Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 17 dub 2020, 17:38

Jeden z mých semenáčů Flying Dragonu vysetý v roce 2017 letos překvapil a udělal tři květy, 2 odpadly, ale jeden se rozvinul, i když pak také odpadl. Roste hodně zakrsle má jen 25 cm na výšku a je v 0,5l sáčku, takže na takového prcka je to nečekaný výkon...

Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Dahe » 25 dub 2020, 19:38

Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod mifin » 25 dub 2020, 21:12

Letos mi poprvé volně rostoucí vykvetl (zatím jen 5 květů). :D
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 25 dub 2020, 22:26

Moje cca 10-ti letá trifoliata kvete jako o život. Jen škoda, že se ty plody pak nedají jíst, je to jedna z mála rostlin, co letos nenamrzla.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Dahe » 02 kvě 2020, 13:26

Obrázek Dnes.
Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod jarek01 » 16 kvě 2020, 11:28

Trifoliáta byla plná pupenů květů, ale mrazíky před nějakým týdnem je poškodily, tak že nakonec vykvetlo asi jen 10 květů.
Mrazem byly poškozeny i větvičky ( popraskaná kůra ).
Obrázek
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 16 kvě 2020, 22:10

Moje už je odkvetlá, zbývá na ní asi 5 posledních květů. Mráz ji nijak nepoškodil a odhadem má tak 100 plodů. Škoda, že se to nedá jíst. S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod nene » 17 kvě 2020, 22:40

Taky máme, jeden, první :D
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod mifin » 18 kvě 2020, 19:43

nene píše:Taky máme, jeden, první :D

Gratuluji, jsme na tom stejně (viděl jsem 2 kuličky, ale druhou už nemůžu najít...) :D
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod nene » 18 kvě 2020, 20:01

S6
Však my jsme před focením tu naši kuličku taky dlouho hledali :D , zarostla do listí .
I my gratulujeme :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 02 srp 2020, 16:00

Tak na Vysočině dozrávají poncirusy, kam se hrabe Jižní Morava :lol: 8) Ochutnávka prvního plodu jedlejšího Flying Dragonu, naroubovaného v zimě na jednu podnož s ostatními jedlejšími klony se blíží, vypadá to že ještě stihnu letos vysét i semínka a uvidím jestli se najde nějaký kříženec, protože jsem květ FD opyloval pylem Citrumela 5 Star...

Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 22 srp 2020, 13:11

První plod jedlejšího poncirusu klonu Flying Dragon "VS" vypěstovaného v mých podmínkách jsem otestoval hned po utržení ze stromku před dvěma dny. Chuť byla slabě kyselá, s trochou hořkosti, ale dužina se dala bez problému sníst. Naměřil jsem obsah cukru Brix 8°, ale díky nízkému obsahu kyselin byla chuť méně kyselá než třeba u citrónu. Je to už třetí rok co jsem testoval plody tohoto klonu a jsem tak celkem přesvědčen, že je opravdu lépe poživatelný než normální trifoliáta.

Momentální stav 4 naroubovaných jedlejších poncirusů, Tachov zatím výrazně přerůstá vše ostatní, Hodonín a Sladká po prvním růstu stagnovaly a rozjely se až nedávno, FD "VS" úspěšně zaplodil, ale narostlo jen pár lístků...

Obrázek

Opyloval jsem Citrumelem, ale vytvořilo se jen 6 normálních velkých semen, zbytek byly malé, většina nevyvinutých, takže šance na hybrid asi není moc velká, ale uvidím už jsou vyseta v substrátu.
Obrázek

Dužina šla s trochou snahy oloupat a dala se sníst bez nějakého přemáhání a šklebení, i když prsty lepily, žádné odpudivé pachutě nebo ulpívání pryskyřice na zubech nebylo :wink:

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Kamco » 30 srp 2020, 13:32

Jibro, Ty musíš být kaskadér, pochutnávat si na takovém dryáku. 8)
Letos na jaře jsem rouboval na kvalitní podnože trifoliáty, bohužel nic se nechytlo! Podnože si vesele obrůstají. Máte někdo taky špatnou zkušenost s jarním roubováním na P. trifoliátu?
Kam
Obrázek
Uživatelský avatar
Kamco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: 15 lis 2008, 22:36
Bydliště: Brno, Czech Republic

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 30 srp 2020, 16:41

Tak celá pointa mého zájmu o jedlejší trifoliáty je zjistit, jestli je chuť některých poncirusů skutečně lepší a dá se normálně sníst nebo spíš zpracovat na marmelády, limonády bez toho aby člověk byl "kaskadér".
Tento Flying Dragon už testuji 3 rokem a i když kyselost plodů kolísá, plody ze dvou ročníků se daly normálně sníst podobně jako grep, letošní plod mi navíc dokázal, že na kvalitu nemělo vliv teplejší klima Jižní Moravy ani doba od utržení plodu, případně skladování, ale byl dobrý i z mladé podnože v 7l květináčí, snědený hned po utržení, vypěstovaný v 500m na Vysočině, kde jsme navíc letos měli hodně deštivé a chladnější léto.

Co se týká roubování nejsem žádný expert, ale letos jsem rouboval kolem 60 roubů vše na trifoliáty většinou úspěšně, nechytly se mi rouby jen ze záchraných roubování dvou odumírajících rostlin, které brzy po roubování zhnědnou - takže chyba v roubu a pár jsem nejspíš špatně dotáhl/seřízl nebo netrefil dobře kambium, takže nesrostly.
Používám metodu do rozštěpu a za kůru, obyčejnou PVC roubovací pásku a roub zavřu na cca 2 -3 týdny do zip-lock sáčku s trochou vody, u rozštěpu to chce ideálně najít stejnou tlouštku roubu a podnože nebo pokud si nejsem jistý roub malinko vychýlit, takže je jistota že alespoň na dvou místech je dotek zeleného kambia.
Moc se u nás neuvádí, že citrusy pro dobrý srůst potřebují teploty kolem 20°C, takže i to může být důvod selhání, pokud se roubuje na jaře někde, kde teploty hodně kolísají.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Kamco » 02 zář 2020, 11:28

Hm, podle podmínek, které uvádíš, jsem splnil vše, i teplotu, byla kolem 20C a nekolísala.
Kam
Uživatelský avatar
Kamco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: 15 lis 2008, 22:36
Bydliště: Brno, Czech Republic

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků