řízky

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 09 kvě 2013, 21:20

Zakořeňování révy v PETkách ve vodě trvá při teplotě 20-25°C tři až šest týdnů.
Kdysi jsem zkoušel dávat řízky taky jen tak do půdy, ale neosvědčilo se mi to. Protože teplota půdy v zóně tvorby kořenů je asi
menší než 15°C po většinu dne, tipoval bych si, že zakořeňování bude trvat kolem dvou měsíců.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 09 kvě 2013, 21:23

to mi stačí, díky - vůbec jsem nečekal tak dobré rašení, prakticky všech řízků, schválně jsem tam dal i Vostorg, u kterého to v petkách opravdu nešlo, nu uvidíme, díky :)
Jinak pochlub se nám co máš za nové sorty :wink:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 09 kvě 2013, 22:00

U Vostorgu mám v PETkách úspěšnost nad 50%, obávám se, že v půdě to bude podstatně horší, alespoň tak to psala S. Krasochina. Pupeny vyraší skoro u každého řízku, o to nejde, jen kořenům se nechce. Zajímavé je, že Irinka, o které se domnívám, že by mohl být Vostorg, koření rychle a bez problémů.
Novinky nějaké jsou, ale bude lepší se o nich zmínit až budou plodit. Do té doby se raději nehodí komentovat nic než odolnosti. Názvy by stejně nic neřekly, ty si můžu klidně vymyslet.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Miroslav » 09 kvě 2013, 22:06

ještě jsem se chtěl zeptat, zda plánuješ sepsat nějaký soupis nepostupujících odrůd a proč byly vyřazeny, na min.webu jsem tam něco podobného viděl, na tom Tvém novém se ještě plně neorientuji
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 10 kvě 2013, 08:15

Nový web zatím nestíhám dodělat, navíc už znova dobře funguje starý
Soupis vyřazených odrůd vypadá asi takto: (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Richelie (vymrzání, citlivost k padlí)
Tanjuša (vymrzla)
Naděžda UkrNII (citlivost k plísni, průměrná chuť)
217-40-3-1 (vymrzla)
KarMaKod (praskání bobulí, ve skleníku se neosvědčil)
Mars (labrusková chuť)
Golden Muscat (labrusková chuť, relativně pozdní)
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod aminka » 10 kvě 2013, 09:52

Kodrjanka mi už taky vymrzla. Letos jsem zvědavá na Attiku, předloni měla jeden hrozen dost nevýrazné chuti, vloni neměla nic kvůli květnovým mrazíkům, tak snad letos... Mají přijít po neděli Ledoví muži, předpovídají přízemní mrazíky, no snad to nebude těch -6 jako vloni :D11
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: řízky

Příspěvekod romkrom » 11 kvě 2013, 16:06

bred_ik píše:Nový web zatím nestíhám dodělat, navíc už znova dobře funguje starý

Na nové stránky bych se vykašlal, staré jsou hezčí a přehlednější, jen bych doplnil zkušenosti z roku 2012 a kvetení na jaře 2013 :-)
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 12 čer 2013, 14:17

Probírá se tu řízkování, tak trochu z mé dílny. Vlastně hlavy, jen jsem to poskládal. Protože nemám prosto na tolik PETek tak jsem si vymyslel menší vyhřívanou množárnu. Funguje mi už druhý rok. Zpočátku je ve sklepě a jak začne réva rašit, tak ji přesunu do skleníku. Pořizovací cena je cca 2000.- Kč, množit se v ní dá cokoliv, spotřeba el. energie je velmi nízká, všechny komponenty se dají koupit na trhu u nás (pokud není termoctat v ČR dá se poslat z Allegra)
Jednotlivé komponenty
1. Bedna
-zakoupena na webu firmy která prodává různé věci do skaldů - rozměr 60×80 cm výška 35 cm, ale stačí i nižší. Cena asi 1000.- Kč
Obrázek
image hosting facebook

2. Sklo
- na dno mi kámoš uřízl sklo 2 mm. Cena - za dvě sazenice révy
Obrázek
imagen

3. Přísavky
- koupeno u nás v papírnictví. Cena asi 100.-Kč
4. Topný kabel
- topný kabel do terarií, 25W, voděodolný - zakoupený na netu v akvaristických potřebách - cena asi (tu si přesně nepamatuji) 400.- Kč
Obrázek
print screen

5. Termostat
- zakoupený na Aukru za 250.- Kč. Reguluje od 16°C do 35 °C, je spolehlivý a jednoduchý a levný Pokud ho budete shánět (koupil jsem si preventivně 2 kusy), tak si ho na Aukru musíte uhlídat, protože ho tam prodává někdo tuším od Ostravy a mění je s někým v Polsku za pavouky 8) . Jinak tady odkazy na Allegro za skoro poloviční cenu ten samý - http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 00143.html , http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 41658.html , http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 65645.html
Obrázek
free jpeg images

6. Kontrolní teploměr
- Zakoupen u firmy s měřícími přístroji, ale už nevím kde, byl jsem tam osobně -- cena cca 200.- Kč.
Obrázek
image hosting imgur
Obrázek
screenshot program

Poslední foto je z letoška, zkusil jsem tam strčit krom révy i borůvky a kiwi. Úspěch tak 50%
Obrázek
how to screenshot on windows 7
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Pepe » 12 čer 2013, 17:32

Hm zaujimave... Len myslim si ze predrazene co sa tyka nadoby ... Podla mna sa da pouzit aj priesvitna napr z IKEA za par korun napr. Samla alebo Trofast (http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/categ ... oom/10797/)
RT-2 ako terarista pouzivam, je to take najlacnejsie riesenie na ktore sa pri inkubacii vajec ale na 100% neda spolahnut preto pouzivam duplicitne este aj profi termostat, ale na mnoziaren v pohode.( Este sa popuziva aj lacnejsi akvarijny ohrievac s termostatom) Co sa tyka kabla tak da sa zohnat aj vyhrevna podlozka roznych rozmerov a usetrit na krehkom skle...
Vyhrevne kable a podlozky sa daju zohnat na tera burzach lacnejsie, popripade aj dalsie komponenty napr. aj na Ifauna.cz
Pepe
 

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 13 čer 2013, 14:27

Pepe píše:Hm zaujimave... Len myslim si ze predrazene co sa tyka nadoby ... Podla mna sa da pouzit aj priesvitna napr z IKEA za par korun napr. Samla alebo Trofast (http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/categ ... oom/10797/)
RT-2 ako terarista pouzivam, je to take najlacnejsie riesenie na ktore sa pri inkubacii vajec ale na 100% neda spolahnut preto pouzivam duplicitne este aj profi termostat, ale na mnoziaren v pohode.( Este sa popuziva aj lacnejsi akvarijny ohrievac s termostatom) Co sa tyka kabla tak da sa zohnat aj vyhrevna podlozka roznych rozmerov a usetrit na krehkom skle...
Vyhrevne kable a podlozky sa daju zohnat na tera burzach lacnejsie, popripade aj dalsie komponenty napr. aj na Ifauna.cz

Levnější bedna by se asi dala sehnat, ale nevěřím tomu, že o rozměru 60 × 80 cm s s vysokou životností. Tyhle Ikeacký škatule jsou většinou z nějakýho nestabilizovanýho polyetylenu nebo polypropylenu, nebo bůh ví z čeho ještě a většinou po druhém použití na slunci zkřehnou a začnou praskat. Ta bedna je sice drahá, ale zase vydrží. Navíc stačí nižší a ta vyjde levněji. Pokud už takovou věc dělám , chci aby se dala používat co nejdéle. :D11
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Carduelis » 13 čer 2013, 14:31

Navíc, vejde do ní asi 200 řízků révy. Kdyby se jen polovina ujala × 50.-Kč (a to je lidovka) tak máš celý náklad i s kontejnerama a substrátem doma a to můžeš řízkovat další rostliny.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: řízky

Příspěvekod Pepe » 13 čer 2013, 16:32

Tak jasne ze IKEA nie je to naj, ale pri tych cenach 2-3 € za bednu sa im to da prepacit :-) Ja osobne pouzivam pri zvieratach seriu Trofast aj s vrchnakmi a pevnost je tam velmi dobra a zvierata z nich nezdrhaju... Uz som nad nimi rozmyslal ci z nich neurobit samozavlazovaky lebo co som sem daval fotku pri pestovani jahod tak v Hornbachu chceli za jeden ten cierny "kochlik" do dreveneho hrantu tri eura a toto je pevnejsie.
Pepe
 

Re: řízky

Příspěvekod romkrom » 14 čer 2013, 09:30

Nevíte za jak dlouho začíná plodit réva vysazená ze semene? Že bych zkusil nějaké to amatérské šlechtění.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: řízky

Příspěvekod J500j » 14 čer 2013, 09:41

romkrom píše:Nevíte za jak dlouho začíná plodit réva vysazená ze semene? Že bych zkusil nějaké to amatérské šlechtění.



No, nemám šajnu, ale roky by som odhadoval asi ako u kiwi zo semena.

Jano
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 14 čer 2013, 12:51

Při včasném výsevu a předpěstování ve skleníku se dají získat první hrozny už druhý rok po výsevu semen. Dost záleží na odrůdě, u dvou kvete letos víc jak 50% semenáčů, u třetí ani jeden.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků