CITRONÍK

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: CITRONÍK

Příspěvekod meyer » 22 dub 2022, 19:24

tak u mně Meyer přezimoval naprosto v pohodě, ale tohle studeno mu nějak nesvědčí nebo jsem jej přesadil do nevhodného substrátu. :(
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: CITRONÍK

Příspěvekod meyer » 06 črc 2022, 11:10

Chudák, tak už to má za sebou, uvolnil místo fíkovi... 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: CITRONÍK

Příspěvekod meyer » 20 lis 2022, 12:39

Citroníky tedy u mně nic moc. Lepší to mám s ponderosou.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 10 bře 2023, 20:15

Mám tady pokračování našeho citrusového pokusu. Je tady na fóru větší koncentrace citrusářů, tak to snad bude někoho zajímat :) .

Rudolf M píše:Citroník v zemi se po zimě ukazuje jako nejméně problémový, plody udržel, znovu zrát začaly s prvním březnovým sluncem. Už jsme i chutnali, já teda spotřebuju asi kilo kůry ročně, takže za to zimování mi to stojí. Šťáva byla sladší, než se chuťové buňky předem před ochutnávkou připravovaly :P . Možná ještě zkysnou během jara, popřípadě během léta. Plody by měly vydržet na rostlině ještě celé měsíce. Odrůda je Zagara bianca. Máme ještě z citronů v zemi od roku 2017 Amalfitano, to je stejně veliké, ale plody shodil hned po odkvětu a pravidelně mu opadávají nejmladší listy po zimě. Tato Zagara bianca tohle nedělá, přezimovala bez poškození, jarní mrazy jí vůbec nevadí.

Obrázek

Obrázek


Mám tady po 4 letech nějaký progres, nějaké nové zkušenosti a cestu dál s naší Zagara biancou volně v zemi pod širým nebem se zimováním.

Tento citroník viewtopic.php?f=28&t=236&start=45 byl v zemi do loňska, kdy jsme ho na podzim na úplném závěru sezóny vykopali.
Pravda je, že nejvíce plodil pouze v roce 2019. Roky následující jsem dělal jednu botu za druhou díky čemuž prostě nebyly plody. Celé to jakoby funguje, ale musí se hlídat jedna podstatná věc. Tím že plody u nás nestíhají dozrávat v jednom roce, tak zůstávají na rostlině přes zimu. A pokud se rostlina odzimuje v běžném termínu jako je březen, nebo duben, tak i naraší a vykvete nejčastěji až během května (v mé poloze tak to prostě je), dle průběhu počasí i v druhé polovině května. To bych nazval úskalím č.1. Jelikož je to prostě pozdě, pokud rostlina vykvete řekněme kolem poloviny května, tak plody stihnou do podzimu vyrůst jen asi do 5 cm velikosti. Což se schyluje k úskalí č.2. Takto malé plůdky nejsou vůbec, ale vůbec odolné a sejme je i mrazík -1°C, respektive záleží na jeho délce, -1°C v říjnu nic neudělá, ale mám vyzkoušené, že (úskalí č.3) pozdě zapnutý termostat v krytu v prosinci, způsobil, že již celonoční teplota -1°C, plody sejmula.
Kruh se uzavírá, pozdě nasazené plody moc nevyrostou a většinou nedají zimu, kdy stačí jeden jediný přešlap a je po plodech. Celoroční práce je v háji a musí se čekat na další jaro a doufat, že se další zimu neudělá další kopanec.

Existuje cesta, jak z toho ven. Otestoval jsem ji loni, respektive selským rozumem jsem došel předem k závěrům, že by to tak mohlo fungovat. Citroník potřebuje svůj vlastní kryt a potřebuje ho nechat na rostlině ještě i během jara, ideálně do skončení mrazíků, kde se díky polykarbonátu rostlina nastartuje, respektive je účelné, aby v krytu i vykvetla a čím dřív, tím líp. Reálně se toho dá docílit si myslím během dubna, což stačí! V roce 2022 dokonce stačilo jen, aby rostlina byla v momentě sundání krytu již řádně napučená, těch pár týdnů na víc pomohlo plodům přerůst za léto 5 cm, čímž se z nich stávají už polodospělci, které nesejme první přízemní mráz a rostlina má už velkou šanci každoročně a defakto nonstop plodit.
To znamená, že se proto, aby plodila, musí bedlivě hlídat počasí, včas nasazovat bouda a pozdě sundavat. Může to znít moc pracně, ale já jsem se za ty roky čekání a sledování na to tak příjemně naladil, že jsme pro rostlinu vymysleli nové stanoviště, kde bude mít ještě více slunce, celkově vylepšené a teplejší stanoviště a kde může mít i svou vlastní budku.
A tak jsme ji na podzim 2022 vykopali, zimu přečkává v bezpečí garáže (kde je teda slušná ledárna, teploty zde jsou celou zimu 2/5°C) a aktuálně pracujeme na novém záhoně, vlastně celém kusu zahrady, kde děláme absolutní předělávky hezky "od podlahy", bude zde k dispozici i vyvedená elektrika v zemi, což dost pomáhá, že není na zahradě přes zimu kabeláž. Citrus tak dostane nový start, novou šanci ukázat co v něm je, loni se mi podařilo zapěstovat nové terminály, bude nejspíš trvat pár let, než začne více plodit, než se terminály zahustí a než se růst přeprogramuje na plození. Na novém stanovišti jsem schopen vyrobit kryt 120 x 140 xm, s výškou tak abych se na štaflích nebál, což je cca 250 cm :lol: . Musí to stačit.
Sázení proběhne až nejspíše koncem dubna, dle počasí, nerad bych aby namrzly ty plody :) . Kryt budeme vyrábět počítám až během léta.
Září 2022
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2023, 08:59

Moc pěkné čtení, Rudo, díky! S6 A ta „rostlinka“ je teda slušné monstrum... S8 Kolik má celkem let?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod dzani696 » 11 bře 2023, 10:09

Tiež som sa na to chcel spýtať. :) Dík za postrehy.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 11 bře 2023, 12:19

Tento citroník sem kupoval podle mě v roce 2010. Ale věk je celkem nepodstatný, rostlina je takhle malá, protože byla 9 let v nádobě. A ty poslední roky jsem už rostliny nepřesazoval a hnojil velmi málo, takže sice bohatě kvetly, ale ty přírustky byly malé a kvůli zimovišti jsme je pak začali ještě i stříhat :? , hnus prostě, vim.

Ono je to nepodstatné proto, že na začátku loňského roku byla rostlina veliká jako já, všechno nad tím vyrostlo loni za jedno léto. Pokud by byla rostlina pěstovaná v zemi ihned po koupi, vypadala by takhle už ve 3 letech :) . V zemi se to chová jako jakýkoliv jiný ovocný strom, jako hrušně, slívky, broskve... Tedy metrové antény na jaře a když se zadaří, tak ještě jednou nový antény v létě.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 11 dub 2023, 19:24

Koukám že jsem se trefil na den přesně po měsící :D . Dnes jsme citron slavnostně za naprosto nechutného počasí (vichřice, ledový bodavý vítr, silné přeháňky každých 47 vteřin) vysadili. V ideálním světě bych klidně počkal ještě ten měsíc do zmrzlíků, ale v praktickém světě se nám na to nabaluje další práce a čím dřív jsme tohle mohli dodělat, tím dřív můžeme jít dělat jiné projekty.
Riziko jsou mrazíky pod -2°C, které by mohli ohrozit malé plůdky z loňska. Rostlinu jako takovou ale mrazíky již neohrozí, nicméně právě ty plůdky jsou na citroníku to nejdůležitější, že :D . Nemusím chodit daleko, již dnešní ráno bude tak na hraně, poměrně nečekaně, původně mrznout nemělo.

Rostlina je trochu po zimě oschlá, podcenil jsem zálivku, 2x za zimu opravdu nestačí i přes zimovací teplotu 2/8°C, ale listy se již začínají pomalu zavodňovat, co je rostlina venku na dešti. Je vysazena na prudším svahu se sklonem k Z/JZ, kde je i ničím nerušený obzor, takže právě v tuto roční dobu, se zde začíná odpolední slunce pěkně opírat a vydrží to tak do cca půlky září, kdy už slunce zase klesne a 7 měsíců bude v nevhodném sklonu. Tento brdek je cca 2 m nad úrovní terénu dvora, díky čemuž je zde mnohem více slunce (přímé od cca 9 dopoledne do 18:30 odpoledne. Čiže cca půl roku zde smaží slunce 9,5 hodin, ve vrcholném létě si myslím, že to dotáhneme i na 10 :) , což je na uzavřeném dvoře naprosto výborný výkon, vzhledem k tomu že ze západu je dům a z výhodu vysoký plot.
Citrus je součástí mexické expozice záhonu, kryt který zde bude na zimu bude i důležitou součástí pro okolní rostliny, které jsou zde již vysazeny. Jelikož kryt bude vytápěn na plusové hodnoty, bezprostřední okolí krytu, tak bude mít výhodnější klima.
Půdorys krytu byla nejvyšší priorita při výsadbě, různou úpravou terénu a okolí se můžu dostat až na 150x150 cm, což má rostlina již nyní, na zimu ji asi budu muset ořezat, jelikož je žádoucí aby se v krytu dalo aspoň do 2/3 větví dostat pro sklizeň plodů.
Elektrika je tam připravená, ale ještě se to bude během léta dodělávat, bude tam šachta v zemi.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod meyer » 20 dub 2023, 08:46

Rudolf M
o vašem citroníku jsem si dobře početl a jsem rád, že se s takovým příspěvkem a informacemi mohu zde setkat a seznámit.
Vaši práci obdivuji S9 , já bohužel takové možnosti, podmínky ani zkušenosti nemám, ale mít větší citroník v exteriéru alespoň v letním období považuji za velký úspěch.
Děkuji. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 20 dub 2023, 11:44

Díky S20 , ale tak třeba se někdy naskytne příležitost i tobě S14 .

Jelikož je průměrná teplota 4,9°C za duben, citroníku by bylo tepleji v garáži, kde je průměr aktuálně 9°C :D , tady se ukazuje již první úskalí v našem klimatu, bez narychlení tímhle tempem, začne rašit teprve v půlce května a vykvete až na jeho konci. Pokud by měl na sobě zimovací kryt, nejpravděpodobněji by již v tuto dobu kvetl.
Od výsadby mrzlo 2x, ale ani -1°C mu neponičilo nejmladší rozvíjející se listy z loňského nekonečného podzimu. Příští týden bude větší výzva, to už budeme pravděpodobně muset rostlinu i zakrývat :? .
Jinak listy i plody, se od výsadby zavodnily, po přísušku během zimování byly gumové. Tak jestli se někdo těší více na léto, na vedro a sucho, tak je to právě citroník :) .
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod MonikaV » 20 dub 2023, 13:00

Chlapi--to je krása!!!!Moc pěkné!! S9
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Satan » 10 čer 2023, 18:54

C. Meyerii koupený vloni letos nechám několik citronu .

Obrázek

Obrázek



Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod dzani696 » 23 čer 2023, 11:44

Prvý dopestovaný:
Obrázek
A dalšia násada:
ObrázekObrázekObrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod PavelP » 23 čer 2023, 20:51

Satan píše:C. Meyerii koupený vloni letos nechám několik citronu .


Satane, na tak malém keříku bych nechal 1, max 2 plody na ochutnávku. Je moc mladý na úrodu :wink: mám různé citrusy a v začátcích jsem vždy nechal vše, co rostlina udržela. Bohužel za cenu toho, že se značně vysiluje a po zbytek roku nebo ten následující špatně roste. Ale jen moje zkušenost.

Citrusy zimuji jak se dá, nemám pro ně vhodné podmínky a docela je trápím (nechávám po většinu zimy podél domu zakryté plachtou a dekama). Až když hrozí mrazy pod -10, nosím do garáže, kde je zase teplo od kotle a tma. Na jaře mám většinou košťata bez listí. N jaře to nějak doženou a občas i pro radost zaplodí, hlavně limeta a nějaký řzžkovanec no name citronu.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod PavelP » 23 čer 2023, 20:52

dzani696 píše:Prvý dopestovaný:


Jaký byl chuťově? Mám jeden no name citroník a ten má jednu hroznou nevýhodu - slupka vs dužina je často v poměru 1:1! Slupka klidně 2cm tlustá.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků