řízky

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: řízky

Příspěvekod jujto » 10 bře 2012, 10:36

Aj mne uz doma pucia rezky odoberane v jeseni. Vtedy som ich nicim neosetril, len navlhcil a uskladnil. Ked som ich asi pred tyzdnom kontroloval, boli cele pokryte bielymi chumacmi. Tak som to nechal na par hodin odmocit v slabom vodnom roztoku nejakeho protiplesnoveho cohosi. Tusim plesni stop sa to volalo. Pozrel som si ucinnu latku, bola na baze chloru, tak som si spravil roztok a sup tam s nimi. Potom som ich nechal odkvapkat, zabalil a schoval nazad.
Nieco malo som si nechal v teple na test. Mi to pripadalo take prezrate tou plesnou, tak som tomu moc neveril. Zobral som si len take neduzivejsie, alebo tensie, take co vypadali najhorsie. Nastrihal som ich na jednoockove kusky, nozom osetril rezne rany a popchal do substratu ockom nahor. Reku, skusim to sposobom ako skusate zakorenovat tym novym sposobom figy. Aby to malo tmu a dobre drzalo teplo, zabalil som to do alobalu a mikrotenoveho sacku a sup s tym na radiator. Som to vcera po cca tyzdni pozeral a uz toho puci cca polovica. Ale este su len naliate. Take hrusticky. Este chvilku a budu sa dat rozoznat aj male listocky. To je oproti tym, ktore som sa pokusal zakorenit minuly rok velky pokrok. Vtedy mi nevyslo ziadne ocko, ani korienok. Dufam, ze aspon comusi sa v tomto roku ten korienok pustit podari.
Ak mi aspon daco z vinica uspesne prezije do jesene, budem rezky pred uskladnenim osetrovat proti plesni napr. teldorom. Snad to potom bude v predjari vyzerat s nimi lepsie. Myslim, ze sa ta plesen rozvinula hlavne koli vysokej vlhkosti a aj trosku vyssej teplote, nez aku by potrebovali. Musim vsak byt vdacny aj za toto chladne, ale nemrznuce riesenie.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Stanley_51 » 10 bře 2012, 18:44

kastanek píše:Víno jsem taky rouboval, více roubů na jedné rostlině, většinou se uchytily, ale nestačily zesílet natolik, aby přežily zimní mrazy. Skončily tak všechny, možná proto, že jsem rouboval až začátkem června. :(

Honzo, víno je lepší očkovat a pokud očko nevymrzne ( jako mě loni 5.května ), musí z něj být do zimy natolik silný výhon, že v pohodě přežije. O stránku zpět jsem dával Janě odkaz na stránku o očkování révy. Tak se na to podívej.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 12 bře 2012, 10:16

Stanley, diky moc za ten odkaz, je to tam fakt pekne popsane, jen jsem tedy asi prosvihla terminy. Okolo vanoc uz asi rizky neodeberu. Nu coz, pockam na pristi rok.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 12 bře 2012, 10:28

vsak to muzes zkusit jeste ted, ja taky odebiral rizky az koncem unora...
jinak již raší rizky a uz nyni je videt, ze nejlepe rasi Regent, jsou videt i laty s poupaty
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod milas » 03 dub 2012, 21:12

Ja som narezal odspodu na kríž,podľa návodu a funguje to...

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 03 dub 2012, 21:33

Jak hluboky kriz jsi delal? Mam jeden rizek Aladdina od Breda, ale bohuzel zatim nic. A to jsem stimulovala, vaticku davala podle navodu, desinfikovala vodu, pytlickem zakryvala, proste vsechno, co normalne nedelam. Ale kdyz je ten rizek jen jeden, tak jsem mu chtela poskytnout extra peci. Ale narez do krize jsem v navodu, ktery jsem nasla, nevycetla. Myslite, ze by to jeste pomohlo nebo to mam nechat? Zacinaji rasit dve ocka, tak abych zase nejakym zasahem neco nenarusila.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 04 led 2013, 09:52

asi to vypada na pocasi pro odber rizku, mrazy prakticky ani jeste nebyly tak se neobavam, ze by mely byt pupeny bez zivota
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod paloo » 24 úno 2013, 17:56

Tak to začalo?
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 24 úno 2013, 18:02

Já to plánuji udělat někdy v týdnu, s odtáním sněhu, nastane spousty práce a hodně řezů
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod Kohant » 07 kvě 2013, 11:03

Byl jsem u aminky na koleni (z prasete) a povídám jí jak ji ta réva krásně raší, že u nás furt nic. Tak jsem se šel podívat a všechny keře od bredika byly vyndávací (ze země).
Úplně bez kořenů. Dvě řady. Různé noname révy (které jsou na jiném místě) rostou jako by se nechumelilo.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 07 kvě 2013, 20:19

Že bych u Kohanta užral všechny kořeny?
U mne letošní zimu přežilo vše, i ty keře, které byly miniaturní a přikrýval jsem je květináčem.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Pepe » 07 kvě 2013, 21:49

Da sa o takomto case este mnozit minulorocne odrezky ? Ak ano akym sposobom ???
Pepe
 

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 07 kvě 2013, 21:54

pokud máš rouby brané v prosinici, tak je můžeš napíchat podobně jako řízky rybízu...nebo si můžeš brzy přeroubovat stávající nevyhovující odrůdu :)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 09 kvě 2013, 08:55

Pokud jsou řízky dobře uskladněné a tudíž v dobrém stavu, neviděl bych těžké je zakořenit jakýmkoliv způsobem. Na řezu musí být zelené, pupeny by neměly být zahnedlé (také na řezu).Určitě bych je na den namočil do vody.
Shodou okolností jsem včera také chystal poslední várku na zakořeňování do PETek.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 09 kvě 2013, 18:26

Ivo, nevíš za jak dlouho mohou pustit řízky napíchané přímo na záhon?-již jsou vyrašené, ale zda mají kořeny..?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník