Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 13 lis 2023, 19:27

Já včera z nějakého vnuknutí odkopal odkopek, co dám k rodičům na Novojičínsko (pokud přečká zimu ve studeném sklepě), a pak jsem už ořezal listy a postavil boudu z polyše. No a do rána byly -2°C, ořezané listy dohněda. Sklidili jsme i kaki Tipo, je toho jeden a čtvrt jablkové bedny. Listy z fíkovníků i tomelů padají jak divé. Podzim dnes ráno přišel a rázně si dupl. Co na tom, že zítra má být zas až 15°C :D
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 20 lis 2023, 20:21

Bananky uz nahazuji barvicku, chutove opravdu pripominaji takovy nedozraly banan, ...ale banany z obchodu jsou lepší :D :D

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 21 lis 2023, 21:07

Super výsledok! Nepamätám sa, že by niekto v našich končinách dal fotku v takomto štádiu.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 22 lis 2023, 08:45

Moniko, paráda!! S6

Já je mám ještě zelené, tak uvidíme, jestli také dojdou nebo ne.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 27 lis 2023, 22:42

Nakonec banánky dostávají barvu, ale je to jen pro potěšení oka :) Voní trochu po banánech, ale hmota uvnitř chuť nemá žádnou. Nevadí, po 7 letech můj první opravdu úspěch :wink:

Moniko, ty tvoje jsou takové větší a silnější. Ja udělal na jaře asi nevědomky chybu při odstraňování poškozených a jinak nehezkých listů. Tomu kvetoucímu jsem uřízl všechny listy až na jeden v domění, ze vyrostou přece další. A on vyrazil květ. Myslím, ze neměl sílu narůst více :?

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 27 lis 2023, 22:50

Paráda, loni jsme dopěstovali taky takový trsík. Tak jsme tady společně v našem klimatu zjistili, že basja skutečně mohou dozrát, ale jíst se to nedá :lol: . V domovině jsou údajně relativně chutné a hlavně tvoří semena, ty partenokarpicky vytvořené plody bez semen asi nesou i tu vadu, že nemají ani chuť.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 28 lis 2023, 11:49

Jíst se opravdu nedají, ale stejně je to krásná rostlina a prakticky nenáročná (jen na zimu zazimovat).

Vzpomněla jsem si na příhodu, když moje dcerka byla tak ve druhé třídě a učili se jaké rostliny-ovoce se u nás pěstují (jahody, maliny, jablka, hrušky, trnky...), a jak na ní přišla řada a začala vyjmenovávat-- kiwi, fíky, banánovník,(když tyhle rostlinky jsou součástí naší zahrady, tak si myslela, že je pěstují i jiní lidé, což je zcela logické) -- tak jí paní učitelka usadila, že néééé tyhle rostliny se u nás nedají pěstovat! Dcerka došla s pláčem, že se jí děti posmívaly, tak jsem neváhala a do deníčku napsala, že si opravdu nevymýšlí a tyhle rostliny pěstuji volně v zemi., do týdne k nám přišla s omluvou i s manželem, který by velmi rád začal s pěstováním kiwi a tak si rovnou přišel pro rady, --zasmáli jsme se tomu a zavzpomínali jaké bývaly před Vánoci fronty v zelenině na 1kg banánů- a to jsem tehdy byla já malinká a jíst banán, kyselý pomeranč, mandarinky s peckami byla opravdu exotika!!! :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2023, 12:13

Haha, řešil jsem nedávno podobný problém, ale s mlaďasem, který už je ve čtvrtý třídě a tak se nedal. Přišel domů s tím, jak je ta paní učitelka hloupá, když ani neví, že se u nás dají pěstovat fíky. Prý mu říkala, že to u nás nejde. Tak jí prý pozval k nám na zahradu, ať se přijde podívat na vlastní oči. No, zatím nikdo nepřišel a mladýmu jsem vysvětlil, že paní učitelka není hloupá, jenom o tom prostě neví. Někdy je opravdu zarážející, jaká obrovská spousta lidí stále vůbec netuší, která bije... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Franz » 14 pro 2023, 13:10

Obrázek
skleníkové chuť nic moc málo sladké
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 14 pro 2023, 15:16

To je škoda, ale vyzerajú pekne! Jediný krát čo sa mne podarilo banány dopestovať, dozrievali od septembra a boli chuťovo dobré. A naštastie dozrievali pomalšie, nie pol trsu naraz, tak sa dali konzumovať tuším 2 mesiace. Ale bol to štandardný Cavendish, nie tieto zakrslé verzie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 14 pro 2023, 19:14

MonikaV píše:Jíst se opravdu nedají, ale stejně je to krásná rostlina a prakticky nenáročná (jen na zimu zazimovat).

Vzpomněla jsem si na příhodu, když moje dcerka byla tak ve druhé třídě a učili se jaké rostliny-ovoce se u nás pěstují (jahody, maliny, jablka, hrušky, trnky...), a jak na ní přišla řada a začala vyjmenovávat-- kiwi, fíky, banánovník,(když tyhle rostlinky jsou součástí naší zahrady, tak si myslela, že je pěstují i jiní lidé, což je zcela logické) -- tak jí paní učitelka usadila, že néééé tyhle rostliny se u nás nedají pěstovat! Dcerka došla s pláčem, že se jí děti posmívaly, tak jsem neváhala a do deníčku napsala, že si opravdu nevymýšlí a tyhle rostliny pěstuji volně v zemi., do týdne k nám přišla s omluvou i s manželem, který by velmi rád začal s pěstováním kiwi a tak si rovnou přišel pro rady, --zasmáli jsme se tomu a zavzpomínali jaké bývaly před Vánoci fronty v zelenině na 1kg banánů- a to jsem tehdy byla já malinká a jíst banán, kyselý pomeranč, mandarinky s peckami byla opravdu exotika!!! :D


Hezký příběh :D , více méně je to taková splněná noční můra každého pěstitele, že mu ve škole nebudou věřit! :)
Já když jsem začínal s palmama a banánama, tak jsem byl ve 3. ročníku střední školy a byl jsem za úplného exota, hlavně se svými desertačními prácemi na téma Rozdíl mezi palmou a banánovníkem :) .

Franci pěkné, to ale asi nebude basjoo? Na to je to nějaké moc kvalitní! :)

My příští rok chystáme na zahradě velké věci, po letech jsme se rozhodli předělat záhony pro banány, už to nebudou 2 hnízda kdesi mezi stromy, ale uděláme jeden pořádný záhon, vedle nového skleníku, kde bude doufáme i přemíra vody. Vlastně tam experimentálně píchnu banán i z druhé strany skleníku, kde bude regulérní odtokový kanál (přes zimu se nebude používat). Moc se na to těším, jelikož současné záhony přestaly basjům již dávno stačit, rozutekly se na všechny strany, je to už hodně zarostlé vegetací a celkově se to špatně udržovalo. Pokud to klapne, bude nové banánoviště velké 1x8 m. Přesazení proběhne ihned po odzimování.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 14 pro 2023, 22:48

Franz-- nádhera, krasná úroda, blahopřeji S9
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod radek.god » 20 led 2024, 14:20

Franz píše:skleníkové chuť nic moc málo sladké

Pane jo, to je ale urodička :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 29 úno 2024, 20:24

Uz větrám ať se nezapaří :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 29 úno 2024, 22:49

Ja uplne sundal kryt taky uz 24teho :D , vypadali shora totiz strasne nacucane vodou a i listi bylo docela mokre a poprve komplet plesnive. Tato zima je strasne mokra a puda u nas totalne promocena. Po uplnem odkryti nakonec vypadaji ale az prekvapive dobre. Foceno pozdeji, puda uz stihla trochu proschnout.
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 40
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků