Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod fahrweed » 06 dub 2021, 23:31

Haco, Geliodor jsem chtěl jako třetí, ale má ho pro tuto sezónu vyprodaný S13
Protože bude réva částečně přistíněná, chtěl jsem jen velmi rané nebo rané odrůdy...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2021, 12:54

Tak jsem nakonec trochu, i přes tu mojí totální neznalost, zapátral na vlastní pěst a rozhodl se pro odrůdu Vanessa. Zdá se, že je celkem odolná proti mrazu i houbovým chorobám, vzhledem k tomu, že se doporučuje i pro pěstování ve skleníku. Jen bych se chtěl jěště zeptat zkušenějších pěstitelů, než se definitivně rozhodnu, jestli třeba něco nehovoří proti ní a nejsou s ní nějaké negativní zkušenosti?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod mifin » 07 dub 2021, 17:39

Já rovněž jako laik jsem si vybral: Aladdin, Alexa, Galahad, Skazka. Hledal jsem hlavně révu odolnou chorobám. Semena nám tolik nevadí, bezsemená je jen Skazka. Aladin bude ve skleníku, ostatní venku.
Aladin a Galahad jsou velmi rané. Alexa by měla zase vydržet (myšleny hrozny snad i na skladování) a Skazka možná také.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 07 dub 2021, 18:44

milfin - slusny vyber odolnejsich odrod, dobre rozlozenie dozrievania - aby bolo vzdy do coho zdobnut. Alexu nemam odskusanu ale referencie su dobre. Pri Galahade treba ustrazit pretazenie (lebo mozu zvadnut cele strapce tesne pred dozretim). Skazka by mala byt skladovatelna do noveho roku - zatial som netestoval - nezostali vzorky - snad tento rok :)

Hofis: skusenosti s Vanessou su popisane na fore co som postol link par prispevkov vyssie - ale to si uz asi preluskal :)
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2021, 20:07

haco píše:Hofis: skusenosti s Vanessou su popisane na fore co som postol link par prispevkov vyssie - ale to si uz asi preluskal :)

Ano, právě, že tam toho o ní moc není, Zřejmě to bude tím, že je to novější odrůda. Ale pohledal jsem i v angličtině a tam je celkem chválená, tak snad to nebude zajíc v pytli. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 12:51

Nene: Zilga přežila... :wink:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 18.04.21

Snažil jsem si něco přečíst o pěstování révy, k řezu jsem se ale bohužel dostal až teď o víkendu. Kupodivu je to na severu vše tak zpožděné, že ještě ani netekla. Řez sice mírně zvlhl, ale žádné evidentní ronění se nekonalo. Ale mám teď otázku na zkušenější pěstitele k tomu řezu. Očistil jsem komplet kmínek a nechal jsem jednu záložní větvičku se 2 pupeny a u vrchního hlavního výhonu jsem nechal 4 očka. Chtěl bych to pěstovat na hlavu. Jak tu hlavu vytvořím? Počítám, že další rok ten celý vrchní odplozený výhon (tedy pokud vůbec zaplodí) komplet seřiznu a na záložním výhonu opět nechám jet několik oček z toho vrchního výhonu a ten spodní výhon zakrátím na 2 záložní očka. A takto pořád dokola. Je to tak správně, chápu to dobře? Bude to takto fungovat?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod nene » 20 dub 2021, 13:03

To jsme rádi :) , ale byli bychom opravdu udiveni, kdyby ne. Co už by mělo přežít, když ne Zilga :wink: .
K tomu řezu necháme někoho zkušenějšího ať se vyjádří, my ji pěstujeme jednou jako vertiko a jednou ve skleníku na jeden tažeň. A je jí všechno jedno :lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod moonvil » 20 dub 2021, 13:40

Já teda žádný záložní výhon nepoužívám - nechám jeden či dva tažně a příští rok je nahradím novým silným výhonem z očka co nejblíže kmínku.
Časem ti v tom místě vznikne něco ve smyslu té 'hlavy'.
Ale už jsem viděl tolik způsobů pěstování, že si troufám říci, že to skoro nejde pokazit pokud prostě jen obnovuješ tažně z loňských výhonů a nenecháváš na nich příliš mnoho oček.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 13:50

Ok, děkuju moc!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod mifin » 20 dub 2021, 15:18

mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 23:47

Milane díky, vyčerpávající. Ale asi to vezmu tak, jak psal Michal (moonvil). Plodí to na letorostech, tak to budu tak nějak pořád řezat tak, aby jich nebylo moc a plody na nich byly kvalitní. To je asi základ a zkušenostmi snad postupně k něčemu dospěju. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod mifin » 21 dub 2021, 13:43

Honzo, vyčerpávající ta videa jsou, mě taky dost vyčerpala :D , ale celkem polopaticky tam leccos vysvětluje.
Stříhám nějakou révu už dost let spíše neodborně (ze zkušenosti je vidět, která rodí jen na delším tažni a které je to úplně jedno) a rodí dobře i tak, ale chci se pokoušet to dělat trochu lépe.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 21 dub 2021, 15:52

Jj, chápu. :wink:
Z VDF, odkud pocházím, jsem zkušeností s vínem moc nepobral, tam bylo víno vždy tabu. :lol: Maximálně tak na porůstání zdi na špalíru, ale ne na plody. Ono se není čemu divit, průměrná teplota za normál 1961-1990 byla 7,6°C, takže to ani nemělo moc cenu. Jenže normál za 1991-2020 už je 8,5°C a za poslední dekádu (2011-2020) je to dokonce 8,8°C. Ale lidé si to na tom severu ani moc neuvědomují, takže v nich pořád zůstává ten předsudek, že víno tam nemá cenu. I když se tam teď bavím s plno lidmi, zkušenými zahrádkáři, tak mi tvrdí, že víno má smysl pouze ve skleníku. Když jim řeknu, že mám na zahradě fíkovníky a metuňku, které plodí, tak jen nevěřícně vrtí hlavou. Takže asi tak.
Ale pak mi nene, ještě jednou moc děkuji S6, poslali Zilgu s tím, že jim pplodí a přežívá i u nich na Valašsku, tak jsem si řekl, že to ve VDF zkusím, tak uvidíme. Přitom samozřejmě chci, abych jí dal v těch hraničních podmínkách optimální péči, proto se pídím po tom, jak na to. Ale jedná se pouze o jednu rostlinu, takže to nemusí být profesionálně, stačí správně. :)
V Praze byla dlouhá léta jedna rostlina růžového vína, která ani nevím odkud pochází, co je to zač, prostě byla tam. Vůbec jsem se o ní ve své neznalosti nestaral a sem tam na ní bylo i celkem dost hroznů se sice malými, ale velmi chutnými sladkými kuličkami. S největší pravděpodobností kvůli mé naprosté neznalosti péče o víno i možná v kombinaci s tou zimou teď chcípla a chci to taky obnovit. Tak musím vykoumat, jak na to, aby byla udržitelná úroda. Tak uvidíme. Ono tu zkušenost stejně nejde moc přeskočit, v praxi se to stejně vždycky vyvrbí nějak jinak, než by člověk chtěl. Ale aspoň, aby mi to nechcíplo. Jinak Vanessa už dorazila. Moc pěkná rostlinka i s již zapěstovanou hlavou. Podle ní jsem vlastně i trochu střihnul tu Zilgu, i když ta Vanessa má i ten hlavní tažeň střižený pouze nakrátko na 2 očka. U Zilgy jsem nenažraně nechal 4. Tak jsem na to zvědav, co to udělá... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 21 dub 2021, 22:21

pri sadeni volnokorenneho vinica sa odporuca pri vysadbe strihnut pri zemi na 2-3 ocka a po zmrzlych nechat rast iba to najsilnejsie ocko, z kt. sa zapestuje kmienok (a mozno aj buducorocny rodivy tazen) do jesene.

ak je rastlina kontajnerovana s dlhsim vlanajsim vyzretym drevom a ma silny neporuseny korenovy system, tak je mozne ponechat na konci ca. 1 m kmienku 3-4 ocka. ostatne nizsie ocka na kmienku po mrazoch vylamat. ak rastlina silno vyhana, tak je mozne ponechat par bobuliek na ochutnanie a verifikaciu odrody. :D
dalsi rok nechat z nich najspodnejsi dobre vyzrety na tazen a vytvorit hlavu

Alebo je mozne kontajnerovanu sadenicu - zvlast pri velkoplodych odrodach - strihnut pri zemi na 3-4 ocka a zapestovat s nich na ukrajinsky sposob viacero sikmo vedenych dlhsich vyhonov - buducich rodivych taznov. tie rozlozit rovnomerne po dratenke - tak aby sa neprekryvali a nezahustovali. idealne je docielit od 4. roku 4 tazne po 70-80 cm (7-8 ociek) - teda ker bude rast na 3 metroch dratenky a rodit bude 30-35 ociek. stolove odrody sa odmenia za dlhsie kmienky s vacsou zasobou stareho dreva krajsou urodou :)

ak ma rastlina dobry rast, tak je pravidlo kazdy rok pridat 3-3.5 nasobok ponechanych vyhonov oproti roku predtym 1-3-10-30(35). a potom to uz udrziavat stabilne
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Hofis » 22 dub 2021, 13:44

Haco: Mockrát děkuji za cenné rady!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků