řízky

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

řízky

Příspěvekod sten.k » 08 zář 2007, 10:23

Lidičky, prosím vás, kdy? pří?tí týden dostanu řízky vína, má cenu je dávat zakořenit a pak ven,
nebo a? zakoření dát do nějaké chladněj?í mástnosti?
Tomas
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Příspěvekod Stanley_51 » 08 zář 2007, 10:45

Tomasi dej je klidne zakorenit ale pres zimu je nech jeste doma venku by ti zmrzly. Jinak se nediv tomu psani nejde tady diakritika to vis turci nemaji hacky a carky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Dáša » 08 zář 2007, 21:58

sten.k a jaký zůsob se ti osvědčil na zakořenění řízků nejvíce? Do čeho dává?? A jak dlouho trvá ne? se objeví kořínky?
Dáša
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 čer 2007, 09:26
Bydliště: Ti?novsko

Příspěvekod papajavti » 08 zář 2007, 22:11

Daso ja je jeden rok zakorenoval ve vode .. korenily pekne uz nevim za jak dlouho .. tipl bych 2-3 tydny ale fungovalo to nejlepe pokud to bylo uplne ze zacatku nez rasily pupeny .. pak uz se tomu v te vode moc nechytlo ale rozjeli se v polostinu zapichle do krabice od mlika se zeminou :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod sten.k » 09 zář 2007, 08:06

Dá?o, bylo mi doporučeno je píchnout do sklenice s vodou. Zastříhnout listy viz. řízkování kiwi.
Tomas
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 31 kvě 2008, 09:17

Pokud by někdo chtěl, na podzim můžu podarovat řízky révy těchto odrůd révy:
Dakona(BV 18-109), Arkadia, Augustin(V 25-20), Golubok, Rondo, Krystal, Prim (Palatina), Bianca, Perla Zali, Merzling, Sevar, Nero, Kodrjanka, z bezsemenných Bělehradský bezsemenný, Perleta, Helios, Glenora.
Popisy většiny těchto odrůd najdete na
http://members.chello.cz/vino_z_vinohrad/wine/wine.htm
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod papajavti » 31 kvě 2008, 18:04

Mne z mostovych chutna Aurelius, ale pry to neni bezudrzbove, ze se musi splichat :(
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 31 kvě 2008, 23:50

Ahojky, musim se priznat, ze jsem si nejdriv rikala, ze me se Bredova nabidka nemuze tykat - mam od letosniho jara slusnou sbirku odrud v pytlich u domu :oops: :D . Ale pak me ovladla moje silena vlastnost - mit co nejvice odrud od skoro vseho co pestuju a je to k jidlu a hned jsem si nasla v popisu odrud 4, ktere by me zajimaly :D . Brede, jestli budes mit, tak ja bych brala Augustina, Merzlinga, Kodrjanku a Perlu Zali. Muzu nabidnout nejakou vymenu, ale nevim, jestli to bude uz tento podzim, zalezi, jak mi to za letosek naroste. Urcite bych zatim mela rizky jen z Merlota, Modreho Portugala a Moravskeho muskatu. Pak jeste dve noname odrudy, z nichz me ani jedna nicim neoslnila. Mrzi me, ze mi nevyrasil ten Ananasnyj od pana Jedlicky. Zajimala me jeho pry zvlastni chut. Mozna ho zkusim pristi rok znovu objednat. Skoda, ze nevim, proc nevyrasil. Jestli sucho ve skleniku, ale Surucensky je tam taky a roste - i kdyz ted uz pomaleji, nez ostatni odrudy v pytlich. O stare reve venku ani nemluvim, ta uz ma 3/4m prirustky. Dokonce i Phoenix z OBI se celkem cini. Dnes jsem ho vyvazala ke kulu, aby mu narostli pekny rovny kminek. Phoenixe zkusim pestovat v nadobe, nedavno jsem tak videla znovu revu u Pisare a vypadalo to moc pekne.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 01 čer 2008, 06:03

S Augustinem, Merzlingem, Kodrjankou a Perlou Zali nebude problém, mám přinejmenším dva keře od každé odrůdy, takže řízků bude mraky. Ananasného má známý v práci pár keřů, takže pokud budeš chtít, můžu ti ho taky sehnat. Akorát známý letos říkal, že mu Ananasnyj nějak pozdě raší, musím to ještě ověřit. Už jsem někde psal, že jeho zvláštní (liščí neboli labrusková) příchuť mě neoslovila.
Letos mám vysazeno dalších cca 40 dalších nových odrůd různých barev a velikostí hlavně ranosti (jsou tam odrůdy, které by měly dozrávat okolo 100 dnů po vyrašení), většinou stolní interspecifické, ale i pár mošťáků se najde, ale netuším, jestli narostou do podzimu natolik, aby se daly řízkovat.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod vaclav sejkora » 01 čer 2008, 14:51

Brede, můžeš jenom napsat, která tebou pěstované odrůdy mají tak rychlý vývoj plodů kolem těch 100 dní.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: řízky

Příspěvekod bred_ik » 01 čer 2008, 20:10

Ze sortimentu, co jsem ochutnal loni, je nejranější Rondo, což je sice univerzální modrá odrůda, ale chuťově je výborná. Loni zrála koncem července
Z nových odrůd, které bohužel ochutnám nejdřív příští rok je nejranější litevská odrůda Liapajas Dzintars, která dozrává za 90-95 dnů od vyrašení a navíc má mít slušně velké bobule a výbornou chuť. Další velmi ranou odrůdou je Elegant sverchrannyj, který dozrává zhruba za 100 dní, velmi raný je i Jubilej chersonskogo Dačnika s růžovými bobulemi. Z dalších odrůd rozhodně stojí za zmínku Richelie, (ranost 105-110 dnů), která má modré bobule o hmotnosti kolem 9 g. Všechny uvedené odrůdy by měly mít odolnost k zimním mrazům -25°C (jen Richelie -22°C) a zvýšenou odolnost k houbovým chorobám.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: řízky

Příspěvekod Majk » 01 čer 2008, 21:18

Brede, pokud by na mě zbylo, měl bych zájem o ten Krystal. Výměnou bych měl celou škálu argut od pana Hejduka a asi i kamčatku MT.
Jinak už docela dlouho pěstuju Muškát moravský. Letos přibyly odrůdy Nero, Arkadija, jedna neznámá a Šarlat. Poslední uvedenou odrůdu jsem vzal z nouze a nevím k ní moc podrobností, máte s Šarlatem někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: řízky

Příspěvekod Tchorik » 01 čer 2008, 21:59

Brede, to by bylo skvele, rada bych zkusila i ten Ananasnyj, pokud by se ti ho podarilo sehnat. U me to vypada, ze uz nevyrasi. Koukam, ze tvoje sbirka odrud se radne rozrusta - myslim, ze by ti mel admin zmenit oznaceni - to skvrne na tebe nesedi :D
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: řízky

Příspěvekod aminka » 01 čer 2008, 22:41

Brede, ráda bych poprosila o Kodrjanku, Nero a Dakonu(BV-18-109).
Jsem hrdou majitelkou letos zasazené odrůdy Picurka, takže do budoucna bych mohla poskytnout i řízky z ní.
Můžu naoplátku nabídnout i nějakou argutu a nařízkovanou kustovnici čínskou. Anebo se nějak finančně dohodnem :wink:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: řízky

Příspěvekod vaclav sejkora » 01 čer 2008, 22:42

Brede, až budou někdy ty ranné k mání, měl bych o ně zájem. To víš u nás na západě potřebujeme něco co rychle dozrává, aby z toho něco bylo.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Další

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků