Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 26 bře 2023, 14:06

Každý rok, uz při rozbalování, banánovníky rostou. Ale aby to bylo takhle brzo a jeste tolik :shock:

Bude muset ještě počkat, mrazy ještě přijdou :?
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 27 bře 2023, 19:02

Jak máme podobný vkus na kryty, tak jsme na tom podobně i s růstem :) Já kryt začal větrat, aby se banánovník neuvařil (rozebral jsem vršek) a on se mi tam ten banánovník, mrcha, včil nevlezl, protože hned asi o 10 cm povyrostl.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 27 bře 2023, 20:00

Pánové pěkné pěkné S6 jak se krásně prodírají! (já chtěla taky kouknou pod kryt přes víkend , jak se mu vede, ale bohužel na to nezbyl jaksi čas, manžel i dcera se rozhodli onemocnět- a včíl je už zase zima- nevadí počkám!!)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 27 bře 2023, 22:32

Je to brzo, moc tomu asi nepomáhá ten igelit, který kryt přehřívá jako ve skleníku, tak si banán myslí že už je květen :) . Lepší je jen přehozená plachta, aby mohla i částečně podfukovat a pak pořádně zaházený kmeny, který nezaregistrují že je teplo. Jakmile jsme začali dávat pořádnou hromadu sena, tak se předčasné probouzení zcela eliminovalo S6 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 28 bře 2023, 07:04

No, u nás bylo takové teplo, že by se probudil snad i zdechlý banánovník :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 01 dub 2023, 22:14

longr píše:No, u nás bylo takové teplo, že by se probudil snad i zdechlý banánovník :)


Přesně! Letošní teplá zima je celý "problém" :? kryt mám napěchovaný slámou a igelit je jen kvůli vodě. Jen je prostě teplo... Další noci předpovídají několikrát -3 až -5, takže rozbalení není na pořadu dne.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 17 dub 2023, 08:43

Tak jsme vcera odzimovali, uz nadzvedal kryt i s beckou S8 , za kazdou cenu chce rust, tak doufam, ze se letos opet pochlapi!! :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 20 dub 2023, 08:07

MonikaV píše:Tak jsme vcera odzimovali, uz nadzvedal kryt i s beckou S8 , za kazdou cenu chce rust, tak doufam, ze se letos opet pochlapi!! :D
Obrázek


Pěkný kousek :) krásně přezimoval! Já už musel také sundat alespoň vrchní část krytu. Jedna z rostlin přes zimu dokonce provrtala 10cm polystyrénu :shock: . Rozbalit celé to ještě nechci, protože ještě nějaký mráz přijde a nechci to pak honem honem provizorně zakrývat.

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 20 dub 2023, 11:53

Pavle to už rozbalit klidně můžeš, mráz jisto jistě přijde, ale bude to max -2°C. A ani kdyby bylo -5°C, kmenům to neublíží a ty první listy jsou stejně ošklivé a nekompletní, takže proč si přidělávat vrásky zbytečným krytem na zahradě :wink: . Zima je za námi, je čas přivítat léto.

Já jsem to sundaval někdy začátkem minulého týdne, po skončení mrazů. Letos se mi podařilo dát plachtu neděrovanou stranou na banány a při odzimování byla sláma úplně suchá. Což se za 10 let zimování ještě nikdy nestalo :D , a banány podle toho vypadají, jsou v nejhorším stavu, v jakým kdy byly. Potvzuju si tak, že v našem způsobu krytí, je zapotřebí, aby do krytu zatýkalo. Nejlépe banány dopadly, když jsem musel vyndavat slámu od nich vidlema a vozit jí po 50 kg v kolečku rovnou na hnůj, a ten hnůj vypadal mnohem lépe, než to co jsem tam navozil od banánů :lol: . To byly kmeny po zimě zelené až po řez a rašily. Letos je to suchotina s nahnilými špičkami a kmeny měkké až do půlky kmene, neraší nic.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 21 dub 2023, 21:25

Rudolf M píše:Pavle to už rozbalit klidně můžeš, mráz jisto jistě přijde, ale bude to max -2°C. A ani kdyby bylo -5°C, kmenům to neublíží a ty první listy jsou stejně ošklivé a nekompletní, takže proč si přidělávat vrásky zbytečným krytem na zahradě :wink: . Zima je za námi, je čas přivítat léto.

Já jsem to sundaval někdy začátkem minulého týdne, po skončení mrazů. Letos se mi podařilo dát plachtu neděrovanou stranou na banány a při odzimování byla sláma úplně suchá. Což se za 10 let zimování ještě nikdy nestalo :D , a banány podle toho vypadají, jsou v nejhorším stavu, v jakým kdy byly. Potvzuju si tak, že v našem způsobu krytí, je zapotřebí, aby do krytu zatýkalo. Nejlépe banány dopadly, když jsem musel vyndavat slámu od nich vidlema a vozit jí po 50 kg v kolečku rovnou na hnůj, a ten hnůj vypadal mnohem lépe, než to co jsem tam navozil od banánů :lol: . To byly kmeny po zimě zelené až po řez a rašily. Letos je to suchotina s nahnilými špičkami a kmeny měkké až do půlky kmene, neraší nic.


Rudolfe, běda ti, běda ti, jestli kolem toho ještě budu lítat :lol: Odbaleno, přežilo úplně vše, včetně 20cm obnoží u země. Sláma byla nahoře suchá, dole jako bláto a místy prorostla podhoubím (jedna malá plodnice vypadala jako Hnojník).

P.

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 21 dub 2023, 23:45

Pavle, vypada to ze jsi odstranil z bananovniku stare, suche listy po zime. Je to kvuli estetickeho hlediska, nebo prijimaji takhle vice svetla a rostou tim padem rychleji?....jestli jo, tak je zitra taky oskubu :D
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 22 dub 2023, 08:37

ladisg píše:Pavle, vypada to ze jsi odstranil z bananovniku stare, suche listy po zime. Je to kvuli estetickeho hlediska, nebo prijimaji takhle vice svetla a rostou tim padem rychleji?....jestli jo, tak je zitra taky oskubu :D


Listy orezu uz na podzim, zadne tam pres zimu nezustanou. Na jare ocistim komplet kmeny od starych a shnilych casti, protoze jsou rozmocene na blato, zijou v tom zizaly a podobna havet. Duvod je tedy estetika a zabraneni nejakemu napadeni plisni a podobne.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 22 dub 2023, 09:14

Blbe jsem to napsal, myslel jsem loupani tech kmenu. Oloupu je trochu taky, ted vypadaji jak zombici :D .
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 22 dub 2023, 17:01

Mě se nikdo neptal, ale bude lepší, když to tu zazní :wink: :) . Loupání starých pochev na kmenech je pouze a čistě věc estetiky. Nemá žádný vliv, jestli je na kmeni stará vrstva suchých pochev, nebo jsou oloupané na živé části.
Pokud se kmen neoloupe, mokré a nahnilé kusy kmenů velmi rychle oschnou, veškerá havěť zmizí (plísně jsem u banánů nikdy nezaznamenal, a když je nezničí ani půlroční pobyt v hnoji, neublíží jim ani žížalky na kmeni), a kmen se stejná sám oloupe během léta až na živou tkáň, takže když se nezasáhne, tak to i samo opadá do takové míry, že kmen působí čistě. Jen to pak dělá v okrasných výsadbách bordel. My to už neřešíme, co spadne na zem, se vezme sekačkou S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 06 kvě 2023, 15:55

Teď jsem koukal, jak banánovník začal tlačit odnože i daleko od kytky, tam, kde už nebyl zimní kryt, jen cca 2cm vrstva mulčovací kůry. Přitom oddenek je těsně pod povrchem. Takže silný corm v dobrém stavu je schopen udržet oddenky i v relativně nechráněné půdě.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků