Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 05 úno 2024, 11:58

Podľa rastlinného lekára to vypadá na tzv. zahojene mrazove kýle z mladosti sadenice. Keďže sú rany evidentne dávno riadne zhojene, tak to v súčasnosti nie je dôvod k reklamácii. Predajca ma aj ostatné veľké staršie sadenice s takýmito znakmi. Všetky mu priebežne ďalej rastu. Ak by nastal s týmto kusom v budúcnosti zdravotny problém, tak pošle náhradný kus.
Vy sa o slušnej komunikácii musíte ešte veľa učiť, vrátane nevhodného tykania cudzim osobam.
Majte sa dobre.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod J.K. » 05 úno 2024, 12:12

mitas píše:Už sa nemienim opakovať k tomu, čo som napísal hore vyššie. Howgh !

Zavidim ti spolu s Jibrom vasu tropezlivost S6 Ale ako ako vidno, za dobrotu - na zobrotu. U takych ludi pomaha len jedno - ignoracia.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 05 úno 2024, 21:35

Zavidim ti spolu s Jibrom vasu tropezlivost S6 Ale ako ako vidno, za dobrotu - na zobrotu. U takych ludi pomaha len jedno - ignoracia.[/quote]

Len pre úplnosť naše vyššie uvedené vyjadrenie je adresované iba užívateľovi ''mitas", užívateľ "jibro" tu komunikuje kultivovane, bez nemiestneho tykania.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 05 úno 2024, 22:28

ARBORETUM píše: Vy sa o slušnej komunikácii musíte ešte veľa učiť, vrátane nevhodného tykania cudzim osobam.

Tak my si tady povětšinou tykáme, jelikož nás spojuje společná záliba. Takže z toho bych problém nedělal.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Lenkalor » 05 úno 2024, 23:03

J. K. - S6
Chudák mitas. Byl tak ochotný poradit a pomoct a pak tohle :lol: Člověk se musí jenom smát. Co jiného se s tím dá dělat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Lenkalor » 05 úno 2024, 23:07

Jibro- zrovna o víkendu jsem si říkala, jestli není divné, že semenáč ponciru (druhým rokem v zemi) má pořád listy.
Takže - není to divné, díky :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod longr » 06 úno 2024, 09:56

U mě je to s malými citronečníky kus od kusu. Některý listy nechá, některý je shodí a některý shazuje jen částečně. I velký Poncirus, co mám u domu a roste jako z vody, si občas nějaké listy nechá. Dokonce mám u našich na Novojičínsku nasazený jeden semenáč (stejně starý, jako ten u domu v Brně), ten shazuje listy už odmalička, přičemž roste hodně pomalu, hustě a převisle, trochu jako smuteční vrba. Skoro si říkám, že u něho zkusím změřit ploidii.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 06 úno 2024, 11:30

@longr:... to zmeranie by boli zaujimave infá....
Aj nám predajca zdelil, že tie jeho juzanske Flying dragon sadenice rastu ako z vody :)). Údajne cca 20cm/rok. Dostali sme napr. D~30mm kmeň rastúci do "V" vysoký cca 1,2m. Videli sme dtto formou vzrastu už veľké dospelé kučeravé kusy, ktoré pôsobili ultranádherne.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 06 úno 2024, 12:05

Tak ono je lepší si ten Poncirus vypěstovat vlastními silami ze semenného materiálu, sice to trvá déle, ale je přitom i možnost výběru, nejen přírodního ale i pěstitelského. Já mám třeba z roku 21 asi ze 30 semen do dnešní doby jen 3 skutečné rostliny, které stály za to a dělají dobré přírůstky a netrápí mě nějaká choroba nebo nekroza, rakovina rostlin nebo nezhojitelné poranění. Výměnou s jinými pěstiteli zde mám takový mix, ze tří genofondů a ještě od Adava. Každá ta rostlina se liší, ale v zásadě to neubírá na skutečných vlastnostech tohoto druhu.

Ten případ Arboretum - to je prostě jen obyčejný zajíc v pytli. Ta rostlina je v podstatě defektní, zraněná, jinak souhlasím s Mitasem, který k tomu napsal své. Za takové zboží se nedávají ani peníze ani se to nebere jako předmět kupní smlouvy. Maximálně jako bonus k dalšímu nákupu, ale i to je na pováženou.
Jak to s tím exemplářem dopadne - na jaře a během letní sezony se ukáže, ale je evidentní, že to je takový vejškrabek, který běžně nestojí pro zákazníka u prodejce za pozornost. To ujišťování, že to nic není - tak to je vrchol nesolidního jednání. Ale v každém případě je to, milé Arboretum, jen na vás.
Kdysi jsem si také bláhově myslel, že prodejci jsou solidní, nechal jsem si poslat semena Ponciru - byly v balíčku 4 ks a stálo to dost včetně pošty. Semena byla hluchá, neboli nic z toho nevylezlo. Načež jsem si sehnal další sezonu zralé plody a semen jsem měl grátis hodně a semenáčků také. Někdy skutečně nezbývá, než trh nechat trhem a myslet selským rozumem.
Proč by vám ten prodejce nevěšel bulíky na nos, když vám to nevadí a věříte mu? To není otázka, to je fakt. Tož tak. Jinak hezký den s rámci pěstování Ponciru Trifoliata. A stále. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 06 úno 2024, 17:10

@meyer:
Tak áno pravdaže, je to neistý "zajac vo vreci" aj keď inak je pekne pokruteny :), žiaden hybrid, mix s klasickym PT. Reklamujeme to. Ak ale zdelí, že ma úplne všetky sadenice takéto pasikate, tak budeme žiadať explicitne len vrátenie peňazí, nie zaslanie náhradneho kusu. Pestujete Flying Dragon či čiste obyčajný PT?
Nech sa darí! Pekné časy
Naposledy upravil ARBORETUM dne 07 úno 2024, 15:50, celkově upraveno 1
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 06 úno 2024, 23:35

ok, S20 také tak.
Mně se jeden dragon z těch původních 30 ks také vyklubal, netuším čím to je, ale mě se nehodil, tak putoval dále. Ale je sledován. V každém případě takovou věc jako je ten popsaný hnědý pruh jsem na malých semenáčích ani velkých keřích v mém okolí nezaznamenal.
Standartní poncirus mi přijde decentní, pro takový habitus jsem si jej pořizoval nebo o něj usiloval. Teoreticky případný dragon jako zpestření proč ne, ale není to mojí touhou.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 08 úno 2024, 15:00

#Ide zrejme o virus citrusov (asi "CTV" apod. panujúcich v Kalabrii, Maďarsku, Balkáne) =Update FD:
https://www.ajevonline.org/content/62/2/207

https://www.mdpi.com/2077-0472/11/9/839

https://www.researchgate.net/figure/Sym ... _286190956

Je vhodne celú našu rastlinu co najskôr vykopať a aj okolitú pôdu, ktorá moze byť infikovana v celom okolí sadenice..? Ak áno tak v akom rozmere rádiusa od kmeňa sadenice?? Je možné odobrať vzorky z hnedých časti a zaslať kam presne na rozbor? Treba nahlásiť podozrenie na možný citrus vírus Kontrolnému Uradu do BA?
Obrázek
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 09 úno 2024, 10:36

Tam můžeš klidně nahlásit toho prodejce a s čistým svědomím, pokud si to ovšem sám důkladně spálil a totálně zlikvidoval. Jediné řešení. S12
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 09 úno 2024, 10:40

Tam můžeš klidně nahlásit toho prodejce a s čistým svědomím, pokud si to ovšem sám důkladně spálil a totálně zlikvidoval. Jediné řešení. S12
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 09 úno 2024, 11:56

Obrázek
Nechtěl jsem už do toho slovy klasika zabrušovat, ale poslední rada: poncirus je resistentní k CTV a i když nejste schopný přiblížit foták nebo mobil co nejblíž ráně a udělat detail, tak hodně pochybuji, že to je něco jiného než mrazová trhlina nebo mechanické poškození, takže to bud reklamujte nebo ustřihněte, hlavně už přestaňte z jednoho běžného poncirusu, co roste jako plevel vytvářet nesmyslná dramata, víc už reagovat nebudu.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků