba jen 2x za celou zimu, dokud předešlá zálivka není vyčerpaná. Nejlépe zjišťuju zalitost rostliny zvednutím kvetináče, respektive u velkých nádob ho jen nakloním a podle váhy substrátu dokážu rozeznat, jestli je už třeba zalévat.
U banánu v interiéru bych to hrotil 2x tolik, na přelití odchází nejčastěji.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků