Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 15 bře 2020, 19:40

Tak dnes jsem odzimovala banánovník a koukám koukám S8 -- SLÁVA --(vypadá, že přežil zimu, nezimu! )
Už se pěkně zahříval, na noc ho ještě zabalím,ale už jen lehce, ať to pro něho není takový teplotní šok a přes den odbalím - a takhle se stávám totálním otrokem asi až do květnových dnů.... S12 . Myslím. že vláhu má, tak jej nebudu nějakou dobu zalévat, abych ho nepřemokřila.
Obrázek Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 15 bře 2020, 21:59

Pěkné, pěkné! Také už bychom odzimovali úplně, nebýt ochlazení příští víkend. Letos přežily pseudokmeny kompletně až po vršek :shock: . Mohla by to být skvělá banánová sezóna, budou mít náskok. Loni měly téměř 6 metrů, že by letos měly ještě více?...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 15 bře 2020, 22:38

Gratulace! A taky živej až po špičku! To bude pěknej macek :wink: . Zalévání určitě vynech, já ho pak zalívám jen 1x týdně a to jen kvůli hnojení. Dokud nemají z čeho odpařovat, je voda přebytečná.
Kmeny jsou odolné, kdyby šlehl ranní mráz -5°C, nic jim neudělá, horší jsou ty listy, tam se vždy počítá že první list většinou stihne ještě omrznout.

Jinak slunce se vyhouplno nahoru nějak rychle, během snad 3 dní začalo svítit na kryt a jelikož na něm byla modrá plachta, extrémně se přehříval. Bylo tam i přes 40°C, takže jsme teď taky otroky a na noc přikrýváme :D . Snad půjde příští týden už vykydat aspoň to seno od nich. Teď během 2 dnů vyrostly špičky o 15 cm :? , to je moc brzo.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 15 bře 2020, 22:42

Já už jsem taky odzimoval, kmen zůstal zdravý až po vršek. Na noc na něj po dobu mrazíků natáhuji kryt z polystyrenových desek a přez den ho nechávám volně dýchat. Tak snad ho to nezahubí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 16 bře 2020, 20:48

Ahojky, no myslím,že já bych byla spokojená i s 3metry-to by byl u mě velký úspěch (a o zemi obrů s 6m a více metrů si nechám jen zdát, nebo kouknu na vaše fota S6 )
Chtěla bych se zeptat- po odbalení jde vidět, že banánovník, prožil v zimním období 3 růsty- vždy o kousek povyrostl a pak se zastavil a nahoře teď má černou špičku, taky Vám to dělá? Mám ho jemně sříznout, nebo ho nechat být?
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 16 bře 2020, 21:11

Je to naprosto normální, ještě to udělá možná několikrát. Je lepší vrcholek uvolnit - uříznout, ale ještě tak za 2 týdny. Pokud se neuřízne, může se stát, že černá špička zaschne takovým způsobem, že rostlina se pak v půlce kmene "vyklene" a vyroste z boku. V extrémním případě, u slabších rostlin a pokud je dlouho chladné jaro, může rostlina i odejít. Takže vrcholek určitě uříznout, ale ještě bych s tím počkal :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 16 bře 2020, 21:43

Díky za radu, píšu si S14 S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 09 dub 2020, 09:14

Noční zakrývání se vyplatilo, banánek přežil a roste,už vystrkuje listy, dnes ho poprvé zaleji, slunce už pěkně pálí, tak ať nežízní.(ale, jestli příjde ochlazení tak z listů bude salátek)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 16 dub 2020, 20:21

Ahojky chlapi, narazila jsem na tento druh banánovníku, znáte je někdo, nebo je to nějaký nový lákač???
Jmenuje se Mrazuvzdorný banánovník ´MUSA DAJIAO´
stránky https://www.lumigreen.cz/eshop/mrazuvzd ... 6278.xhtml
Naposledy upravil MonikaV dne 18 dub 2020, 17:28, celkově upraveno 1
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 16 dub 2020, 22:10

Projel jsem si ho, tento druh neznám, je poměrně nový, je to kříženec Musa balbisiana a sikkimensis. Výsledkem bude odolný banánovník s výrazně jedlejšími plody (než třeba musa basjoo), bohužel se obávám, že odolnostně se basju nevyrovná. Nicméně některé zdroje uvádějí, že balbisiana je hodně odolná a měla by být takřka stejně odolná jako basjoo. Sikkimensis odolný není, jen má lepší plody než basjoo. Takže když si to shrneme, měl by to být odolnější jakože sikkimensis, což je super, nejspíš ve velmi chráněné poloze a výbornému zimování by u nás přežíval. Ale s plody si asi necháme zajít chuť, zrají 6 měsíců, to prostě nestihne, možná na jižní Moravě u jižní zdi s trochou modlení za dlouhé léto S12 .

A basjoo nezalévej, nemá listy, vodu nepotřebuje, a v půdě na ten start voda je :wink: . Pokud vodu, tak jedině s hnojivem. Já ještě vyčkávám, dneska ještě mrazík a příští týden budou další. Kmeny přežily nádherně, přírůstky mají přes 30 cm, ale omrzlo to teď v mrazech S13 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 17 dub 2020, 15:43

Díky Rudolfe, a předem Ti přeji - všechno nejlepší k Tvému svátku, ať se Ti ve všem daří a korona vyhýbá!!!! S6
Ve středu bylo u nás -2 a tak se z listů stal salát, včera jsem je odstřihla a za noc opět o 5cm povyskočil, takže žádná tragédie.
No, když najdu ještě někde místo na zahradě, tak by se mi docela zamlouval.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2020, 03:20

MonikaV píše:Ahojky chlapy, narazila jsem na tento druh banánovníku, znáte je někdo, nebo je to nějaký nový lákač???
Jmenuje se Mrazuvzdorný banánovník ´MUSA DAJIAO´
stránky https://www.lumigreen.cz/eshop/mrazuvzd ... 6278.xhtml

Moniko, pěkný banánovník ale aby byl takový i ve skutečnosti..
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 18 dub 2020, 17:27

No, stránky mají pěkné i různé subtropické velké rostliny, ale ty ceny, ty ceny - taky dost "PĚKNÉ" S8
(jsou to tipy pro mého muže, aby věděl co pořídit k mému budoucímu svátku,aby nepřinesl další orchidej :shock: takže dostane na výběr buď: banán, lokvát nebo fejchoi,
tak se rozkoukávám, kde se dá co sehnat)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Lenkalor » 18 dub 2020, 19:18

V lumigreenu jsem objednávala zatím jen jednou, loni. 2 dříny a zploštělou broskev. Přišla obrovská krabice, přes 2 metry vysoká. :D
Dříny asi 1,2 - 1,5 m a broskvoň měla kolem 1,8 m, ale zapěstovaná tak, že jsem ji mohla stříhnout kdekoliv a zapěstovat korunku. Vše se chytilo a roste. Posílají poměrně silné rostliny, proto možná ta cena.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod jiriraimond » 05 kvě 2020, 11:55

Ahojky lidi vracím se ze záhrobí
Uživatelský avatar
jiriraimond
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 160
Registrován: 05 bře 2011, 17:27
Bydliště: Vyškov

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků