Bezsemenné odrůdy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod haco » 02 dub 2020, 19:24

ak su sadenice dostatocne silne tak ti vyrastu kmienky do potrebnej vysky za 1 rok aj ked budu ciastocne zatienene. a v dalsich rokoch to uz bude jedno. skor to bude prospesne, kedze je sanca ze bude vinic neskor rasit. a 4 kry na pergolu tohto rozmeru stacia. za 2 roky mi 3 kriky - Vostorg, Bazena a Souvenir (ten budem prestepovat) zazelenali celu plochu rovnako velkej pergoly.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod JanoK » 03 dub 2020, 12:46

Skazku a Zolotce mam, ale este nerodili. Maju iba rok. Einset seedles mi velmi chuti, ale strapce aj bobulky su skor normalne, alebo mensie a celkovo ich je skor menej. Ako chutovka vinikajuce, ale vynos mensi. Potrebuje vela slnka aby stihlo dozriet, lebo je neskorsie.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod makromolekula » 03 dub 2020, 13:43

Ahojte, vedeli by ste prosim odporucit chutne bezsemenne odrody do Nitry, ktore by som nemusela striekat? idealne biele alebo ruzove;) dakujem moc
makromolekula
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 24 led 2020, 19:53

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 04 dub 2020, 18:42

Tak nakonec zmena, zena me presvedcila ze nechce mit nad hlavou revu a brnkat hlavou o hrozny, tak dam nakonec misto toho revu ke zdi (2.25 m vysoke zhruba). Pred zdi postavim vedeni z dratu. (Pred tim mam jeste kamcatske boruvky, takze plan je takovy ze vepredu budou rust boruvky - spon mam asi 2.5 m a za nimi vzdy v prostred by byla reva o cca 50 cm posunuta dozadu s rameny az nad boruvkou. (Snad to nebude prusvih)

Jinak odrudy jsem nakonec jeste rozsiril o canadice a kismis zaporozskij a uvidime kdy zasle sazenice bred ik. Po vasich referencich na einset bych mozna vzal radeji sumerset, ten jsem puvodne vyradil protoze nebyl roubovanej.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod JanoK » 05 dub 2020, 06:01

antarian:
Ta vysadba podla mna v pohode. Len aby si sa okolo cucoriedok dostal ku hroznu. Mozno budes rad, lebo okrem teba maju hrozno radi aj osi, a mat ich nad hlavou, alebo davat vsetky strapce do sietok by boli asi jedine dve moznosti. Co sa svetla a konkurencie týka by nemal byt problem. Kamcatky vraj nemaju radi kyslu podu a hrozno ma tiez rado vapenitu, takze to by bolo myslim v pohode. Summerset mam, ale este nerodilo. Co sa vynosu týka asi nebude na tom lepsie ako einset.
makromolekula:
Einset seedles je odolne, bezsemenne, bobulky cca1cm ružove, dozrieva u mna zaciatkom septembra, pre mna vybornej ovocnej, akoby jemne jahodovej chuti. Mensi vynos ako vacsina odrod.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 05 dub 2020, 09:01

Diky za info... Eventualne nakonec zustanu u einsetu, ono to bude asi jedno.

Nevim proc to vzdycky skonci takhle ale...
Nejdriv si reknu dam 2 sazenicky :-)

Pak jsem to upravil na 4 sazenicky :-)

Ted uz jsem na 10 s tim ze premyslim nad dalsimi 3 (ale ty by nemeli uz optimalni pozici tak na ty se asi "vyprdnu".)

Holt si rikam ze kdyz uz budu natahovat vedeni tak to nema smysl kvuli 2 sazenickam :-) a hlavne si nikdy nemuzu vybrat :-)

U kiwi jsem zacal na 2 a jsem na 18 az 20 :-)

Plus drobny dotaz k vysadbe, ten klacik co jsem poridil meri cca 30 cm a je slaboulinkej. Nejradeji bych tedy strihnul na dve ocka. Mohu to ted jeste strihat? Pupeny se nalevaji, ale jeste se neotviraji.
Nebo to mam nechat rust a strihnout az pristi rok?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod nene » 05 dub 2020, 16:44

antarian píše:
Nejradeji bych tedy strihnul na dve ocka. Mohu to ted jeste strihat? Pupeny se nalevaji, ale jeste se neotviraji.

Počkat, co když ještě bude mrznout, tak ať je větší šance, že nějaké očko přežije. Střihnout až - až to nepoteče.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 05 dub 2020, 17:24

jinak k te einset odrude specificky pisou v jedne publikaci, ze je extremne narocna na pudu v porovnani s jinym vinem.
trochu vic pohnojeni a jen roste a neplodi
tezsi puda a prozmenu neroste

Pry je uzasna pokud se to vsechno spravne trefi, ale slozita k pestovani a je nutne ji strihat na canes (myslim, ze cesky tazně??? nejsem si fakt jistej s tim ceskym nazvoslovim)

to jen co jsem nahodou nasel, kdyz jsem studoval jake odrudy brat :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod nene » 05 dub 2020, 17:39

Něco na tom bude :) , Einset Seedles je jediná réva, která nám na jihu ještě ani po třech letech nezarodila.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod JanoK » 06 dub 2020, 08:11

Hm neviem to posudit, ja mam Einset nastepeny do asi 10 rocneho samorodaku v trochu podmacanej (iba na jar), ale inak na ziviny dobrej pode. Inak, ked je malo miesta a vela odrod ktore by chcel clovek vyskusat (co je asi vzdy) tak stepenie je vdacny sposob ako mat tych odrod viac.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 07 dub 2020, 18:19

Rano me skrabalo v krku tak si rikam ouvej :-)
Vykopal jsem si 9 der na sazenice a je mi hej :-)

Tak ale ted vazne :-) nakonec budu mit toto a za par let mozna poreferuju. (Polud mi to nezdemolujou psy

Lakemont, Kismis 342 Milenium, Romulus, Djuzina, Venus, Mars, Vanessa, Relieance, Nadjoždnij, kismis zaporozskij, candice

Mam to u vysoke zdi a plan je udelat vysoky dvouramenny kordon (pojmenovani jsem videl ruzne sylvoz, hudson river umbrella, high wire cordon system atd.). Spon cca 230 cm
Standartne se to dela nizsi ale potrebuju to udelat trochu vyssi cca 210 cm aby se to dostalo kousek pod uroven zdi a bylo to tim padem na slunci co nejdele tedy i rano pred 12:00.
(dobre je ze i kdyz kolem letaji strechy, tak tady mam temer bezvetri).

Vyvazovani nahoru, kazdorocni vymenovani taznu atd. Tak s tim se mi delat nechce. Tohle mi prijde nejsnazsi k obsluze :-)

geliodor, skazku a zolotce snad dodam pozdeji.

Jedine co me stve je ze najit jestli jsou odrudy previsle nebo spis vzprimene rostouci je docela slozite.
K tomu bych se potreboval dostat kvuli tomu naplanovani vedeni... (Asi dam pro jistotu vice dratu a holt odpozoruju jak to roste)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod JanoK » 08 dub 2020, 12:09

Ja osobne som este nejake skutocne previsle hrozno nevidel. Kazde sa ohne dole ked bude tazke a potom sa zlomi. Inak sa snazi ist hore za slnkom a to skor ako konkurencia.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 08 dub 2020, 18:33

JanoK píše:Ja osobne som este nejake skutocne previsle hrozno nevidel. Kazde sa ohne dole ked bude tazke a potom sa zlomi. Inak sa snazi ist hore za slnkom a to skor ako konkurencia.


Tak uvidime no... Dam dratu vice a uvidi se jak to bude padat dolu... A podle toho pak budu resit. Jen me stve ze kdybych to tusil dopredu tak dam ty s podobnym rustem aspon k sobe :-)

Jedine co jsem nacetl ze americke a americko francouzske hybridy (muj pripad) maji vetsinou downard growth, drooping apodobne vyrazy takze se nejlee hodi pro to vypestovat je vysoko a nechat je prorizene jit dolu bez jakehokoliv vyvazovani.
Kdezto francouzseke maji upward growth habit takze rostou nahoru a oro ne je vhodne je tvarovat s nizsimi rameny a vyvazovat nahoru :-)

Ale jaka je realita netusim, tohle jen pisou, tak proste zasadim odsleduju a konstrukci udelam s vice dratama a uvidi se jak to nakonec bude
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod JanoK » 11 dub 2020, 07:55

hm. ja som ten einset normalne vyvazoval a tam kde uz som nemal o co tak sa plazil vodorovne po tom co nasiel. Ale je zaujmave ze za rok mal asi 4m prirasky na baze hrube asi 2cm ak nie viac :) uz rok po zastepeni. a napriklad La crescent kusok vedla mal take prirastky uz v roku ked som ho zastepil :D
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Stanley_51 » 10 črc 2022, 13:29

Einset letos slibuje dobrou úrodu, tak snad nepřijde žádná pohroma. S12 Loni jsem kvůli plísni vše vyházel, nezachránil to ani postřik.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků