Přeočkování révy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paran » 02 kvě 2010, 22:22

jednim slovem NADHERA S6 at se dari.
paran
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 17 led 2010, 14:51
Bydliště: Kolín 195m n.m

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 09 lis 2010, 21:02

Jsem zde nováček a zdravím všechny členy fóra.
Možná se teď zeptám trochu předčasně na očkování révy, ale už netrpělivě čekám na jaro. Svými výsledky s roubováním a očkováním ovocných dřevin se sice mohu chlubit, ale vinná réva je pro mě v tomto směru jakoby začarovaná. Návod na "vinetumrezac" znám nazpaměť, přesto se mi už druhou sezonu nedaří. Po vyhodnocení letošních neúspěchů mě napadají dva možné důvody. Materiál na očka jsem řezal v den očkování a nad očkem jsem nechal na kmíncích tažeň původní odrůdy. Myslíte, že jedna či obě tyto věci mohou za můj totální neúspěch (asi 10 keříků)? Očkoval jsem v počátcích slzení a troufám si říci, že jsem dodržel možná až přehnaně všechna pravidla očkování.

paja
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paloo » 09 lis 2010, 21:29

paja píše:Jsem zde nováček a zdravím všechny členy fóra.
Možná se teď zeptám trochu předčasně na očkování révy, ale už netrpělivě čekám na jaro. Svými výsledky s roubováním a očkováním ovocných dřevin se sice mohu chlubit, ale vinná réva je pro mě v tomto směru jakoby začarovaná. Návod na "vinetumrezac" znám nazpaměť, přesto se mi už druhou sezonu nedaří. Po vyhodnocení letošních neúspěchů mě napadají dva možné důvody. Materiál na očka jsem řezal v den očkování a nad očkem jsem nechal na kmíncích tažeň původní odrůdy. Myslíte, že jedna či obě tyto věci mohou za můj totální neúspěch (asi 10 keříků)? Očkoval jsem v počátcích slzení a troufám si říci, že jsem dodržel možná až přehnaně všechna pravidla očkování.

paja

Včera som to zhodou okolností študoval :)
Po vyhodnocení letošních neúspěchů mě napadají dva možné důvody. Materiál na očka jsem řezal v den očkování a nad očkem jsem nechal na kmíncích tažeň původní odrůdy.

1: V době vegetačního klidu nařežeme réví z vybraných keřů nové odrůdy určené k odebrání oček:

* délka letorostu cca 40 cm - tloušťka asi jako tužka
* řežeme do Vánoc, později je nebezpečí, že očka vymrznou a po naočkování nevypučí

2:odstraňování jakýchkoliv nových ( konkurenčních) výhonů jak z kmínku, tak i z kořenů,
které oslabují očko v růstu
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod bred_ik » 09 lis 2010, 22:10

Zatím jsem sám neočkoval, takže moje zkušenosti jsou čistě teoretické, ale příští rok se tomu nevyhnu. Každopádně jako příčinu neúspěchu vidím podobně jako Paloo neodstranění tažně a také to, že roub byl řezán až v den očkování. Roub by měl být podstatně méně narašený než podnož, na kterou se roubuje. Ale ze zkušeností dobrého známého vím, jaký je problém uchovat dřevité rouby až do termínu očkování nebo roubování. Proto můj známý začal roubovat za zelena a letos měl u jako laik téměř 100% úspěšnost. Podobně roubuje jen za zelena i pan Lubomír Glos a to je velmi zkušený vinař.
Návod na všechny způsoby roubování mám na DVD, ale jen pro ty, co trochu znají rusky.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod Stanley_51 » 09 lis 2010, 22:58

Tak já mám úplně stejný problém. Již druhý rok po sobě jsem zkoušel přeočkovat révu a nikdy to nevyšlo. Zmíněné stránky http://www.vinetumrezac.info/default.html znám taky skoro nazpaměť a stejně je mi to houby platné. Takže příští jaro poslední pokus,( jinak s révou končím ). Což mě vede k prosbě - brede, pokud jsem tě ještě neotrávil, mohl bys mi ( naposledy ) poslat tu Glenoru ? Slibuji, pokud to nevyjde, už nebudu otravovat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod Majk » 09 lis 2010, 23:59

Tak se připojuji do klubu, ikdyž byla očka celé léto živá a lehce rozvinutá, ke srůstu nedošlo. Konkurenci jsem samozřejmě poctivě vylamoval, ale bylo to prd platný. Už mám připravenou sazenici, která původní keř nahradí(trochu jsem se pojistil pro případ neúspěchu).
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 10 lis 2010, 17:54

Díky za rady, letos nařežu letorosty dříve. Asi zkusím dva nebo tři termíny a uvidím, zda se to nějak projeví ve výsledcích. Uchování roubů by neměl být problém, letos jsem dokončil sklep kde by měla být kromě vlhkosti i celkem dobrá teplota (obrázek je v galerii). Rouby jabloní jsem tam měl už přes minulou zimu a rouboval jsem až koncem června se 100% úspěšností.
Buduji malý vinohrádek (do 300 hlav) z řízků odebraných z pravokořenného keře který je min. 50 roků starý a v mých podmínkách naprosto odolný. Už se blíží doba, kdy bych rád keře přeočkoval lepšími odrůdami, takže potřebuji techniku očkování révy vypilovat co nejdříve. U slivoní a meruněk jsem si byl celkem jistý už druhou sezonu, a to by to podle odborníků mělo být složitější než s révou.
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paloo » 10 lis 2010, 18:57

Buduji malý vinohrádek (do 300 hlav) z řízků odebraných z pravokořenného keře který je min. 50 roků starý a v mých podmínkách naprosto odolný.
Paja máš moje sympatie :) žiadny trochár S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 10 lis 2010, 19:29

paloo píše:Buduji malý vinohrádek (do 300 hlav) z řízků odebraných z pravokořenného keře který je min. 50 roků starý a v mých podmínkách naprosto odolný.
Paja máš moje sympatie :) žiadny trochár S6


Fakt to není nic velkého Paloo, jen pár litříků červeného, abych neměl sklep plný jenom slivovice :D
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod bred_ik » 10 lis 2010, 20:16

Ideální pro uchování roubů je teplota kolem 0°C, což je většinou problém. Optimální doba pro řez roubů je někdy kolem vánoc, kdy ještě nehrozí, že budou pupeny poškozené zimními mrazy.
Je by mě zajímalo, co je to za odrůdu, starou 50 let, která je naprosto odolná?
Pokud je materiál poblíž a ne třeba 100 km, je skutečně lepší využít roubování zeleného roubu do zelené podnože. Dělá se to hlavně do rozštěpu, buď před nebo po kvetení (podle pana Glose v období květu špatně rouby srůstají).
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 11 lis 2010, 10:57

bred_ik píše:Ideální pro uchování roubů je teplota kolem 0°C, což je většinou problém. Optimální doba pro řez roubů je někdy kolem vánoc, kdy ještě nehrozí, že budou pupeny poškozené zimními mrazy.
Je by mě zajímalo, co je to za odrůdu, starou 50 let, která je naprosto odolná?
Pokud je materiál poblíž a ne třeba 100 km, je skutečně lepší využít roubování zeleného roubu do zelené podnože. Dělá se to hlavně do rozštěpu, buď před nebo po kvetení (podle pana Glose v období květu špatně rouby srůstají).


Keř jsem koupil s domem, jediný problém je zasychání třapiny, ale to se daří hnojením zlepšovat. Za deset roků zpátky jsem nestříkal, jen kuprikolem tak jednou ročně. Je to moštová odrůda, barvířka, u mě v Polabí dozrává na přelomu září/říjen. Zkusím najít nějaké fotky a dám je sem, také by mě zajímalo co to je. Je neuvěřitelně vitální, proto jsem ho namnožil jako podnož do viničky. Zkoušel jsem přes sousedy zjistit stáří, ale dopátral jsem se jedině toho, že před padesáti lety to už na fasádě rostlo. Důchodci z okolí mají na zahradách spíš bílé odrůdy a tvrdí, že sazenice přinesli navrátilci z 1. sv. války.
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod bred_ik » 11 lis 2010, 13:26

Jenom se ještě zeptám, jak bojujete se zasycháním třapiny?
Jinak stará odolná barvířka, to musí být vzácnost. Odolnou barvířku znám jen jednu a sice Golubok, ale ten je podstatně mladší. Škoda, že je pro mne pozdní, v Polabí máte tepleji.
Ještě se pozastavím nad tím, že tuto odrůdu chcete použít jako podnož. Problém je v tom, že nebude odolná révokazu, což je hlavní důvod roubování na podnože. Jinak by bylo někdy lepší použít pravokořenné sazenice.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 11 lis 2010, 16:42

bred_ik píše:Jenom se ještě zeptám, jak bojujete se zasycháním třapiny?
Jinak stará odolná barvířka, to musí být vzácnost. Odolnou barvířku znám jen jednu a sice Golubok, ale ten je podstatně mladší. Škoda, že je pro mne pozdní, v Polabí máte tepleji.
Ještě se pozastavím nad tím, že tuto odrůdu chcete použít jako podnož. Problém je v tom, že nebude odolná révokazu, což je hlavní důvod roubování na podnože. Jinak by bylo někdy lepší použít pravokořenné sazenice.


Celková délka kmínku je skoro 50m (viz. foto v galerii), tak si myslím že by to mohlo být dlouhodobým přetěžováním velkou úrodou. Snažím se proto keři dodat hodně živin, zejména hořčík. Nevím, nakolik jsem letos pomohl já a nakolik sama příroda, ale letos bylo zasychání asi o 2/3 menší než v posledních letech.
Trošku jste mě zaskočil tou vzácností, začínám váhat zda nebude to moje plánované očkování spíš barbarství.
A proč používám tuto odrůdu jako podnož? Protože výborně zakořeňuje a hodně silně roste, což je v podmínkách mého vinohrádku (písek, sucho, jarní mrazy) celkem důležité. I tak je úspěšnost přežití prvních dvou let tak 30%. Nezanedbatelnou výhodou je také to, že řízky jsou zadarmo a je jich víc než dost. Vzhledem k tomu, že pozemek nemá možnost zalévání, používám ruskou metodu výsadby ..... každoročně obrovské množství sazenic (2-3 do každé jamky), ze kterých se vždy aspoň něco ujme. Podle poslední "inventury" budu na jaře dosazovat už jen asi 60kusů.
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod bred_ik » 11 lis 2010, 20:35

Kmen je to pořádný. Je fakt, že pokud nejsou problémy s révokazem a tomuto kultivaru se u Vás daří, tak proč ne.
Váš systém zakořeňování je hodně extenzívní, to bych při ceně řízků přišel na buben. Většinou mívám na keři už druhý rok hrozny, ale i mně se stane, že některá vysazená sazenice nevydrží, ale doufám, že je to do 10%.
S hořčíkem je to asi dobrá cesta, sám mám problémy hlavně s jednou modrou odrůdou, C. Cortisem, kterému u mne také vadnou hrozny, jinde to nedělá. Zkrátka mu něco v půdě u mne nesedí, ale u ostatních odrůd je vadnutí minimální, spíš nepostřehnutelné.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Přeočkování révy

Příspěvekod paja » 11 lis 2010, 21:54

to: bred_ik
Systém zakořeňování mám vyzkoušený patnáctiletou praxí. Nejdříve jsem zkoušel vysadit ovocné stromky a zjistil jsem, že při ceně stromku cca 150Kč/kus bych si troufal stíhat zalévat tak max. dvě sazenice ročně a na osázení 25arové zahrady se mi zdál lidský život příliš krátký. Několik roků jsem tedy sázel stále dokola velké množství odkopků a semenáčků myrobalánu. Po dokonalém zakořenění jsem se musel naučit je přeroubovat na švestky a meruňky. 25arů meruněk a švestek by pro jednu domácnost bylo celkem dost, tak jsem to zkombinoval s révou. A čas od času zkusím nějakou fajnovost, už dva roky si vozím vodu na zalévání oskeruše :D8
paja
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 02 lis 2010, 11:57

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků