Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 07 led 2024, 19:43

Čeká nás zajímavý týden, u nás je předpověď na 7 dní mrazů za sebou, uvidíme jaká budou minima, každopádně to bude dobrý test, mám pár nejodolnějších odrůd i venku bez ochrany, pro ty už to bude znamenat nejspíš ztrátu všech listů, už po prosinci je na nich vidět poškození.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 07 led 2024, 20:38

Ano, bude to zajímavé. Mým cílem je, především mírnit extrémy a udržet teplotu na minimu kolem -7°C. No jede to od rána, a je to celkem zajímavé. Venku mám už od rána pod nulou, postupně to klesá, teď tu mám -3,4°C. A v krytu je +1,4°C, což je celkem dobré. Navíc už tam bylo minimum i 1,3°C. Teď se jemně venku oteplilo a hned to stouplo, takže to topí... S6
A smím se zeptat, co zkoušíš přímo venku? Ten Lemandarin Ventura a Yuzu, co dopadly relativně nejlépe v tom testu v zimě 2020? Nebo nějaké ty semenáče? Nebo obojí? :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 07 led 2024, 20:58

Narouboval jsem si na jeden Flying Dragon 6 odrůd s teoretickou odolností do -15°C, Ichangstar 60, Citrumelo, Sunki x poncirus, Dragon Lime, Ichangquat a Citrumelo 5* x Flying Dragon. Minulou zimu nedal venku Dragon Lime, semenáč Yuzu a právě ten Ventura na jiném FD, takže tyhle 3 jsou o level níž než zbytek, co přežil, ty na tom byly +- stejně.
Letos zkouším ten Flying Dragon už jen s 5 odrůdami, co přežily, plus mám asi 20 malých loňských semenáčků z Ichangstaru 60 v zemi, ale ty chráním netkankou, cíl je najít nejodolnější z nich a těm dát šanci, bez netkany takhle malý namají šanci.
Ještě jsem venku tak trochu zapomněl další Sudachi a Eremorange, takže ty budu moct porovnat jak venku, tak ve skleníku.
Ono neopadavý citrus u nás nemá dlouhodobě moc šanci bez ochrany, ale ty nejodolnější někde na chráněném místě třeba jen z netkanou by to mohly zvládat, pokud ten multi FD přežije, tak ho někde zkusím vysadit natrvalo a začnu ho chránit.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 08 led 2024, 17:01

Jsem si říkal, že na mandarinky (a zvlášť na Vysočině) to asi úplně nebude. :lol: Ale zajímavý výběr, jsem zvědav, jestli něco přežije slušně tu zimu. :shock:
Jinak jsem udělal tu chybu, že jsem si dal tu meteostanici na pracovní stůl, takže teď furt akorát čumím na teploty, místo abych pořádně dělal. :) Jeví se to celé celkem zajímavě pod tím krytem z netkanky, po delším sledování k tomu určitě ještě něco napíšu...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 09 led 2024, 18:53

Tak mandarinka na Vysočině jedině v trojobalu :) Polykarbonát, polystyren a netkanka a jde to... dnešní minima -9,4 °C venku, -6,5°C skleník, a 1,4°C v polystyrenu s netkankou, na pár hodin se pak přes den dostaly teploty ve skleníku nad nulu, takže jsem mohl mandarinu i vyvětrat, zatím ok, rozdíl 10,8 °C v krytu proti venku bez vytápění není vůbec špatný.
Pro jistotu na tu netkanku přidávám i polystyren. strop, přece jen bude mrznout tahem několik dní... vyzkoušel jsem to i loni na větším krytu, jen je to potřeba dobře utěsnit, takže na ten strop ještě dávám konev vody a cihlu prostě High tech made in Vysočina :lol:
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 10 led 2024, 11:38

Moc pěkně vyřešeno! S6 Ono asi na podmínky na Vysočině ani nejde jinak. :wink: Já ostatní mandariny zimuji spolu s dalšími rostlinami a citrusy také na více méně pasivním zimovišti, ale to jsou všechno kýblovky. Postavil jsem za pomoci kamaráda stavaře takový ze dvou stran utopený přístavek ve dvoře. Kytek bylo čím dál víc a čím dál větších a na chodbě už se pomalu nedalo chodit. :lol:
Obrázek

Je to jednoduché a plně funkční. Drtivou většinu zimy to bezpečně udrží teplotu kolem nějakých 3-4°C, ty 2 stěny přeci jen spolehlivě topí. Slunce tam přes zimu nesvítí prakticky vůbec, tedy s výjimkou asi max. 40 minut mezi třetí a čtvrtou odpoledne. Pokud je venku teplota vyšší, větrám. :) Ve větších déletrvajících mrazech utěsním všechny škvíry izolační vatou a uvnitř zapálím svíčky. Takto se mi podařilo udržet pomocí 3 svíček v roce 2018 teplotu mírně nad nulou i při skoro 3týdením období opravdu tuhých mrazů kolem -10 až -15°C. Ale třeba poslední 2 zimy jsem nemusel topit vůbec. Dnes ráno tam třeba bylo 0,5°C, tak jsem zapálil jednu svíčku, a už je tam 0,7°C. Ne že bych to musel dělat, ale zbyly mi tam 2 svíčky z před 3 let a asi by zežlukly, tak jsem si říkal, že je teď ten ideální čas na to je propálit, dokud to ještě hoří. Oni teď ty hřbitovní svíčky dělají z nějakých olejů, které na rozdíl od vosku moc dlouho nevydrží. Tak mají alespoň nějaké uplatnění. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 10 led 2024, 16:30

No tak to máme podobný vývoj na verandě kde jsem dřív zimoval už nebylo k hnutí, tak jsem začal používat přes zimu bývalý vejminek, který je předělán na garáž a skladovací prostory. Má i verandu s proskleným stropem, která promrzá víc, tam mám nastěhované citrumela a další mrazuodolné, letos jste mě navnadili tak tam zkouším i Fejchou a olivu. Zbytek normálních citrusů je naštosovaných v skladovací místnosti, která má málo světla, ale teploty se stabilně drží kolem 0 až 3 °C, někdy i mírně promrzne do -2. Většinu zim tam netopím, ale v případě extrému jsou tam i malá kamínka, takže je nějaká záloha. A koukám že máme i stejnou barvu oken :)
Obrázek

Dnes u nás venku -11,2°C, ve skleníku -9,1°C, v polyst. krytu 0,3°C S12 doufám, že už to dnes poleví, chci to udržet nad nulou kvůli plodům, jednak je rostlina s plody o dost citlivější na mráz a také chci zkusit jestli i takto zpožděné plody v krytu můžou dojít do nějaké poživatelné kvality.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 10 led 2024, 16:45

Jj, mám právě na zimovišti také ještě Okitsu a Oiwu s plody, na Okitsu už zkusím jeden zkušebně utrhnout, vybarvené jsou už pěkně. A na té Oiwě chci právě také otestovat, jestli to bude poživatelné při dozrání na jaře.
A to okno je gól, to se opravdu povedlo. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 13 led 2024, 20:41

Tak teď prodělaly rouby 3 unshiovek na mrazuodolném pomerančovníku v studeném skleníku 3 noci po sobě -7, -7, 5, - 8 °C. Přes den kolem nuly, bylo celkem slunečno. Tak uvidím, co to udělá.
Nechci je přes zimu rozmazlovat, přitopím max v květnu během rašení. Pokud to nesnesou, nemá pro mě cenu je takto pěstovat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 14 led 2024, 09:58

Další zajímavý pokus, pro unshiovku dlouhodobě podobné teploty budou už na hraně, ale třeba to dá, každopádně by mě zajímalo jak dopadnou po zimě v porovnání s tím Sanfordem, osobně bych je zkusil ještě něčím zakrýt, opřít pár tyček o zeď a aspoň několik vrstev netkanky za 5 minut hotovo a to bych ještě nepovažoval za rozmazlování :)
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 14 led 2024, 14:24

Lenko, Jibro má určitě pravdu. Ta netkanka je hodně rychlé a jednoduché řešení a pokud máš za nimi nějaký pasivní zdroj tepla, třeba zídku nebo tak, udělá ta protimrazová netkanka ve 2 vrstvách fakt hodně. Vidím to jak v Praze, viz příspěvky výše, tak i u fíkovníku ve VDF u jihovýchodní zdi baráku, kde bylo minimum pří -14,5°C jen -9,2°C. Všude mám čidla a měřím, a ty hodnoty jsou pro mě rozhodně překvapivé, upřímně řečeno jsem čekal o dost horší čísla. Ale bez toho zdroje tepla toho samozřejmě ta netkanka sama o sobě moc nezmůže, maximálně udrží nějaké to zemní teplo, podle zakryté plochy. To ale asi nebude nic moc. Pokud ale ty podmínky máš, stálo by za to tu protimrazovou netkanku na ty nejhorší měsíce od prosince do února možná zvážit. :wink:
Jinak nějaké další postřehy z laminátového krytu ve VDF, viz viewtopic.php?f=28&t=237&start=105#p130204. Máme nové minimum a sice -4,9°C. Toto minimum bylo naměřeno ve dni 09.01.24 s průměrnou celodenní teplotou -11,3°C a minimem -14,5°C. To je velmi uspokojivý výsledek a lze konstatovat, že kryt funguje zcela podle očekávání a pro přezimování by měl bohatě stačit. Navíc mám v zásobě eso v rukávu, protože můžu ještě kolem toho výklenku dát protimrazovou netkanku, která v jedné vrstvě zvedne teplotu ještě o asi 2°C (vyzkoušeno z minulého roku a ověřeno při prakticky stejných teplotách v prosinci). Věřím, že pokud bych na období od prosince do února/března použil 2 vrstvy protimrazové netkanky ještě okolo, byl bych schopen přes zimu udržet i teploty vhodné pro zimování plodů. To však není cílem. Ono to případné zakrytí pouze netkankou se bude dát i dobře použít na podzim pro případné zakrytí proti nějakým větším mrazíkům, instalace vlastního sklolaminátového krytu by pak přišla na řadu až po sklizni. Je ale otázka, zda to zakrývání takto na podzim má vůbec nějaký smysl, protože již vyzrálým unshiovkám by teploty kolem -3 až -4°C neměly zas tak vadit, ba naopak dochází u teplot blízkých nule k rozkladu kyseliny citronové a sládnutí plodů. Ale je třeba být připraven na všechny varianty.
Aby ale celý příspěvek nebyl zavádějící, je ještě jednou nutné zdůraznit význam značného pasivního zdroje teplot ve formě třeba zdi baráku, rohu baráku, zídky nebo třeba využít terasovitého efektu. Za velmi důležitou také považuji orientaci stanoviště jihovýchodním směrem, což mám v obou případech zimování unshiovek, tedy jak v Praze pod netkankou, tak ve VDF za tím sklolaminátem. Ono je to také celkem podstatné, protože je to kryté proti studeným severním větrům, a navíc tam v zimě hned ráno začne svítit slunce, což je u mrazivých dnů relativně běžný jev a teplota v krytu se pak začne velmi rychle zvyšovat. V zimě dostává takovéto jihovýchodně orientované stanoviště nejvíce slunce, což také přispívá k dobré funkci takovéhoto krytu i díky maximální akumulaci tepla v pasivním zdroji tepla za krytem.
Takže je moc dobře, že to takhle zkoušíme, protože klima je u nás pro unshiovky celkem vhodné, až na překlenutí nějakých těch mrazových epizod na podzim, v zimě a na jaře. Právě z tohoto důvodu pokládám za prakticky nemožné pěstování unshiovek u nás ve volné půdě na volném prostranství. Myslím, že je v tomto případě pasivní zakrytí nedostačující, protože toho zemního tepla prostě není tolik, aby to byl člověk schopen i s velmi kvalitním a dobře odizolovaným krytem bez vytápění přes zimu udržet. Přidává se totiž i další problém s fyziologickým suchem, kdy zamrzne půda pod krytem, ale u rostlin stále probíhá transpirace a rostlina pak není schopna ze zmrzlé půdy doplňovat vodu a uschne. Což je další plus stanoviště u zdi domu, protože tam půda i přes zimu prakticky nezamrzá. Samozřejmě dalším řešením je pak nějaký slušně odspodu zaizolovaný skleník s kvalitním i několikerým pasivním zakrytím a více méně nepromrzající půdou, viz pokusy, co dělá Jibro. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod moonvil » 14 led 2024, 15:34

Naprostá většina moderních baráků má bohužel tak silné a kvalitní izolace, že ten efekt bude mnohem slabší.
Spíše se využije jen toho závětří a jednoduchosti zaklopení rostliny jednou deskou, teplo to žádné nedodá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 14 led 2024, 21:20

Jibro, Hofis - tohle jsou ještě poměrně obvyklé teploty, venku bylo kolem -11°C.
Proto jsem to ještě nechala být, citrus je u zdi a kořeny měly určitě tepleji. Pokud by hrozilo ještě méně, nějakou další pasivní ochranu udělám. :)
Ten skleník je u staré budovy, která není vytápěná. Maximálně udrží nějaké naakumulované teplo. Ale vzhledem k tomu, že uskladněné nádobové fíkovníky uvnitř mají zmrzlou zeminu, tak to teď už taky nebude žádná sláva.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 14 led 2024, 21:31

moonvil píše:Naprostá většina moderních baráků má bohužel tak silné a kvalitní izolace, že ten efekt bude mnohem slabší.
Spíše se využije jen toho závětří a jednoduchosti zaklopení rostliny jednou deskou, teplo to žádné nedodá.

Ano, to je určitě správná a trefná poznámka, díky za doplnění, Michale. Ta zeď musí mít samozřejmě nějaký prostup tepla a akumulační schopnosti, což zeď zakrytá polystyrenem skoro nemá nebo má pouze v mizivé míře oproti klasické cihlové zdi. Nemá cenu si nic nalhávat, ten kvalitní pasivní zdroj tepla je v tomto případě to nejdůležitější, to je jasné.

Lenko, to zakrytí se určitě i tak vyplatí. Ta zeď akumuluje a zmírňuje extrémy, což je celkově u citrusů dost podstatné. Ono i když má ta celá budova, potažmo i zeď třeba teplotu -2°C, je to při -15°C pořád slušný topný výkon. :) A nějaké teplo si ta zeď určitě bere i ze země.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 28 led 2024, 17:53

Mandarinka kishu mikan.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků