Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 08 bře 2022, 03:41

No ostatnim kytkam zaclo uz krasne rust hodne novych listu a jen bananovnik se nechtel probudit k rustu, tak jsem si rikal jestli uz neni cas na letni zalivku :D , kdyz na neho svitilo par dni slunce o on nic.....jako ze potrebuje treba nakopnout. Jinak jsem ho zalival celou zimu, tak co 5 dnu(asi necely litr) a to uz byla hlina vzdy sucha jak pepr(zkouska prstem, hloubeji nevim) a listy se Cavendishovi zacli svesovat dolu. O tom stridmem zalevani pres zimu vim, ale takhle mi nedavno lehl po 4 dnech, kdyz jsem byl pryc a vlhkost doma klesla na 40%. Me se ta voda z kvetinacu strasne rychle odparuje. Ted jsem ho ale prelil, kdyz jsem mu jeste zrovna ufikl par listu, to ma chudak dvojity stres, tak jsem zvedav.
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 08 bře 2022, 20:27

ladisg píše:No ostatnim kytkam zaclo uz krasne rust hodne novych listu a jen bananovnik se nechtel probudit k rustu, tak jsem si rikal jestli uz neni cas na letni zalivku :D , kdyz na neho svitilo par dni slunce o on nic.....jako ze potrebuje treba nakopnout. Jinak jsem ho zalival celou zimu, tak co 5 dnu(asi necely litr) a to uz byla hlina vzdy sucha jak pepr(zkouska prstem, hloubeji nevim) a listy se Cavendishovi zacli svesovat dolu. O tom stridmem zalevani pres zimu vim, ale takhle mi nedavno lehl po 4 dnech, kdyz jsem byl pryc a vlhkost doma klesla na 40%. Me se ta voda z kvetinacu strasne rychle odparuje. Ted jsem ho ale prelil, kdyz jsem mu jeste zrovna ufikl par listu, to ma chudak dvojity stres, tak jsem zvedav.
Obrázek

Vím, že to myslíš dobře a ono se prostě těžko radí, protože rostliny nepijou podle kalendáře, ani modle rysek :) . Údaj, že zaléváš tolik a kdy je naprosto irelevatní, protože takhle to nefunguje.
Ty taky nepiješ když nemáš žízeň a když jo, bude ti nejspíš blbě :wink: . A taky ti nikdo nemůže říct, kolik vody vypiješ když budeš mít žízeň, je to doslova pokaždé individuální.
Prstíková metoda, chtěl jsem jí zmínit, ale u velkých nádob je o ničem, protože pokud je substrát jemný, tak vrchní koláč může být suchý na prach a spodek substrátu v květináči může být na maximálním nasycení, a to prstem nepoznáš. Přesně proto jsem se časem naučil květináče naklánět, těžištěm se tohle pozná.
Loni jsem třeba omylem zalil víckrát po sobě jednu pokojovku v 15 L nádobě, byl jsem líný do ní strkat, abych pak na podzim zjistil, že květináč váží asi 15 kilo a rostlina je zoufale přelitá. Vyřešil jsem to tak, že jsem jí každý týden testoval, dokud substrát neproschne. Trvalo to přesně 3 měsíce :D . 3 měsíce neviděla ani kapku vody, zachránil jsem jí tím a dnes je z ní luxusní rostlina.

Jestli můžu poradit, a to mam otestovaný na velký nádoby, podlož květináč v podmisce tak o 1 cm, aby byl květináč nad podmiskou. A zalévej třeba častěji, menším množstvím vody a rozlévej vodu pomalu po celém ploše povrchu substrátu.
Jestli se chystáš třeba banán ještě přesazovat do většího, namíchej mu vzdušnější substrát a dej na dno malinkou vrstvičku keramzitu. A pokud ho podložíš v podmisce, výrazně se tím eliminuje přemokření. Voda co proteče se nesmí květináče dotýkat.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1280
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 08 bře 2022, 21:21

No banán už jsem v plánu přesazovat neměl, teď je v 50cm květináči. Vím, že je to tak na hraně a nevyroste asi úplný obr i případných plodů bude málo. Na dně květináče má tak 5-7cm kamínků, do podmisky mi to skoro nikdy neproteče(1-2 za léto trošku), zálívám jak říkáš míň a časteji.
Ještě k tomu zalití....já ho nezalíval zbytečně, zalití bylo třeba a byl jeho čas, jen jsem mu dal prostě víc napít :D .
Rudo, tu tvou zvedací techniku nemůžu skoušet, mám záda v pr..li, já s ním nehnu :D, pěkných pár kilo přidaly i ty kamínky...stejně bych to asi nepoznal. Když to nedá, tak koupím letos nový banánovník...tohodle jsem měl od května a vyrostl z něj za pár měsíců obr ,ten růst mě u nich baví nejvíc, rostou před očima :)
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 22 bře 2022, 22:04

Tak jsem dnes odkryl Basja a vypadá to asi dobře( mé první zimování), na noc budu ještě zakrývat plachtou. Ten dodatečný igelit pod střešními polystyreny a bazénovou plachtou zachytil asi 8 cm vody, tím pádem bylo v krytu úplně sucho. Naštěstí se ten bazének nepropadl svou váhou dovnitř :D . Ani zeminou tam toho asi tolik nenasáklo, jak jsem se bál, protože na začátku zimy pořád sněžilo, hned tálo a nebo pršelo. Seno mělo trochu na povrchu plíseň, jinak bylo suché a i listí vespod bylo úplně suché.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod JohnyF » 07 dub 2022, 08:46

Zdravicko , rozhodl jsem se pokusit se o pestovani bananovniku. Bohuzel mi prisel trosku chudak
Obrázek

Poradi nekdo co s tim ? Kraje listu zacinaji hnednout ...
Hned sem zahnojil lehce.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 08 dub 2022, 08:12

Ahoj JohnyF - je možné, že cestou banánovník prochladl? - nebo došlo k větší zálivce. Já bych ho umístila na slunné místo a snad se nové lístky už budou vytvářet zdravé. Asi nic víc nejde dělat než vyčkat S14 a doufat, že prochladnutí nebylo velké.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod JohnyF » 08 dub 2022, 15:33

MonikaV píše:Ahoj JohnyF - je možné, že cestou banánovník prochladl? - nebo došlo k větší zálivce. Já bych ho umístila na slunné místo a snad se nové lístky už budou vytvářet zdravé. Asi nic víc nejde dělat než vyčkat S14 a doufat, že prochladnutí nebylo velké.


No myslim, ze vhledem k tomu , ze to slo Č.P. tak mozne je vse ... ale kazdym dnem vypada o neco hur :(
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 08 dub 2022, 18:35

Informace k pěstování banánovníků pro začínající je dost těžké najít, a to co mají třeba různě eshopy na stránkách je naprostá a nepoužitelná hrůza. Já už se moc nevyjadřuji k této problematice, protože bych pak nedělal u počítače nic jinýho.
Ale co jde špatně udělat s jakoukoliv tropickou=pokojovou rostlinou po doručení (pro banán to platí dvojnásob).
Přesazení- přesadit nejdříve po 14 dnech od doručení a jen pokud nejeví známky poškození a pokud je to vůbec nutné.
Hnojení- hnojí se výhradně zdravé rostliny, dlouho nepřesazované. Hnojení má taky přísná pravidla, jakože třeba se nehnojí při svitu slunce a na suchou půdu.
Zálivka- první zálivka by měla proběhnout až proschne substrát po doručení. Pozná se tím i, jak rostlina hospodaří s vodou. Pokud schne pomalu, může se jednat o problém (pokud není suchá už při doručení, což se většinou neděje, naopak to mají zahradníci tendence přelévat před odesláním).
Slunce- je sice doktor, ale ne u rostlin co strávily desítky hodin ve tmě, po doručení je vhodné silné ale výhradně rozptýlené světlo, aspoň na 3 dny, pak naopak je moudré rostlinu dát na okno, kde slunce svítí aspoň pár hodin denně.

Banány jsou celkem herečky, pokus se vyvarovat chyb z tvé strany a neřeš každý flíček na listu, nebo se z toho zblázníš :D . V tuhle roční dobu chodí i tropické rostliny v pořádku, ty balíky nikde venku nestojí, jde to z depa do depa a jediné riziko je doručování balíku ranním rozvozem, tam je riziko, že než to pošťačky rozvezou, může balík na pár hodin v autě prochladnout. Ale každej normální eshop v mrazu tropy neposílá.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1280
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod JohnyF » 09 dub 2022, 17:30

Rudolf M píše:Informace k pěstování banánovníků pro začínající je dost těžké najít, a to co mají třeba různě eshopy na stránkách je naprostá a nepoužitelná hrůza. Já už se moc nevyjadřuji k této problematice, protože bych pak nedělal u počítače nic jinýho.
Ale co jde špatně udělat s jakoukoliv tropickou=pokojovou rostlinou po doručení (pro banán to platí dvojnásob).
Přesazení- přesadit nejdříve po 14 dnech od doručení a jen pokud nejeví známky poškození a pokud je to vůbec nutné.
Hnojení- hnojí se výhradně zdravé rostliny, dlouho nepřesazované. Hnojení má taky přísná pravidla, jakože třeba se nehnojí při svitu slunce a na suchou půdu.
Zálivka- první zálivka by měla proběhnout až proschne substrát po doručení. Pozná se tím i, jak rostlina hospodaří s vodou. Pokud schne pomalu, může se jednat o problém (pokud není suchá už při doručení, což se většinou neděje, naopak to mají zahradníci tendence přelévat před odesláním).
Slunce- je sice doktor, ale ne u rostlin co strávily desítky hodin ve tmě, po doručení je vhodné silné ale výhradně rozptýlené světlo, aspoň na 3 dny, pak naopak je moudré rostlinu dát na okno, kde slunce svítí aspoň pár hodin denně.

Banány jsou celkem herečky, pokus se vyvarovat chyb z tvé strany a neřeš každý flíček na listu, nebo se z toho zblázníš :D . V tuhle roční dobu chodí i tropické rostliny v pořádku, ty balíky nikde venku nestojí, jde to z depa do depa a jediné riziko je doručování balíku ranním rozvozem, tam je riziko, že než to pošťačky rozvezou, může balík na pár hodin v autě prochladnout. Ale každej normální eshop v mrazu tropy neposílá.


Ahoj, nepresazoval sem ani nehnojil na sucho. Napred jsem zalil protoze prisel dost suchy, pul litru vyzahnul jak nic. Az za 3 dny sem hnojil. Kazdy flicek neresim, to me uz preslo na boruvkach, ale tady ty listy postupne cernaji. A dokonce zacina cernat i ten prcek co u toho zacina rust. Premyslel sem ty polamane listy (nektere prisli doslova zlomene) odstranit ... ale nechci do toho hned pitvat. Je tu teprv tyden :)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 13 dub 2022, 07:54

Tak jsem včera odbalila banànovniček a bylo na čase nebot uz začal vyhazovat listy a krasně přežil zimu nezimu :D , tak uvidim jak si povede tento rok--- no snad vyroste az do nebes-- chachacha
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 19 dub 2022, 13:37

Jaký material se hodí na zahradě pod banánovník? Prostě jakým způsobem holou zeminu upravit, aby to trochu taky vypadalo. Loni jsem chvíli použil nějakou mulčovací kůru, vypadala ale přìšerně(nekvalitní odpad) a navíc nevím zda nepřekyseluje třeba zeminu, nebo tak. Sadit tam trávu je asi blbost ze?
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 19 dub 2022, 23:43

ladisg--- okolo banánovníku mám ustřihlou netkanku, (aby tam nešla tráva) a na ní vysypanou mulčovací kuru, někteří dávají i kamínky (kačírek), mně kůra vyhovuje S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 20 dub 2022, 00:52

Jo ta kůra je asi nejkoukatelnější. Kamínky zvlášť ve větší ploše nejsou nevhodnější, banány ocení spíše měkčí materiály (aby se nemačkaly odnože) co nepohlcují teplo. Na slunci se kamínky dokážou pěkně rožhavit a výheň banány nemají rády..
Kůra opravdu půdu neokyseluje, tak jednoduše to nefunguje. Navíc banány více prosperují ve velké vrstvě organického materiálu než v hlíně. Třeba naprostý růstový boomer je posekaná tráva, dávat pod banány haldy posekané trávy je násobně lepší než kompost, tolik živin, příjemného tepla a vlhkosti :wink: . Jen to smrdí a není to hezké..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1280
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 20 dub 2022, 09:27

Díky, zkusím tedy sehnat nějakou hezčí mulčovací kůru. Pro zajímavost, když jsem v zimním krytu banánovníků oddělal všechno seno a listí, objevil jsem okolo banánů asi 40 (10-25 cm) vyrostlých rostlin. Máti mi tam tajně zasadila na podzim cibule nějakých narcisů, nebo čeho a když jsem se jí na to ptal, tak mi zcela vážně tvrdila, že to udělali nejspíš hraboši :lol:
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Martin1986 » 21 dub 2022, 13:17

Tak ja odkryl bananovnik dnes. Vypada, ze zimu prezil. Byl v polysterenove krabici, 10cm tluste a vysypany polystyrenovymi drobky. Daval jsem sem na podzim. Vyse v diskuzi. Je pravda, ze letos to neslo pod - 10 a misto je chraneno od severu a i v zime tam sviti slunce tak, ze snih tam nevydrzi ani v lednu. Tak uvidime.
Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník