Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 říj 2017, 10:26

sezona burčaku pro mě skončila v kaufu už nejsou a v rakusku prodavaj už jen poslední přejete zbytky a to já nepiju :D15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod ivan » 22 říj 2017, 13:39

ZdenekCernoch píše:sezona burčaku pro mě skončila v kaufu už nejsou a v rakusku prodavaj už jen poslední přejete zbytky a to já nepiju :D15

Zdenku, tak to mi je lúto, že už nemáš možnosť- ja zas to robím priebežne takto v 5 l pohároch:
Obrázek
ešte na pergole niečo bude- takže sezónu si predlžujem...
Moja drahá polovička ( ako videla krdel škorcov na hrozne) dostala "senzačný" nápad- z 10 kg hrozna:
urobila sterilizovanú šťavu na zimu :D15 ..zásoby na burčák sa zcvrkávajú...
Moc číta takéto články:
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/pijte-stavu-z-hroznu/
Nepomohli ani takéto argumenty:
https://www.vinotajna.sk/burciak/
Naposledy upravil ivan dne 22 říj 2017, 15:30, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 říj 2017, 14:11

za mě S6 lepší burčák S7 jak víno S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod paloo » 22 říj 2017, 18:44

ZdenekCernoch píše:sezona burčaku pro mě skončila v kaufu už nejsou a v rakusku prodavaj už jen poslední přejete zbytky a to já nepiju :D15

Ešte dve sezóny a si náš S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod alex » 25 říj 2017, 23:41

Ahojte
Mate niekto skusenosti s prstovym (ci ako to je po nasom) hroznom?
Obrázek
Naposledy upravil alex dne 30 říj 2017, 10:33, celkově upraveno 1
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ivana » 28 říj 2017, 19:45

Zdravím všechny vinaře,
Mám na Vás prosbu, snažím se vybrat tři az čtyři rostliny vinné révy do oblasti cca 350 nm oblast kolem Stříbra. Zatím mám vybráne odrůdy ´New York Muškát´, Nero, Estel a Rizomat, vše od zahradnictví Spomyšl. Co říkáte na výběr těchto odrůd???
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod sapmok » 29 říj 2017, 11:58

Ivana píše:Zdravím všechny vinaře,
Mám na Vás prosbu, snažím se vybrat tři az čtyři rostliny vinné révy do oblasti cca 350 nm oblast kolem Stříbra. Zatím mám vybráne odrůdy ´New York Muškát´, Nero, Estel a Rizomat, vše od zahradnictví Spomyšl. Co říkáte na výběr těchto odrůd???

Nejsem kovaný vinohradník, ale něco málo již vím.
Dle vybraných odrůd je vidět, že pásnete spíše po tmavých bobulích. Dle nabídky(Spomyšl) lze vybrat lepší i horší odrůdy,
ale výběr máte vcelku pěkný jen za Rizomat bych ruku do ohně nedal.
Ináč všeobecně, tmavé odrůdy jsou náročnější na sumu tepla než světlé odrůdy. A i proto bych vybíral i nějakou bílou.

Tak jsem dohledal ten Rizomat a poláci u něj uvádí známku odolnosti 4až5(takže neodolný) a mrazuvzdornost jen -19°C.
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ivana » 30 říj 2017, 11:24

Děkuji za Vaši ochotu a snahu.
Ten Rizomat je opravdu méně mrazu odolný, tak jsem ho z objednávky vyřadila, možná by se dal nahradit bílou odrůdou Tereza nebo nějakou růžovou, ale tam si nejsem jistá výběrem - snad Canadice ? - Máte s ní nějakou zkušenost. Od růžového vína mi zrazuje sousedka, že je náchylnější na mráz a choroby.Osobně mám nejraději růžové hroznové víno, pak tmavé a na konci bílé.
Nejsem si jistá, zda ještě stihnu révu letos zasadit, než objednám, než dorazí a než se opět dostanu na chatu, tak je polovina listopadu a nevím zda už nebude na sázení pozdě a to ještě nemám připravený záhon (manžel má stále dost času a pokaždé to odloží až potom) . Můžu sazenice založit doma do záhonu a vysadit příští rok v květnu, nebo raději koupit sazenice až na jaře?
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod nene » 30 říj 2017, 12:59

Sadili jsme několik sazenic vloni na podzim a pak další letos na jaře. Ty letošní už přerostly ty loňské třikrát.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod sapmok » 30 říj 2017, 19:33

Ivana píše:Děkuji za Vaši ochotu a snahu.
Ten Rizomat je opravdu méně mrazu odolný, tak jsem ho z objednávky vyřadila, možná by se dal nahradit bílou odrůdou Tereza nebo nějakou růžovou, ale tam si nejsem jistá výběrem - snad Canadice ? - Máte s ní nějakou zkušenost. Od růžového vína mi zrazuje sousedka, že je náchylnější na mráz a choroby.Osobně mám nejraději růžové hroznové víno, pak tmavé a na konci bílé.
Nejsem si jistá, zda ještě stihnu révu letos zasadit, než objednám, než dorazí a než se opět dostanu na chatu, tak je polovina listopadu a nevím zda už nebude na sázení pozdě a to ještě nemám připravený záhon (manžel má stále dost času a pokaždé to odloží až potom) . Můžu sazenice založit doma do záhonu a vysadit příští rok v květnu, nebo raději koupit sazenice až na jaře?

U "Canadice" je odolnost proti chorobám známkována 2až3, což je průměr a mrazuodolnost až -28°C.
I když je odrůda stará cca 60 let, tak u nás dostupné informace o ní jsou chabé. Na amerických stránkách by mohlo být i více.

Co se týče sázení, tak bych také řešil jestli jsou prostokořené nebo kontejnerované.
Prostokořené je lépe sadit ihned na místo a na jaře při rašení chránit před pozdními mrazíky.
Kontejnerované můžete na zahradě zapustit do záhonu i s kontejnerem, nejlépe na méně osluněné místo a v květnu vysadit na konečné místo.
Co se týče jarního nákupu, tak já bych raději neotálel z obavy, aby rostliny byly dostupné. Na jaře se po zimním dumání všichni probouzejí a e-shopy nestíhají. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Ivana » 01 lis 2017, 14:08

Tak včera padlo rozhodnutí, že nákup necháme na jaro2018, snad ještě budou k dispozici vybrané odrůdy. Zimu věnujeme studiu všech možných materiálů, co a jak připravit a správně vysadit, jak nadále o révu pečovat, jak natáhnout drátěnku atd. Prostě vědecká čiinost. S10
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod BXL » 02 lis 2017, 08:58

Rozumné.Ja som sadila vlani v jeseni zo Slovplantu a kedže bolo pomerne dlho okolo -24,dala som si repete na jar.Zvládla to len Katrina.A teraz sa nesmelo ukázal ku koncu sezony Rusbol.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Jožka » 15 lis 2017, 18:07

Nebojte se sadit na podzim, jenom je nutné nejmín tři spodní očka přihrnout hlínou aby v zimě nevymrzli. Na jaře opatrně odhrnout hlínu a sestříhnout na dvě očka. Vysadil jsem tak spousty sazenic a byly všechny v pohodě. Přes zimu hlína líp přilne ke kořenum a sazenice má na jaře rychlejší start.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod ivan » 03 čer 2018, 21:52

Vinič má už 1 cm bobule( všetko to ide raketovou rýchlosťou):
Obrázek
Dokonca už nasadzuje druhú úrodu ( vytvárajú sa druhé súkvetia - tie nasadzuje až v júli) a aj najneskoršiu odrodu čo mám a dozrieva koncom októbra - aj na tej sú už 0,5 cm bobule( tá kvitne zvyčajne až v júni...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod tomq » 04 čer 2018, 20:23

Ano ano, letos opravdu jede všechno rychle, alespoň tomu vínu tohle počasí vyhovuje
Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků