Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Rudolf M » 25 říj 2019, 17:48

Můžu se přidat do klubu? :D Naše trifoliata letos taky poprvé zarodila, myslím že je to po 9 letech, plodů je celkem dost. Sice jsme koštovali asi před 3 týdny random první žlutý plod, ale ještě nebyly úplně zralé a kupodivu to nebylo tak špatný. O víkendu otrháme a zhodnotíme i ostatní plody :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 říj 2019, 20:04

mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 25 říj 2019, 20:33

Rudolf M píše:Můžu se přidat do klubu? :D Naše trifoliata letos taky poprvé zarodila, myslím že je to po 9 letech, plodů je celkem dost. Sice jsme koštovali asi před 3 týdny random první žlutý plod, ale ještě nebyly úplně zralé a kupodivu to nebylo tak špatný. O víkendu otrháme a zhodnotíme i ostatní plody :) .

Jasně to zní slibně, jen podotýkám že pokud plod trifoliáty už při rozkrojení vydává silný nepříjemný odér a hned se začnou lepit prsty, tak obsahuje moc pryskyřic a nemá smysl se do konzumace nutit, stačí líznout případně naředit šťávu vodou a nechat odstát a pak malinko ochutnat, ale i to není moc příjemné, můj FD a pražské trifoliáty jsem moc nedával ani po naředění.
Minulý rok měla Sladká vyschlé plody a Hodonínská neplodila, uvidíme jestli to letos bude lepší, jsem v kontaktu i s jedním pěstitelem z Německa, který našel podobnou jedlejší trifoliátu u nich, takže když všechno klapne, mohl bych letos ochutnat 4 jedlejší trifoliáty a budu mít přímé srovnání... jestli to tedy přežiji :lol:
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 25 říj 2019, 20:43

ZdenekCernoch píše:nevím do čeho bych to vrazil:

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/ ... -internetu

Petr je skutečně Mistr pěstitel, věděl jsem že měl velkou sbírku ale 500 odrůd citrusů :shock: to je mazec
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 říj 2019, 21:55

Ted už toho Petr asi tolik nemá. Před letý si to omylem celé zlikvidoval zalitím nějakým totálním herbicidem v domění že to je hnojivo. Pak to šlo všechno ven, nová zemina a znovu mladý kytky . Tomely a asiminy má z mýho množení.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 říj 2019, 21:56

Co se ponciru a ichang papedy týká lepší se plodům vyhnout a nejíst je. Všechno zalepené pryskyřicí jak sem loni na vánoce doloval semínka.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod triodyn » 26 říj 2019, 09:10

pavell píše:Jako náhrada citronu do čaje celkem dobré, nebo na semena, také jsem je jednou loupil v rosariu v Olomouci, myslím že už tam ten stromek není.

je :wink:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod pavell » 26 říj 2019, 09:17

Tak to je super, měl jsem pocit že tam něco upravovali a zničili ho.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 26 říj 2019, 17:04

ZdenekCernoch píše:Co se ponciru a ichang papedy týká lepší se plodům vyhnout a nejíst je. Všechno zalepené pryskyřicí jak sem loni na vánoce doloval semínka.

To může sice platit třeba u 90% rostlin, ale evidentně existují klony trifoliáty které v plodu pryskyřici nemají nebo jen v nepatrném množství, příroda podle šablony nejede a neexistuje jedna univerzální trifoliáta s naprosto stejnými vlastnostmi, naopak tím, že lidi většinou nechávají zaplodit semenáče, variabilita narůstá mnohem víc, než kdyby se šířilo jen několik rostlin roubováním.
Takhle vypadají potomci z plodů mého FD na 100% bez cizího opylení, všechny rostliny jsou stejně staré, vyseté v roce 2017, liší se nejen vzrůstností, od 4cm po 40 cm, typem - některé vypadají jako normální trifoliáta, jiné jsou pokroucené jako Dragon, velikostí trnů, listů, podzimním vybarvením a nevidím důvod proč by se v budoucnu neodlišovali i velikostí plodů a snad i obsahem pryskyřic uvnitř.

Obrázek

A to je potomstvo pouze z jedné rostliny, jen u nás už jsou nejspíš stovky dalších plodících rostlin s různým původem a vlastnostmi.
Velké rozdíly jsou i mezi klony Ichang papedy a navíc to vypadá, že Ichang má dominantní geny, takže po skřížení s poncirusem eliminuje obsah prykyřic v plodech hybridů, zrovna nedávno zveřejnil Ilya z Francie informace o prvních plodech jeho hybridu Citrumela 5* x Ichangensis:
Šťáva má velmi příjemnou grapefruitovou vůni, je kyselá, ale méně než citronová šťáva, má vysoký obsah cukru (13 ° Brix )
Žádné oleje (pryskyřice) jinak obvyklé u poncirusu a mnoha jeho hybridů se uvnitř plodu nevyskytují, ani žádná vůně nebo pachuť poncirusu.

Někdy zkrátka minus a minus dá plus :wink:
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Rudolf M » 27 říj 2019, 00:55

To je super pozorování S14 . Sice se některé znaky časem srovnají, ale třeba to kroucení větví je velmi zajímavé! Přesně takhle vznikají nové odrůdy všech rostlin na světě, plno nejznámějších odrůd vzniklo i takto, náhodou, nebo i přírodně, bez zásahu člověka :) .
Plody jsme ještě nechutnali, snad zítra se k tomu dostaneme. Nicméně ten první plod před 3 týdny mě velmi mile překvapil, jíst se rozhodně dal, uvidíme, jestli bude v plné zralosti rozdíl.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Pedro » 29 říj 2019, 10:51

Chutnal jsem o víkendu plody.
Nejdřív musím konstatovat, že plody na Flying Dragonu už byly všechny zralé a opadané. Klasická trifoliáta teprve začíná opadávat (pro zkoušku jsem zrovna vzal jeden z menších plodů).
Oba plody byly šťavnaté, ale klasicky plné semen.
Na fotce to není moc vidět, ale dužina plodu Dragon byl více do oranžova u klasického do žluta.
Chuť citronová s příchutí pryskyřice, Dragon byl "sladší". Určitě poživatelná šťáva, ale...klasika. Nedokážu posoudit jak moc se liší od sebe ty mé dva druhy a od ostatních, co kdo má po republice, ale prostě je to trifoliáta a obsahuje nějaké množství pryskyřice. Jen když to rozkrojíte, tak je od toho nůž a pokud to dáte do skleničky tak i sklenička. A pak jedině benzín :( . I v malém množství je to prostě v praxi nepoužitelné a citron to nenahradí.
Jíst či pít se to určitě dá, ale kdo se s tím nádobím má potom čistit? :( . Já si to raději mačkal zrovna do pusy :lol: :lol:
Flying Dragon (na fotce v pravo)byl asi lepší, ale možná jen proto, že byl zrovna vyzrálejší.
Pro mne to zůstávají jen opravdu krásné okrasné a podnožové rostliny.

Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Dahe » 29 říj 2019, 12:30

Obrázek

Obrázek Něco už odpadlo.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Rudolf M » 29 říj 2019, 23:38

Tak jsem konečně ochutnal plně zralý plod z naší sklizně a jsem velmi příjemně překvapen. Možná je to tím, že jsem celou dobu žil v domnění, že je ten plod tak moc voskový, že je nejedlý. Ale aspoň ty naše jsou voskové na prstech a vším čeho se šťáva dotkne, ale v puse to není poznat. Dokonce je tam i poměrně dost dužiny, přišel jsem na způsob jak se dobře vyjídá. Neříkám, že je to delikatesa, ale určitě si dám další. Chuť citronově kyselá s nevýrazným citronově hořkým aroma, velmi šťavnaté. Semen teda mraky, v každé půlce jsou 2 řady semen pod sebou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 30 říj 2019, 09:58

Díky Pedro a Rudolfe za ochutnávky, vypadá to že Flying Dragon bude mít obecně nižší obsah pryskyřic a tolik nelepí, psali o tom i na zahraničních fórech, mám stejnou zkušenost i s mým FD jako Pedro, můj prakticky nelepil, ale chuť byla bohužel stále moc "trifoliátová", zatím nejlepší chuť měl darovaný plod FD, ten se dal normálně sníst a byl výrazně chutnější.
Rudolfova trifoliáta lepí hodně a má tak asi vyšší obsah pryskyřic, i když pokud ji Ruda snědl celou může mít opravdu trochu lepší chuť nebo je Ruda zkrátka tvrďák :lol: Na průřezu vypadá, že má opravdu trochu lepší poměr dužiny vs semena, předpokládám že měla tak 20 - 30 semen v plodu?
Ještě by mě zajímal průměr plodu, odhaduji tak 4 cm - 5 cm? Zatím největší plody jsem viděl u trifoliáty "Na Slupi", naměřil jsem 4,5 cm, ale asi by nebyl problém na stromě najít i 5cm, literatura uvádí rozmezí 3 - 6 cm, pokud byste někdo věděl o trifoliátě s většími plody než 5 cm, měl bych zájem, při stejné velikosti a počtu semen by ve větším plodu aspoň teoreticky bylo víc místa pro dužinu, takže by takový klon měl trochu lepší výtěžnost.

Obrázek

Ruské zdroje uvádí u tetraploidní trifoliáty menší počet semen kolem 10, takže by také měla mít lepší poměr semena/ dužina, pokud by se mezi vašimi semenáči objevily o trochu menší, temně zelené rostliny s širokými listy, stálo by za to takovou rostlinu dovést do plodnosti, sám mám už 3 takové semenáče.

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Brano70 » 01 lis 2019, 17:22

prefarbila sa aj u mna: :)


Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků