Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 30 srp 2023, 19:45

su velkobobulove/stolove odrody, ktore po dazdoch vyrazne popraskaju, ale aj take ktore to zvladnu... vzdy sa da vybrat vhodna odroda. samozrejme ak spadne po dlhom suchu za den 80 mm+ tak to neustoji bez ujmy asi ziadna stolova odroda
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Lenkalor » 30 srp 2023, 21:05

moonvil píše:Bobule vesele praskají i na starších hlavách. Větší problém mají evidentně odrůdy s velkými bobulemi, tam mi jich teď za poslední dva dny rozpukalo tak 90%.


Tak každý má zkušenosti jiné. Mě vlasně praskaly bobule jen na jedné loňské sazenici a na révě v nádobě. Na jiných odrůdách se to dá počítat v počtech tak do 10, max 20 na keř. Ale před měsícem jsem stříkala Kumulusem do hroznů, tak to možná pomohlo.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod moonvil » 30 srp 2023, 21:32

A proč ten Kumulus tak pozdě? Začalo se rozjíždět padlí? Já si letos vystačil s jedním postřikem před rozkvětem, pak už nebylo potřeba. Bobule tedy poškozené chorobami nejsou, praskají prostě proto, že se po dlouhodobém suchu pokusily téměř zdvojnásobit objem v rozmezí asi 4 dnů, což prostě ta slupka nezvládne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Lenkalor » 30 srp 2023, 21:48

Myslím, že jsem to trefila právě akorát, ani zbytečně brzy ani pozdě. Proto tam padlí nemám.
Možná u nás tak sucho jako jinde nebylo a kluci z Mrchojed jenom zbytečně brblají :lol:
( ironie - pro jistotu :? člověk už si není jist)

Příští rok může být úplně jiný a bylo by škoda zatracovat jakoukoliv odrůdu po prvním plození, když zrovna popraská. Navíc na různých místech se ta samá odrůda chová jinak, jinak než zkoušením se to nepozná. A samozřejmě každý se musí učit, ono skoro nic neroste samo. Já jsem ve fázi učení stále :wink:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod EvaOstrava » 31 srp 2023, 12:26

Lenkalor píše:Je více vlivů, které na to mohou mít vliv, třeba padlí, které prý letos dost řádí. Nemusí být na plodech ještě patrné, ale napadené bobule pak snáze praskají.
Asi na tom něco bude, některé listy mi připadají celé s jemným bělavým filmem. I když na fotkách padlí vypadá nějak jinak. Nakonec mi popraskaly i ty maloplodé. Vidím, že to nebyl dobrý nápad si s vinnou révou u nás začínat, je tu trochu vlhko. Nikdy jsem nic nemusela stříkat, a bylo to fajn.
Jedině bych musela mít odrůdu, která stihne dozát do poloviny srpna. Pak už většnou začíná deštivé období.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod EvaOstrava » 02 zář 2023, 11:20

Listy se zatahují bílým povlakem stále více, ale na plodech nic nevidím Tenhle prostor u východní zdi je hezky chráněný, ale dobře nevětrá díky těm šestimetrovým sousedovým thujím. Příští rok budu používat Kumulus a opět sousedy rázněji upozorním na ty tři roky nestříhané stromy.
Teď jsou rozbité hrozny pokryté vosami a jiným hmyzem. Přibzučela sršeň, sedla k vose, kousla ji a odnesla. Má to s vosami nějaké moc jednoduché. Sršně tu jinak nejsou, asi je to na ně ještě málo sladké.
Bude to třeba všechno otrhat, stejně se prý ani ty nepoškozené nemají konzumovat.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Satan » 02 zář 2023, 11:41

Johanniter
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ondrej... » 02 zář 2023, 21:20

Bylo mi divné, že hrozny mizí i když jsou rostliny pečlivě zasíťované. Pták by se k těm bobulím dostával opravdu těžko. Dneska jsem proto nastražil návnadu na hlodavce, poté co jsem našel hromadu rozkousaných hroznů a výkalů pod rostlinami. Teď se mi tu potvoru podařilo i vyfotit, jak se na návnadě krmí. Byla ve výšce asi 3m na okně. Hromada střapců úplně znehodnocených, kdy každá kulička je lehce nakousaná. Kvasící hrozny navíc lákají mouchy, takže pohybovat se v okolí rostlin je docela nepříjemné. Poprvé co jsem viděl myš likvidovat hrozny.

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Stanley_51 » 02 zář 2023, 21:40

Ondrej... píše: Poprvé co jsem viděl myš likvidovat hrozny.

Spíš než myš to bude bělozubka, ta dokáže dobře šplhat a hrozny jí chutnají.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ondrej... » 02 zář 2023, 22:04

[quote="Stanley_51"]
Spíš než myš to bude bělozubka, ta dokáže dobře šplhat a hrozny jí chutnají.

Díky, hlodavce trávím opravdu nerad. Hlavně ty jedy co se používají, nejsou nic pěkného. Tady by ale z těch hroznů opravdu nic nezbylo.

Obrázek

Zeleninu zase likvidují hraboši, tam jsem to zatím ale ještě neřešil. Uvidíme jak to bude vypadat příští rok.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ivos_66 » 04 pro 2023, 14:27

Já nechávám část kiwi a hroznů kunám jako příspěvek za to, že mi vyhánějí kočky.
Odrůdu Naděžda definitivně přejmenovávám na počest v říjnu zesnulé vinohradnické fenečky na Nastěnku.
Pište si tedy o rouby Nastěnky.
Další špičkové prověřené odrůdy Moldava, Šachtjor.
Ze super novinek rostou Helloween, Sweet Saphire ( Avatar ), My Chat ( My heart), Sokroviště ( The treasure ), momentálně největší bobule Alvika ( menší slepičí vejce ) a další, pokud to někoho zajímá, tak se ptejte.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod nene » 04 pro 2023, 15:53

Ivos_66 píše:.... kunám jako příspěvek za to, že mi vyhánějí kočky.


My si zase pořizujeme kočky, aby nám vyháněly kuny :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ivos_66 » 04 pro 2023, 16:56

Ono záleží co pěstujete jako pilotní rostliny.
Kočky dokážou kompletně zlikvidovat víceletou rostlinu Actinidia Chinensis a doslova se sjíždějí Actinidem, pak se stáhnou z celé ulice a v extázi pořádají orgie.
Vzhledem k tomu, že uchycení chinensisky trvá min. 5 let a nástup do plodnosti 15 - 20 let, tak si takový luxus, jako nechat rostlinu kočkám nemůžu dovolit.
A réva mi funguje jako ochrana před kočkami a sluncem.
A´t vám to roste.
Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 05 pro 2023, 01:42

Ivos, ako na Avatare vyzrelo drevo? moja skusenost hovori ze nic moc + ma slabsiu odolnost voci perene S13
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Předchozí

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků