Zimování citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod dzani696 » 18 led 2021, 18:47

Dva experimentálne vzorky .Dva odlišné semenáče nechane osudu na balkóne v minifoliovníku. Cez noc -17 vo foliovníku u zdi -13 ten jeden sa javí celkom ok :wink: bohužiaľ pivo na kameň :D
Obrázek

Obrázek
Ešte musím niekedy skontrolovať vzorek 3 zasadený vo foliovníku vo voľnej zemi. Ale tomu moc šancu nedávam.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod dzani696 » 22 led 2021, 17:16

Tak dnes som sa konečne dostal na zahrádku. Hneď som to využil a a zbytky snehu okolo foliovníku som nahádzal dnu. Citrón v zemi
Obrázekvrchol napadla pleseň.

Obrázekale ten spodok by to mohol zvládnuť.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Hofis » 22 led 2021, 19:36

No, věru jsi si nevybral zrovna ten nejlepší citrus na pokusy s venkovním pěstováním. Citroníky jsou obecně nejméně odolné citrusy co se teplot týče, pokud to tedy není Meyer. Ale třeba se zrovna zadaří... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod dzani696 » 22 led 2021, 22:24

Ten v zemi,malo by sa jednať o odrodu "ovale di sorrento". Nešlo mi o spôsob pestovania, šlo o pokusné (nadbytočné) semenáče na ktoré nezostalo miesto.
Ale myslím si že aj keby neprežil zimu,tak si vedie celkom obstojne.Škoda tej plesne.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Hofis » 22 led 2021, 23:47

Dokud to nejde do větévek, tak je to ještě dobré. Jakmile začnou hnědnout větévky, tak je to potřeba co nejrychleji seříznout na zdravé dřevo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod dzani696 » 13 úno 2021, 11:49

Stalo sa vám že citrus zhodil všetky listy?aká je šanca že obraší?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod mirka » 13 úno 2021, 13:01

Parkrát se mi to stalo přes léto venku znovu obrazila, no pokud citrusová rostlina je ok.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1527
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod jarek01 » 13 úno 2021, 21:55

Jo stalo se mi to loni i letos. Je to nejspíš způsobeno tím, že jsem nechal citrusy venku hodně prochladnout a potom jsem je zazimoval do teplejšího prostředí něž bylo venku ( na chodbu domu ). Ty co jsem dal do skleníku, kde byla teplota srovnatelná s tou venku, tak ty listy neshodily. Ale tak jak píše Mirka, bez problémů na jaře obrazí, jen je potřeba je nepřelít ( protože nemají listy, tak mají minimální odpar vody ), aby nezačaly zahnívat kořeny.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod jardos » 28 úno 2021, 08:45

Na Fb stranke je vcera chvalil jeden pan, ze mu pekne prezimovala mandarinka Zorana na podpniku citrus swingle. Ma ho volne v zemi, v chladnom skleniku. Len dal okolo neho okenne ramy a este polystyren. Vypadala dobre, mala trochu jete listy od vlhkosti, ale zimu dala.
Na to reagoval pan, ze on ma volne v zemi mandarinku Unhiu (predpokladam Unshiu) na podpniku poncirius. Na zimu je len bali. Tuto zimu dala Tmin - 12,2st. Mate niekto s tymito mandarinkami skusenosti?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod J.K. » 28 úno 2021, 17:49

Opytaj sa ich, aku maju urodu. To bude mat vacsiu vypovednu hodnotu, ako to ze prezili zimu. Co som pozrel nejake moje fotky, tak kvitnutie v polke aprila, dozrievanie koncom oktobra. Otazka je, kedy to zakvitne vysadene v zahrade. Moc neverim, ze stihnu dozriet. To uz je istejsie pestovat ich v nadobach. Ja to sice neviem, ale su ludia, co to dokazu na hodne vysokej urovni. Napr. "šnek" z Brna: https://citrusy.estranky.cz/
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 08 led 2022, 22:56

Ahoj, po pravde hledam zatim ruzne po netu a obavam se ze odpoved znam, ale i tak se zeptam :-)

Existuje nejaky vhodny citrus (klidnu yuzu apodobne), ktery by h mohl pestovat v kvetinaci a na zimu ho prenest do n3vytapene mistnosti (zateplene) ... teoreticky, teplota muze spadnout k nule, ale pri hodne vyjimecnych dlouhych obdobich mrazu by mohlo byt mozna i -5) a ted jeste ta dalsi specialita, ze ta mistnost je relativne temna. Je tam jedno okenko male, ze to ani nelze pocitat.

Ma v podobnych podminkach neco sanci prezit zimu?

Ja premyslel nad necim ve stylu yuzu v kvetinaci co mozna nejdele drzene venku a presunout v dobe kdy bude hrozit v noci vetsi mraz...

No myslim ze mi asi ulehcite experiment a nema to asi moc smysl zkouset, pokud ale prece tak budu rad za kazdou zkusenost a nazor
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod dzani696 » 09 led 2022, 10:34

Ja mám jeden citrus na skúšku v pivnici,Lisbon v semenáči Sorrento a doposiaľ neodpadol ani lístok. Ale neviem ako dlho to tam vydrží.Tento rok je tam teplota cca 12°C +/- 1°C.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Jibro » 09 led 2022, 11:13

Temnou místnost s teplotou kolem 0°C používám 10 let, i pro mandaríny a pomeranče to není problém, těch -5°C už by při dlouhodobém vystavení mohlo znamenat poškození nebo ztrátu rostlin, sám se takhle ztratil pár citrusů při 2-3 týdenním promrznutí mého zimoviště na -1 až -3°C, Yuzu přežije, to má hranici někde kolem -12 °C až -14°C.
Bohužel bez skleníku nebo jiné možnosti prodloužení vegetace na jaře aby citrusy zakvetly alespoň v dubnu bude v takových podmínkách velký problém s dozráváním plodů a snad jen nejranější mandaríny ushiu by mohly dozrát do trochu obstojné kvality...

Osobně testuji letos druhý rok možnosti pěstování nejodolnějších citrusů v nevytápěném skleníku, tj od listopadu do března žádné topení a jen v dubnu už udržovat skleník nad bodem mrazu aby citrusy mohly rašit a kvést bez rizika nočních mrazů, takže nějaký zdroj tepla bude potřeba, ale jen v 1 - 2 měsících v roce při riziku nočních mrazů v dubnu.

Jinak pro zimování nejen citrusů v našem podnebí je zásadní pochopit jak rostlina reaguje na (ne)rovnováhu mezi teplotou a světlem, tj vztah mezi fotosyntézou a buněčném dýcháním, snažil jsem se to popsat tady: http://citrusy.info/hlavni-zasady-pestovani-citrusu/

Moje pokusy v nevytápěném skleníku s další dodatečnou ochranou zde: http://citrusy.info/category/pestovani- ... uodolnost/
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 09 led 2022, 15:02

Jibro: tak to je clanek od tebe :-)))) ten mi prave dal nadeji, ze by to prece jen jit mohlo :-)

Ja ty yuzu uvazoval prave proto, ze bych je treba jedine mohl nechat venku na svetle i pres zimu a schovat je kdyby bylo nejhur az by stromek vyrostl (prvni rokx bych je schovaval furt). Tech dnu kdy by melo byt v zime mene nez 10 je minimum, ale zaroven jsem se docetl ze neni vhodne s citrusy moc manipulovat a navic a nqvic budou v kvetinaci nachylnejsi koreny na mraz.

Ta mistnost kde by to bxla je takova, ze kdyz se otepli je tam chladneji nez venku a kdyz spadnou txploty treba pres noc na -10 je tam furt kolem nuly. Pokud ale bude treba tejden vkuse -20 tak tam ta teplota spadne dolu. (To by mi teda vychcipala i pulka zahrady, ale mozne to zkratka

Edit: koukam na ty mandariny unshiu... par km mam adavo a tam maji MIYAGAWA a to vypada dobre, co ctu tak by to melo zvladat teploty kolem -10 (myslim ze pod minus 5 to tam nepujde tak by to mohlo fungovat).

Dal bych to k oknu tak by to i nejake to svetlo melo.

Jen premyslim co bych s rostlinkou delal pokud bych si ji vzal ted. Hadam ze by se tomu umisteni do te chladne mistnosti asi moc nelibilo. :-) (netusim jak to zimuji)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Jibro » 09 led 2022, 17:05

Myslím, že někde psali že začínají roubovat v únoru, takže teď mají citrusy nejspíš ještě v chladném prostředí a ještě netopí na teploty aby začali růst, tak jestli to máš kousek můžeš se tam poptat, Miyagawa je dobrá odrůda, v Adavu ji myslím mají roubovanou na Citrumelu, takže poroste rychleji než na trifoliátě, ale zase se píše že Citrumelo jako podnož oddaluje vybarvování a dozrávání plodů až o 3 týdny, což je v našich podmínkách také nevýhodné, kdyby ji měli na trifoliátě vzal bych raději tu. Yuzu tam mají také, Yuzu 3 je údajně nejkvalitnější.

Jak jsem psal pokud jsou teploty kolem 0°C až 5°C citrusy světlo vůbec nepotřebují, takže pokud je má Adavo v chladu pod těch 10°C nemělo by přenesení do chladné místnosti dělat problém, jinak je také možnost koupit ji někdy začátkem března a dát ji doma uvnitř na jižní okno ať se rozjede, ven vynést až nebudou hrozit mrazy...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků