Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod radek.god » 12 kvě 2022, 17:28

Mandarinka a vedle citron ze seminek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mandarina

Příspěvekod kaossik » 05 říj 2022, 17:15

Zorana, loni sklizeny plody v prosinci, takové pidi a kvalita nic moc. Letos jsem udělal probírku násady a nechal jen 3 a už to vypadá lépe a asi i dříve zralé.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 30 říj 2022, 20:37

Miyagawa - asi už bude, už měkne. Nevím, jestli už ji mám utrhnout, nebo čekat na úplné vybarvení.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod J.K. » 31 říj 2022, 08:16

Radsej by som pockal, ako riskoval ze este nebude, ked je jedina. Miyagava vydrzi na strome vysiet dlho bez straty kvality.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 03 lis 2022, 20:26

J.K. - Mám ji teď v poměrném chladu ve verandě - 10-20 °C. Měla jsem ji na říjen zase vrátit do skleníku, ale už se stalo. Pomalu se přibarvuje, tak ji nechám plod do doby, než ji odsud budu muset přendat na zimoviště. Podle předpovědi počasí ještě minimálně 14 dní.
Příští rok jí plodit nenechám. I ten jeden plod jí dává zabrat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod MonikaV » 03 lis 2022, 22:47

Letos jsem si taky poridila Miyagavu a 28.9. jsem odtrhla plod a velmi prekvapil svou sladkosti, mňam
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 06 lis 2022, 01:19

MonikaV- krása S6
Domluvili jsme se doma, že příští víkend slavnostně kuchneme naší první mandarinku :D Doufám, že bude taky dobrá.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2022, 20:50

Mám tu takový zajímavý postřeh a částečně i trochu dotaz na zkušenější citrusáře. Předminulý rok se mi podařilo na kalamondin naroubovat mandarinku unshiu Oiwa. Podle různých pramenů by měla patřit do středně pozdní až pozdní skupiny futsu/owari. Takže mě trochu překvapuje, že se mi na tom kalamondinu už začíná vybarvovat, přestože zakvetla až někdy v červnu. Nějak mi to tedy nevychází. Spíš by to podle toho měla být skupina goku wase nebo wase. Pravdou je, že plody jsou relativně malé, asi 3-4 cm v průměru. Je možné, že by ten kalamondin jako podnož mohl nějak to zrání urychlit? Máte s tím někdo nějakou zkušenost. Samozřejmě je tu ještě také možnost, že došlo k záměně cedulek při posílání roubů, já jsem je ale při roubování určitě nezaměnil, dával jsem si velký pozor. No ještě uvidíme, jaká bude chuť, až se pořádně vybarví...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.11.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 06 lis 2022, 21:55

Podnož může ovlivnit rychlost zrání celkem hodně, udává se, že naroubované citrusy na citrumelu zrají o 2-3 týdny déle než na trifoliátě a můžou být rozdíly i mezi různými klony trifoliáty atd.. takže teoreticky by kalamondin mohl zrání také urychlit, ale zkušenost s ním nemám, jedinou jistotu bys měl vzít roub z tvé rostliny naroubovat ho na trifoliátu a pěstovat je hned vedle sebe a porovnat, kde opakovaně dozraje dřív.
Jinak je také podle malé velikosti plodu možné, že venku jak padají teploty výrazně k nule, plod zastavil růst a začal žloutnout dřív, letos mi to jedna malá unshiovku umístěná venku udělala také, má ještě menší plůdek téměř žlutý, ta samá odrůda ve skleníku je ještě zelená.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2022, 22:07

Zajímavé vysvětlení, děkuji. No uvidíme ještě, jak to bude chutnat. Pokud by to bylo dobré a fungovalo to takto každý rok, nezlobil bych se. :) Lepší menší a dříve zralé, než velké až na jaře. Já právě i docela počítal s tím, že budu muset tu Oiwu asi zimovat na plody na jaře. Ale to je vždy riziko přes tu zimu. :? I když nemrzne, může to všelijak zahnívat atd. Další roky snad ukážou...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 15 lis 2022, 18:46

Tak jsem o víkendu ve VDF nelenil a zakryl na svoji první zimu Okitsu. Zatím to vypadá, že přes léto se jí na stanovišti i celkem líbilo, chytla se a vypadá relativně pěkně.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 12.11.22

Opět se ukázalo, že stoprocentně platí, že nejlepších rad se člověk dočká v hospodě. :D Probral jsem problém se zakrytím s kamarády a jako nejlepší variantu jsem nakonec vybral sklolaminátovou vlnitou krytinu na pergoly. Je krásně pružná, přijde normálně zabalená v roli a dají se s ní dělat skutečně psí kusy. Akorát měla na výšku metr a pod tím vysutým oknem je tak maximálně 70 čísel místa, takže ze 2 hodin práce, se kterými jsem ze začátku počítal, byly nakonec víc než 4 hodiny. Ono vykopat 30 cm rigol v délce 2 metry přeci jen něco času zabere. Zvlášť, když je ta půda krásně udusaná, protože se tam snad opravdu nikdy nekopalo... :( Ale další roky už to bude lepší. Tady kryt bezprostředně po dokončení.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 12.11.22

Podotýkám, že účelem toho krytu není, udržet tam teploty nad nulou, ale udržet je alespoň do těch -7°C maximálně. Nahoře pod tím vysutým oknem jsem tedy nechal asi 0,5 cm fugu, protože v zimě by teplejší unikající vzduch měl zabránit proniknutí velmi chladného vzduchu a jakmile se do toho v březnu naplno opře slunce, bude tam hnedle slušné vedro, takže větrání je žádoucí. Pronikání studeného vzduchu od spodu jsem se kromě té zmiňované hloubky 30 cm pokusil ještě zabránit mulčem kolem dokola z listí. Zde tedy finální verze:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 12.11.22

Akorát mi trochu kalí plány to, že po té instalaci toho krytu mi přestalo fungovat čidlo, ztratilo spojení. :( Takže až ten kryt někdy po zmrzlých odendám, tak to asi bude opravdu velká zvědavost, co tam na mě vykoukne. Alespoň by si to čidlo mělo zapamatovat minimum a maximum, to bych se tedy pak i mohl dozvědět. No uvidíme, kostky jsou vrženy... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 19 lis 2022, 10:50

Je to zajímavé řešení :) , ale nevím asi bych zvolil spíš průhledný materiál, ta mléčná barva je možná na zimu Ok, ale do zmrzlých bych kryt nenechával, jak se zvednou v dubnu teploty mandarina bude potřebovat víc světla, i nejlevnější 4mm polykarbonát třeba na rámu s mezerou ve dvou vrstvách by poskytl na jaře potřebné světlo, lépe by izoloval a pokud je prostor za tou zdí vytápěný, pozdních mrazíků bych se nebál a přehřívání v únoru - březnu by šlo řešit třeba částečným zastíněním.
Každopádně bych to na zimu ještě pořádně zachumlal do netkanky, ať to aspoň trochu izoluje, dnes při - 3°C jsem měl v 4mm polykar. skleníku -1°C, takže bych moc nespoléhal, že v tom krytu budou o moc nižší teploty než venku a jedna noc s -15°C může být pro unshiovku konečná...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 19 lis 2022, 11:35

No, já jsem se právě toho úplně čirého materiálu dost bál, protože ten prostor za tím krytem není zas až tak moc velký a je to orientováno na jihovýchodní stranu, takže někdy od února to tam začne prát naplno už od rána do nějakých 14,00. Hodně dlouho jsem se rozhodoval, ale kvůli tomu strachu z přehřívání jsem nakonec zvolil přeci jen tu variantu s mléčným zakalením, aby se mi to úplně neupeklo. :? Ono to takhle vypadá, že to je zcela neprůhledné, protože je za tím ta zeď, ale není tomu tak. Stále se jedná o prosvětlovací střešní krytinu, takže prostup světla tam je pořád velmi slušný a určitě to zajistí stabilnější tepelné podmínky hlavně v těch jarních měsících. Ale je to první zkouška, ty dva metry krytiny mě opravdu nezruinují a pokud by to nemělo fungovat, mohu příští rok pořídit tu čirou variantu.
Ohledně té netkanky to je velmi dobrý postřeh. Plánuji to poté opravdu na zimu objet ještě kolem dokola dvojitou geotextilií vlastně po celém obvodu toho vysutého okna. Ale to bude další krok, až budu zakrývat fíkovníky a fejchoi, vezmu to i s tím sakumprásk. Tu netkanku pak někdy na začátku března sundám, ať tam pořádně svítí. No uvidíme, jak se tomu bude dařit, je to prvotní pokus a počítám se vším...:)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 19 lis 2022, 12:22

Tak uvidíš, třeba se to osvědčí, v zahradnictví myslím zimují pod mléčnou folií také, každopádně jsem rád, že to někdo zkouší a čím víc různých metod vyzkoušíme, tím líp. U mě pokračuji v pokusech ve skleníku 3.rokem a vybírám si mrazuodolné odrůdy, kterým ani velké kolísání teplot nevadí a 2 zimy přežily bez problémů, i když venku byly u nás minima poslední 2 zimy jen kolem - 14°C, takže to ještě nebyl pořádný test.
Tady je ještě foto unshiovky zimované v té polystyrénové ohrádce se stropem z mnoha vrstev zachumlané netkanky, uvnitř 4mm poly skleníku, jak vypadala po zimě někdy v dubnu, tímhle systémem by šly unshiovky myslím pěstovat s nějakou zálohou vytápění pro případ hodně velkých mrazů, jinak celou zimu bez vytápění.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 19 lis 2022, 12:43

Ano, je potřeba to zkoušet. Kdo nic nezkusí, sice nic nezkazí, ale ani na nic nepřijde. :D
Jinak moc pěkné to tvé zakrytí, ty teploty pod tou netkankou, co jsi psal, mě velmi zaujaly. Příští rok vysadím definitivně ven na mé pražské stanoviště ještě Zoranu, už se chystá. Bude pěkně v rohu utopená pod zídkou ze zadní strany a zboku stěna baráku. Tam právě počítám na základě tvé reference se zakrýváním několika vrstvami geotextilile, to bude další výzva. :) Tak ať se nám daří a uvidíme, co přinese nadcházející zima. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků