Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Stanley_51 » 02 črc 2021, 22:44

VencaCzSk píše:Dobrý den,Děkuji

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod pavell » 14 lis 2021, 04:27

Existuje nějaký jedlý citrus který by bylo možné zimovat v nevytápěném skleníku?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 14 lis 2021, 09:08

Bude hodně záležet na skleníku, v běžných nezateplených ne, s dodatečnou ochranou na zimu polystyren, bublinková folie už by šlo experimentovat s nejodolnějšími odrůdami viz předchozí strana, ale bude to chtít chuť se tomu věnovat, zkoušet různé ochrany, měřit teploty a hlavně zabezpečit přechod ze zimy do jara, jak se jednou citrus probudí a začne rašit pak už je potřeba nenechat skleník na jaře promrznout, jinak i malý mráz spolehlivě roztrhá kůru na kmeni i větvích i starších rostlin...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod pavell » 25 lis 2021, 13:53

Jakou mrazovou odolnost má Citrumelo Swinge 4475 ? V Ekozahradnictví píšou že -15 , v Adavu mi řekli že max -2.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 25 lis 2021, 16:01

A na co tu informaci potřebuješ?
Jetsli chceš něco mrazuvzdorného citrusového na okrasu , tak si pořiď jedině Poncirus, jestli kvůli plodům, tak to stejně citrumelo není nic extra :D a bez ochrany venku to dlouhodobě stejně šanci nemá. Na jiném místě se ptáš na zimování v nevytápěném skleníku. Tam by snad mohlo něco přežít volně v zemi s nějakou ochranou, ale to bych spíš zkoušel nějakou mandarinku Unshiu na trifoliátě . Ale zase dlouhodobě je to riziko, že přijde velký dlouhodobý mráz a rostlina zmrzne, dost vysoké. Tedy naroubovaná rostlina, podnož poncirus nezmrzne ani venku :wink: Alespoň na jižní Moravě je to dost málo pravděpodobné :lol:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 25 lis 2021, 16:54

Minulou zimu jsem nechal venku velké citrumelo Swingle roubované na poncirusu s květináčem zapuštěným do země a s minimem dvou nocí za sebou s -14°C a dlouhotrvajícími menšími mrazy od konce prosince do jara ztratilo zhruba 1/3 slabých větví a většinu listů, největší škoda nastala na poncirusové podnoži, kterou chytl mrazík v květnu, kdy už rašila a roztrhal na několika místech kůru, nicméně rostlina přežila a v létě slušně obrazila.
Pro srovnání Příbický fíkovník za stejných podmínek zmrzl k zemi, takže Citrumelo může být o trochu odolnější než fíkovník, ale stačila by jedna noc s -16 až -18°C a zmrzlo by také nejspíš k zemi.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod pavell » 25 lis 2021, 17:59

Ptal jsem se na to, protože v Adavu používají Citrumelo Swingle jako podnož a řekli mi tam že je odolné mrazu jen do - 2 což je podle mě strašně málo tak se ptám zkušených pěstitelů jak to vlastně je protože s tím žádné zkušenosti nemám.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod jarek01 » 25 lis 2021, 22:25

Pavle pokud by jsi chtěl pěstovat něco šlechtěného a mrazuvzdorného, tak asi nejodolnější je citrus THOMASVILLE. Problém je ale v tom, že dozrávání plodů mu trvá asi 10 měsíců.
A tak jak již psali někteří v předchozích komentářích je problém s jarními mrazíky, kdy u nechráněných rostlin roztrhá mráz pletiva větviček.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 30 lis 2021, 17:49

citrangequat Thomasvill. Mám ho v květináči, jako vše, a oproti unšiovkám, které dozrají tentýž rok , dozrává až další rok po kvetení, takže přes zimu na něj kvůli plodům nesmí mráz. Jinak chuťově není špatný :wink:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod pavell » 30 lis 2021, 18:12

Tak postavíme skleník, zapuštěný metr do zemi.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod antarian » 05 úno 2022, 15:15

Podobne dotazy jsme zde videl, ostatne jsem se jimi ridil pri nakupu unshia mandarinek.

Kazdopadne jsem se chtel zeptat co dslsiho je krome nich zraje dostatecne brzo? Da se s nimi vubec neco rovnat?

Zjistuju ze ten mraz mi dole v garazi moc nehrozi a stejne tam budu davat radeji termostat a olejovy radiator... na ten max tyden co by teoreticky mohl temperovat nad 0 stupnu preziju, ale mam problem s tim ze je mistnost temna a na stromky sviti fakt jen malinko a tim padem bude nejdulezitejsi ta ranost.

Premyslel jsem i nad svetlem, ale to spis az v budoucnu.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod jarek01 » 05 úno 2022, 22:55

Pokud tam máš teplotu kolem 0°C, tak světlo moc řešit nemusíš.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 05 kvě 2022, 18:32

Tak navazuji na svůj příspěvek zde viewtopic.php?f=28&t=99&start=30#p106926 a Okitsu už je vysazená venku na místě svého finálního určení. Děj se vůle boží... :?
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.05.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 06 kvě 2022, 10:00

Tak hodně štěstí sice jsem stále skeptický, ale rád se nechám překvapit, tak dej vědět jak se jí bude dařit.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 06 kvě 2022, 10:13

Určitě, na zimu to ještě pěkně přihrnu, zakryju kolem dokola dvojitou až trojitou vrstvou protimrazové netkanky a vyplním to pořádnou vrstvou tlejícího listí. Je to jenom pokus a skepse je i u mě. :? To místo je ale opravdu fajn. Je to jediné místo na zahradě, kde se daří nebo spíš teď už dařilo teplomilnému barvínku. Letos v lednu jsem byl celkem v šoku z toho, že tam ten barvínek dokonce i kvetl. :shock: A to bylo to místo zcela nezykryté. Takže mikroklima se tam zdá být příznivé. Uvidíme...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků