Coffea arabica

zde můžete probrat vše o pěstování kávy

Moderátor: Stanley_51

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 12:48

Honzo, Jardo diky :-)

no vatu nemam, ale nak si poradim.
Otazka je ten lih, zda teda fakt mam vzit nakou latku a dat ji do jen a pouze do cisteho lihu a tim to otirat nebo zda
udelat roztok lihu treba s jarem a mospilanem ( jaka koncentrace lihu ? )
Mam strach , aby cisty lih tu rostlinu a listy nerozpustil :-o
Predpokladam, ze cisty lih spali koreny a rostlina uhyne, ne ?
A zeminu asi radsi vyhodit, venku oklepat na koreny a dat do jineho kvetinace s cerstvou zeminou, ne ? :-o
Premyslel mozna vyklepat az po koreny a pak rostlinu (asi bez korenu, ne ?) ponorit do delsi nadoby s tim roztokem lihu a vody (zase tolik lihu, abych to ponoril cele do lihu nemam :-) :-) :-)
Na Pitahaya a annona jsem do roztoku macel houbicku.Annona sla lip, na pitahaya mam zelen kousky roztrhane houbicky doted :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2021, 18:19

Tak zatim se ten bilej smejd na kavovniku neobjevil.Par listu bylo jakoby vlhcich, tak jsem je odlomil a vyhodil.
Po lihove koupeli nevypada kavovnik nejlip, ale zase ze by vypadal na umreni to ne, podle me se z toho dostane :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod EvaOstrava » 16 lis 2021, 19:37

To, že existuje zakrslá forma kávovníku, mě dost potěšilo. Našla jsem nabídku semen v několika eshopech. Ovšem současně se zprávou, že klíčivost je maximálně jeden měsíc od sklizně. Což mě nepotěšilo vůbec, protože pochybuji, že to mohou vůbec splnit.
Veliký kávovník mám už hodně let. Mám ho ráda, i když osychání listů a vyholování větví moc parády nedělá. Ale je úžasně nenáročný a kdysi jsem ho tak šíleně sestříhala, že nikdo nevěřil, že znovu obroste. Přesto to nevzdal a jede klidně dál.
Občas se hodí i k jinému účelu (viz foto).
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 846
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Coffea arabica

Příspěvekod meyer » 05 pro 2021, 17:14

Stanley_51 píše:To máš pravdu. Já jsem měl klasický kávovník, vysoký přes dva metry a měl asi 5 větví s listy úplně na konci. Tak jsem ho za trest nechal zmrznout. :D


:) Tohle mne pobavilo- za trest. :lol: Také jsem měl kávovník, už je to dávno, ale nevydržel mé tempo zalévání běžnou vodou a dovolil si chcípnout. Takže to vyšlo nastejno, od té doby se o něj nepokouším, ale ta seménka z pytlíčku jsem předloni zkoušel -ale nic mi nevylezlo. Díkybohu.
8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Coffea arabica

Příspěvekod tiendadefruta » 21 bře 2022, 02:57

gratuluji! je to docela choulostivá rostlina, to, co říkáte o klíčivosti, je pravda, já je pěstuju venku v Andalusii a jsou plodné velmi krátkou dobu. Doporučuji vám, abyste mě navštívili, jsem přesvědčen, že mám nejsevernější farmu ve Španělsku.

EvaOstrava píše:To, že existuje zakrslá forma kávovníku, mě dost potěšilo. Našla jsem nabídku semen v několika eshopech. Ovšem současně se zprávou, že klíčivost je maximálně jeden měsíc od sklizně. Což mě nepotěšilo vůbec, protože pochybuji, že to mohou vůbec splnit.
Veliký kávovník mám už hodně let. Mám ho ráda, i když osychání listů a vyholování větví moc parády nedělá. Ale je úžasně nenáročný a kdysi jsem ho tak šíleně sestříhala, že nikdo nevěřil, že znovu obroste. Přesto to nevzdal a jede klidně dál.
Občas se hodí i k jinému účelu (viz foto).
Obrázek
Jmenuji se Manolo Mateos a v Almuñéceru (Španělsko) pěstuju avokádo, tropické ovoce a kávu. Pěstuji exotické rostliny.
Uživatelský avatar
tiendadefruta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 bře 2022, 03:40
Bydliště: España

Re: Coffea arabica

Příspěvekod tiendadefruta » 21 bře 2022, 03:00

to je pravda, když má příliš mnoho vápna nebo chloridů, vytváří chlorózu a neasimiluje živiny, to se mi stává v létě, když je kvalita vody nižší.

Visita la finca de café mas al Norte de Europa: https://www.youtube.com/watch?v=YK9kP8lHpsk&t=7s

Jozef píše:Kávovník nesnáší vápno, proto je dobré koupit substrát který neobsahuje vápno a taky hnojiva nesmí obsahovat vápno.Nesnáší teploty pod 10 st.Je to pokojová Kytka a nedoporučuji letnění.
Jmenuji se Manolo Mateos a v Almuñéceru (Španělsko) pěstuju avokádo, tropické ovoce a kávu. Pěstuji exotické rostliny.
Uživatelský avatar
tiendadefruta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 bře 2022, 03:40
Bydliště: España

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 27 bře 2022, 18:08

radek.god píše:Tak zatim se ten bilej smejd na kavovniku neobjevil.Par listu bylo jakoby vlhcich, tak jsem je odlomil a vyhodil.
Po lihove koupeli nevypada kavovnik nejlip, ale zase ze by vypadal na umreni to ne, podle me se z toho dostane :-)

Tak jsem to vcera zase sprchoval, smejd bilej.Ale rostlina zije a vyhani nove listy.Dostal jsem i naka seminka, tak jsem je dal klicit a uvidime :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod amy80 » 28 bře 2022, 14:19

Mám kávovník "nana" už několik let, rostliny ze semínka od českého pěstitele.
Za mně - na rostlinu označovanou jako nenáročnou je to pěkná mrcha.
Celkem dlouho jsem se držela návodu dle pana Urbánka, který v různých obměnách koluje na netu - aneb držet v polostínu (ne přímé slunce), a zalévat až když částečně svěsí listy.
Semenáč z roku 2015 pořád vypadal jak totální zdechlina...
Loni jsem se na všechna pravidla vykašlala, aneb když už to vypadá zdechle, ať to chcípne pořádně, ať to aspoň můžu s klidným svědomím vyhodit!
Poslední dvě zbylé rostliny jsou na jižním okně, v létě ale byly částečně zastíněné netkankou, takže přece jen ne přímo na úpalu.
A zalévám jak se mi chce - spíš je substrát pořád vlhký, určitě nečekám až svěsí listy.
Neříkám že to bude fungovat každému, ale mně ty rostliny konečně trochu vypadaj - ale ani tak ještě ani nekvetly.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Coffea arabica

Příspěvekod EvaOstrava » 28 bře 2022, 15:08

Mám veliký kávovník asi patnáct let. Stojí celou dobu v rohu obýváku blízko okna. Trochu na něho svítí slunce. Nepotřebuje přenášet do chladné místnosti a má zase nasazeno spoustu květních pupenů. Až odkvete, bude pořádně ostříhán. Zalévám ho odstátou vodou z vodovodu. Osychàní listů a vyholování větví je jediné negativum. Posledních pár let by potřeboval přesadit. Ale nechci větší květináč a mám strach ostříhat kořeny. Takže stojí stále v podmisce plné vody. Jelikož jsem nevěděla, že potřebuje málo vody, zalévala jsem ho odjaživa hodně.
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 846
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 10 kvě 2022, 20:14

mas moc pekny kavovnik Evo :-)
Ja uz ho mam 2 tydny na balkone , tak jsem vyhrabal diru a pulkou kvetinace jsem tam dal kavovnik.
Doufam, ze se zbavim toho bileho ovalneho sajrajtu, ktery se kavovniku drzi zuby nehty :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod EvaOstrava » 10 kvě 2022, 21:05

Co třeba posilit obranyschopnost rostliny, např. Humát kyselý. Já tím letos zkouším preventivně zalívat stromky i keře. Existuje i Humát neutrální.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 846
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 11 kvě 2022, 08:17

No lignohumat jsem kdysi zkousel.Bylo mi to doporuceno na zachranu korenu a podporu neceho dalsiho, ale ze by to melo naky efekt :-o
Jinak zrejme to co mam jsou trasnenky a nic na ne nezabira.Trochu pomuze voda s lihem, ale nikdy je to nezlikviduje komplet.
Ten kavovnik mam jeste s tenkyma vetvickama, takze se daji krasne ohnout, aniz by se zlomily a vymacet v naky misce s tim roztokem.
Doufam, ze jak bude prset a bude to venku, tak tam bude nakej prirozenej nepritel trasenek a zlikviduje to.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 12:44

Aktuální fotka kávovníku.
Umístit jej ven na trávník na slunce byl dobrý nápad.Snad se škůdci nevrátí ... :?
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod radek.god » 26 zář 2022, 12:25

Tak kavovnik jsem radsi pred 2-3°C uklidil.
Pobyt na slunci mu prospěl, docela povyrostl oproti pestovani v byte

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Coffea arabica

Příspěvekod Stanley_51 » 26 zář 2022, 15:49

radek.god píše:Pobyt na slunci mu prospěl,

Radku, mě stále dokola fascinuje tvůj přístup k pěstování kdečeho. S8 Skoro neustále děláš vše obráceně. Kávovník je rostlina podrostu a nesnáší přímé slunce. Plantáže kávovníků jsou stíněny stromy, někdy pod banánovníky, ale nikdy na přímém slunci. Ani se už nedivím, že ti vše odchází.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KÁVOVNÍK ( Coffea )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník