Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 23 kvě 2023, 21:34

Už se to rozjíždí :D

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 25 kvě 2023, 16:43

No je to se zpožděním, ale preci :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 01 čer 2023, 16:58

Ty moje Basja rostou porad nejak pomalu( max 5 cm za den) a pritom sviti slunicko a je teplo(jo noci jsou ale chladne), jeden list uz delaji vice nez 14 dni a jeste uplne nejsou. Zacinam je vice zalivat, ale mam strach at to neprezenu. Jsou na plose tak 1,5 m2, mulc, 4 banani, 2 maji necele 2 metry a 2 metrove jsem k nim pridal pred tydnem. Pohnojil jsem je kravskym granulovanym hnojem a prolil Kristalonem. Kolik tem svym ted davate vody a jak casto prosim?. Ja jim davam asi 10 litru denne poslednich par dnu, ale mam chut na jeden poradny pruplach :D .
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 01 čer 2023, 23:18

ladisg--- (jinak je to po zimě, kdy jsou banánovníky zřezané- tam opatrně s vodou, kořeny můžou uhnít) ale, jestli má už banánovník listy, tak bych se žádného přelití nebála, já jim teď dávám cca 4-5konví (40-50l) jednou týdně, mám vypozorované, že nejvíce rostou v noci a to při teplotě mezi 18- 25stupních a to ještě nenastalo... letos je to trochu opožděné.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 08 čer 2023, 12:01

Mně jeden ze dvou "kmenů" nechtěl růst. Furt jsem ho seřezával a furt nic. Pletiva byly živé, ok. Pak jsem řízl víc a objevil se odumírající střed. Tak jsem ho vzal až k cormu a ukázalo se, že chcípl ze středu odspoda, zatímco pletivo okolo bylo živé. Druhý valí ostošest, včetně několika mladých odnoží, které to seříznutí umírajícího kousku povzbudilo k růstu. Asi dvě z nich přežily pod zemí jen v cca 1cm vrstvičce mulče, bez krytí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 09 čer 2023, 19:00

Letos se u nás banánům vůbec nedaří, ty chladné noci byla úplná stopka trvající 2 měsíce, tohle tu ještě nebylo..
Tohle hnízdo bylo hodně dlouho zakrytý a je víc osluněný, tak roste lépe. V levém horním rohu jde vidět jiný druh než je basjoo, má spodky listů do červena, co tu přežívá už druhou zimu, nejsme si úplně jistý co to je, sázelo se sem snad 5 druhů, i kdyby jsme je značili, tak se postupně "rozutekly" :) , loni v létě se pak ještě probudily minimálně další 2 druhy, ale ty už asi zimu nedaly, nato byly moc oslabené.
Než udělají aspoň 2 listy, nemá smysl je zalívat (navíc to je většinou v době jara, kdy je chladno), naopak se můžou přelít i takhle volně v zemi. V teplotách nad 25°C se už značně aktivuje hlavní růst, jakmile jsou u toho i noci s teplotou nad 13°C, tak banán přepíná do režimu vodomilky. Lepší je zalívat více a v delších intervalech, hlavně proto, aby se nerozbahnila půda, to kořeny moc nemusí. Takže je více méně jedno, kolik vody tam kdo naleje, ale pak by měla nastat 2-3 denní pauza v zálivce S14 . Přesně číslo je i složité říct, záleží přece na počtu kusů kmenů v hnízdu a na jejich velikosti, i na typu půdy a umístění. Dospělé 4-6 m vysoké banány s 8 listy, kdy je v trsu 7 hlavních kmenů, se týdně pomou prolít klidně kubíkem vody. Kolik z toho skutečně přijmou je otázka. Každopádně na zmíněném příkladu pod nějakých 200 l vody týdně bych nešel (při menším objemu vody porostou pomaleji a neudrží tolik listů, nic více, jinak mohou být klidně na suchu E10 ).
Obrázekhost image online
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 13 čer 2023, 09:52

Rudolf:

Rudolfe, máš pravdu, že chladné noci banánovníkům v růstu vůbec nepomohly :? ještě před 14 dny bylo ráno jen 5-6st, i když přes den už klidně 25. Ted už je to o něco lepší (teploty v noci 10-14st), pořád žádný zázrak a dle předpovědi se mají chladné noci na cca týden vrátit. Moje banánovníky i přesto rostou celkem dobře. Hlavní velké rostliny už mají 1-2 nové, 2m dlouhé listy. Je ale pravda, že jsou před domem dost chráněné před chladným vzduchem z pole, všude kolem mulč a velký betonový dvůr. I to možná pomáhá.

Pokud nejsou vedra 30+, stačí, jak říkáš, zalévat jednou za několik dní klidně 50-100l vody. Každodenní zalévání 1-2 konve je k ničemu, ke kořenům se vody moc nedostane a je to málo.

Nevzpomeneš si, jaké odrůdy tam (alespoň odhadem, máš?) a nebyla by během léta nějaká obnož?

Jinak jsem včera, tedy doufám, objevil první rostlinku Musa Velutina. Semena namočená na 3 dny do vlažné vody a vysazená 8/2022. Teda doufám, že to není nějaký plevel :D

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 13 čer 2023, 12:02

Koukam na ten muj babanek a je mozne, ze je to kvet???
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 14 čer 2023, 19:08

Jojo. Florituri te salutant, neboli jdoucí na květ tě zdraví :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 16 čer 2023, 06:57

MonikaV píše:Koukam na ten muj babanek a je mozne, ze je to kvet???

Jestli to je opravdu květ (sám jsem ho ještě nikdy neměl), tak velká gratulace S6 po kolika letech zakvetl? Na těch mých zase nic :?
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 16 čer 2023, 09:02

Jak je tahle odnož stará už opravdu nevím (musela bych mrknout na minulé fotky), ale určitě jsou tam odnože, které jsou starší, ale neplodí, začínající květ bych popsala jako-- klas na kukuřici, ale mnohem silnější.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 20 čer 2023, 19:11

Bananovniky pohnojene Kristalonem, kravskyma peletama, kralicima bobkama, koupil jsem i a pouzil i mocovinu, jak to porad nechtelo rust, tak 5-8 cm za den. Vcera byla prvni tepla noc, tak 18 stupnu a stredove listy vyrostly 17-18 cm za 24 hodin. Vyrazily pres noc i 3 odnoze :D . V tom teplu jsou jak polite zivou vodou, tento tyden budou dohanet zpozdeni, konecne.
Edit. Dalsi den bylo v noci pres 20 stupnu, bananovniky vyrostly 20 cm. Jak rika Ruda, ty nocni vysoke teploty jsou u bananovniku to hlavni pro opravdu rychly rust. Ja vim ze to vetsinou vsichni vite, ja si to v praxi overuji poradne az nyni, jsem jeste pestitel zacatecnik. Basja mam v zemi treti sezonu a konecne snad budou vypadat jako bananovniky a ne jako bonsaje :D .
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 23 čer 2023, 20:13

ladisg píše:Bananovniky pohnojene Kristalonem, kravskyma peletama, kralicima bobkama, koupil jsem i a pouzil i mocovinu, jak to porad nechtelo rust, tak 5-8 cm za den. Vcera byla prvni tepla noc, tak 18 stupnu a stredove listy vyrostly 17-18 cm za 24 hodin. Vyrazily pres noc i 3 odnoze :D . V tom teplu jsou jak polite zivou vodou, tento tyden budou dohanet zpozdeni, konecne.
Edit. Dalsi den bylo v noci pres 20 stupnu, bananovniky vyrostly 20 cm. Jak rika Ruda, ty nocni vysoke teploty jsou u bananovniku to hlavni pro opravdu rychly rust. Ja vim ze to vetsinou vsichni vite, ja si to v praxi overuji poradne az nyni, jsem jeste pestitel zacatecnik. Basja mam v zemi treti sezonu a konecne snad budou vypadat jako bananovniky a ne jako bonsaje :D .


Teda, pořádná dávka dusíku :D já zatím 2x cereritem a ted přes víkend přihnojím kvašeným slepičincem. I přes teplé noci a celkem pěkný posun mě letos připadají trochu zabržděné. V mulči se během 14 dní vyklubalo asi 20 10-15cm obnoží.

Je u nás zase strašné sucho, veškeré bouřky z posledních dní se nám vyhnuly a nespadla téměř ani kapka! Zalívám každý druhý den 50l.

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 25 čer 2023, 21:23

Po navratu z dovolene je bananovy kvet uz krasne videt a dokonce obrovska radost - objevene dalsi 2 kousky co maji nasazeno na kvet S21 . Hnojim jen konskym granulovanym hnojivem a ten nechavam rozpustit v kybliku s vodou,-1x za 14 dni.(nez zaleji hnojivem, tak pred i po hnojeni zaleji vodou)
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Diana.Jerem » 26 čer 2023, 05:24

Mončo, gratuluji! To je paráda!
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků