Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod jujto » 06 kvě 2016, 10:06

Použil som metódu jarného preštepenia.
Dopátral som sa k tomu, že najvhodnejší termín začína vtedy, keď réva začína pučať a už už bude na očkách vidno aj zeleň.
Deň pred štepením som namočil drevité rezky do vlažného roztoku obsahujúceho humínový prípravok Dar zeme (možno použit aj alternatívne humínové prípravky) a pridal som malilinko gelového zakoreňovacieho stimulátora a dažďovú vodu. Ak nie sú dostupné tieto prípravky, dá sa použiť aj lyžička kvetového medu.
Ráno som odhrabal kmienik viniča, do ktorého som šiel štepiť (odroda Džovanni) až po koreňový krčok. Odrezal som kmienik pod úrovňou zeme pílou s tzv. žraločími zubmi, lebo má hladký rez a ranu zahladil / začistil očkovacím nožom. Platí tu zásada, že každá rezná plocha musí byť ihneď po reze namočená do vody, alebo potretá vodou, lebo rezné plochy veľmi rýchlo osychajú / oxidujú na voľnom vzduchu.
Následne je treba do kmienika z hora kladivkom zatĺcť a potom vybrať napr starý kuchynský nôž, alebo pri vačšom priemere kmienika sekerku, v smere najširšieho priemeru kmienika a rany zas hneď namočiť.
Rozdelíl som si odrezky na jedno až dvojočkové časti (u mňa len jednoočkové a cca 2-3mm tenké), zrezal do tvaru klinu. Po každom definitívnom zrezaní plochy, som namočil odrezok do vody. Pri zrezávaní klinu je vhodné urobiť na odrezku tzv plecia, čiže najprv trošíčku zarezať smerom kolmo na odrezok (ako keby sme z neho chceli odrezať), potom vychýliť nôž ku koncu kde má buť špička klinu a zrežeme. Prvú stranu klinu je dobre zrezať tak, že sa dutinka v ňom prereže a na špičke je čisté drevo z druhej strany. Potom namočíme odrezok a urobíme obdobný rez z druhej strany ale len po špičku. Zíískame tím síce asymetrický klin, ale zato pevnejší a hodíme to celé do vody. Obdobne pripravíme aj druhý rezok.
Následne do stredu rozštiepeného kmienika zasunieme nejaké páčidlo (široký skrutkovač, ploché dlátko ...) a roztiahneme opatrne kmienik tak aby sme ho nerozštiepili.
Vložíme do neho naše štepy tak, aby nelícovali s vonkajšou stranou kmienika, ale boli trošku hlbšie (0.5 mm - 1 mm), lebo kôra na koreňovom krčku je zvyčajne hrubšia ako na odrezku. To preto, aby sa lepšie dotýkali kambiálne vrstvy. Niekedy však páčidlo nestačí a je potrebné zľahučka poklepkať kladívkom po odrezku (ak je dostatočne pevný).
Po zaštepení je potrebné kmienik zhora prikryť kúskom igelitového sáčku a stiahnuť po obvode páskou. Ja používam na kolieska narezanú rolku potravinárskej strečovej fólie. Len je treba na stiahnutie takéhoto kmienika viac otočiek pri obmotávaní.

Keď je dielo dokonané, zahrnieme plačúci koreňový krčok zeminou, najlepšie ílovitou hlinou, až nad úroveň jej zrezania, aby ostali trčať len odrezky ako tykadlá a naparíme na vrch PET fľašku s odrezaným dnom. Mokrá zem zabezpečí dostatočnú vlhkosť, aby nevyschli štepy, PET fľaška podmienky s vlhkým prostredím ako v sklenníku. Pri teplom počasí je potrebné dávať štupeľ z fľaše dolu a na noc ho zas nasadzovať. Noci bývajú ešte pomerne chladné.

Odrezky niekedy zvyknú vypučať a zaschnúť. Potom znovu vypučia zo záložných očiek a pokračujú v raste. Podľa mňa to je spôsobené tým, že kým koreň enormne slzí, rezky sú stále v tekutine. Keď tento proces zníži svoju intenzitu a zrastanie ešte dostatočne nepokročilo, vypučaný výhon prischne. Keď je zrastanie na vyššej úrovni, vypučané záložné očko už neuschne.

Vylepšenia:
Aby sme zabránili odparu vody s odrezkov, môžme si ich pripraviť vopred a zaparafínujeme časť odrezku, ktorá bude trčať nad miestom štepenia aj s očkom / očkami.
Pre rýchlejšie vytvorenie kalusu a urýchlenie procesu zrastania, môžme zrezané odrezky do klinu, po vybratí z vody a pred vložením do rázštepu kmienika, namočiť na 3-5 sekúnd do vodného roztoku heteroauxínu (IAA, kyselina indolyl octová). Je to súčasť klasických stimulátorov zakoreňovania a je možné ho zohnať napr. na Ebay. Spôsobí rýchlejšie vytvorenie kalusu a urýchli tým proces zrastania. Koncentrácia je 500 mg / l. Ak si teda rozpustíte 100mg 99 percentného práškového heteroauxínu v 10 ml liehu, tak toto množstvo stačí nariediť dvomi deci vody a môžete ho na tento účel použiť.
U seba som použil iba parafínovanie a namáčanie deň pred štepením. Heteroauxín som ešte vtedy nemal.

Zdroje: videá Alexandra Krota na Youtube a.i.

A takto to vyzerá po šiestich týždňoch s dvoma ochladeniami (jedno aj s mrazom) od naštepenia:
Rombik (E. G. Pavlovskij) štepený do koreňového krčku odrody Džovanni (V. U. Kapeľjušnyj)
- 80-90 dní, -23, 600-1100 g, čierna f., romboidný t., ? mm / 10-15 g, mäsitá, chrumkavá, harmonická ch. s ovocnou arómou
Obrázek

Prečo?
Využijem koreňový systém odrody, ktorá je pre mňa už nezaujímavá na odrodu, ktorú by som rád vyskúšal a nemusím tak čakať roky než mi vytvorí sadenica takýto koreňový systém.

Ospravedlňte prosím nepresnosti a poprosím o korekciu, či prípadné skúsenosti.

Ďakujem
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod J.K. » 06 kvě 2016, 12:22

Vdaka za zaujimavy prispevok. Ak mozem dve otazky mierne mimo:
1. v com sa Dzovanni neosvedcil?
2. kedysi si tu propagoval Belikovej kordon s tym, ze ho aj zrealizujes. Mozes sa pochvalit vysledkom?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod jujto » 06 kvě 2016, 13:02

J.K. píše:Vdaka za zaujimavy prispevok. Ak mozem dve otazky mierne mimo:
1. v com sa Dzovanni neosvedcil?
2. kedysi si tu propagoval Belikovej kordon s tym, ze ho aj zrealizujes. Mozes sa pochvalit vysledkom?




1. Podla vsetkeho sa mi javi (a aj podla toho co citam inde), ze rodi na velmi dlhom dreve (niektore zdroje uvadzaju ze az od desiateho ocka). Doteraz za tie roky som na nom este nemal ani len sukvetie

2. Stale ho propagujem. V tomto roku som ale rez prisposobil tomu, ze sa mi podarilo doviezt vcelku dost odrod vacsinou po jednom rezku a planujem to ockovat za zelena. Takze bohuzial ziadny strapec z kordonov nebude a tvar som vsade upravil, aby som mal viac zelenych vyhonov vyrastajucich co najblizsie zemi. Dobre, ze som tak urobil. Napriek nakrytiu dvoma vrstvami bielej netkanky a jednej vrstve hrubsej ciernej netkanky v tvare stanu ponad dvojdratie drotenky a tomu, ze kazdy neparny pucik bol vyslepeny a dvojak vylomeny, ma tie nedavne mraziky pripravili o viac nez 80 percent vypucanych pucikov. Rastliny diky teplu vcelku dobre regeneruju, ale bude medzi zelenymi vyhonmi co prezili a tymi co sa len teraz deru von casovy posun. Asi budem musiet ockovat v dvoch etapach, mozno aj v troch. Rad by som to poriesil cim skor, nech to co sa ujme ma kedy povyzrievat.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod J.K. » 06 kvě 2016, 14:05

jujto píše:1. Podla vsetkeho sa mi javi (a aj podla toho co citam inde), ze rodi na velmi dlhom dreve (niektore zdroje uvadzaju ze az od desiateho ocka). Doteraz za tie roky som na nom este nemal ani len sukvetie


Dik za info, upravim teda toho roku vedenie, aby mi vychadzalo viac ociek. Ja som sadil vinic len vlani a z piatich odrod iba Dzovanni nema ziadny kvet. Tak aspon je pravdepodobne, ze je to naozaj on - hoci je zo Slovplantu :P
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod jujto » 07 kvě 2016, 10:24

Nepamatas si, ako skoro/neskoro sa zobudzal? Staci priblizne, ci bol v prvej linii alebo mu to trvalo dlhsie. U mna mu to trvalo dlhsie.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod J.K. » 07 kvě 2016, 12:40

Takisto az posledny. Aj teraz vidno ze ma najmensie vyhony.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod palino79 » 12 kvě 2016, 18:01

Posielam foto Jujtovej práce u mna :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod palino79 » 22 kvě 2016, 23:46

Novšie foto
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod palino79 » 27 kvě 2016, 16:01

Zatial to stále žije len to nerastie.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod palino79 » 03 črc 2016, 02:22

Jeden koreň sa zdá sa chytil.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod Slavo » 24 pro 2016, 15:19

Zdravim. Mam tiez par starych korenov(cca 50 rokov) bieleho vinica neznamej odrody, ktora je vsak velmi odolna bez akychkolvek chorob. Chcel by som ich skusit prestepit, nieco som si uz aj o tom nastudoval. Bol by niekto ochotny ponuknut par stepov odrody Aladin alebo ine ruzove, biele stolove odrody? Kludne aj zaplatim. Dakujem
Slavo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 06 pro 2016, 21:52

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod Stanley_51 » 24 pro 2016, 18:01

Slavo píše:Zdravim. Dakujem

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod peterpe » 29 pro 2016, 22:21

Dobry den,
aj ja mam par hlav stareho vinica (uz som sa ho pokusal aj ockovat na jar ale nejoko bez uspechu), tak ak by niekomu tiez zostali odrezky odolného stolového vinica :-), tak by som sa s nim rad dohodol, a chcel by som ho skusit prestepit touto spomínanou metódou. Dakujem
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Preštepenie révy na čiernu hlavu (do koreňového krčka)

Příspěvekod Otas » 22 led 2017, 19:24

Dobry den,

zkousel jsem roubovani uz mnohokrat, za zelena uspesnost tak 40%. Pak do lonskeho letorostu drevitymi rouby,tam mi to nefungovalo, zkousel jsem ockovani platkem do boku, uspesnot tak 20-30%. Letos mam na preroubovani dva stare kere a u sousedu ctyri, chtel bych zkusit roubovani do korenoveho krcku. Zajimalo be me, jestli nejak osetrujete reznou ranou pred zahrnutim hlinou, treba steparskym voskem. Pochopil jsem spravne, ze ta rezna plocha se prekryje igelitem a zavaze paskou? Pokud kminek ma vetsi prumer, nez je prumer dvou roubu, nebude do zbyvajici mezery, nez se uplne zatahne, zatekat voda?
Kdyby se roubovani nepovedlo,tak vyrazi letorosty a na ne bych pak zase rouboval za zelena.

Dekuji

S pozdravem

Ota
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.


Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků