odrůdy pro sever

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod brano70 » 18 srp 2016, 11:56

Presne ako hovori VJK, na Vostorg to nevypada. Treba pridat detailnejsie fotky zdravych listov.
Vostorg ich ma dost dobre identifikovatelne: http://www.atlasrevy.wz.cz/Vostorg/Vostorg.html.
Listy musia byt zo spodnej strany jemne plstnate, ak nie su, tak to nie je isto Vostorg.
brano70
 

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod J.K. » 21 srp 2016, 16:59

Pridavam slubene fotky. Zial najst zdravy list sa uz nedalo, je silne napadnuty mucnatkou. Ked som odchadzal na dovolenku, ostatne 4 odrody boli este ciste, ale ten "Vostorg" bol chyteny uz dlhsie. Striekal som len PrevB2 a HFmycol. Teraz uz sa mucnatka chyta aj na dalsie 2. Kazdopadne listy zospodu nie su plstnate. Co uz, skusim napisat do Slovplantu reklamaciu a cez zimu si zohnat vruble ozajstneho Vostorgu :?


Obrázek

Obrázek

Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod bred_ik » 22 srp 2016, 07:59

Na Vostorg to skutečně nevypadá. Podle fotek jsou listy napadené plísní révovou, což na Vostorgu nebývá, je proti plísni hodně odolný.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Příspěvekod MartinRK » 30 srp 2016, 21:50

S3
Naposledy upravil MartinRK dne 11 říj 2016, 18:15, celkově upraveno 1
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Miroslav » 02 říj 2016, 10:17

vcera sem nakonec sklidil Cabernet C., pocasi ma byt primo hruzostrasne, tak nebylo na co čekat, jen doufám, že se rozkvasí, cukernatost 26,1 NM
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Jaroslav87 » 06 lis 2016, 13:45

Podle mých zkušeností, co se týče odolnosti k zimním mrazům je na tom nejlíp Hibernal, jarní mrazy zase nejlépe zvládá Isabela a Madlenka královská, které zaplodí pěkně i z podoček. Letos měl u mě Hibernal 20° Medina 19°.
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Jaroslav87 » 11 lis 2016, 07:51

Jaroslav87 píše:Podle mých zkušeností, co se týče odolnosti k zimním mrazům je na tom nejlíp Hibernal, jarní mrazy zase nejlépe zvládá Isabela a Madlenka královská, které zaplodí pěkně i z podoček. Letos měl u mě Hibernal 20° Medina 19°.
Madlenka královská

Obrázekscreen capture windows 7
HierlObrázekpost image online
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Radek N. » 13 lis 2016, 17:44

Vinice v Palkovicích, a pak že se neotepluje.
Až budeš dělat jarní řez, mohl bych se stavil pro několik řízků?

V jakém sponu a jak daleko od sebe máš révu nasazenou?
Radek N.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 lis 2016, 09:31
Bydliště: Horní Domaslavice

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Dahe » 13 lis 2016, 19:20

Radek N. píše:Vinice v Palkovicích, a pak že se neotepluje.
Až budeš dělat jarní řez, mohl bych se stavil pro několik řízků?

V jakém sponu a jak daleko od sebe máš révu nasazenou?

Sice nevím jestli bydlíš někde poblíž , ale i na prajske máš vinaře. Mají dokonce i výstavy.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Radek N. » 13 lis 2016, 23:00

Palkovice jsou od 350 m. n. m., Kravaře tak 230 a Opava 260, naštěstí závisí na lokálních podmínkách v okrajových oblastech.
V Osoblaze se před odsunem německy se tvářících obyvatel réva běžně vyskytovala.

Patřím mezi podobné pokušitele s révou, 350 m n.m., letos měla být panenská úroda, mrazík měl jiný názor.
Hlavně, že je dřevo....
Radek N.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 lis 2016, 09:31
Bydliště: Horní Domaslavice

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Jaroslav87 » 14 lis 2016, 22:05

Radek N. píše:Palkovice jsou od 350 m. n. m., Kravaře tak 230 a Opava 260, naštěstí závisí na lokálních podmínkách v okrajových oblastech.
V Osoblaze se před odsunem německy se tvářících obyvatel réva běžně vyskytovala.

Patřím mezi podobné pokušitele s révou, 350 m n.m., letos měla být panenská úroda, mrazík měl jiný názor.
Hlavně, že je dřevo....


Mrazík mi to taky šlehl (jak lze poznat na fotkách), ale naštěstí výhony z bazálních oček které byly menší to nespálilo a zaplodily.
S révou si hraju od 12 let, začínal jsem s několika keři které jsem vedl na hlavu u země a na zimu je chránil, což ale neochrání révu před jarním mrazíkem.
Aby keř dobře rozdýchal jarní mrazík, je potřeba aby měl dostatek starého dřeva a více míst odkud obrazit. Proto část keřů stříhám na kordónové rameno s několika 3až 4 okými čípky (madlenka) a část klasicky na dva kratší polotažně (hibernal). Literatura uvádí že čím větší tvar, tím větší odolnost k stresovým faktorům. keře mám od sebe podle vzrůstu 80 až 120 cm v řadě a meziřadí mám takové abych tam projel traktůrkem. U nás to chce volit odrůdy které dozrávají nejpozději do konce září. Je to různé, letos, nejspíš díky tomu mrazíku, dozrálo spoustu odrůd najednou, byť jiné roky byl mezi nima rozdíl 3 týdny. Ať byl letošek třeba horší, měl jsem na keři průměrně 2,5 kg.
Obrázekfree picture upload
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod sapmok » 14 lis 2016, 22:25

My máme jen 235mnm, ale řádí tady jarní mrazíci, páč je tu rovina, žádné kopce. Když kopce, tak severozápadní slunce.
Musíme mít ohled na jarní mrazíky anebo to pěstovat u domu s jižní expozicí. Fakt těžko vybrat odolné odrůdy.
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod Jaroslav87 » 23 lis 2016, 21:20

sapmok píše:My máme jen 235mnm, ale řádí tady jarní mrazíci, páč je tu rovina, žádné kopce. Když kopce, tak severozápadní slunce.
Musíme mít ohled na jarní mrazíky anebo to pěstovat u domu s jižní expozicí. Fakt těžko vybrat odolné odrůdy.


Je třeba volit odrůdy které dobře regenerují a plodí i z podoček, volit vyšší tvar keře, udržet zdravou a dostatečně velkou listovou stěnu až do konce sezóny.
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod sapmok » 24 lis 2016, 00:00

Jelikož jme si letos nafoukli zahradu o 400 m2 a vysadili jsme nové ovocné stromky, rozhodl jsem se taktéž pro révu.
Zahrada je na rovině v nadmořské výšce 230m. Dneska jsem vysadil 20 asi odolnějších odrůd:
No-10, No-8, Sfinx, Vostorg, Galahad, Kokl Belyj, Swenson Red, Kodrjanka, Dakona(Suvenyr), Dubljanskij, Platovskij,
Solaris, Cabernet Cortis, Nero, Rondo, Aladdin, Rošfor, Glenora, Zlata a Garold.
Za dodání sazenic moc děkuji pánům Kotrle a Jonáš.
Asi 15 sazenic ještě zbývá vysadit. :) Místo mají vybrané zatím jen předběžně. Chci, aby zahrada měla nějaký řád.
Tak uvidíme kterým se bude u nás dařit.

Aladdin a Rošfor byly vysazeny letos na jaře k jižní zdi domu, které má ještě jedno specifikum.
Přes sezónu na ně přímo svítí slunce od jihovýchodu až po západ.
Jsou na uzavřeném dvoře a východní slunce se na ně vůbec nedostane.
Od počátku listopadu do konce února na tyto dvě vůbec nesvítí přímé slunce. Je před nimi přístavek vedlejšího domu.
Tak jsem zvědav jak se budou chovat na jaře. Letos byl nárůst cca 5m(měřeno před osečkováním).
Glenora, Zlata a Garold jsou též na dvoře, ale mají jiné světelné i tepelné podmínky než Aladdin s Rošforem.
"Uvidíme, uvidíme." říká Tomi Paci :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: odrůdy pro sever

Příspěvekod sapmok » 02 pro 2016, 11:22

Jaroslav87 píše:Je třeba volit odrůdy které dobře regenerují a plodí i z podoček . . . . .


Máš nějaké konkrétní zkušenosti s konkrétními odrůdami ?? Pls. E5
Teprve začínám . . . pozdě, ale přece. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník