odrůdy pro sever

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod paloo » 12 srp 2014, 21:40

Sirvinta
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod franco30 » 01 zář 2014, 23:29

Zdravim Vas viete my prosim poradit nejake dve dobre bezsemenne odrody? Planujem sadit do sklenika. 440mnm.
Dakujem Franco
franco30
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 09 bře 2014, 15:55

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod jujto » 17 lis 2014, 23:35

S akou triedou bezsemennosti sa pocita?
Je ich viac. Ak sa bude jednat o cisto bezsemenne bez naznakov semien (rudimentov) (prva trieda bezsemennosti), bude vyber podstatne obmedzenejsi, ako pri vybere z odrod, ktore zasahuju svojou bezsemnnostou az do tretej, ci stvrtej triedy bezsemennosti.

Tiez je dolezite si dobre rozvrhnut priestor, lebo velmi bujne rastuce odrody vedia zarast v pomerne kratkom case pomerne velku plochu.

Najlepsie je sa obzerat po odrodach, s ktorymi maju ludia v sklennikoch / foliakoch dobre skusenosti. Pretoze vonku mozu dosahovat dobre kvalitativne parametre a z folie / skla mozu chutit ako trava. A to aj v ramci jedneho pozemku a mikroklimy. Koren zasadeny vo vnutri a koren o par metrov vedla von, mozu davat rozne vysledky. Vyberom odrody, ktoru uz niekto pestuje pod sklom / foliou a je s nou spokojny, sa usetri par rokov casu.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 04 led 2015, 18:13

Zdravim vsechny. Pestuji vinnou revu asi 20 let, z toho 15 let kousek od Bucovic a ted v Brne Lisni. Celkem asi 20 odrud, vetsinou stolni. Obe mista jsou uplny okraj vinarske oblasti Brno, jarni mraziky dokazaly obcas pekne zauradovat. Polopozdni odrudy uz obcas nedozraji, takze casem zustaly jen rane a polorane.
mam tyto odrudy:
Bile:
BG-1, Polar, Krystal, Pollux, Suzi, Vostorg, Bianca, Irsay Oliver, Hedvabne zelene, Pomerancove, Arkadia (Nasta), Sultanina
Modre: Nero, Ajvaz, Pamet Negrul, Frankovka, Kodrjanko (pry, ale nezda se mi)
"barevne": Jupiter, Sarlat, Sieger
Loni jsem ziskal od kolegy ze Svedska(opravdu je tam pestuje) par klaciku Triomphe d’Alsace, byly dost preschle a bylo to uz dost pozde, ale dva se chytly, tak uvidim letos, jestli prezily.
Potom mam tri, ktere jsem ziskal bez udani druhu, jen ze jsou dobre. Protoze jsou vskutku celkem dobre, tak je nechavam. Jedno bile polorane, jedno cervene (opravdu cervene bobule) a jedno modre.
Chemii se snazim pouzivat co nejmene, ale zda se, ze to bez ni nepujde. Predloni se poprve na jednom keri objevilo padli, loni jsem to zjistil na 6 hlavach, postrikal, ale uz asi bylo pozde, skoro vsechno sithla semenna prutrz a nasledne deste dokonaly dilo. Takze letos to vidim na 1-3 postriky, podle situace.

Postupne klucim dalsi kousek svahu a chtel bych rozisrit o dalsi kvalitni a odzkousene odrudy. Na oplatku muzu nabidnout rizky ze svych. Strihat budu tak pocatkem unora.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 04 led 2015, 18:23

a kdy dozrává ajvaz?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 04 led 2015, 19:25

Ajvaz dozrava ke konci zari tady u mne. Krasne velke hrozny i bobule. Chut prumerna, rekl bych ze Nero je chutnejsi. ale zalezi na roku, lonsky rok to bylo horsi.
Zkusim vlozit foto, zatim se mi to nepodarilo
Obrázek
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 04 led 2015, 19:27

Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 04 led 2015, 20:06

uz delsi dobu me laka, cetl jsem o ni pozitivně
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 04 led 2015, 20:17

narezu rizky, pokud bys mel cestu pres Brno (nebo ja pobliz), dame si vedet. Roste hodne bujne.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 04 led 2015, 20:19

no jsme od sebe daleko, ale i ja bych enco narezal kdybys jel kolem D5(1km)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 04 led 2015, 20:41

no vidis, ja myslel Sedlec u Breclavi :D

zkusim jeste ten obrazek, nevim, BBC kod nejak nefunguje
Obrázek
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 05 led 2015, 23:42

Mirku, mas nejake zajimave odrudy? Aby byly chutove dobre a rozumen dozravaly. Mohli bychom udelat vymenu postou. Krome Ajvazu bych doporucil Pamet Negrul. My mu rikame svestka, dozrava pocatkem zari a chutove je lepsi jak Ajvaz. Bobule ma velke, ale hrozen celkove ma vetsi Ajvaz.

Obrázek
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 06 led 2015, 10:17

Trošku mám pochybnosti, zda se skutečně jedná o Pamjati Negrula, protože tato odrůda je relativně pozdní. Sám jsem si ji koupil před lety a nakonec se z toho vyklubala Kodrjanka. Pamjati Negrula jsem ale viděl v Lednici a podle vyjádření Doc. Pavlouška i v Lednici má problémy s dozráváním. Je pravda, že na stěně je jí lépe než v otevřeém prostoru, přesto nemůže být ranější než Ajvaz.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 06 led 2015, 23:48

tak ruku do ohne za to nedam, ale kupoval jsem ji od pana Jonase v Koline a vedu si evidenci, kde co mam nasazeno. Kouknul jsem do kalendare a skutecne mi vychazi ze Pamet je zraly asi 5 dni pred Ajvazem. Tady je odkaz na pana Jonase. Obe vypadaji podobne. http://zahradnictvi-jonas.webpark.cz/album.php
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 07 led 2015, 13:03

Moje "Pamjati Negrula" či spíše Kodrjanka byla také z Kolína. Popis původní Pamjati Negrula:
http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/556/ustav_556/atlas_reva/Atlas_reva_Adobe/modre_stol/pamjati_neg.pdf.
I podle tohoto popisu se jedná o pozdní odrůdu, podle mého názoru je nereálné, aby u Vás zrála začátkem září.
Ale není důležité znát správný název, hlavně, že jste s ní spokojen.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků