Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod mirek-m180 » 22 čer 2017, 20:35

Ahoj Pepo.
Děkuji za vyčerpávající informaci.Tak jsem se pro tu chemii nakonec rozhodl a koupil (na radu prodavače) PUKLISTOP.Po rozbalení jsem zjistil,že balení obsahuje 3 položky.
Smáčedlo Spartan,Mospilan 20 SP a Karate se Zeon technologií.Dávkování je zde uvedeno ale nevím zda mám použít všechny tři přípravky po sobě.
Ještě jednou děkuji.Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Mandarina

Příspěvekod Pepo » 28 čer 2017, 11:57

Všetko spolu - Mospilan sa rozvedie do pletív a dostane sa aj tam, kde Karate nie, tak pri cucaní sa puklice otrávia a je im koniec. Karate zas pôsobí dráždivo a kontaktne, tak zabije pohyblivé štádiá bez voskovej ochrany. Zmáčadlo zas zabezpečí, aby postrek držal na listoch a kmeni a vytvoril dokonalý film a doslova obalil rastlinu a dostal postrek všade. Takže treba miešať všetky tri zložky spoločne do jedného postreku. K tomu puklistopu, ide o marketingový ťah, keby si si tie zložky kúpil osobitne, tak zaplatíš menej a navyše sú všetky už staršie prípravky a u Karate máme mi pri Košiciach už takú rezistenciu, že sa tým nedá striekať pomaly nič. Ten recept Nurelle a Vertimec nemám z vlastnej hlavy, ale od fundovaného človeka z botanickej záhrady. Keby už tak ten Mospilan chápem, možno by som ho nahradil silnejším Calypsom, ale Karate už nechápem. Aj tak odporúčam ti dať vyššie dávkovanie, ako sa píše.
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Mandarina

Příspěvekod mirek-m180 » 29 čer 2017, 12:49

Díky Pepo.
Už jsem postřik udělal tak jak jsi mi poradil.A jaky máš názor na ten přípravek-
0.5 l vody
o.5 dcl octa
0.5 dcl oleje
pár kapek jaru ?
Někde tu byl odkaz na Receptář s tímto receptem.
Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Mandarina

Příspěvekod Pepo » 29 čer 2017, 15:51

Ako som písal, prírodná cesta je čiastočne funkčná - len si vyžaduje časté opakovanie. A olej v zložke často zalepí listy a potom sa na nich chytá čierna pleseň. Jar v tom recepte je vlastne to zmáčadlo, olej udusí nepohyblivé štádiá a ocot svojou kyslou reakciou môže narušiť voskový obal a škodiť mladším štádiám. Ale striekať by si tým musel týždeň čo týždeň a ešte aj najlepšie tomu pomôcť zoškrabávaním. Veľa roboty
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Mandarina

Příspěvekod mirek-m180 » 06 črc 2017, 21:40

Tak po použití chemie mám snad od puklic pokoj.
Dík Pepo za rady.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Mandarina

Příspěvekod MikeDundee » 09 lis 2017, 22:09

Nevíte, kde by se dala sehnat mandarina Collot ? Nebo případně nějaká jiná mandarina schopna přežít mrazy kolem -15 ve volné půdě...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Mandarina

Příspěvekod pavell » 09 lis 2017, 22:47

Tak taková opravdu neexistuje.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Mandarina

Příspěvekod petr » 09 lis 2017, 22:50

CALLOT na trifoliátě jsem před 3lety kupoval v ADAVU.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Pavel_CZ » 09 lis 2017, 23:50

Na strance ji nemaji, ale chce to zavolat. Par mesicu zpatky meli par kusu, bral jsem 2 pro zname.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Mandarina

Příspěvekod MikeDundee » 09 lis 2017, 23:58

Aha,na ten Collot (nebo správně Callot ?) jsem právě slyšel dost chvály, že prý přežije venku dost nízké teploty (až k -18). Zkušenost tedy máte jinou ? Je zde případně někdo kdo ji opravdu pěstuje vyloženě venku? A díky za tip na Adavo.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Mandarina

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2017, 00:47

Ano, jedině Adavo.
Jinak Collot (a další unshiovky) by měly spolehlivě zvládat i dlouhodobě kolem -10°C a nárazově i pod -15°C. Máme v zemi asi 6 různých citrusů, které ale v zimě temperujeme a zrovna Collot chci zkusit trvale v zemi bez vytápění, jako olivovník. Odolnost má právě podobnou olivě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mandarina

Příspěvekod pavell » 10 lis 2017, 09:31

Dlouhodobě -10 ? No to bych chtěl vidět. Určitě s velmi dobrým zabalením, ale jen tek volně bych to neriskoval.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Mandarina

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2017, 11:16

Citrusy obecně jsou hodně odolné, náš starý 60 letý semenáč - pomeranč necháváme venku běžně do prosince až začátku ledna a nikdy mu takhle na podzim (vlastně už v zimě) neomrzl ani lístek. Rozhodně věřím, že existují druhy, které snáší o několik stupňů silnější mrazy. Bude to ale stejné, jako s většinou mrazuodolných stálezelených rostlin, v případě silného mrazu se nebude smět vystavovat slunečnímu záření (po mrazivé noci následuje jasný den, nepřijde-li zrovna fronta). Unshiovky a odolné křížence se pěstují i v kontinentální Francii a v západním Německu, kde v zimách 2010 a 2012 bylo u různých pěstitelů řada dní s teplotou pod -15 s minimem -18°C a mnoho druhů bylo naprosto bez poškození. U mrazuvzdorných kříženců s trifoliátou ale bývá problém v chuti, kdežto ushiovky jsou dobré.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mandarina

Příspěvekod pavell » 10 lis 2017, 12:34

Radime rád bych tomu věřil ono když je mírná zima jaká byla tuším nějak +- před deseti lety tak to určitě není problém, ale věřím že kdyby byl nějaký odolný citrus, krom trifoliaty který by přežil naší průměrnou zimu tak by se to vědělo. Ono prodejci můžou napsat že vydrží do -18ti, ale jak dlouho a za jakých podmínek ti neřekne nikdo a u nás to nemá nikdo vyzkoušené, prostě to chce vyzkoušet a vidělo by se to, co jsem mluvil se zkušenými pěstiteli tak říkali že vydržet můžou, ale že to nemají vyzkoušené. Tak když nepíšeš vyzkoušel jsem, vydržel tak je to o něčem jiném než se tady o něčem bavit co není podložené. Sám mám nějaké "MRAZUVZDORNÉ" citrusy od Bajera, ale vysadit ven bych si je teda určitě netroufal, možná za pár let až trochu vyrostou.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Mandarina

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2017, 13:46

Však jsem zmiňoval pokusy pěstitelů v Německu a Francii... Ono bohužel zdaleka neplatí, že co tu vydrží už by se dávno pěstovalo, divil by ses, co všechno ještě není ani známé nebo je dokonce odborníky považováno za zcela nemožné u nás pěstovat, přičemž to vydrží dost pod -20. Jeden příklad za všechny je Magnolia grandiflora, která v zimním stínu prokazatelně vydržela -28°C bez poškození (určitě kultivary). Ty jsou už ale na zahradách relativně běžné a není divu. Nesmí to být samozřejmě kytka původem z "polotropů".
Ty citrusy mít rozhodně takovou odolnost nebudou, to vím, ale myslím, že zimu 2014 s minimem -7,7 a bez jediného ledového dne, zimu 2013 s minimem -11 a možná i zimu 2011 s minimem -13 by měly zvládnout. Nutnost v našich podmínkách je však být pohotový a v silnějších zimách nebýt líný a rostlinu důkladně ochránit. Je to jako s palmami, u nás bez ochrany je pěstovat nelze a radami většiny prodejců (rozuměj překupníků) se opravdu řídit nelze.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků