Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 05 říj 2023, 23:43

PavelP--- to jsi vysel ze semínka S6 tak to je paráda, supr.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 07 říj 2023, 10:50

MonikaV píše:PavelP--- to jsi vysel ze semínka S6 tak to je paráda, supr.


Jen to trvá hrozně dlouho :? ještě mám vyseto: Musa Sikkimensis Red Tiger, M. Balbisiana a M. Burmese Blue. Zatím u žádného semena po 2 měsících jakýkoliv náznak klíčení. Ato jsou na skle akvária, stále nějakých 25°C zespodu.

P
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 07 říj 2023, 12:59

PavelP píše:
Jen to trvá hrozně dlouho :? ještě mám vyseto: Musa Sikkimensis Red Tiger, M. Balbisiana a M. Burmese Blue. Zatím u žádného semena po 2 měsících jakýkoliv náznak klíčení. Ato jsou na skle akvária, stále nějakých 25°C zespodu.

P


Pokud nejsou čerstvá, sklizená max před 300-500 dny, tak nevyklíčí nikdy, tak dlouho embryo nevydrží. Na trhu to většinou chodí tak, že se jeden rok zaplaví a sasytí trh jedním druhem banánů, které se sklidí ve velkým množství na nějaké plantáži, popřípadě je sklidí nějaký dobrodinec v domovině ve velkém množství a nabídne semenářským firmám. Ty pak semínka nabízejí dokud se nevyprodají, bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat. Takže v některých eshopech lze vidět stejné druhy semen i po 5 letech S9 .
Pokud semínka nevyklíčí ani po 3 měsících, vřele doporučuju výsevní misku vzít a umístit někam do teplot 5-15°C, ideálně kolísavá teplota po dobu 3-4 měsíců. Pak proces klíčení opakovat, pro klíčení jsou pak lepší (nikoli nutné) teploty nad 28°C po dobu 12 hodin, pak zase útlum (simulace dne a noci). Stálá pokojová teplota není pro subtropické druhy banánů moc stimulující ke klíčení.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 07 říj 2023, 14:31

Rudolfe, moc jsi nepotěšil :D bohužel možnost, jak zjistit stáří osiva, neexistuje. Přeprodejců mezi pěstitelem (původem) semen a koncovým zákazníkem je tolik, že si každý může vymyslet co chce. Stály pár korun a nějak to dopadne :wink:

Začne pomalu topná sezona, takže je dám do blízkosti radiátoru. To by mohlo střídání teplot simulovat dobře, přes noc zásadně netopíme.

P.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 07 říj 2023, 15:15

A co s tim? - je po odkvetu, toz jestli mam trs uriznout a zkusit dat na jablka?? Nebo se jeste kochat :D :D :wink:
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 07 říj 2023, 16:28

MonikaV píše:A co s tim? - je po odkvetu, toz jestli mam trs uriznout a zkusit dat na jablka?? Nebo se jeste kochat :D :D :wink:


Já bych to tam ještě nechal :wink: až se bude blížit mráz, uřízl bych to celé a vzal domů. Každopádně, příště asi hned po vytvoření banánů uříznu zbytek květenství (dělají to tak na komerčních plantážích).
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 07 říj 2023, 21:49

Pavle-- to nedělej! Já taky jedno květenství uřízla ( byla to chyba, začal strašně rychle uhnívat, jak je tam květ- jde výživa přes vytvořené banánky až ke květu, takže nehnije)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 08 říj 2023, 12:26

Tak ono hlavně v našich podmínkách je to čistě okrasný banánovník, vnitřek plodů je nejedlý (není tam co jíst) a semena to v našem klimatu neudělá. Není třeba květ řezat, jako u tropických druhů, kde je důležité, aby energie vložená do květu šla raději do plodů.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod gilbert » 21 říj 2023, 11:53

Hezky pozdrav z antlantiku, uz tu dlouho ctu, tak ted jeden prispevek a tady par xxl trsu , ktere se tu sklizi .. nas nejtezsi trs byl zatim ca 60 Kg ale rodi se tu i trsy pres 100kg. Mame na zahrade hodne druhu bananu (celkove asi 40 rostlin) ale moje nejoblibenejsi dve sorty jsou maca a prata .. vynikajici mensi banany s prichuti jablka , nebo mix ruznych druhu ovoce
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
gilbert
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 říj 2023, 20:19

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 21 říj 2023, 17:23

gilbert píše:Hezky pozdrav z atlantiku,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod gilbert » 21 říj 2023, 18:57

Zdravim zpet .. ctu tady uz dlouho a respekt co se vam dari vse pestovat ve stredoevropskych podminkach a samozrejme i za znalosti .. opravdu top!
gilbert
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 říj 2023, 20:19

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 09 lis 2023, 19:16

Uz jsem zazimovala, bananove trsicky jsem vlozila do igelitu s jablkem ( vim ze nebudou k jidlu nic moc, ale bylo mi jich lito, jen tak hodit na kompost) no a gilbert-- to je jiny kraj, jiny banan,- jsou krasne- treba za nekolik let se budou pestovat i u nas, ale to tu asi uz nebudeme my... :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 09 lis 2023, 22:05

MonikaV píše:Uz jsem zazimovala, bananove trsicky jsem vlozila do igelitu s jablkem ( vim ze nebudou k jidlu nic moc, ale bylo mi jich lito, jen tak hodit na kompost) no a gilbert-- to je jiny kraj, jiny banan,- jsou krasne- treba za nekolik let se budou pestovat i u nas, ale to tu asi uz nebudeme my... :D
Obrázek


Já mám banánovníky sice potrhané větrem, ale pořád zelené s mladými listy :o takže jsem ještě nic neořezal a čekám na nějaký mráz, pořád je dost teplo. Ale polystyren a sláma je připravená. Na zkoušku jsem jeden banánek rozříznul a uvnitř byla taková průhledná gelová hmota :D nešlo to dostat z rukou.

P.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 11 lis 2023, 16:10

U nás také banány jsou stále volně, se zimováním není kam spěchat, ono to vlastně ani nejde, jelikož v předpovědích zase naskakují teploty přesahující 10°C, v příštím týdnu není vyloučeno i 15°C, to banány opět i porostou.

Zimování provádíme většinou až těsně před celodenními mrazy, nebo i po nich- pokud jsou slabé. Poslední roky ale kryt stavíme čím dál déle, s tím, jak se klima mění.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 13 lis 2023, 11:25

Urcite by u nas taky jeste vydrzely bez zakryti, ale z casovych duvodu, jsem musela letos uz zazimovat. Preji všem ,at krasne přežiji zimní obdobi! S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků