odrůdy pro sever

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Otas » 07 led 2015, 21:59

ano, hlavni je, ze nam chutna a dari se ji. V kazdem pripade ten popis sedi na Pamjat (Pamet je zrejme cesky preklad), vcetne te mensi odolnosti k padli, letos to byl asi nejvice postizeny ker. Ta stena muze udelat dost, navic je to ve dvore , tak to muze delat tyden i vice. Pri tech katastrofalnich mrazicich 15.5.12 jsem tady mel -4, vetsina pomrzla, ale u steny ve dvore a u garaze to bylo v pohode.DIky za odkaz (super) i za Vas web, velmi zajimave.
Nasel jsem na Vasem webu zminku o odrude Bianca, ze jste ji vykopal (asi nepravem, jak pisete). Pri prechodu z chalupy do Brna jsem si Biancu narizkoval, protoze dozrava trochu pozdeji, nez vetsina mych odrud. Vypada,ze je celkem odolna a chutove mi vyhovuje vic, nez stolni odrudy, ktere nemaji tolik kyselinky.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 08 led 2015, 13:11

Ani Kodrjanka nemá odolnost k padlí nic moc, proto jsem se jí také zbavil.
Stěna dělá hodně, tam se nemusím bát mrazíků a ani zimní mrazy tam nejsou tak silné jako na volném prostoru.
Biancu má kamarád, je to pro podmínky střední Hané tak akorát a souhlasím s tím, že je dost kyselá. Dělá z ní směs se Solarisem, který má podstatně větší cukernatost.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod modellook » 22 bře 2015, 20:22

Prosím o radu :) Chystáme se s manželem založit si na zahradě malou vinici s cca 10 hlavami stolního vína. Rádi bychom hrozny opravdu sladké chuti, hlavně tedy pro naše děti :) Bydlíme v Troubkách (200m.nm) kde je půda spíše jílovitější a vinice bude orientovaná na JV ve volném prostoru (nikoliv u zdi) Vybrala jsem několik odrůd a ráda bych zjistila, zda je možné, abych zkombinovala více sazenic dohromady (i když jich celkem potřebujeme jen 10) nebo je lepší vybrat max 3 odrůdy? Budu také ráda, když mi případně z mého seznamu doporučíte ty nejvhodnější vzhledem k našemu regionu a hlavně bychom odrůdy méně náročné na postřiky, co nejvíce rezistentní a chuťově sladké. Moc díky za pomoc...
Zaujala mě: Attika, Krystal, Muscat Italia, •Poloskei Muskotaly , Muškát Hamburský, Muscat Blue, Cabernet Cotis... Děkuji za jakoukoliv radu :D
modellook
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 bře 2015, 20:06

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod caver » 23 bře 2015, 11:39

Modellook: odrůdy je možno volně kombinovat, ale ten výběr se mi nezdá. Osobně bych pro tuto polohu volil stolní odrůdy typu např. Kišmiš 342, Kokl Bělyj, Galahad, Somerset Seedless, snad Graf Monte Christo atd.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 23 bře 2015, 12:00

Stejně jsem odpovídal na wine.cz
Záleží čistě na Vás, kolik odrůd chcete vybrat, nevím, kde jste vyčetla maximálně tři odrůdy. K Vašemu výběru odrůd
Attika - řecká bezsemenná odrůda, nepatří mezi odolné odrůdy, nutná chemická ochrana
Krystal - spíše moštová než stolní odrůda, sám ji prakticky nejím, protože její chuť je jen fádně sladká, odolnost k houbovým chorobám má slušnou
Muscat Italia - spíše univerzální odrůda opět nepatří mezi odolné odrůdy, nutná chemická ochrana
Muscat Hamburg - opět nepatří mezi odolné odrůdy, nutná chemická ochrana
Poloskei muskotaly - univerzální odrůda, potomek Perly Zali, kterou jsem vyřadil z důvodu nízké odolnosti proti plísni révové
Muscat Blue -odrůda je velmi raná, má středně velké bobule, celkem je odolná
Cabernet Cortis - typická moštová odrůda s malými bobulemi, její odolnost k plísni je dobrá, ale odolnost k padlí je podle dosavadních zkušeností nižší.
Na Vašem výběru mě překvapuje, že ani jedna odrůda není typicky stolní a snad s výjimkou Muscatu Blue a Krystalu se jedná o ne příliš odolné odrůdy.
Moje podmínky jsou podobné Vašim,protože bydlím kousek od Prostějova, když tak se podívejte na moje stránky
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod milos 51 » 23 bře 2015, 18:50

Ing.Sotolář doporučuje tyto odrůdy: Vostorg , Augustovskij, Nero a nové maďarské, které už nabízí Starkl: Eszter ,Fanny a Teréz .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 23 bře 2015, 22:39

Podle mého názoru mají v Rusku a Ukrajině odolnější a lepší odrůdy, než jsou Fanny, Teréz a Eszter, kromě toho nazývat odrůdu vyšlechtěnou v roce 1970 nebo 1969 jako novou mi přijde zavádějící (Terez a Eszter).
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod amy80 » 25 bře 2015, 10:11

Pekny den vsem, i ja bych rada poprosila o radu :)
Vyhledove bych rada na zahradu poridila vinnou revu, jeste bohuzel nevim jestli se mi vejdou ke zdi, nebo budou muset do volneho prostoru.
Take bych rada odrudy s co nejmenei potrebou chemickeho osetreni, idealne pokud by se to obeslo uplne bez, je-li to vubec mozne. Kvuli detem a manzelovi radeji bezsemenne. Na barve nezalezi, hlavni prioritou je ta rezistence, a take mrazuvzdornost.
Zahrada je bohuzel v 400mnm.
Existuji odrudy, ktere by vyhovovaly temto narokum?

Zaujaly mne tyto: Lakemont, Glenora, Himrod, Suffolk red, Venus, Vanessa. Co si o tom myslite? Predem dekuji.
P.S.samozrejme uvitam jakekoliv tipy :)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 25 bře 2015, 11:51

Všechny uvedené odrůdy mají zvýšenou odolnost k plísni a k padlí, i když ta je trochu slabší. Záleží na lokalitě a umístění a také průběhu počasí, jestli budou v některých letech chemické ošetření vyžadovat. Ale pravděpodobně těžko najdete bezsemenné odrůdy, které by byly odolnější, snad s výjimkou Somersetu Seedless. Odolnost k mrazu by u všech zmiňovaných odrůd měla být nejméně -25°C.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod amy80 » 25 bře 2015, 13:51

Mockrat dekuji!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 28 bře 2015, 13:07

tak a je to tu, prvni odruda révy již vyrašila :roll:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 24 črc 2015, 07:19

Jak jste na tom letos s révou? Nyní se bohuzel jiz prejevuje deficit sucha a spodni listy zloutnou a opadavaji, takze letos redukci listu kvuli svetlu urcite delat nebudu
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Jakub » 24 črc 2015, 10:12

U mě réva bez problému, hrozny teď v těch vedrech hezky přirůstají a jelikož je mám zasazené v blízkosti potoka, ikdyž skoro vyschlého, tak vody mají dost. I přírůstky jsou pěkné, tak 1,5 až 2 m. O redukci listů jsem neměl ani páru, díky Mirku, žes to tady napsal :D tak to ji hned půjdu udělat :D4
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod aron » 24 črc 2015, 11:17

Mne niektoré odrody (ako každý rok) dosť spŕchli kvety i napriek tomu že som 2x striekal kristalonom vinic. Tento rok som nehnojil vôbec na pôdu. Na niektorých zoschli kvety a niektoré zhráškovateli a opadli. Minuly rok som pridal Bór na pôdu. PH pôdy okolo 6.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod paloo » 24 črc 2015, 19:09

A silné slnko spáli BOBULE :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků