řízky

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: řízky

Příspěvekod LubošM » 14 bře 2014, 19:55

Když je řízek révy v teple,tak vždy vyraší nejdříve očka, kořínky až později.Proto používám vytápěnou líheň,kterou mám ve studeném sklepě:akvárium je zaizolováno polystyrénem,je v něm 5 cm vody a akvarijní topné tělísko na dně s termostatem nastavené na 26 stupňů.Na hladině jsou 2 kusy polystyrénu,mezi nimi je jen škvírka,do které nastrkám řízky.Takže spodní část řízku má stabilní teplotu 26 stupňů a pouští kořeny,vrch řízku je v teplotě 8 stupňů a neraší,veškerá energie jde do kořenů.Po 3 týdnech,kdy řízek začne pouštět křehké kořeny ho zasadím do substrátu a dám do skleníku,kde pupeny vyraší i při nižší teplotě.
Tuto metodu jsem použil,když jsem potřeboval získat co nejdříve na jaře velké množství sazenic.Letos zkouším takto zakořenit nevyzrálé řízky odrůdy Vostorg Idealnyj (Vostorg x Villard Blanc),o Vostorgu je známo,že velice špatně zakořeňuje,tak uvidíme.
Obrázek
screenshot tools
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 29 bře 2014, 22:52

Tak Lady Finger mají kořeny a jen doma na parapetu. Vypadá to, že ze šesti řízků bude šest rostlin :D

Obrázek
upload img

viditelné kořeny
Obrázek
image sharing sites
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Pítrs » 29 bře 2014, 23:14

"e="Carduelis"]Tak už se klubou do života -řízky Lady Finger z Číny - opět jsem velmi zvědavý co z nich vyleze

Obrázek

Obrázek

Obrázek


greenshot[/quote]
"
Ahoj. Mám dotaz, kolik oček mají řízky na fotkách
a kolikaočkové nejčastěji používáš ?
Dáváš je na parapet nebo na radiátor (spodní ohřev) ?
Díky, Petr
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 30 bře 2014, 00:20

Řízky dělám buď dvou nebo tříočkové. Pokud množím větší množství, tak mám udělanou množárničku na asi 200 řízků se spodním ohřevem s termostatem. Jinak tyto řízky z Číny protože jich bylo jen šest, tak jsem dal do tří PETek a vyzkoušel jsem tři různé stimulátory a umístil je do doby rašení na radiátor, ale dal jsem pod ně plastovou podložku, abych je neuvařil. Ty řízky od Číňana byly dole i nahoře v podstatě střižené nad a pod očkem asi 2 cm. V pilinách jsem to nezkoušel, myslím si, že perlit je lepší, piliny poměrně záhy v tom teple, začnou zahnívat. To už je lepší rašelina. Perlit ale funguje dobře a množím v něm úplně všechno. Používám jak Agroperlit, ta i jemný stavební perlit, Ten funguje taky dobře. Jo a ještě k tomu řízkování, do doby než to začne rašit, tak v množárně všechno zakryji folií a u petek používám na zakrytí horní část odřízlého vrchu PETky.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 30 bře 2014, 00:26

LubošM píše:Když je řízek révy v teple,tak vždy vyraší nejdříve očka, kořínky až později.Proto používám vytápěnou líheň,kterou mám ve studeném sklepě:akvárium je zaizolováno polystyrénem,je v něm 5 cm vody a akvarijní topné tělísko na dně s termostatem nastavené na 26 stupňů.Na hladině jsou 2 kusy polystyrénu,mezi nimi je jen škvírka,do které nastrkám řízky.Takže spodní část řízku má stabilní teplotu 26 stupňů a pouští kořeny,vrch řízku je v teplotě 8 stupňů a neraší,veškerá energie jde do kořenů.Po 3 týdnech,kdy řízek začne pouštět křehké kořeny ho zasadím do substrátu a dám do skleníku,kde pupeny vyraší i při nižší teplotě.
Tuto metodu jsem použil,když jsem potřeboval získat co nejdříve na jaře velké množství sazenic.Letos zkouším takto zakořenit nevyzrálé řízky odrůdy Vostorg Idealnyj (Vostorg x Villard Blanc),o Vostorgu je známo,že velice špatně zakořeňuje,tak uvidíme.
Obrázek
screenshot tools

Heleď pokud ti stačí jedna sazenice, tak jsem to dělám tak, že u nekořenících odrůd prostě vezmu 2l kontejner, ten rozříznu, dám jej na výhon révy, kterou ve spodní části co bude v kontejneru naříznu, pak zatluču vedle dostatečně silný kolík a izolepou to všechno přivážu ke kolíku, do kontejneru nasypu substát a pak už jen stačí občas zalít a během sezóny to zakoření a máš sice trochu složitě, ale zato najisto zakořeněnou sazenici. Škoda, žes to nenapsal dřív, nafotil bych to, ale před asi třemi týdny jsem to odstřihal. Všechno zakořeněné, měl jsem takto pokusně asi 6 ks.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod xsotolar » 21 čer 2014, 00:09

Me vse koreni jen v petce s vodou....dulezity je az prevod korenicich rizku do poradneho substratu, tj. zeminy.
xsotolar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 čer 2014, 14:13

Re: řízky

Příspěvekod Stanley_51 » 21 čer 2014, 12:11

Radku, vítej na kiwifóru S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: řízky

Příspěvekod paloo » 22 čer 2014, 06:54

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 24 pro 2014, 23:27

nevíte kde prodavaji rizky či sazenice podnozovych rev, SO4, 125AA? díky
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 24 bře 2015, 12:17

Letošní množení:
Obrázek
image hosting free

Některé odrůdy koření už po necelých třech týdnech
Obrázek
free upload image
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 24 bře 2015, 19:30

hezký Ivo!! nejak jsem zapomněl na Binovu, asi je už pozdě :(
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 24 bře 2015, 20:35

Binovu stále mám, ale neozval jsi se.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 24 bře 2015, 20:39

jenže mi došly zas rouby :roll:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 25 bře 2015, 07:20

Stejně nechápu, proč roubuješ, u Tebe přece révokaz nehrozí, tak proč se s tím prčit?
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 25 bře 2015, 08:22

prozatim rostou vyrazne lépe roubované sazenice a také na vinici na kraje, po dostaveni konstrukce se vejde vice a tim padem potrebuji stejne klony jake tam mam, jen tu podnoz si sezenu, jinymi slovy - mostove na dosazeni a stolni odrudy kvuli lepsimu rustu
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků