Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 03 říj 2023, 21:14

branso píše:Poprosím vás

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Hofis » 04 říj 2023, 07:26

Hlavně žádné vápno a s hnojivem to moc nepřehánět, na přehnojení jsou citrusy celkem citlivé a reagují pak chlorózou. Hnojím tekutým cereritem a neměl jsem zatím žádný problém, rostou pěkně. A hnojivo na citrusy bude asi ještě o něco lepší, než ten cererit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod kaaja-el » 04 říj 2023, 16:27

Znáte někdo tohle?
https://www.jardin-ecologique.fr/produi ... de-prague/

přikládám vygenerovaný překlad popisu:
Chiméra mezi Satsumou a Poncirem . Na stejné rostlině můžete mít plody s příchutí mandarinky nebo více poncirinní.
Odolnost při -15°C je srovnatelná s odolností Poncirus, nebo téměř!
C hemera s nestabilní genetikou s listy satsuma, ale také s trojlaločnými listy Poncirus.
Rostlina během zimy ztrácí listy, jako Poncirus, což jí dodává velkou odolnost.
Kulatý plod, velmi voňavá, hustá a velmi chutná slupka.
Dobře konzumovatelné ovoce, použitelné i při vaření k výrobě marmelád, sirupů, džemů...
Velmi okrasný strom, schopný růst v poměrně chladném podnebí: mrazuvzdorný až do -17°C, pokud je chráněn před studenými větry.
Hodnoty odolnosti jsou uvedeny pro dospělé rostliny, mladé výhonky mohou dříve zmrznout.
Malý strom 3 až 5 m vysoký.

edit:
asi se jedná o totžnou rostlinu s tímto:
https://eshop.rakytnik.com/katalog/zboz ... --poncirus
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod branso » 05 říj 2023, 11:23

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5

S20 Ďakujem pekne za privítanie Stanley...Tak, a som ďalší vášnivý pestovateľ poncirusu...už si ma získal...
branso
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 zář 2023, 16:54

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Pedro » 05 říj 2023, 22:01

Minikiwi a proč chceš trápit trifoliátu v zimě v bytě, když máš zahradu?
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 06 říj 2023, 11:02

tak, tak - dej to do terénu a zima s jarem ti to prověří, pro vývoj té rostliny je to jistě vhodnější.
Chránit se to může před poškození mrazem vhodným způsobem i materiálem. Používám smrkové větve formou "věnce" kolem rostliny. Osvědčilo se to i na fíky. Ať se daří. S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod svazenka » 08 lis 2023, 18:48

Tak jsem si psala s jedním pěstitelem ohledně ponciru trifoliáty. Má 5 stromků.Tvrdil, že první plody měl za 3 roky od výsevu...nakonec z něho vypadlo, že jsou roubované a to na semenáč citronovníku...na otázku čemu říká citronovník mi už neodpověděl ....jsem z toho zmatená :?
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 10 lis 2023, 10:29

svazenka
Tak to bylo jinak, s tím pěstitelem. I když vypěstovat ze semene je také možnost, ale dá se sehnat i jinak. Mimo nákupu citrusu mi prodali kdysi v Adavu pár rostlin při osobním odběru. Nebyl problém, mají toho mraky jako podnože. Ovšem kvalitu nevím, je to jen kus.
Naposledy upravil meyer dne 10 lis 2023, 13:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod svazenka » 10 lis 2023, 11:18

Asi si nerozumíme. Pán pěstuje poncirus trifoliatu naroubovanou na podnoži, vypěstovanou ze semínka citronu nebo pomeranče. Má to vysazené přimo v zemi v nadm. Výšce cca 220 m a ketos měl prý úrodu 100 kg z 5 stromků... nějak nevěřím, že to takto jde...mám za to, že citronečník trojlistý plodí u nás při výsadbě v zemi jako semenáč a né naroubovaný na podnoži, která u nás v zimě vymrzá?
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 10 lis 2023, 13:18

To bude obráceně ne? Podnož je trifo ze semene, pak roubuje a sklízí citrony.... Jinak to bude sotva, co by kdo dělal se 100 kg trifoliáty. Fermež.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod svazenka » 10 lis 2023, 14:31

Právě že, ne. Proto to píšu. Vaří z nich marmeladu a prodává. Dával fotky plodů i stromů na fb.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 10 lis 2023, 16:14

No dobrá, kdyby to vařil z bigarádie jako Britové, tak to je běžná věc, ale z toho čínského léčivého medikamentu.. . :) Jedině snad jako další zdroj citrusové hmoty a příměs k jinému objemnějšímu podílu suroviny do dalšího zpracování. Ale i tak myslím, že zamontovat do toho citronovník a pomerančovník - jedině snad z důvodů vlivu na kvalitu a složení těch plodů. Údajně to ale nepomůže, ta fermež tam je a zůstane. To by s tím musel dělat další chemická kouzla a brikule, z čehož bych následně usuzoval ještě na větší škodlivinu než E251, s nímž běžně konzervuje a je prokázaná rakovinotvorná látka.
A proč s vámi přestal komunikovat? Napište mi to případně do SZ: Díky. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod kaaja-el » 11 lis 2023, 14:35

meyer píše: Trifoliáta u Maltézů je na naše poměry velmi dobrá, mám tam odsud několik plodů z let 2020 a 2022/ a semenáče z nich.
I na olistění a habitu malých rostlin je patrný rozdíl proti semenáčům z jiného prostředí a jiného původu. K tomu dál ve vlákně Trifoliáta. Díky.


Dají se její plody nějak rozumně využít? Nebo, čím se odlišuje?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod mitas » 11 lis 2023, 20:41

Semená z trifoliát je lepšie vyberať z namrznutých plodov, ktoré je treba nechať premrznúť vonku. Vtedy oplodie nie je až tak moc lepivé od živice ( pryskyřice ) v nich obsiahnutej. No aj tak doporučujem použiť latexové rukavice, pretože odstránenie tejto živice z rúk inak ako riedidlom je beh na dlhé trate. Iné využitie plodov moc ružovo nevidím. Šťavy majú v plodoch minimum, pre veľký počet semien. Po vylisovaní šťavy je táto nekonzumovateľná, lebo vplyvom živice sa lepí na zuby :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 11 lis 2023, 22:07

Je to přesně tak, jak píše mitas.

Trifoliáta od Maltézů - má konzistenci a vlastnosti téměř citronové, lepivých pryskyřic minimum. Používal jsem je po získání plodů v roce 2020 do čaje jako domácí citrony, sice jen já u nás doma, ale i tak myslím, že to stálo za pokus se s tím potrápit při klíčení ze semen a dalšímu pěstování. Loni jsem jich získal jen pár, byly malé, ale šťávy měly dost. V každém případě tento kultivar jistě plodí kvalitní plody až nahoře v koruně, kam pronikne dostatek světla při slunečných dnech. Takové jsem ale nezískal ani neměl možnost je vidět, mé byly ze spodních partií, V porovnání s druhem ze zahrady Na Slupi je dle mých porovnání toto asi o dvě třídy lepší. Jestli toto dokáže je vlastní lokalita je otázka, to by se musely měřit klimatické podmínky a jiné vlivy. On i ten fíkovník tam má celkem extrémní rozměry i na Prahu.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků