Rez a vedenie vinnej révy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 čer 2012, 06:20

Ramon píše:Bělového dřeva bývá jen pár posledních letokruhů. Tak 3-5 což u ukátu, kde je u deseticentimetrového průměru kmene třeba i 30 let, docela dobré a i kdyby to bylo celý jádrový, což není :) tak vydrží mnohem víc než cokoliv jiného.


Romane fakt nevím kde na to chodíš. V lesích jsem kácel akáty v prořezávkách 8-10 let jako plevelnou dřevinu. Průměr kmínku těch největších jedincu 10 - 15 cm. Výška kolem 7 - 10 metru a to bylo na šutru.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Ramon » 04 čer 2012, 16:50

hele třeba tady :D :D
http://www.atlasdreva.hu.cz/makro_exoti ... kmene.html
hezká náhoda že tam uvádějí zrovna to samé :) asi jsem při přednáškách a v praxi dával pozor ;-)
většina stromů má jen několik funkčních letokruhů, což je "bělové dřevo" zbytek je mrtvý - "jádrové dřevo" do těchto letokruhů strom ukládá látky co nepotřebuje. Proto vydrží víc. Některé stromy tuším lípa, javor, atd tuto schopnost nemají, a tak mají jen bělové dřevo.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 04 čer 2012, 18:06

Ivo, prosím o radu-nemohu to tu nikde najít, pokud zapěstuji dva kmínky, i když chci nechat jen jeden a jeden z nich zjara odstraním, je to takto lepší? Moc nechápu proč se dva kmínky dělají, je to kvůli zimě, že když jsou dva tak jeden může přežít a dále pak tvarovat?
Už jsme to probírali, ale nemohu si na toto vzpomenout, díky tedy za radu :wink:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod stefanos689 » 04 čer 2012, 19:10

Zkus pozinkovane vinohradnicke U profily, cena je kolem 100 kc za kus. Jako koncove bych pouzil pozinkovane ocelove piloty od silnice a zabetonoval je do nezamrzne hloubky, daji se sehnat a je to dobry material. Ja takhle stavel plot a slo to jak po masle. Neco mi zbylo, ale to mam pripravene na vlastni vinohradek. Drevo bych nebral, je drahe a s otaznikem kolik vydrzi. Navic osetrovani je nezbytne a neco stoji. Beton je zaes hrozne tezky a tim padem narocny pri manipulaci. Ty pozinkovane jsou lehoucke a mely by i vydrzet.
stefanos689
člen
člen
 
Příspěvky: 493
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 čer 2012, 06:31

Romane když si spočítáš roční nárust na průměru kmene Akátu s těmi roky kdy má běl tak mi vychází přírust na průměru 2 - 3 cm na rok. 2 x 5 = 10 cm průměr kmene za 5 let a jádrový dřevo žádný. Ono taky akát k tomuto růstu potřebuje svoje podmínky. Ve špatných podmínkách roste mnohem déle a letorosty jsou hustější s kvalitním jádrem a malou bělí. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod bred_ik » 05 čer 2012, 06:49

Miroslav píše:Ivo, prosím o radu-nemohu to tu nikde najít, pokud zapěstuji dva kmínky, i když chci nechat jen jeden a jeden z nich zjara odstraním, je to takto lepší? Moc nechápu proč se dva kmínky dělají, je to kvůli zimě, že když jsou dva tak jeden může přežít a dále pak tvarovat?
Už jsme to probírali, ale nemohu si na toto vzpomenout, díky tedy za radu :wink:


Pokud chceš nechat jeden kmínek, nemá cenu zapěstovávat dva. Potom vznikají zbytečné rány dole na kmínku i místo, odkud raší další výhony, které se musí vylamovat. Klasika je zapěstovat nechat jen jeden kmínek, u dvou se nesmí nechávat čípek při Guyotu, keř je ve středu pak přehuštěný. Vedení na dva kmínky je jen taková moje úchylka. Na novém vinohrádku už mám jen jeden a keře 0,7m od sebe.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 05 čer 2012, 07:37

díky moc :wink: nechám tedy hned jeden kmínek
no vzdálenost 0,7m mi přijde velmi hustá, máš k tomu nějaký důvod? Možná vyšší úroda, ale zas listová plocha je dost hustá a může být lehce napadána houb.chorobami S15
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod bred_ik » 05 čer 2012, 08:36

Hustota listů je podle mne podobná při vzdálenosti 1 m nebo 0,7 m. Tažně se stejně nesmí překrývat. Navíc tak pěstuju jen interspecifické odrůdy, které s houbovými chorobami nemají větší problémy. Pokud by měly, tak bych je nepěstoval, odrůd je dost.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod VJK » 05 čer 2012, 11:10

Vzdálenost keřů v řadě by měla určovat především úrodnost půdy, podnož a odrůda, nedá se to paušalizovat. U někoho může být 0,7m akorát, u jiného 1m málo.
VJK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 26 bře 2011, 07:51

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 23 říj 2012, 08:07

tak konstrukce je postavena, dvojdrati necham az na jaro, jeste to radsi vse nakopcim a uvidime
Obrázek
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod jujto » 23 říj 2012, 19:26

:shock: Ufff... :shock:

Takovy maly vinohradek za chalupou. :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 23 říj 2012, 20:02

no nakopceni musim odsunout-nrjprve sklidit hlizy z pole a vytrhat vse co tam jeste je, to chvili potrva a az pak pujdu kopčit na vinici
nektere hlavy musim zapestovat znovu, co se da delat-byla mista kde je mene ornice a dle toho se to take promítlo
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 23 úno 2013, 00:16

tak jsem se pokochal naší místní vinici v Ostře sledovaných vlacích a to mi říká, že příští týden se bude řezat S6
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Miroslav » 08 bře 2013, 10:44

nakonec udělám řez až po násl.týdnu, snad nebude pozdě, jinak řízky pouští výhony dokonce i z velmi tenkých výhonů - hold slabá zima udělala své...
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod chemik909 » 17 čer 2013, 21:59

chcel by som u mňa vysadiť hrozno... mám vybrané miesto - južne orientovaný svah... mám tam miesto na niečo hooodne vysoké... výška kmeňa cca 1meter a potom ťahať hore kmeň až do výšky takmer 4 metre a postupne nechávať ťažne "naľavo a napravo"... uvažujem o spone cca 1 meter... čo na to ohvoríte vy skúsenejší? je takéto vedenie vhodné?
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků