Bezsemenné odrůdy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod HankaS » 24 bře 2009, 12:44

Můžete mi někdo poradit nějakou odolnou bezsemennou odrůdu, která by spolehlivě dozrávala? (jestli to už bylo někde jinde, tak se omlouvám :-) )
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod aminka » 24 bře 2009, 15:06

Hanko, to bude asi vědět Bred_ik, já mám zloňska vysazenou Picurku (druhá pol. srpna), letos by mohlo být pár kuliček na ochutnání. Pak jsem na podzim vysadila Lunu (zač. září), Jupiter (konec září), a čerstvě mám objednané Bjalo bez seme (půlka srpna) a Rusalku 3 (druhá pol. srpna). Budou od pana Knížka (vinnareva.com) stejně jako loňská Picurka, pěkné sazenice má i pan Jonáš (http://zahradnictvi-jonas.webpark.cz/index.htm) - od něj mám Lunu a Jupiter, oba pánové mají na stránkách i fotogalerii.
Vybírala jsem podle rané doby zrání i podle fotky :wink: ale jak to bude s odolností - spíš počítám s nějakým postřikem.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod HankaS » 24 bře 2009, 19:19

Já znám právě jen Picurku a u té se píše, že je dost náchylná na plíseň, což nechci. S postřiky jsem trochu na štíru.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod bred_ik » 24 bře 2009, 20:03

Bezsemenných odrůd je ve světě hodně, hůř se ale u nás shánějí než obyčejné stolní odrůdy. Abych se přiznal, bezsemenné odrůdy jsou i moji favorité, ale moc jsem jich dosud neochutnal, dovolím si však psát i o těch, o kterých jsem jen četl. Z toho, co se dá sehnat, nejvíc asi nabízí pan Knížek, ke dnešnímu dni 24.3.2009 má v nabídce: Picurka, Luna, Uran, Flame seedless, Zornica, Kišmiš moldavski, Rusalka 3 ,Rhea, Bjalo bez seme, Glenora. Z těchto odrůd jsem ochutnal Picurku, sesterskou odrůdu od Luny Helios a sám mám Glenoru, Bělehradský bezsemenný, ostatní znám z popisů na různých webech a diskuzích.
Picurka raná odrůda, ale bez odolností
Luna podle popisu raná, u mě ale Helios vycházel spíše střední (polovina září) a hlavně vysoká citlivost k houbovým chorobám, proto jsem Helios zrušil S13
Uran na tom bude s chorobami podobně podobně, navíc je pozdnější
Flame Seedless raná ale bez odolností
Zornica pozdní asi i neodolná
Kišmiš moldavský středně pozdní
Rusalka 3 poměrně velké bobule, ale s rudimenty (nevyvinutá semena)
Rhea dříve se prodávala pod názvem Jupiter. Zrovna dnes jsem viděl na videu z Ukrajiny tuto odrůdu, obsahuje velké rudimenty až semena, neodolná
Bjalo bez semje asi rané, neodolné
Glenora odrůda raná a odolná chorobám i mrazu, v chuti se objevují tóny černého rybízu. U mně ji překřtili na borůvkovou. S6
Pan Jonáš nabízí Helios, Luna, Jupiter (Rhea), Merkur, Neptun, Uran, Perleta
Všechny tyto odrůdy jsou citlivé na houbové choroby. Sám mám Perletu a dovolím si ji doporučit jen na nějaké chráněné místo, sám ji mám na zdi a tam se dá na Hané pěstovat bez problémů, navíc má vynikající chuť.
Zahradnictví v Droždíně má v nabídce Himrod, Interlaken, Jupiter (Rhea), Luna a Uran. Snad jen Interlaken a Himrod by stály za pěstování, ale jen pro toho, kdo má rád labruscovou neboli ovocnou příchuť.
Jak už jsem se zmínil, mám ještě Bělehradský bezsemenný, ale ten má sice výbornou chuť a čtyřgramové bobule, ale je také neodolný k chorobám a mrazu, proto jedině někam ke stěně jako Perletu.
Výčet je dost zdrcující, protože ze všech jmenovaných odrůd můžu doporučit jen Glenoru, ta je bezproblémová.
Letos bych měl ochutnat další čtyři bezsemenné rané a odolné odrůdy, Kišmiš záporožskij (prý vydrží až -25°C) a je odolný chorobám, Rusbol muskatnyj (-24°C), Somerset Seedles (až -30°C nejvíc mezi bezsemennými) a slušná odolnost k chorobám a Anastasia, o té nevím skoro nic, jen že je modrá, celkem odolná chorobám a měla by vydržet mrazy -27°C. Ještě jsem ke stěně nasadil Kišmiš lučistyj, což má být perla mezi bezsemnnými odrůdami, bohužel je neodolný k chorobám.
Navíc letos mám nejméně deset dalších bezsemenných odrůd v množení, které asi ochutnám až v příštím roce. Z nich bych doporučil americkou odrudů Venus (neplést se slovenskou odrůdou Venuše), která by měla být ještě lepší než Glenora a Rusbol ulučšenyj, který je odolný k chorobám i mrazu.
Omlouvám se, že jsem se tak rozjel, ale bezsemenným odrůdám zkrátka fandím.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod HankaS » 24 bře 2009, 21:17

Bred_iku díky, to jsou právě informace, které jsem potřebovala. Klidně se rozjížděj dál ;-). Takže jestli tomu rozumím, tak na nechráněné místo a s odolností k chorobám mám u nás šanci sehnat jen Glenoru?
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod paloo » 24 bře 2009, 21:20

Radosť čítať asi budeš musieť dokúpiť tú zahradu :) parádna osveta S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod vaclav sejkora » 24 bře 2009, 21:49

Brede, ty informace jsou vyčerpávající a na pochvalu.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod bred_ik » 24 bře 2009, 23:12

Zatím je jen dosažitelná jen Glenora, bohužel ne u mě, protože jsem letos všechny její řízky daroval jednomu známému. Ale jak rozjedu S15 příští rok množení, bude i bezsemenných odolných a raných odrůd víc.
Zahradu zatím nedokupuju, stále hledám rezervy.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod HankaS » 25 bře 2009, 12:24

Tak tenhle člověk tvrdí, že Glenora je bílá...
http://cgi.ebay.de/NEUHEIT-Weinreben-di ... 240%3A1318
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod bred_ik » 25 bře 2009, 14:04

Může jít o shodu názvu odrůdy, nejen u révy se to občas stává, protože spousta odrůd není registrováno, například znám nejméně tři Heliosy, každý úplně jiný a odjinud, podobně i Viktorie. Je zajímavé, že jsem u pana Knížka popis Glenory nenašel. Jinak používám Vitis International Variety Catalogue, kde je u odrůdy Glenora uvedeno barva bobule černá:
http://www.vivc.bafz.de/datasheet/dataResult.php?data=4822
Moje fotky i popis Glenory je tady:
http://members.chello.cz/vino_z_vinohrad/wine/wglenora.htm
Stejnou jsem viděl i v Lednici na zahradnické fakultě Mendlovy zemědělské univerzity, takže nemám pochyb, jakou má mít bezsemenná Glenora barvu i chuť.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod aminka » 25 bře 2009, 14:41

Bred_iku díky za vyčerpávající popisy S6 Je vidět že se to prostě musí s nějakou odrůdou zkusit, a uvidí se. I když jsem původně nechtěla révu kvůli postřikům, kvůli bezsemenným odrůdám to absolvuju, třeba to nebude zas tak velký problém, a super je že zrají už v srpnu. Na podzim bych se chtěla vydat k panu Knížkovi i Jonášovi na ochutnávku, vloni jsem to bohužel prošvihla.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod bred_ik » 25 bře 2009, 15:19

Popisy jsou jen stručňoučké :D , spíš jsem psal jen důvod, proč danou odrůdu chci anebo nechci.
Zkoušet je ale potřeba, bez toho to nejde. I kvůli tomu se letos se dohrabu k 70-80 odrůdám, z toho doufám kolem 50 bude plodit. Ochutnávky pořádat nebudu, ale kdyby měl někdo kolem cestu, asi ho neodmítnu. Vždy je lepší vidět a ochutnat než číst popisy.U pana Jonáše jsem by asi před třemi a půl lety, bylo to velmi zajímavé a inspirující. Pan Knížek je pro mne daleko. Loni jsem byl na exkurzi v Lednici, taky to bylo zajímavé, ale u Jonáše se mi v dané době líbilo víc, teď už jsem náročnější. Taky mám v plánu jednu exkurzi na Slovensko, k jednomu pěstiteli stolní révy, ale to je ještě daleko.
Neodolné mám taky jen bezsemenné (jedinou výjimkou je Topaz, ale taky ze tří keřů zbyl jen jeden), abych musel stříkat co nejméně.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod paloo » 25 bře 2009, 16:31

bred_ik dúfam,že cestou na Slovensko ma poctíš navštevou :D
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod HankaS » 05 dub 2009, 11:29

Tak jsem se odhodla objednat Glenoru, leč už je vyprodaná. Nezbyl náhodou někomu řízek?
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod bred_ik » 05 dub 2009, 17:08

Na řízky je už pozdě posílat, už jsou narašené, ale je docela možné, že se mi je podaří zakořenit (mám 4) a budou sazenice.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Další

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků