Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Jožka » 02 úno 2017, 11:39

Réva nemá ráda když je víc než 18°C, u nás v roce 1986 byl mráz -24° několik dní po sobě a z 650 hlav jsem sklidil dva gbelíky hroznu a tenkrát nepomohlo ani stříhání na čípky.
Tak jsem zvědavý jak to bude vypadat letos když bylo krátkodobě kolem 20°C.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod BXL » 03 úno 2017, 09:38

Tiež som sadila v jeseni sadenice zo Slovplantu a teda u nás na zahrade bola výrazná zima.Pokiaľ by vyrašili zo zeme,bola by to tá istá odroda?A kedy strihať,ked sa udáva začiatok februára,ale predpoved udáva nočné teploty okolo -13?Dakujem.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod milas » 03 úno 2017, 10:30

To záleží od toho,či je rastlina množená len odrezkami,alebo či je ušľachtilá časť navrúbľovaná do podpníka.Ak je namnožená iba z odrezkov,tak nevadí,že vyženie zo zeme...ak ti ale vyženie z podpníka,tak budeš mať "podpníkový" vinič.Po odhrnutí hliny uvidíš,či ti vyhnalo z ušľachtilej časti,alebo z podpníka...

k druhej otázke asi tu:

http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkov ... rozna.html
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Jožka » 03 úno 2017, 12:55

Určitě bych se stříháním nespěchal, stačí až v březnu. Velkopěstitelé stříhají už nyní aby to stihli do rašení proto že ostříhat hektary vinice zabere několik týdnu.
U nově zasazené révy není potřeba to uspěchat.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Jaroslav87 » 07 úno 2017, 23:56

ivan píše:Jaroslav u mňa niektoré prúty sú min. do polovice dľžky zmrzlé, a na tých hlavných očkách sa to ako dá rozoznať že sú zmrznuté?....( tu bolo min -22°C), tiež som na to zvedavý, len som sa s tým za tých cca 20 rokov nestretol že by som musel študovať očká, či sú zmrznuté, dík

Pozna se to jednoduse, roubovakem nebo nuzkama ocko podelne upostred prestrihne. V kazdem ocku jsou zarodky hlavniho ocka a podocka a nadocka. hlavni ocko je nejcholostivejsi, zmrza nejdriv, pak podocko a nadocko a pak jednolete drevo. Na prurezu jsou zarodky ocek zelene, pokud jsou zive, pokud zmrzly, jsou hnede. Toto jsme se ucili na sos vinarske. je dobre to brat v potaz pri stanovovani zatizeni na ker.
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod aron » 08 úno 2017, 11:26

BXL píše:Tiež som sadila v jeseni sadenice zo Slovplantu a teda u nás na zahrade bola výrazná zima.Pokiaľ by vyrašili zo zeme,bola by to tá istá odroda?A kedy strihať,ked sa udáva začiatok februára,ale predpoved udáva nočné teploty okolo -13?Dakujem.


Ak si sadila na jeseň aj tak treba najlepšie sadenice pri zemi zostrihnúť. Predpokladám že si sadenice o 2-3 očka podsadila a niečo aj prihrabala hlinou. Sadenica musí prvý rok zakoreniť a zapestovať jeden silný výhon. Strihnúť stačí aj v marci. Sadenice zo Slovplantu nie sú štepene. Aspoň neboli tie dve čo mam od nich ja.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod J.K. » 08 úno 2017, 11:41

aron píše: Sadenice zo Slovplantu nie sú štepene. Aspoň neboli tie dve čo mam od nich ja.

Ja som bral od nich 2 roky dozadu 8ks a vsetky stepene boli.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Otas » 17 úno 2017, 23:33

U revy hodne zalezi na odrude. Nektere choulostivejsi odrudy zacinaji namrzat uz pri -15. Letos sice bylo az -19, ale jen kratkodobe, takze by to melo byt v poradku. Ja uz jsem strihat zacal a vypada to celkem slusne. I dve lonske sazenice vypadaji dobre, namrzly jen konce asi 15cm.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Dahe » 18 úno 2017, 11:05

Otas píše:U revy hodne zalezi na odrude. Nektere choulostivejsi odrudy zacinaji namrzat uz pri -15. Letos sice bylo az -19, ale jen kratkodobe, takze by to melo byt v poradku. Ja uz jsem strihat zacal a vypada to celkem slusne. I dve lonske sazenice vypadaji dobre, namrzly jen konce asi 15cm.

Možná budu za blbce, ale jsem vinař amatér.Všude čtu kdy se má střihat, jak se má střihat, ale kdy se mají ohýbat letorosty do tvaru, to jsem nevyčetl zatím nikde.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod sapmok » 18 úno 2017, 11:39

Ano, máš pravdu. Všude se ukazuje řez a při něm vždy ukazují jak se ponechaný tažeň vyvazuje a třeba ho taky nechají již vyvázaný. Ale ten v ten moment nepříjemně praská a může se i zlomit. Při řezu na čípky, vyvazování a ohýbání odpadá.
Letorosty se neohýbají. Ohýbají se vyzrálé tažně. A ty se nejlépe ohýbají až proudí míza, jsou pružnější a nepraskají. :D

Taky máme už pořezáno a 80% oček vymrzlých. :( Někde jsou zelené aspoň podočka. Jednu noc bylo -23°C. :(
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Dahe » 18 úno 2017, 12:16

Uvědomil jsem si to potom že jsem měl napsat tažen'. Někde jsem právě viděl video jak se střihá a bylo tam že se to ohne až na jaře. V knihách nic není.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Otas » 21 úno 2017, 22:43

Ja jsem se taky nekde docetl. ze je lepsi ohybat az proudi miza, ze to mene praska. Kdyz jsem se s tim pochlubil pani vinarce, od ktere bereme vino, tak se jen zasmala a rikala, ze to neni pravda, ze je to proto, ze pri strihani je zima na ruce a je potreba toho ostrihat co nejvice, proto vyvazovani nechavaji na pozdeji. Pokud je jich vice a maji cas, tak vyvazuji hned :) . A pokud trochu napraskne, nic moc se nedeje a stejne to naroste. Coz je fakt, protoze v lete jsem pak nevidel nejaky rozdil v letorostech z naprasklych taznu.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod johny2 » 21 úno 2017, 22:54

Ja mam vinic mnoho rokov a najskor ho striham a tazne ohybam potom neskuor. Zda sa mi, ze ked su uz trochu v miazge tak sa menej lamu - nie su take krehke. Problem nie je v tom, ze tazen pri ohybani praska - to nie je na skodu! Problem je, ak sa vam pri ohybani tazen ulomi - tym tratite samozrejme na tazni v tom roku urodu...
johny2
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 17 zář 2016, 23:08
Bydliště: Bratislava USDA 7b

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Otas » 22 úno 2017, 00:49

ano presne, to je dalsi vec. Proto ja vzdycky pri strihani si nechavam dva vhodne tazne, jeden ohnu a vyvazu a pokud je to OK, tak ten druhy pak ufiknu. A je to :D
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Satan » 22 úno 2017, 01:45

Prosím ví někdo po jaké době vypěstovat novou tažeň , a starou uříznout pryč děkuji za odpověď .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků