odrůdy pro sever

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod VJK » 21 kvě 2011, 08:11

AniCiz píše:Majku,děkuji za přehlednou informaci..A nebude Nerovi vadit,že bude sám v tom skleníku? Jinou odrůdu nemám..

Je škoda plýtvat drahocenným místem ve skleníku na odrůdu, jakou je Nero. Má sice slušnou mrazuodolnost, odolnost proti chorobám a plodnost, ale tím končí výčet kladných vlastností. Bobule jsou na stolní víno dost malé, semena velká, tvrdá a v celku hojném počtu. Po stránce "konzumní" to rozhodně žádný skvost není. Je tolik vhodnějších odrůd, které by si zasloužily být místo něj ve skleníku... VJK
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Majk » 21 kvě 2011, 08:22

Za velkou výhodu Nera považuju právě tu plodnost a to i na spodních očkách, z tohoto důvodu bych na něj nezanevřel. Myslím, že když Ani přidá příští rok do skleníku k Neru ještě Talisman, tak úrodou naštve kupu sousedů :mrgreen:

VJK -> Které odrůdy doporučuješ? S čím máš osobní dobré zkušenosti?
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod VJK » 22 kvě 2011, 06:49

Já do skleníku mám buď bezsemenné, většinou "citlivky" (Afrodita, Bělehradský bezsemenný, Blyan, Briz, Elma, Kišmiš lučistyj), nebo pozdní - Jalovenskij ustojčivyj a naopak rané - Vostorg.
Spousta odrůd má velmi plodná i bazální očka, to bych nebral jako rozhodující. Doporučil bych tam kombinaci rané a pozdnější, s velkými bobulemi nebo bezsemenné. Vše pokud možno kvalitní odrůdy. Ale Nero bych si tam já osobně nedal. Nevím, jaké podminky má Ani, ale Nero by mělo dozrát skoro všude i venku. VJK
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 kvě 2011, 18:47

VJK píše:Já do skleníku mám buď bezsemenné, většinou "citlivky" (Afrodita, Bělehradský bezsemenný, Blyan, Briz, Elma, Kišmiš lučistyj), nebo pozdní - Jalovenskij ustojčivyj a naopak rané - Vostorg.
Spousta odrůd má velmi plodná i bazální očka, to bych nebral jako rozhodující. Doporučil bych tam kombinaci rané a pozdnější, s velkými bobulemi nebo bezsemenné. Vše pokud možno kvalitní odrůdy. Ale Nero bych si tam já osobně nedal. Nevím, jaké podminky má Ani, ale Nero by mělo dozrát skoro všude i venku. VJK


To bych chtěl vidět na té mojí sibiři. První zima a je k zemi KO podobně jako meruňky i broskve o plodech nemuže být ani řeč :D15 S1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod VJK » 22 kvě 2011, 20:38

V čem je problém? Jestli je u vás v zimě zima, tak to se dá u révy snadno řešit. To není důvod dávat Nero do skleníku. VJK
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Pítrs » 22 kvě 2011, 20:41

VJK píše:V čem je problém? Jestli je u vás v zimě zima, tak to se dá u révy snadno řešit. To není důvod dávat Nero do skleníku. VJK

A co by bylo dobré udělat, aby révě nebylo v zimě zima ?
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Stanley_51 » 22 kvě 2011, 21:37

Uplést jí svetr a nasadit kulicha...
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 kvě 2011, 21:47

VJK píše:V čem je problém? Jestli je u vás v zimě zima, tak to se dá u révy snadno řešit. To není důvod dávat Nero do skleníku. VJK


Když ty moje podmínky nezvládne ani odrůda Krystal tak je někde chyba. Asi to bude tou mrazovou kotlinou, která je docela brutální. Třešně máme na zahradě tak jednou za 4 - 5 let. Ted už 3 rok po sobě není ani jedna :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod AniCiz » 22 kvě 2011, 21:47

VJK píše:V čem je problém? Jestli je u vás v zimě zima, tak to se dá u révy snadno řešit. To není důvod dávat Nero do skleníku. VJK

do skleníku půjde,protože pokud má Majk s tím zkušenost - mám přibližně stejné podmínky jako on..bydlíme nedaleko od sebe..
A jinou révu tady neseženu..myslím kvalitní..
AniCiz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 480
Registrován: 07 črc 2010, 06:07
Bydliště: Litomyšl

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Alena » 22 kvě 2011, 22:43

Já se těšila, že Nera letos konečně ochutnám, měl krásně nasazeno na květ, a pak přišly ty mrazy a komplet zmrznul :mrgreen: Teď začíná nesměle obrážet zezdola. Kdyby byl ve skleníku, jel by dál. Velika sice vypadala, že tam dost omrzla, ale už se oklepala, asi 10cm konec letorostu jí zaschl, ale už pokračuje vesele v růstu.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod VJK » 23 kvě 2011, 08:09

Pítrs: Např. pěstovat na takovém tvaru, který se dá na zimu sundat z drátěnky a zakrýt.
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod paloo » 23 kvě 2011, 08:20

Pítrs píše:
VJK píše:V čem je problém? Jestli je u vás v zimě zima, tak to se dá u révy snadno řešit. To není důvod dávat Nero do skleníku. VJK

A co by bylo dobré udělat, aby révě nebylo v zimě zima ?

Znížíť nadmorskú výšku S1 to bol tvoj nápad nie :mrgreen:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Pítrs » 23 kvě 2011, 08:24

VJK píše:Pítrs: Např. pěstovat na takovém tvaru, který se dá na zimu sundat z drátěnky a zakrýt.

A jaky tvar máš na mysli ?
Vějířovitou palmetu, Guyotův řez, vedení na hlavu, nebo něco jiného ?
Trošku napověz. :D4
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 23 kvě 2011, 08:36

Sám nemám pro pěstování révy ideální skleník, je dost malý. Letos jsem z něj vyhodil Jubilej Chersonkogo "Dačnika" (kvůli ženskému typu květu) a Sfinx (nedokázal na rozdíl od venkovních podmínek dostatečně zesládnout).
Ale na druhou stranu vím, že třeba na Vysočině ve Velkém Meziříčí úspěšně ve skleníku pěstují bezsemennou Perletu, sklízejí z ní opakovaně velké množství hroznů.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod VJK » 23 kvě 2011, 09:54

Pítrs: Vedení na hlavu neznám, pouze řez na hlavu. I hlavu mohu mít třeba s metrovým kmínkem. Révu je možno pěstovat třeba na klasickém středním vedení s jedním tažněm či jedním kordonovým ramenem, ale s kmínkem, který je veden velmi šikmo. Tak, aby se dal na zimu svěsit z drátěnky a na zemi zakrýt.
ZdenekCernoch: Mrazuvzdornost Krystalu se dost přeceňuje. Jakožto kříženec s V. amurensis má velmi nízkou odolnost proti mrazu na konci zimy, resp. v předjaří. Přijdou-li velké mrazy v této době, je silně poškozován.
bred-ik: Na Vysočině ve skleníku úspěšně pěstují i Negru od D. Pospíšilové. To už je úplně jiná liga, co se týče nároků a citlivosti.
Jinak mi je úplně jedno, co si kdo dá do skleníku za odrůdu. Pouze jsem vyslovil názor, že skleník je na Nero škoda, protože to není žádná extra odrůda. S mírnou nadsázkou se dá říct, že je to tvrdé semeno obalené poměrně tuhou slupkou...
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron