Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 12 srp 2023, 16:48

ladisg píše:Pred mesicem jsem Basja dost hnojil( jak jsem tu psal). No rostlou jako z vody, ale kratce potom hnojeni mi zacli delat listy do vrtule(uz nekolik listu), poslednich 25-35cm listu vzdy otoci nekdy az o 90°, je to tim hnojenim?...uz 3 tydny je radsi nehnojim.
Obrázek

Obrázek


Ano je, vlastně je to celkem charakteristické :) . U rodu Ensete při hnojení Kristalonem (v dávkách, který banán pozná) dochází k srůstu špiček listů takovým způsobem, že se tim celý list znehodnotí. Někde jsem četl, že to může být fosforem, který banán neumí moc dobře zpracovat, ale jestli je to pravda nevím. Může to být prostě jen přemíra dusíku, pletiva banánu jsou nesmírně křehká a citlivá na rovnováhu. Ale že by to něčemu vadilo, nebo to pro banán znamenalo něco hlubšího, to si nemyslím :) . Hnojit se může do konce července, ale já hnojím rostliny běžně do půlky srpna, plnýma dávkama hnojiv, přeci jen je klima už trochu jinde, než před 10-20-30 lety, kdy se tyhle rady doporučovaly..

Moc pěkné Moniko, trs je plně vyvinut, jako v domovině :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Jozef » 12 srp 2023, 18:52

Asi před 35 lety jsem měl ve skleníku banánovník,bylo na něm 60 plodů a když měly 15 cm tak se stopka ulomila a banány spadly na zem, vzal 4bedny s jablkam a banány naně položil a zakryl igelitem do týdne byly zralé.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 12 srp 2023, 21:43

MonikaV píše:Bananci uz jen kvetou, plody netvori, pripisuji to chladnym nocim...

U banánov to takto nefunguje. O tom koľko plodov sa vytvorí, je rozhodnuté ešte skôr, ako sa kvet objaví vonku. Počasie alebo hnojenie to už potom nedokáže ovplyvniť.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 17 srp 2023, 19:27

Tak asi po 6 tydnech od posledniho hnojeni vyrostl prvni rovny list, akorat je malinko uzsi, nez ty prehnojene vrtule pred nim :D , ale delka listu 160 bez stopky, takze asi cajk. Tak jsem jim trochu hnojiva (podle Rudy) jeste dal :)
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 40
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Minikiwi » 18 zář 2023, 20:39

Dobrý večer, v 1/2 srpna jsem vysadil Musa basjoo koupený v Lídlu vysoký cca 1/2m. Po pročtení fóra bych ho chtěl zazimovat tím, že před mrazy vytvořím kolem něho válec svázaný z lepenky vyplněný slámou nebo senem, překrytý shora polystyrénovou krabicí zatíženou cihlou. Je to správné? Má takto malá téměř čerstvě vysazená rostlina vůbec šanci na přežití? Jarda
Obrázek
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 18 zář 2023, 22:00

Bude to risk, ale pokud to přežije, tak bude vitálnější, než kdybys na jaře vysazoval nový.

Osobně bych se jen vyhnul tomu válci, ale prostě na rostlinu nahrabal metr vysokou i širokou hromadu listí (až někdy během listopadu před delší vlnou mrazů) a přes to přehodil malou plachtu.
Je poměrně důležité, aby ten zimovací materiál, v tvém případě listí, během zimy pod plachtou navlhlo. Pokud bude suché na troud, rostlina uschne taky, kmeny banánů nesnáší sucho přes zimu. Plíseň kmen neohrozí, kmen obsahuje látky, které plísni zamezují.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Minikiwi » 20 zář 2023, 02:01

Rudolfe, děkuji. Zkusím to. Začínám shánět nějakou plachtu. Myslíš si, že by šlo použít listí z ořešáku, toho budu mít jako každoročně přebytek nebo mám raději někde shánět jiné? Myslím si, že té době je už šance, že listí bude samo o sobě vlhké. Banánovník se zasype i s listy nebo se musí odstranit (možná se ptám hloupě, ale budu to dělat poprvé). Jarda
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 20 zář 2023, 18:29

Listí z ořešáku je super, to se samo osobě používá k zimování, protože obsahuje látky, díky kterým to listí nehnije.

Listy odstraňovat nemusíš, protože v době až budeš banán zimovat, by je už měl mít přemrzlé. Většinou chodí první mrazy během října- ty sejmou listy banánu, to jsou ale ty první lehké mrazy, kdy není potřeba ještě zimovat, protože se pak dost často klidně ještě na měsíc oteplí, rsp je většinou tak teplo, že se zimovat ani nedá. Finální zimování by tak mělo proběhnout až co nejpozději to jen půjde, většinu let to v nižších a středních polohách vychází na ten listopad. Je možné že do té doby banán ještě obroste a udělá jeden list, ten pro dobrý pocit můžeš před zazimováním uříznout :) . Když ne, nic se nestane..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Minikiwi » 22 zář 2023, 11:01

Děkuji, ořechového listí budu mít i letos nadbytek Jarda
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 24 zář 2023, 14:36

Mám dotaz: po odkvetení-- můžu banánovník zcela zřezat?( nebo ho mám nechat a zazimovat-- bude mít ještě vyživovací funkci pro odnože?)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 24 zář 2023, 18:47

Skusenost s vonkajsimi nemam, ale odkvitnuta rastlina uz nove listy nevyzenie. Tie tohtorocne zimu nepreckaju, tak asi nema zmysel stary kmen nechavat.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 25 zář 2023, 14:12

MonikaV píše:Mám dotaz: po odkvetení-- můžu banánovník zcela zřezat?( nebo ho mám nechat a zazimovat-- bude mít ještě vyživovací funkci pro odnože?)


Moniko, jak velké nakonec banánky narostly? Máš fotku? Ty moje skoro vůbec, 5cm mrňousové :lol: ale okrasné to je a o to šlo.

Jinak já bych starou rostlinu rovnou odstranil. Odnoží je většinou kolem dostatek a žádný jiný význam už nemá.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 25 zář 2023, 16:18

No spise si rikam, ze by mohly pres zimu trochu zaplnit misto, at nemusim davat tolik slamy. A bananky velikostne cca 6-7 cm, ale to jsem vcelku ocekavala, po vcerejsim vetrisku jsou listy totalne potrhane, ale i tak je na ne zajimavy pohled :D
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 28 zář 2023, 17:43

Moniko, krasa 8) ty moje jsou asi jeste mensi :lol:

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 05 říj 2023, 21:46

Aktuální stav Musa Velutina - výsev 8/22, první list 6/23.


Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků