Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod Pavel_CZ » 21 lis 2022, 18:53

Mas to super a diky za zdokumentovani. Jinak ta satsuma je jeste docela mala, tak snad nebude blba zima. A byt tebou, tak ji tam do dubna nenechavam. Ja kolem tech svych mam "polystyrenovou ohradu" a kdyz je teplota kolem nuly tak strechu (taky polystyrenovy dekl) uplne sundam at to luftuje. Takze vlastne zakryvam jen kdyz to jde na -5 a vic, jsou tam tri 60W zarovky kdyz je potreba.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 06 pro 2022, 11:23

Tak jsem o víkendu s konečnou platností zazimoval mandarinku. Měl jsem i štěstí s čidlem, protože o víkendu prošla jedna teplota do centrály, ze soboty 10,00. Venku bylo tou dobou -0,3°C, zatímco uvnitř krytu bylo 4,1°C. Bylo zataženo, pošmourno, takže slunce moc velkou roli nehrálo. To je celkem slušné, zdá se, že dům topí a kryt relativně funguje. Je tu velmi dobrá šance, že se snižujícími se teplotami bude rozdíl teplot narůstat. Trochu mě to tedy ukonejšilo a celý ten výklenek jsem nakonec objel jenom jednou vrstvou geotextilie, i když jsem původně v plánu dvě, jako u fíkovníků a fejchoí. No, uvidíme na jaře... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 25 pro 2022, 22:46

Tak další už trošku více vypovídající update k tomu zimnímu krytu, viz předchozí stránka a následná diskuze. Čidlo sice nezvládá zapisovat historii přesně po hodinách, ale občas dokáže prostřelit, takže alespoň předává centrále naměřené maximum a minimum, které si čidlo naštěstí autonomě pamatuje, takže paráda. S6
Takže nejnovější data:
Tmin: 0,4°C dne 19.12.2022 v 0:31 h, tedy po 8 ledových dnech s průměrnou teplotou za celé toto osmidenní období -4,8°C, minimální teplotou -13,3°C (v noci z 13. na 14.12.22) a po zatím nejchladnějším dni této zimy (18.12.22 s průměrnou teplotou -6,7°C). Tato hodnota zatím naprosto překonala všechna má očekávání. Ani po takovéto chladné epizodě nespadla teplota v tomto zcela pasivním krytu bez aktivního vyhřívání pod nulu.
Tmax: 5,7°C dne 24.12.22 v 19:20 h.
Takže teplota se tam zatím pohybuje v tomto rozmezí, což je pro unshiovku úplná pohoda. Uvidíme, jak bude zima dál pokračovat, třeba bude kryt prověřen ještě daleko více. Pak se teprve uvidí. A potom i na jaře, až na to začne pálit slunko. Zatím naprostá spokojenost. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod kasta » 26 pro 2022, 19:38

To je fakt zajímavý experiment zjistit, co ta zeď domu v kombinaci s teplem od země dokáže! Taky bych chtěl takhle vysadit pár teplomilnějších rostlin k jižní zdi domu, jen budu muset předtím přeložit chodníček z betonových čtverců, který je teď těsně u domu - to mě zatím trochu brzdilo, ale když teď tohle čtu asi do toho taky půjdu - možná i s možností upevnění nějakých lehčích krytů na zimu.
Jen pro zajímavost, já zimuju pár rostlin co potřebujou světlo na nevytápěné půdě za oknem na jih. V domě se pořád topí, přes půdu vede i komín, ale teď v prosinci v těch nejstudenějších nocích tam taky mrzlo, namrzla mi i voda na zalívání v PET lahvi. Takže tvůj kryt funguje fakt neuvěřitelně!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 27 pro 2022, 11:00

Má to ale jeden háček, Martine. Tenhle kryt je hodně specifickej tím, že má nahoře vyhřívaný „strop“. To dělá strašně moc, protože jakmile klesne teplota v tom krytu pod teplotu toho stropu, tak to ten teplejší vzduch uzavře a přestane to mít tah. Ale jakmile teplota v tom krytu stoupne nad tu teplotu toho stropu, tak to normálně začne luftovat. Princip vzduchového těsnění. A vlastně i za tou celou zdí se topí. Takže nějaký zdroj tepla to má. Zatím to, zdá se, funguje, protože když byla zima, držela se tam teplota nad nulou, ale jakmile se teď oteplilo, tak se tam uvnitř oteplilo takřka okamžitě na 6,7°C, nová Tmax. Bez toho vyhřívaného stropu by to tak dobře „netopilo“. Ale dal by se i vyrobit takovýto teplý strop třeba pomocí topných kabelů. A polykarbonátový kryt u zdi by asi taky mohl slušně fungovat, si myslím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod kasta » 27 pro 2022, 15:50

tak to je vychytany :) u nas se za tou zdi taky topi, ja bych to nemusel mit az takhle vychytany, bylo by to na otuzilejsi rostliny a asi by mi stacila netkanka kterou bych to v nejvetsich mrazech prikryl a "priplacl k te zdi". fascinuje mne hlavne, jak moc to ta zed dokaze ohrat. kazdopadne dobra inspirace!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 29 pro 2022, 12:36

Jak se říká, něříkej hop, dokud nepřeskočíš. Větší část zimy je stále ještě před námi, i když následující cca 2 týdny asi moc nezazlobí. Ale co bude potom, kdo ví? Únor také umí být pěkně mrazivý. :? Ale myslím, že můžu mít celkem klid, že to tam uvnitř asi snad nezmrzne, když už nic jinýho. Ještě uvidíme, jak to bude reagovat na jaře. Ideální by bylo, kdyby to začalo rašit pod tím krytem už někdy v březnu. Uvidíme, jaká se tam pak na jaře bude držet teplota, až se do toho pořádně opře slunce. Pokud by to dokázalo narašit dříve a zakvést v budoucnu už někdy v květnu, byla by to samozřejmě paráda. Ale to je ještě běh na dlouhou trať, třeba to po zimně chcípne na něco úplně jiného. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 13 led 2023, 23:30

Dnes jsem při kontrole zimoviště zjistil, že jeden z plodů unshiu Oiwa naroubovaný na kalamondinu (psal jsem o tom zde: viewtopic.php?f=28&t=237&start=45#p120586) už byl krásně vybarvený a zralý. Možná už i malilinko zpufnul. Tak jsem ho radši sklidil. No nebyl to žádný velikán, v průměru kolem 4 cm, ale šel krásně oloupat a byl komplet bez pecek, což je oproti kalamondinu paráda. Ale úplně nejvíc mě dostala chuť, protože byl naprosto vynikající, sladký, jen s velmi jemnou kyselinkou. Pokud by to takto bylo každý rok, byl bych naprosto spokojen. Menší plody nejsou na překážku, takové příjemné jednohubky. Ještě tam jeden je, za chvíli také půjde. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.01.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod mirka » 25 úno 2023, 15:14

Obrázek
Dnes jsem koupila mandarinky v Lídlu Clementýnky/Nadorcott dobře se loupou a jsou bez semen, chuťově výborné, jsou s větvičkami, skusím je naroubovat.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod J.K. » 25 úno 2023, 16:11

Vlani som to skúsil aj ja. Aj keď som ich cielene kupoval kvôli vrúbľom a snažil sa v obchode niečo rozumné vybrať, za veľa to nestálo. Všetko tenučké a napriek zalakovaniu polosuché. Chytil sa len jeden a vyrašil slabý výhon s dvomi lístkami. Som zvedavý, či bude teraz rásť, alebo odíde.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod mirka » 25 úno 2023, 17:58

V loňi jsem roubovala taky clementýnku z Lídlu 2 větvičky, ujaly se, název zmizel z cedulky teď vypadají lístky na vetvičkách čerstvě tak kolem 5mm tloušťka větvičky, tak snad budou na roubování ok.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod J.K. » 25 úno 2023, 20:17

Ak sú tak hrubé, malo by to byť v pohode. Nech sa ti ujmú!
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod mirka » 25 úno 2023, 21:02

Dám vědět jak to dopadlo, :shock:
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 23 bře 2023, 23:00

Tak pokus s unshiovkami ve volné půdě pokračuje. Využil jsem dnešního teplého ale v Praze i relativně zamračeného dne a vysadil, protentokráte v Praze, Zoricu na definitivní venkovní stanoviště.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.03.23

Zakrytí na zimu budu řešit takovým „polostanem“ z několika vrstev protimrazové netkanky. Ještě jednou děkuju, Petře! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Pedro » 27 bře 2023, 11:58

Myslíš Zoranu? 8) :lol:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků