řízky

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 02 čer 2008, 09:46

Budu si to muset začít psát, abych na někoho nezapomněl.
Majku, Krystalu mám 18 keřů, loni jsem jen z 10 malých nařezal 50 řízků, takže se neboj, že by něco nezbylo. Díky za nabídku, kamčatek mám 7 odrůd včetně MT a pak taky pár semenáčů vypěstovaných ze semen od pala, ale bohužel zahrada není nafukovací.
Teoreticky by révu šlo množit i ze zelených řízků v tomto období, tj. před květem, návod jsem si četl, ale zatím jsem to nezkoušel. Pro mě je pak problém poslat sazenice, protože výhony i kořeny jsou křehké. Raději pošlu dřevnaté řízky, ty vydrží hodně. Loni mi jedna dodávka řízků zůstala viset tři týdny na poště a přes to řízky přežily v poměrně dobrém stavu.
Ještě k ke dvěma raným odrůdám, které jsem zmínil. Liepajas i Jubilej CHD mají jednu nevýhodu, mají ženský typ květu, to znamená, že jejich květy nemají pyl. Proto vyžadují v blízkosti odrůdu, která kvete ve stejnou dobu, aby se mohly opylit jejím pylem.
Aminko, díky za nabídku Picurky, ale v sortimentu mám teď asi 7 bezsemenných odrůd, takže prozatím ne, i révě dochází místo.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod aminka » 02 čer 2008, 13:08

Bred_iku, prosím poraď, ta moje Picurka je zasazená letos na jaře, je to roubovaná rostlina. Vyrašila 6 výhonky, 3 jsem vylomila, 3 zůstaly, ale zdá se mi že nijak nepoporostly. Jsou momentálně dlouhé cca 7 cm a zatím stagnují. Co se děje? Četla jsem něco o rosných kořenech, že by se měly odstraňovat, ale nějak k tomu nemám odvahu. Možná to ani s tím nerůstem nesouvisí. Jinak zalévám, občas přihnojuji slepičákem, rostlina je téměř celý den na slunci. Mám být trpělivější, třeba jen zatím koření a pak to rozjede????? Listy vypadají zdravě, jsou sytě zelené, lesklé. :shock: Je to moje první réva takže nemám zkušenosti a ty jsi jistě zdatný pěstitel, budu vděčná za radu.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: řízky

Příspěvekod Majk » 02 čer 2008, 14:28

Jestli tě to uklidní, tak mám v podobném stádiu tři letos vysazené rostliny. Všechny jsou roubované a dostal jsem je jako prostokořenné. Rosné kořeny se vytvořily a dle instrukcí jsem je po odhrnutí olámal rukou. Tak jen doufám, že keříky vesele koření a sbírají síly na pořádný růst...

Naproti tomu jsem vysadil i jednu neznámou, řízkovanou révu, kterou už jsem tu měl 2 roky v kontejneru a neměl pro ní místo. Byla vysazena ve stejnou dobu jako ostatní, ale spolu s balem. Dneska je to pěknej macek a má už okolo 3/4m.
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 02 čer 2008, 14:36

Tři výhony bych růst nenechával, většinou se doporučuje nechat maximálně dva. Ale i tak je 7 cm od jara poměrně špatný výsledek. Ale pokud jsou listy zdravé, zelené, tak bych rostlinu zatím nechal v klidu, jen přihnojování slepičákem bych prozatím také ještě z opatrnosti odložil, aby se kořeny nespálily. Zalévání je nejlepší vydatné, ale jednou za čas, sám jsem zasazené rostliny od jara zaléval maximálně dvakrát kapkovou závlahou. Rosné kořeny bych také nevinil, v této fázi by rostlině spíš pomohly. Jedná se o kořeny, které se vytvoří těsně pod povrchem půdy, případně z naroubováné části rostliny. Na závadu jsou kvůli révokazu (který nepředpokládám, spíš v této fázi vylučuji) a kvůli vymrznutí v zimě. Možná to chce skutečně jen čas, než rostlina důkladně zakoření. I u mě jsou některé na jaře množené a vysazené rostliny metrové a některé mají naopak jen pár cm.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod papajavti » 02 čer 2008, 17:05

Ja vino co jsem letos zasadil, tak jem zalil jen po zasazeni ... a ani nebudu, kdyz jsem videl jake udelaly koreny sazenice zasazene rok dva, tak ty koreny musely mit nekolik metru, a mozna ze az do Australie :) Kdyby se to nejak zacalo tvarit, ze to schne tak snad :) Ale na tech vinicich to taky nikdo nezaleva, a videl nekdo nekdy zaschlou vinici? ;)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: řízky

Příspěvekod tommy » 02 čer 2008, 19:08

No, já bych tu zálivku nepodceňoval. Mám letos na jaře vysazených padesát hlav a dokud jsem to nezačal zalévat, tak se to ani nehnulo. Když se sází nová vinice, tak se i v produkčních oblastech za určitých okolností poměrně vydatně zalévá, jinak se to může klidně odepsat. Co se týká hnojení, tak předtím autority varují - v roce výsadby nehnojit, jen zalívat.
Na hlavě může zůstat jeden výhon, měl by být co nejblíže starému dřevu, aby kmínek nebyl jako "nastavovaná kaše". Kdo se bojí (to jsem třeba já), může nechat dva, ten druhý za pátým listem zaštípnout, a pokud se povede bez nehody vypěstovat dostatečně dlouhý kmínek, tenhle záložní výhon se na jaře příštího roku úplně odstraní - ovšem záleží na typu vedení.
T.
tommy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 kvě 2008, 12:49

Re: řízky

Příspěvekod papajavti » 02 čer 2008, 20:23

Zatim se to netvari ze by tomu neco schazelo ;-) Mozna v tom hraje roli i puda, mame tu jil a ten drzi dobre vodu a jak se to dostane trochu hloubs tak je tam mokro, spodni vodu tu mame ale nejmin v 40m, a tam az to pro ni asi nejde ;-) Ale kdyz vidis jak to roste v kameni na tech svazich ;-)) Nadruhou stranu jsem videl letosni vino napr. v Ivanovich na Hane, kde je cernozem, voda nizko ... a oni to tam zalevaji snad kazdy tyden!!! ( rekl jsem jim at prestanou co to udela ) a ty rostliny vypadali fakt spatne, prirustky do 10cm o tomto vikendu :((
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: řízky

Příspěvekod papajavti » 02 čer 2008, 21:15

Ruzove fialove vetsi bobule, chutove vyborne ... zrani jsem si loni nepoznamenal, a odruda je to neznama, letos na to ani nic nesplychnu.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: řízky

Příspěvekod aminka » 02 čer 2008, 21:33

Díky všem za rady :) takže místo 3 výhonů nechám 2 (pro jistotu), rosných kořenů se zatím zbavovat nebudu, jde to třeba později až bude vidět že se rostlina chytla??? No a slepičák tedy radši šplíchnu k rybízům a tak.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 02 čer 2008, 21:47

Se zálivkou souhlasím s Tommym, hlavně v roce výsadby ji nezanedbávat. Důležité je vypěstovat v prvním roce takový kmínek, který by umožnil v druhém roce zapěstování požadovaného tvaru a který přes zimu nevymrzne. Keř révy prý získá plnou odolnost k mrazu až po 7 letech od výsadby.
Starší výsadbu zatím nemíním zalévat, protože u mě před 14 dny spadlo 75 mm. Správně načasovaná zálivka v suchém období určitě zvedne výnos i u starších keřů. Navíc u mě je srážkový stín podél vysoké zdi, tam prší tak polovinu toho, co o dva metry dál
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 02 čer 2008, 21:53

Ještě k rosným kořenům. Ty by se správně měly odstraňovat několikrát běhm roku, ale určitě bych to nechal, až se rostlina pořádně chytne. Pan Jonáš v Kolíně je neodstraňuje vůbec a jakou má úrodu. U nich je jen velké nebezpečí, že pokud má keř jen rosné kořeny, je jednak víc závislý na srážkách a jednak v zimě může zmrznout, protože kořeny jsou část keře nejchoulostivější k mrazu a rosné kořeny jsou mělko pod povrchem a tím pádem snadněji zmrznou.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod aminka » 02 čer 2008, 22:08

Tak jo :) chce to asi víc trpělivosti :)
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: řízky

Příspěvekod papajavti » 02 čer 2008, 22:10

Kdyby to nerostlo, tak nereknu, ale proc to zbytecne hyckat, kdyz se to tvari, ze to nic nepotrebuje ;-) Letos, kdyz jsme sadili rajcata, tak nejlepe vypadaly rostliny, ktere se neprelivaly, mely suchy substrat, nejhezci koreny, a celkove vypadala rostlina velmi dobre, oproti zamokrenym :) Takze vodu urcite, ale radeji ji dam ke kiwi ktery houby koreni, nez vinu, ktery si pro ni zajde i k sousedum pres ulici :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 02 čer 2008, 23:09

Tak jsem tu a jdu skemrat. Brede prosim, mohl by sis ke mne jeste pripsat i Krystal??? Dnes jsem pri pravidelne obchuzce zjistila, ze mi Krystal od pana Jedlicky zrejme odchazi do vecnych lovist. Nevim, co se stalo, rostl stejne jako ostatni - mozna o neco mene - na rozdil od ostatnich jsem mu nechala jen jeden vyhon, jinak jsem nechavala dva, vyjimecne (asi u jedne hlavy) tri. Jeste v sobotu jsem to fotila a byl v pohode. A k tematu rustu - moje nove vysazene revy maji taky prirustky maximalne 15cm. Jsou to pravokorenne a jedina je roubovana - ta je ve skleniku. Druha roubovana ve skleniku nevyrasila vubec. Zato Phoenix z vyprodeje v OBI (podzim 2007 - 29,-Kc), zasazeny ihned po nakupu do velikeho kontejneru (byl s balem) uz ma cca1/2m. A to zacal rasit o dost dele nez ty od p. Jedlicky. Tak ja nevim, ale predpokladam a hlavne doufam, ze ta reva, co jsem ji sazela na jare prostokorennou pracuje na korenech. Doufam, ze i dalsi kere nedopadnou jako dnes Krystal.

Prikladam fotky ze soboty - takhle vypadala moje prozatimni pytlova vinice :oops: :D .
Přílohy
20080531- 140orez.jpg
Polar
20080531- 140orez.jpg (162.72 KiB) Zobrazeno 8466 krát
20080531- 138orez.jpg
Krystal - dnes jiz skoro uschly :-(
20080531- 138orez.jpg (141.75 KiB) Zobrazeno 8466 krát
20080531- 137orez.jpg
Prim
20080531- 137orez.jpg (174.48 KiB) Zobrazeno 8464 krát
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 02 čer 2008, 23:12

Pokracovani...
Přílohy
20080531- 146orez.jpg
Isabela
20080531- 146orez.jpg (150.86 KiB) Zobrazeno 8458 krát
20080531- 144orez.jpg
Nero
20080531- 144orez.jpg (166.28 KiB) Zobrazeno 8457 krát
20080531- 140orez.jpg
Rondo
20080531- 140orez.jpg (162.72 KiB) Zobrazeno 8457 krát
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků