CITRONÍK

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: CITRONÍK

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 dub 2019, 20:59

dám tomu asi trochu osvětu. Citroník OK ale zkuste Meyer ten je na tom lepší mrazuodolnost kolem -9 ověřena v USA i když omrzne tak v pohodě obrazí a plodí. Kvalita plodu vynikající.

z hybridu bych volil určitě Morton, Cuningham x Morton, Troyer x papeda, US 119 atd..... taky bych volil bez ochrany třeba Poncirus x Unshiu vydrží fakt hodně a plody jsou jedlý bez křivení tlamy. Každej má však jiný chutě co někomu chutná druhému to tlamu zkřiví S6 S9

Satsumy jsou na tom trochu lépe ve srovnání s ostatními citrusy stačí jim menší suma tepla k dozrání plodu. Do zimy jich dozraje většina bez problemu. Lépe volit osvědčené rané odrudy ale zasada je na PONCIRU ( plody sice menší ale zato dozrávaj asi o 2 týdny dříve než na citrumelu)
Z pomeranču Newhal, Navelina ISA 315 a pár dalších které dozrávaj v období mezí říjnem a listopadem. Ruská chimera Sláva Mičurina není k zahození odolnost dobrá a plody taky slušný kolem 6 - 8 cm v pruměru chutí pomeranče.

Klementiny bych raděj vynechal to je kapitola na zkoušení a testování spoelhlivě daj kolem -4 až -6 ale jen krátkodobě.

Letos třeba Morton, Cuningham x Morton, Troyer x papeda i US 119 v zahradě bez ochrany přežily témeř 6 týdnu pokles teploty na nočních -10 a přes den -5°C bez jakékoli ochrany vše v květináčích. Už jedou rašej jak o život S9 S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 22 dub 2019, 21:14

My už ty citrusy máme v zemi 3 rok, a všem topíme na 0°C. Citrony, mandarinky i pomeranče. Vše je v pořádku, nejsou problém ani jarní mrazíky, v zemi ty citrusy vydrží až o 1-2°C více, než v nádobách. Mít více místa v krytech, tak vysadíme i limetku a pomelo, letos byly venku když bylo těch -4,6°C, limetka je bez poškození, pomelo má škráblé horní listy, jinak ok.
Na mrazuvzdorné citrusy se taky chystáme, ale to už je na skleník částečně zapuštěný v zemi. Nějaké odrůdy již máme sehnané, tak se časem uvidí co zvládnou.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod dzani696 » 26 srp 2019, 14:40

Obrázek
Tá vôňa. :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 29 říj 2019, 23:54

Ahoj, citroník se přes léto činil, krásně přežil jarní mrazy (za to ovocné dřeviny v sadu ne :lol: ), kvetl a udělal další násadu. Co je zajímavé, tak loňské plody už mají přes 15 měsíců a stále jsou na keři a právě nyní jsou v té nejlepší zralosti. Kyselé jak mají být, prakticky stejná kvalita jako z krámu. Ty první co jsem v létě utrhl měli 200 g. Nyní už je zazimovaný v krytu, na čtvrtek hrozí teploty pod -5°C, ale vytápění budeme instalovat až za pár týdnů, stačí jen zavřít dveře :D .
Já jsem tedy aspoň zatím s citroníky v zemi maximálně spokojený, příští rok se ukáže, jestli udrží násadu i pomeranč a mandarinky, tam jsem si musel počkat 2 roky na první násadu po výsadbě.

Obrázek

Obrázek

Mimochodem mě láká prdnout do země i limetku, jako jediná nám plodí každoročně (loni 7 kg, letos budou tak 2 kg) na polovičním keři, než je tento citron, bez hnojení bez nějaké extra péče, bez narychlování. Zimuje ve 0-2°C a letos po skoro -5°C byla bez poškození.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod amy80 » 30 říj 2019, 12:50

Tak to je parádní Rudo!

Čtu výše že citroníku topíte, a jak prosím?

A ta extraúrodná limetka je jaká - Tahiti, West Indian, nebo nějaká ještě jiná?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Rudolf M » 30 říj 2019, 23:19

Je v krytu, kde je 2000 w topný ventilátor, termostat je nastavený na 0°C. Při teplé zimě se to na spotřebě neprojeví vůbec, při studené zimě těžko říct, protože to se obecně zvedne odběr.
Limetka by měla být tahiti.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod miro22 » 18 črc 2020, 17:53

Zdravim,

ma niekto skusenost s takymto javom na listoch? Udajne by malo ist o nejaky problem s korenami alebo vyzivou? Na listoch sa postupne objavuju flaky az kym nezozltnu a nakoniec odpadnu. Mam viacero citrusov, v rovnakom substrate, ale tento problem je iba na dvoch rastlinach.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: CITRONÍK

Příspěvekod dzani696 » 18 črc 2020, 18:47

Nie som odborník na citrusi na to sú tu povolanejší...ale mohlo by sa jednať o chlorózu, taktiež v horšom prípade by mohlo ísť o začiatočne štádium Xanthomonas citri čo je rakovina.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Puklice

Příspěvekod figo7 » 18 črc 2020, 21:32

Zdravím všechny.
Určitě to tu někde zaznělo, ale protože jsem to nenašel, tak se ptám. Mám asi 30 různě velkých stromečku citrusů a až doteď sem boj s puklicí tak nějak zvládal, jenže tento rok toho mám nějak moc. Nepoužívám chemii, vždycky sem si vystačil s olejovým roztokem a mechanickým sběrem. Může mi někdo prosím poradit, jak se dá preventivně chránit přes puklici, když už bych měl teoreticky nějaký velký počet citrusů. Děkuji
figo7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 kvě 2020, 06:04

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Jibro » 20 črc 2020, 09:50

Jediná prevence proti puklici je pěstovat citrusy přes léto venku a zimovat v chladu s občasnými poklesy i lehce pod nulu, puklice se tak sice úplně nezbavíte, ale na rozdíl od rostlin ve skleníku a doma, kde se puklice nekontrolovaně množí, se dá takto udržet pod kontrolou i bez chemie s občasnou mechanickou likvidací.
Jinak jedině chemie, osobně se mi olejové přípravky na citrusy neosvědčily a pár rostlin jsem málem zlikvidoval...
Pro neplodící rostliny pěstované přes zimu doma jsem úspěčně použil i tyčinky do substrátu Careo s insecticidem acetamiprid, který má nízkou toxicitu pro savce, takže bych ho nebál použít i cca 3-4 měsíce před sklizní u plodících rostlin, tu samou látku obsahuje i Mospilan, který vyjde levněji, ale musí se stříkat, aplikace tyčinek do substrátu je jednodušší a má delší účinek.
Acetampirid: http://www.toxicology.cz/modules.php?na ... nt&sid=457
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod miro22 » 05 srp 2020, 09:08

dzani696 píše:Nie som odborník na citrusi na to sú tu povolanejší...ale mohlo by sa jednať o chlorózu, taktiež v horšom prípade by mohlo ísť o začiatočne štádium Xanthomonas citri čo je rakovina.


Ďakujem za snahu poradiť, ale chloróza to nie je, listy vyzerajú vtedy inak (mal som chlorotické listy na iných rastlinách v minulosti). Pozeral som obrázky na internete a rakovina by to tiež nemala byť, lebo vtedy sú napadnuté aj plody, čo v mojom prípade nie je.
Tento problém sa objavil aj minulý rok na tej istej rastline a napriek tomu na nej narástol a dozrel pekný citrón. Tento rok to vyzerá na tri plody, ktoré pomerne rýchlo narastajú, ale zároveň opadávajú poškodené listy.

Myslel som, že niekto na fóre má podobnú skúsenosť a vie ako odstrániť príčinu. Ja som zatiaľ riešenie tohto problému nenašiel, aj keď som pátral už kade tade. Len podotýkam, že ide o citrus vypestovaný z odrezku. Na štepených rastlinách (PT), tento problém vôbec nie je. Zrejme to budem musieť skúsiť navrúbľovať na podnož (PT) a uvidím či sa to objaví znova.
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Pedro » 11 srp 2020, 10:28

Tohle mi dělal před lety jeden konkrétní citroník a to Meyer. Listy takto výrazně zflekatěly, zežloutly a nakonec opadaly. Nevím, čím to bylo, ale mám ho stále a momentálně v pohodě. Asi bych ho přesadil a čekal :D
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: CITRONÍK

Příspěvekod Radek » 01 říj 2020, 11:16

Myslíte, že by citroníku pomohl síran amonný proti žloutnutí listů? Děkuji
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: CITRONÍK

Příspěvekod mirka » 25 lis 2020, 19:16

Dnes byla v Uny Hobby byl tam doprodej citrusových rostlin některé i s plody výška tak do 1m za 200,-. Nemohla jsem nic koupit byl tam se mnou manžel.Měla jsem zálusk na Microcitrus australasicu to byla krásná rostlina. Ach jo.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: CITRONÍK

Příspěvekod svazenka » 25 lis 2020, 20:43

mirka píše:Dnes byla v Uny Hobby byl tam doprodej citrusových rostlin ....


Byla jste ve Zlíně?
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků